Zavrieť

Porady

I. atestácia - rigorózna skúška

Mám urobenú rigoróznu skúšku, ale nemám dosiahnutých 5 rokov praxe (iba tri) a preto sa mi neuznala rigorózna skúška ako náhrada 1. kvalifikačnej skúšky. Chcela by som si urobiť 1. atestáciu a na stránke minedu píšu,... ak pri prvej či druhej atestácii preukážem organizácii poskytujúcej atestáciu, že som absolvovala podobné vzdelávanie, tá to môže akceptovať a nebude nutné sa zúčastniť časti či celého vzdelávania. To znamená, že aj tak musím nazbierať najprv tých 30 kreditov ? a potom, si dať žiadosť o 1. atestáciu a tam až ukázať, že mám rigorózku a oni mi určia či sa musím ešte vzdelávať alebo mi ju uznajú? Či tých 30 kreditov nemusím zbierať? Ďakujem za vysvetlenie.
Usporiadat
pe.pe pe.pe

pe.pe je offline (nepripojený) pe.pe

optimista
Ahoj,

30 kreditov na prihlásenie sa na atestáciu musíš mať. Podľa slov na minedu budú ochotní nahradiť buď časť alebo celé atestačné vzdelávanie (ktoré má rozsah 60 hodín) podobným absolvovaným vzdelávaním. Atestačné vzdelávanie má byť totožné s obsahom atestácie. Neviem ale, či budú ochotní akceptovať rigo, pretože od prijatia 317-ky sa pod pojmom "vzdelávanie" rozumie kontinuálne vzdelávanie, po starom najmä ďalšie vzdelávanie pedag. zamestnancov, a tam rigo nikdy nepatrilo. Ale pokúsiť sa o započítanie riga určite za to stojí.

Inak, celkom zaujímavé vyjadrenie na minedu, lebo ako pozerám 317-ku, či vyhlášku o kontinuálnom vzdelávaní, také niečo ako uznanie absolvovaného vzdelávania ako atestačného vzdelávania som nenašiel. Ak viete, ktorý predpis o tom hovorí, dajte vedieť.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
stelana stelana

stelana je offline (nepripojený) stelana

Ďakujem za odpoveď. Na minedu to nájdete pod témou " Najčastejšie otázky pedagógov"
Preposielam ako je to tam presne napísané:
Prečo je vykonanie atestačných skúšok podmienené získavaním kreditov a neuznáva sa nám vzdelávanie, ktoré sme absolvovali v minulosti?
- Žiadne vzdelávanie, ktoré učitelia absolvovali v minulosti, im už nikto nevezme. Poskytuje im to možnosť lepšie učiť, čo je podstatné. Pokiaľ ide o formálne uznanie tohto vzdelávania, nie je pravdou, že sa nezohľadňuje. V plnej miere sú akceptované I. a II. kvalifikačná skúška za I. a II. atestáciu. Z analýz vyplýva, že takmer 50 % pedagógov získalo prvú kvalifikačnú skúšku náhradami, napríklad vykonaním rigoróznej skúšky alebo absolvovaním ďalšieho pedagogického štúdia či rozširujúcim štúdiom ďalšieho predmetu. Takže podstatná časť vzdelávania z minulosti sa započítava aj v novom systéme.
Navyše, ak pri prvej či druhej atestácii záujemca preukáže organizácii poskytujúcej atestáciu, že absolvoval podobné vzdelávanie, tá to môže akceptovať a nebude nutné sa zúčastniť časti či celého vzdelávania. Tým by sa malo uznať všetko, čo ten-ktorý učiteľ v minulosti absolvoval.
1 0
pe.pe pe.pe

pe.pe je offline (nepripojený) pe.pe

optimista
Hej, viem kde to na minedu je, ale pokiaľ to nie je právne ošetrené, je to len "vyjadrenie" ministerstva. Pretože čí pozrieme zákon, či vyhlášku, všade je uvedené, že je potrebné mať 30 kreditov a absolvované atestačné vzdelávanie v rozsahu 60 hodín. Alebo druhá varianta, mať 60 kreditov. Ale žiaden komentár, či výnimka, či ako nazvať to, čo uvádzajú v sekcii "Najčastejšie ...". A už sa párkrát stalo, že sa von z MŠ dostala nesprávna interpretácia. Ale bodaj by to bola pravda...
2 0
Vebi34 Vebi34

Vebi34 je offline (nepripojený) Vebi34

pe.pe Pozri príspevok
Hej, viem kde to na minedu je, ale pokiaľ to nie je právne ošetrené, je to len "vyjadrenie" ministerstva. Pretože čí pozrieme zákon, či vyhlášku, všade je uvedené, že je potrebné mať 30 kreditov a absolvované atestačné vzdelávanie v rozsahu 60 hodín. Alebo druhá varianta, mať 60 kreditov. Ale žiaden komentár, či výnimka, či ako nazvať to, čo uvádzajú v sekcii "Najčastejšie ...". A už sa párkrát stalo, že sa von z MŠ dostala nesprávna interpretácia. Ale bodaj by to bola pravda...
Ja to vidím tak, že záleží od členov komisie a ich subjektívneho pocitu a rozhodnutia. :-)
0 0
stelana stelana

stelana je offline (nepripojený) stelana

Ahojte poraďáci. Získala som 30 kreditov a prihlásila sa na prípravné atestačné vzdelávanie ešte pred polrokom a to pre 1. atestáciu (a to všetko musím podstúpiť ešte raz lebo sa mi rigorózka neuznala ako náhrada, lebo som nedosiahla 5 rokov praxe). Zatiaľ sa mi nikto neozval. Koná sa už vôbec niečo ohľadom atestácií? Má niekto s tým už skúsenosti? Alebo sa už rigorózka uznáva? Ďakujem
0 0
zdenka131 zdenka131

zdenka131 je offline (nepripojený) zdenka131

logopéd, psychopéd, pedagóg, večný študent, absolvent viacerých VŠ ...viac
§ 16
Žiadosť o vykonanie atestácie

(1) Žiadosť o vykonanie atestácie podľa § 50 ods. 2 zákona podáva pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec atestačnej organizácii. O vykonanie atestácie môže požiadať pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec v termíne do 30. júna alebo do 31. decembra. Pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec so žiadosťou odovzdá dva výtlačky atestačnej práce.

(2) Atestačná organizácia najneskôr do troch mesiacov od termínu podľa odseku 1 zabezpečí posúdenie atestačných prác a na základe posudkov podľa § 50 ods. 3 zákona najneskôr do štyroch mesiacov od termínu podľa odseku 1 oznámi termín vykonania atestácie alebo žiadosť na vykonanie atestácie zamietne. Vykonanie atestačnej skúšky pedagogickým zamestnancom a odborným zamestnancom sa uskutoční do šiestich mesiacov od termínu podľa odseku 1.

Rigorózka sa zatiaľ neuznáva.
4 0
stelana stelana

stelana je offline (nepripojený) stelana

Ďakujem. Ja som si však poslala žiadosť na prípravné atestačné vzdelávanie, lebo mám len 30 kreditov a to na vykonanie atestácie ešte nestačí. Tak prihlášku na prípravné atestačné vzdelávanie mám poslanú už veľmi dlho v MPC Bratislava a ešte sa mi neozvali.
0 0
Vebi34 Vebi34

Vebi34 je offline (nepripojený) Vebi34

Ahoj,
ja som počula také "šepkanie", že je pripravená novela zákona, ktorá má podľa nového zahŕňať opätovné uznávanie rigoróziek ako náhradu za 1. atestáciu. Tak možno dobre pre Teba, že ju ešte nemáš, budeš sa snáď môcť prihlásiť hneď na II.atestáciu.
0 0
stelana stelana

stelana je offline (nepripojený) stelana

To by bolo naozaj dobré keby sa znova uznávala, určite by sa viacej učiteľov potešilo.
1 0
bonboane bonboane

bonboane je offline (nepripojený) bonboane

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, na akú platovú triedu má nárok pedagogický zamestnanec, ktorý má titul Mgr. aj Ing.? Ja som mu totiž dala 11 a neviem, či je to správne. Ďakujem
0 0
zdenka131 zdenka131

zdenka131 je offline (nepripojený) zdenka131

logopéd, psychopéd, pedagóg, večný študent, absolvent viacerých VŠ ...viac
Dobrý deň, akú dĺžku pedagogickej praxe má pedagogický zamestnanec, v ktorom roku získal oba tituly?
0 0
bonboane bonboane

bonboane je offline (nepripojený) bonboane

Pedagogickú prax má 18 rokov a Ing. získal v 1987 a Mgr. 1995.
0 0
brontosaurus brontosaurus

brontosaurus je offline (nepripojený) brontosaurus

bonboane Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, na akú platovú triedu má nárok pedagogický zamestnanec, ktorý má titul Mgr. aj Ing.? Ja som mu totiž dala 11 a neviem, či je to správne. Ďakujem
Keď si pozriem Tabuľku zaraďovania pedagogických zamestnancov do tried, tak mi vychádza že pedagogický zamestnanec s vysokoškolským vzdelaním druhého stupňa, ktorý už je samostatný, ale bez atestácie, tak by mal byť len v PT 10. Tu je podľa mňa jedno či má jednu alebo dve vysoké školy. A je plne kvalifikovaný na danú prácu ktorú momentálne vykonáva s oboma školami alebo len s jednou. Lebo ak som skončil napr. ako inžinier ekonóm a ako magister napr. aprobáciu matematika - fyzika a teraz učí na základnej škole matematiku, tak ako ing. je nekvalifikovaný a táto škola mu nepomôže k vyššiemu platu a ani k zaradeniu do vyššej platovej triedy.
0 0
luciabobo luciabobo

luciabobo je offline (nepripojený) luciabobo

ahojte
Potrebovala by som poradiť, ci je v kompetencii riaditeľa školy, ze mi nechce uznať 60 kreditov na zvýšenie platu o 12%, lebo som ich vraj nezískala školeniami, ale rigoróznou skúškou. Má na to právo? Mám si vraj za ne urobiť 1. atestačnú skúšku. Má to logiku, že ja mám robiť nejakú smiešnu 30 stranovú prácu, keď mám urobenú 200 stranovú? Ďakujem za Váš čas a odpoveď.
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
luciabobo Pozri príspevok
ahojte
Potrebovala by som poradiť, ci je v kompetencii riaditeľa školy, ze mi nechce uznať 60 kreditov na zvýšenie platu o 12%, lebo som ich vraj nezískala školeniami, ale rigoróznou skúškou. Má na to právo? Mám si vraj za ne urobiť 1. atestačnú skúšku. Má to logiku, že ja mám robiť nejakú smiešnu 30 stranovú prácu, keď mám urobenú 200 stranovú? Ďakujem za Váš čas a odpoveď.

V zákone 390/2011, ktorým bola novelizovaná 317/2009 nájdeš presne kedy a za akých podmienok môžeš mať za rigo uznané kredity. Ale zase riaditeľ ani nehovorí takú blbosť , ak si spravíš I. kvalifikačnú skúšku pôjdeš o platovú triedu vyššie, z tej vyššej platovej triedy sa ti budú vypočítavať: zvýšenie platovej triedy za odpracované roky, príplatky za triednictvo, uvádzanie, kreditové, proste všetky príplatky, a takto ak ti aj uzná 12% na čo máš nárok ak spĺňaš zákonom stanovené podmienky, tak ti tých 12% bude počítať z aktuálnej platovej triedy.
1 0
luciabobo luciabobo

luciabobo je offline (nepripojený) luciabobo

Ďakujem za info, ja som si už začala 1. atestačku robiť, ale niekto používa kredity na zvýšenie platu aspoň do vtedy, kým prácu odovzdá. azase na druhej strane, keď si atestačku robiť nechcem, tak on ma nemôže nútiť urobiť si ju, ale mal by tie kredity na zvýšenie platu uznať. Alebo má riaditeľ právo sám sa rozhodnúť, či kredity uzná alebo nie?
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
luciabobo Pozri príspevok
Ďakujem za info, ja som si už začala 1. atestačku robiť, ale niekto používa kredity na zvýšenie platu aspoň do vtedy, kým prácu odovzdá. azase na druhej strane, keď si atestačku robiť nechcem, tak on ma nemôže nútiť urobiť si ju, ale mal by tie kredity na zvýšenie platu uznať. Alebo má riaditeľ právo sám sa rozhodnúť, či kredity uzná alebo nie?

Na stránke MŠ SR nájdeš komentár k § 61 zákona 390/2011 a tam sú uvedené aj konkrétne príklady z praxe, kedy riaditeľ je povinný uznať kredity za rigo, a pod.
0 0
emily17 emily17

emily17 je offline (nepripojený) emily17

Dobrý večer. Aj ja by som Vás poprosila o názor. Mám ukončený II.stupeň VŠ + rozširujúce štúdium špeciálnej pedagogiky, ukončené štátnou skúškou. Žiadala som o uznanie kreditov, nakoľko som k 31..12.2011 mala len 4 roky praxe. Žiadosť mi bola zamietnutá s odôvodnením, že štúdium ŠP sa nepovažuje za štúdium na uznanie kreditov. Minule som však počula, že na budúci rok by som mohla požiadať o uznanie štúdia ako náhrady 1. kv. skúšky keďže k 31.12.2012 by som mala mať odpracovaných 5 rokov. Je to pravda, alebo mi je to štúdium už nanič?
Ďakujem za Váš názor.
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
emily17 Pozri príspevok
Dobrý večer. Aj ja by som Vás poprosila o názor. Mám ukončený II.stupeň VŠ + rozširujúce štúdium špeciálnej pedagogiky, ukončené štátnou skúškou. Žiadala som o uznanie kreditov, nakoľko som k 31..12.2011 mala len 4 roky praxe. Žiadosť mi bola zamietnutá s odôvodnením, že štúdium ŠP sa nepovažuje za štúdium na uznanie kreditov. Minule som však počula, že na budúci rok by som mohla požiadať o uznanie štúdia ako náhrady 1. kv. skúšky keďže k 31.12.2012 by som mala mať odpracovaných 5 rokov. Je to pravda, alebo mi je to štúdium už nanič?
Ďakujem za Váš názor.

Záleží na tom, kedy si to rozširujúce štúdium ukončila. Ak si ho ukončila pred 1. novembrom 2009 (teda v podľa starých predpisov) a k 31.12.2011 si mala viac ako 3 roky praxe tak by si mohla mať priznaných 60 kreditov § 61a ods. 10 zákona 390/2011. Ak si však rozširujúce ukončila po 1.novembri 2009 tak na kredity nemáš nárok, a 1. atestačnú si môžeš spraviť len po splnení podmienok v zmysle zákona 317/2009 - teda po nazbieraní 60 kreditov, resp. nazbierať 30 kreditov a absolvovať atestačné vzdelávanie.
0 0
emily17 emily17

emily17 je offline (nepripojený) emily17

Štúdium som ukončila 6/2008, teraz začiatkom roka som žiadala o uznanie kreditov,ale mi to zamietli, lebo štúdium Šp sa nepovažuje za rozširujúce, ale za doplnenie kvalifikácie, tak neviem načo mám vlastne nárok?
Preto som sa obrátila tu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať