Zavrieť

Porady

zivnostnik popri zamestnani - dane

Dobry den,
potreboval by som poradit s konkretnym problemom.
Som zamestnanec a chcel by som si zalozit zivnost popri zamestnani.Mam firmu s ktorou by som spolupracoval na jednej zakazke za rok(cca. 3mesiace) Fakturu by som tento rok vystavil na 6000+dan. Naklady budem mat nulove (jedna sa len o SW).
Otazka znie:
-kolko by som zaplatil dani?
-kolko by mi zostalo cisteho?
-musim platit preddavky do ZP (myslim, ze SP sa prvy rok neplati)
-oplati sa prerusit zivnost, alebo dokonca zrusit a kazdy rok opat zalozit?
-neoplatila by sa viac s.r.o?

dakujem...
Usporiadat
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
aprol123 Pozri príspevok
Dobry den,
potreboval by som poradit s konkretnym problemom.
Som zamestnanec a chcel by som si zalozit zivnost popri zamestnani.Mam firmu s ktorou by som spolupracoval na jednej zakazke za rok(cca. 3mesiace) Fakturu by som tento rok vystavil na 6000+dan. Naklady budem mat nulove (jedna sa len o SW).
Otazka znie:
-kolko by som zaplatil dani? keďže v zamestnaní si uplatňuješ nezdaniteľnú čiastku, zaplatil by si 19% z príjmu ak by si evidoval skutočné výdavky a viedol účtovníctvo. ale je tu ešte možnosť pauš.výdavkov.
-kolko by mi zostalo cisteho? príjem mínus ZP - daň
-musim platit preddavky do ZP (myslim, ze SP sa prvy rok neplati) áno, presne tak
-oplati sa prerusit zivnost, alebo dokonca zrusit a kazdy rok opat zalozit? kvôli čomu? kvôli odvodom do SP?
-neoplatila by sa viac s.r.o? podľa toho ako mieniš rozbehnúť firmu pretože založenie sro niečo stojí, vedenie účtovníctva je tiež drahé, akurát odvody by si nemusel platiť.

dakujem...

odpoveď v texte
Naposledy upravil jacekova : 30.05.10 at 16:22 Dôvod: doplnenie
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

aprol123 Pozri príspevok
Dobry den,
potreboval by som poradit s konkretnym problemom.
Som zamestnanec a chcel by som si zalozit zivnost popri zamestnani.Mam firmu s ktorou by som spolupracoval na jednej zakazke za rok(cca. 3mesiace) Fakturu by som tento rok vystavil na 6000+dan. Naklady budem mat nulove (jedna sa len o SW).
Otazka znie:
-kolko by som zaplatil dani?
-kolko by mi zostalo cisteho?
-musim platit preddavky do ZP (myslim, ze SP sa prvy rok neplati)
-oplati sa prerusit zivnost, alebo dokonca zrusit a kazdy rok opat zalozit?
-neoplatila by sa viac s.r.o?

dakujem...
k príjmom zo živnosti si môžeš uplatniť 40 % paušálne výdavky :
- základ dane z podnikania = 6000-2400 = 3600€, z toho 19 % = 684€

zdravotné poistenie - do 8 dní od začiatku podnikania sa prihlásiš v zdr. poisťovni ako SZČO a stanovíš si vymeriavací základ nula - preddavky platiť nemusíš. Počítaj s tým, že pri ročnom zúčtovaní zdr.poistenia (neberiem do úvahy príjem zo zamestnania, len zo živnosti) ti vyjde nedoplatok = Základ dane : 2,14 x 0,14 = 3600 : 2.14 x 0,14 = 235,51€.

sociálne poistenie - v prvom roku neplatíš, ak budeš mať aktívnu živnosť k 1.7.2011, stávaš sa povinným platitelom odvodov do soc.poisťovne (bez ohľadu na to, že si zamestnanec)
2 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
aprol123 Pozri príspevok
Dobry den,
potreboval by som poradit s konkretnym problemom.
Som zamestnanec a chcel by som si zalozit zivnost popri zamestnani.Mam firmu s ktorou by som spolupracoval na jednej zakazke za rok(cca. 3mesiace) Fakturu by som tento rok vystavil na 6000+dan. Naklady budem mat nulove (jedna sa len o SW).
Otazka znie:
-kolko by som zaplatil dani?
-kolko by mi zostalo cisteho?
-musim platit preddavky do ZP (myslim, ze SP sa prvy rok neplati)
-oplati sa prerusit zivnost, alebo dokonca zrusit a kazdy rok opat zalozit?
-neoplatila by sa viac s.r.o?

dakujem...
Príjem zo živnosti 6000 €
paušálne výdavky 40%=2400 €
Odvody ZP= 3*44,73=134,19

základ dane = 3465,81 €
daň 19% =658,50 €

čisté = 6000-134,19-658,5= 5207,31 €

Preddavky do ZP síce platiť nemusíš, ale môžeš(aj tak by si to potom musel doplatiť pri ročnom zúčtovaní)

Ak budeš živnosť vykonávať iba tri mesiace, tak sa ti oplatí prerušiť živnosť na 9 mesiacov. Ak nevieš dopredu kedy budeš mať tú prácu, tak môžeš živnosť aj zrušiť a potom znovu založiť.

S s.r.o. by si mal viac problémov.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

pri súbehu zamestnania a podnikania preddavky na zdr.poistenie platiť nemusí
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
trochu opravím...prvý príspevok.-odpoveď
keďže v zamestnaní si uplatňuješ nezdaniteľnú čiastku, zaplatil by si 19% z príjmu............... správne podľa mňa 6000-2400-ZP=(3600-ZP)*19% daň. Môže si predsa odpočítať paušálne 40%.
príjem mínus daň............správne podľa mňa príjem mínus ZP-daň+2400.
=====================

ak ide o jednorazovú vec, tak sro sa pri takom príjme neoplatí, tiež 40% paušalnych výdavkov si môžeš uplatniť len ako FO a píšeš, že iné výdavky s činnosťou nemáš.
Ak by si musel platiť do SP, tak maximálne spolu so zamestnaním zaplatiť z max. VZ, podobne aj ZP.
Pokiaľ nebudeš mať platnú zmluvu k 1.7.RRRR, tak môžeš prerušiť živnosť a neplatíš odvody. ZP však budeš v každom prípade riešiť v rámci RZZP, môžeš však ušetriť odvody do SP.
Prerušenie musí byť na 6 mesiacov a viac.
ešte dodám, že prihlásiť sa na ZP musíš, odporúčam zvoliť si vzhľadom na tvoj predpokladaný príjem preddavok cca 40EUR. Zaplatené preddavky odpočítaš od ZD a zaplatíš nižšiu daň ako bez preddavkov. Pokiaľ by si však faktúru nemal mať zaplatenú do konca roka, tak si zvoľ radšej nulový VZ, nech nemáš zbytočné výdavky.
Naposledy upravil KEJKA : 30.05.10 at 16:41 Dôvod: pomaly píšem, tak ste ma predbehli
0 0
aprol123 aprol123

aprol123 je offline (nepripojený) aprol123

cize tym, ze by som zivnost prerusil, usetrim na ZP kazdy mesiac 44,73€?
-KEJKA pise:"tiež 40% paušalnych výdavkov si môžeš uplatniť len ako FO a píšeš, že iné výdavky s činnosťou nemáš" takze si ich mozem uplatnit?
-ak budem fakturovat 6000€*19%DPH, tak mi zaplatia 6000€ ci 7200€?
-kolko by mi vyslo platit do SP, ak by som mal rovnaku zakazku buduci rok?
dakujem....
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
aprol123 Pozri príspevok
cize tym, ze by som zivnost prerusil, usetrim na ZP kazdy mesiac 44,73€?
-KEJKA pise:"tiež 40% paušalnych výdavkov si môžeš uplatniť len ako FO a píšeš, že iné výdavky s činnosťou nemáš" takze si ich mozem uplatnit?
-ak budem fakturovat 6000€*19%DPH, tak mi zaplatia 6000€ ci 7200€?
-kolko by mi vyslo platit do SP, ak by som mal rovnaku zakazku buduci rok?
dakujem....

A prečo chceš byť platcom DPH?
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
aprol123 Pozri príspevok
cize tym, ze by som zivnost prerusil, usetrim na ZP kazdy mesiac 44,73€?
-KEJKA pise:"tiež 40% paušalnych výdavkov si môžeš uplatniť len ako FO a píšeš, že iné výdavky s činnosťou nemáš" takze si ich mozem uplatnit?
-ak budem fakturovat 6000€*19%DPH, tak mi zaplatia 6000€ ci 7200€?
-kolko by mi vyslo platit do SP, ak by som mal rovnaku zakazku buduci rok?
dakujem....

asi si mýliš daň z príjmov a DPH. ty si neprirátavaj nič k tým 6000€. To bude fakturovaná suma a zároveň suma k úhrade.

ak by si mal bud.rok rovnakú zákazku, tak by si do sociálky platil cez 100€ mesačne (teraz je to 96,90€ a každoročne sa to zvyšuje)
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
aprol123 Pozri príspevok
cize tym, ze by som zivnost prerusil, usetrim na ZP kazdy mesiac 44,73€?
-KEJKA pise:"tiež 40% paušalnych výdavkov si môžeš uplatniť len ako FO a píšeš, že iné výdavky s činnosťou nemáš" takze si ich mozem uplatnit?
-ak budem fakturovat 6000€*19%DPH, tak mi zaplatia 6000€ ci 7200€?
-kolko by mi vyslo platit do SP, ak by som mal rovnaku zakazku buduci rok?
dakujem....

ak by si nemal živnosť, nemusel by si platiť do ZP tých 44,73€

tých 40% si môžeš uplatniť len ako živnostník, nie ako sro
2 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

keďže máte popri živnosti aj zamestnanie, z ktorého sa hradia všetky odvody, asi by nebolo odveci zamyslieť sa nad nejakými nákladmi a viesť jednoduché účtovníctvo, pričom by sa odvodové zaťaženie o dosť znížilo... napr. telefon, internet, poprípade auto (len zaplatená cestná daň a 0,183 €+PHM za každý kilometer môžu 6000 € faktúrou riadne zamávať, nové PC na tvorbu softu, dátové nosiče, školenia a pod... teoreticky Vám môže aj výsť, budete v strate
0 0
aprol123 aprol123

aprol123 je offline (nepripojený) aprol123

uz som trochu v obraze, takze to zhrniem
-zalozim zivnost (to bude stat max 20€)
-do 8 dni sa prihlasim do ZP dam si nulove preddavky
-po dokonceni prace vystavim fakturu na 6500€
-nasledne prerusim zivnost na minimalne 6 mesiacov (predpokladam od septembra do jula buduceho roku)
-na buduci rok v marci budem robit danove priznanie, kde zo zivnosti zaplatim: ZP - 3mesiace *44,73 =134,19€
SP - nic
zisk pre zdanenie = 6500-2600(40%naklady)-134.19€=3765€
dan=3765*0.19=715€
a ja zarobim cisteho 6500€-715€-134.19€=5650€
rozmyslam, ze by som zivnost mohol zrusit a zalozit buduci rok novu, aby som neplatil do SP na buduci rok. A nerozumiem este vypoctu ZP od veronikasad :"Počítaj s tým, že pri ročnom zúčtovaní zdr.poistenia (neberiem do úvahy príjem zo zamestnania, len zo živnosti) ti vyjde nedoplatok = Základ dane : 2,14 x 0,14 = 3600 : 2.14 x 0,14 = 235,51€." co je 2,14 za cislo?(ale to uz si zistim v ZP)
dakujem vam vsetkym, velmi ste mi pomohli....
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nie celkom dobre..........
aprol123 Pozri príspevok
uz som trochu v obraze, takze to zhrniem
-zalozim zivnost (to bude stat max 20€), OK, 20EUR sú tvoje výdavky, ale budu zahrnuté v tých celkových 40%
-do 8 dni sa prihlasim do ZP dam si nulove preddavky......može byť
-po dokonceni prace vystavim fakturu na 6500€............može byť
-nasledne prerusim zivnost na minimalne 6 mesiacov (predpokladam od septembra do jula buduceho roku) .....može byť
-na buduci rok v marci budem robit danove priznanie, kde zo zivnosti zaplatim: ZP - 3mesiace *44,73 =134,19€ tak pozor, toto nie, Vyžiadaš od zamestnávateľa potvrdenie o mzde a potvrdenie o zaplatenom ZP. Urobíš si DPFO a tiež RZZP, kde spočítaš svoje príjmy zo zamestnania, vymeriavacie základy, celkovú výšku ZP, podiel zamestnávateľa a podiel SZČO. do 30.6.2011 budeš mať povinnosť túto sumu zaplatiť, ale odpočítaš si to z príjmov za rok 2011. Inak povedané, čo na ZP nezaplatíš tohto roku, to sa ti nebude za rok 2010 počítať ako výdavok.
SP - nic
zisk pre zdanenie = 6500-2600(40%naklady)-134.19€=3765€ ...... tých 134,94 nepočítaj
dan=3765*0.19=715€, ZD bude o niečo vyšší, lebo ZP v roku 2010 si nezaplatil
a ja zarobim cisteho 6500€-715€-134.19€=5650€
rozmyslam, ze by som zivnost mohol zrusit a zalozit buduci rok novu, aby som neplatil do SP na buduci rok. presne tak.
A nerozumiem este vypoctu ZP od veronikasad :"Počítaj s tým, že pri ročnom zúčtovaní zdr.poistenia (neberiem do úvahy príjem zo zamestnania, len zo živnosti) ti vyjde nedoplatok = Základ dane : 2,14 x 0,14 = 3600 : 2.14 x 0,14 = 235,51€." co je 2,14 za cislo?(ale to uz si zistim v ZP)
dakujem vam vsetkym, velmi ste mi pomohli....
ten výpočet je daný, aj to číslo je dané zo strany ZP, nájdeš ho na tlačive RZZP.
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

aprol123 Pozri príspevok
uz som trochu v obraze, takze to zhrniem
-zalozim zivnost (to bude stat max 20€)
-do 8 dni sa prihlasim do ZP dam si nulove preddavky
-po dokonceni prace vystavim fakturu na 6500€
-nasledne prerusim zivnost na minimalne 6 mesiacov (predpokladam od septembra do jula buduceho roku)
-na buduci rok v marci budem robit danove priznanie, kde zo zivnosti zaplatim: ZP - 3mesiace *44,73 =134,19€
SP - nic
zisk pre zdanenie = 6500-2600(40%naklady)-134.19€=3765€
dan=3765*0.19=715€
a ja zarobim cisteho 6500€-715€-134.19€=5650€
rozmyslam, ze by som zivnost mohol zrusit a zalozit buduci rok novu, aby som neplatil do SP na buduci rok. A nerozumiem este vypoctu ZP od veronikasad :"Počítaj s tým, že pri ročnom zúčtovaní zdr.poistenia (neberiem do úvahy príjem zo zamestnania, len zo živnosti) ti vyjde nedoplatok = Základ dane : 2,14 x 0,14 = 3600 : 2.14 x 0,14 = 235,51€." co je 2,14 za cislo?(ale to uz si zistim v ZP)
dakujem vam vsetkym, velmi ste mi pomohli....
ak je len jeden zadávateľ zákazky a s inými sa nepočíta resp. hneď po vykonaní sa chce živnosť rušiť, nebolo by lepšie toto riešiť nejakou zmluvou? napríklad autorskou alebo príkaznou?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Ice dive Pozri príspevok
ak je len jeden zadávateľ zákazky a s inými sa nepočíta resp. hneď po vykonaní sa chce živnosť rušiť, nebolo by lepšie toto riešiť nejakou zmluvou? napríklad autorskou alebo príkaznou?
obávam sa, že pri iných typoch zmlúv nie sú možné 40% paušálne výdavky... a efekt sa stratí.
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

KEJKA Pozri príspevok
obávam sa, že pri iných typoch zmlúv nie sú možné 40% paušálne výdavky... a efekt sa stratí.
no ja som si 40 % paušálne výdavky uplatnil z príležitostného príjmu aj keď som nebol ešte SZČO... ono by bolo nutné si to asi celé premyslieť a zvoliť správnu formu pre výkon činnosti pre zadávateľa - napr. v daňových a odvodových typoch J. Mihála je v bode 5 Príjmy na základe autorského zákona - uplatnenie 40 % paušálnych výdavkov...
http://blog.etrend.sk/mihalblog/2009...efa-mihala-19/
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Ice dive Pozri príspevok
no ja som si 40 % paušálne výdavky uplatnil z príležitostného príjmu aj keď som nebol ešte SZČO... ono by bolo nutné si to asi celé premyslieť a zvoliť správnu formu pre výkon činnosti pre zadávateľa - napr. v daňových a odvodových typoch J. Mihála je v bode 5 Príjmy na základe autorského zákona - uplatnenie 40 % paušálnych výdavkov...
http://blog.etrend.sk/mihalblog/2009...efa-mihala-19/
Ono sa ťažko radí, keď nenapíše o akú činnosť ide. Napíše SW a nemusí to byť práve autorské právo, môže to byť aj na zákazku a to je už živnosť.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

aprol123 Pozri príspevok
uz som trochu v obraze, takze to zhrniem
-zalozim zivnost (to bude stat max 20€)
-do 8 dni sa prihlasim do ZP dam si nulove preddavky
-po dokonceni prace vystavim fakturu na 6500€
-nasledne prerusim zivnost na minimalne 6 mesiacov (predpokladam od septembra do jula buduceho roku)
-na buduci rok v marci budem robit danove priznanie, kde zo zivnosti zaplatim: ZP - 3mesiace *44,73 =134,19€
SP - nic
zisk pre zdanenie = 6500-2600(40%naklady)-134.19€=3765€
dan=3765*0.19=715€
a ja zarobim cisteho 6500€-715€-134.19€=5650€
rozmyslam, ze by som zivnost mohol zrusit a zalozit buduci rok novu, aby som neplatil do SP na buduci rok. A nerozumiem este vypoctu ZP od veronikasad :"Počítaj s tým, že pri ročnom zúčtovaní zdr.poistenia (neberiem do úvahy príjem zo zamestnania, len zo živnosti) ti vyjde nedoplatok = Základ dane : 2,14 x 0,14 = 3600 : 2.14 x 0,14 = 235,51€." co je 2,14 za cislo?(ale to uz si zistim v ZP)
dakujem vam vsetkym, velmi ste mi pomohli....
zo živnosti nezaplatíš zdr. poistenie 3 x 44,73, ale sumu, ktorú som ti vypočítala. Výdavkom ovpl.zíáklad dane bude až v roku 2011, splatnosť nedoplatku z RZZP je do 30.6.2011.Tvoj vymeriavací základ je vyšší ako minimum.

Ak nechceš byť platitelom odvodov do sociálnej poisťovne, k 1.7.2011 nesmieš mať aktívnu živnosť.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
veronikasad Pozri príspevok
zo živnosti nezaplatíš zdr. poistenie 3 x 44,73, ale sumu, ktorú som ti vypočítala. Výdavkom ovpl.zíáklad dane bude až v roku 2011, splatnosť nedoplatku z RZZP je do 30.6.2011.Tvoj vymeriavací základ je vyšší ako minimum.

Ak nechceš byť platitelom odvodov do sociálnej poisťovne, k 1.7.2011 nesmieš mať aktívnu živnosť.
Ja viem, že nemusí platiť preddavky do ZP, ale že nesmie to som nevedel.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

marjankaj Pozri príspevok
Ja viem, že nemusí platiť preddavky do ZP, ale že nesmie to som nevedel.
netvrdím, že nesmie, len on ich platiť nechce. Píše, že si určí VZ nula a ZP vyrátal 3x44,73
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
veronikasad Pozri príspevok
netvrdím, že nesmie, len on ich platiť nechce. Píše, že si určí VZ nula a ZP vyrátal 3x44,73

Rozhodnutie je na ňom, kedy zaplati ZP. Či chce znížiť daň v tomto roku alebo až v nasledujúcom. Tak veľa to zase nie je.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať