Zavrieť

Porady

Pozemok a studňa

Bývam na 4-bytovke v malej dedine v okrese Topoľčany. Keďže v minulosti bolo všetko štátne tak družstvo postavilo bytovku na zhabanom majetku. Po reštitúcii sa majiteľ o pozemky nehlásil a byty patrili bytovému družstvu tak bolo všetko v poriadku. Minulý rok nám družstvo byty odpredalo, ale pozemok pod bytovkou zostal nevysporiadaný. Pozemok okolo bytovky sa skladá s dvoch parciel. Na jednej parcele je bytovka a na druhej studňa s ktorej čerpáme pitnú vodu. Lenže parcelu na ktorej je studňa kúpil Ruský podnikateľ, ktorý tam robí veľké prestavby a výkopy a našu vodovodnú rúru k studni rozsekol a aj elektrický kábel k ponorke a nechal nás bez vody. Vraj studňa je na jeho pozemku a on si tam môže robiť čo chce. Je to podľa Vás normálne môže nás takto odpojiť od vody? Medzitým sme si dali na vlastné náklady obecnú vodu ale studňu by sme chceli používať ďalej veď patrí k bytovke. Aké máme vlastne práva? Čo máme teda robiť vzdať sa studne a nechať ju Rusovi? Bytovka je tiež na tom pozemku ktorý patrí tým istým majiteľom ktorý vlastnili pozemok kde je studňa, čo teraz vlastní Rus. To znamená ,že teraz keby Rus chcel kúpi aj pozemok pod bytovkou a bude si chcieť niečo postaviť tak pošle buldozery, bytovku zvalí však to je jeho pozemok a on si tam môže robiť čo chce. Veď tak isto sa zachoval aj k našej studni. Prosím o Vaše názory aby som vedel na čom sme.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

  Mária27
  Na pozemok pod bytovkou je zo zákona vecné bremeno; otázka je, dokedy bezplatné. Preto je dobré pozemky odkúpiť - vid problémy v Petržalke, kde ich niekto skúpil a pýta nájomné.

  Na studňu ste si mohli tiež dať zriadiť vecné bremeno (na čerpanie vody). Teraz už máte vodu zabezpečenú.
  A moja otázka: bola vám s bytmi prevedená do vlastníctva aj studňa?

  Hlasovalo 6 pouzivatelov

  Užitočné (6)
  arizona, Danielle369, zdenka131, Lubaba, JarkaL, Flinstone
  6

  JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

  JAJA11
  pietro77 Pozri príspevok
  Bývam na 4-bytovke v malej dedine v okrese Topoľčany. Keďže v minulosti bolo všetko štátne tak družstvo postavilo bytovku na zhabanom majetku. Po reštitúcii sa majiteľ o pozemky nehlásil a byty patrili bytovému družstvu tak bolo všetko v poriadku. Minulý rok nám družstvo byty odpredalo, ale pozemok pod bytovkou zostal nevysporiadaný. Pozemok okolo bytovky sa skladá s dvoch parciel. Na jednej parcele je bytovka a na druhej studňa s ktorej čerpáme pitnú vodu. Lenže parcelu na ktorej je studňa kúpil Ruský podnikateľ, ktorý tam robí veľké prestavby a výkopy a našu vodovodnú rúru k studni rozsekol a aj elektrický kábel k ponorke a nechal nás bez vody. Vraj studňa je na jeho pozemku a on si tam môže robiť čo chce. Je to podľa Vás normálne môže nás takto odpojiť od vody? Medzitým sme si dali na vlastné náklady obecnú vodu ale studňu by sme chceli používať ďalej veď patrí k bytovke. Aké máme vlastne práva? Čo máme teda robiť vzdať sa studne a nechať ju Rusovi? Bytovka je tiež na tom pozemku ktorý patrí tým istým majiteľom ktorý vlastnili pozemok kde je studňa, čo teraz vlastní Rus. To znamená ,že teraz keby Rus chcel kúpi aj
  pozemok pod bytovkou a bude si chcieť niečo postaviť tak pošle buldozery, bytovku zvalí však to je jeho pozemok a on si tam môže robiť čo chce. Veď tak isto sa zachoval aj k našej studni. Prosím o Vaše názory aby som vedel na čom sme.
  Ak tam začal robiť nejakú výstavbu, má stavebné povolenie? Ak áno, vy ste neboli oboznámení s tým čo tam chce stavať? Nedávali ste vyjadrenie? A prečo ste si nevysporiadali pozemky? Často si ľudia neuvedomujú následky nedokončenia takýchto transakcii. Ľahšie je nezaplatiť za pozemky, ale keď prídu problémy, tak už ich nevedia riešiť a často sú to drahšie riešenia, ako by boli na začiatku Ja osobne by som bola trvala pri kúpe bytu aj na odkúpení pozemkov a tým by nemohol takýto problém vzniknúť.
  Ja viem o prípade, keď družstvo nepreviedlo byty do osobného vlastníctva z dôvodu nevysporiadania pozemkov pod bytovkou

  pietro77 je offline (nepripojený) pietro77

  pietro77
  Pozemok si chceme vysporiadať. Oslovili sme majiteľov, ale oni k pozemku nemajú zatiaľ vybavený list vlastníctva. Bude to asi nejakú dobu trvať, kým sa to dá do poriadku. Do včera nám Rus nič neoznámil, na nič sa nepýtal len začal stavať. Včera obec poslala "Oznámenie o začatí stavebného konania spojeného s územným konaním a upustení od ústneho konania". Moc nerozumiem tomu upusteniu ústneho konania. Píše sa tam, že námietky môžme uplatniť do 7 dní inak sa na ne neprihliadne. Tak chceme napísať námietku aby nám vrátil studňu do pôvodného stavu. Vlastnícky list k studni nemáme ale chceme si ho s bytového vybaviť. Som zvedavý ako to dopadne.

  Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

  Flinstone
  nemá ťarchu, studňa je na jeho pozemku, nuž studňa je jeho. Nebola by schodnejšia cesta sa s ním dohodnúť o spoločnom využívaní studne? veď ak je to kopaná, tak sa tam zmestí aj niekoľko čerpadiel a budete spokojní obaja

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.