Zavrieť

Porady

PREVENTIVNE PREHLIADKY

Zdravím vsetkých poraďákov,

keďže som založila tému onkologické ochorenia a trosku sa mi to tam zvrhlo na kritiku zdravotníctva a co vsetko má byt a nemá byt v prevetívnych prehliadkach, tak dávam v tejto téme priestor vsetkým , ktorí sa chcú k tejto téme vyjadriť, tu sú na mieste kritiky zdravotníctva, co by malo byť a co nie, ale v teme onkologické ochorenia nie.
Nech sa páči diskutovať.
Usporiadat
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

Zdravotná poiťovňa UNION

Preventívna prehliadka u všeobecného lekára
Ako prebieha preventívna prehliadka u všeobecného lekára?

I. S najväčšou pravdepodobnosťou sa vás lekár spýta na váš zdravotný stav od poslednej návštevy. Skúste si spomenúť na termín poslednej návštevy a zdravotné problémy, ktoré ste odvtedy mali. Pravdepodobne sa vás spýta aj na výskyt vážnych ochorení u vašich pokrvných príbuzných. Pokúste sa spomenúť si, či sa u vás v rodine vyskytli nejaké vážne ochorenia (vysoký krvný tlak, cukrovka, rakovinové ochorenia, alergie, srdcové problémy, duševné problémy a pod.). Všetky tieto informácie sú pre vášho lekára veľmi dôležité, preto si ich pokojne vopred premyslite.

II. Lekár vám vyšetrí moč aj krv. Moč je najlepšie priniesť si so sebou, a to podľa inštrukcií lekára. Samozrejme, vždy je tu možnosť odberu moču u lekára. Pred vyšetrením neraňajkujte kvôli lepšiemu vyhodnoteniu odobranej krvi. Odporúča sa dostatočne piť, avšak len nesladené a neochutené vody. Odber krvi v ambulancii lekára vykonáva vždy osoba na to kvalifikovaná, sestry majú za sebou prax v nemocnici a v odoberaní krvi sú skúsené. Ak máte aj napriek tomu strach alebo viete, že vám pri odbere krvi býva zle, máme pre vás niekoľko trikov, ako to zmierniť:

• Ak máte z odberu stres, skúste bránicové dýchanie – najjednoduchší a najrýchlejší mechanizmus na zníženie stresu:

1. Položte si jednu ruku na brucho.
2. Hlboko sa nadýchnite nosom tak, aby ste videli a cítili, že sa vám dvíha brucho a nie hrudník. V duchu počítajte do osem.
3. Zadržte dych a v duchu počítajte do osem.
4. Vydýchnite a znovu pomaly počítajte do osem.
5. Takéto dýchanie zopakujte približne 10 – 15 x.

• Ak zvyknete odpadnúť, použite opakované napnutie všetkých svalov, čím si mierne zvýšite krvný tlak, a tak zabránite odpadnutiu. Ktorúkoľvek techniku si samozrejme nacvičte ešte doma.

Dôležité: Ak ste boli v tomto kalendárnom roku na preventívnej prehliadke u iného špecialistu (dámy u gynekológa, páni u urológa), prineste si so sebou na túto prehliadku závery z vyšetrení krvi a moču.

III. Lekár vás môže požiadať, aby ste sa vyzliekli a popozerá vám kožu na celom tele. Potom vám fonendoskopom popočúva dýchanie a srdce.

IV. Lekár vás taktiež odváži a zmeria vám pulz a tlak. Tlak sa meria v sede, najčastejšie na ľavej ruke, kvôli porovnaniu následne aj na pravej. Opakované meranie tlaku by sa malo uskutočniť vždy za približne rovnakých podmienok (ovplyvnených časom, kávou, cigaretou, stresom). Ak vám bude nameraná vyššia hodnota, lekár si vás pozve na opakované meranie v tom istom čase, aby si overil správnosť zistenia.

V. Ak máte 19 – 20 rokov, lekár vás vyšetrí na Helicobacter pylori dychovým testom, ktorý je považovaný za hlavnú príčinu zápalu žalúdočnej sliznice.

VI. Ak ste muž, lekár vás požiada o súhlas s vyšetrením prostaty.

VII. Ak máte viac ako 40 rokov, urobí vám váš lekár (alebo lekár, ktorého vám odporučí) EKG vyšetrenie. Je to neinvazívne vyšetrenie, ktoré trvá asi 5 minút a vy ho absolvujete poležiačky. Sestra vám založí 12 elektród, z toho 4 na končatiny a ďalších 9 rozmiestni na hrudníku v oblasti srdca. Počas merania je okamžite monitorovaná činnosť srdca a meranie sa zapisuje na papier. Po ukončení ho lekár ihneď vyhodnotí.

VIII. Ak máte viac ako 50 rokov, alebo niekto z vašich pokrvných príbuzných mal (má) rakovinové ochorenie tráviaceho traktu, lekár vás poučí o potrebe vyšetriť vám stolicu na skryté krvácanie. Vyšetrenie sa robí pomocou TOKS testu, ktorý vám lekár dá domov. Na príbalovom letáku si pozorne prečítajte, aký typ testu máte a vykonajte ho podľa priloženého návodu. Niektoré testy na trhu reagujú špecificky len na „ľudské” železo a nevyžadujú diétu na potraviny a látky obsahujúce železo. Mnohé iné testy však túto diétu vyžadujú. Pri týchto testoch dbajte na vylúčenie potravín a liekov, ktoré obsahujú železo – multivitamínové preparáty s doplňujúcim obsahom železa, mäso a potraviny obsahujúce zelené listové farbivo (listová zelenina). Po odbere prineste test do ambulancie. Lekár ho môže vyhodnotiť priamo v ambulancii. Ide o veľmi rýchly test, ktorý môže odhaliť vážne ochorenie v začiatočnom štádiu, keď je šanca na vyliečenie až 95 %.


Ako sa dozviete výsledky z preventívnej prehliadky?
Záleží od dohody priamo s lekárom. Niektorí vám výsledky oznámia telefonicky, iní poštou alebo osobne. Preto je dobré sa vopred dohodnúť na spôsobe, ktorý bude aj vám vyhovovať. Preventívne prehliadky slúžia v prvom rade vášmu zdraviu. Veríme, že každý lekár sa snaží vykonávať svoju prácu maximálne zodpovedne a určite ocení, ak mu aj vy budete počas preventívnej prehliadky nápomocní.


Preventívna prehliadka u urológa
Hovorí sa, že muži sú v najlepšom veku po 50-ke. Ak ste sa už aj vy stali členmi tohto klubu, potom sú nasledujúce informácie určené práve vám. Muži od 50. roku života by mali raz za tri roky chodiť na preventívnu prehliadku k urológovi, ktorú im hradí ich zdravotná poisťovňa. Preto vám ponúkame základné informácie o preventívnej pre hliadke u urológa.

Odporúča sa, aby ste preventívnu urologickú prehliadku absolvovali od svojich 50. narodenín každé tri roky.



Ako prebieha preventívna prehliadka?
I. S najväčšou pravdepodobnosťou sa vás lekár spýta na váš zdravotný stav od poslednej návštevy. Otázky sa budú týkať aj vášho sexuálneho života a výskytu problémov pri močení. Lekár sa vás taktiež opýta na výskyt vážnych ochorení u vašich pokrvných príbuzných, v tomto prípade hlavne na výskyt rakoviny prostaty, zväčšenie prostaty, rakoviny semenníkov, močového mechúra a pod. Skúste si spomenúť, kedy ste boli naposledy u svojho lekára a či ste mali zdravotné problémy, ktoré súvisia s močovými orgán mi (časté močenie, bolesti pri močení, močenie po kvapkách), alebo s pohlavnými orgánmi (sexuálny život a s ním súvisiace problémy). Skúste porozmýšľať, či sa u vás v rodine vyskytli nejaké vážne ochorenia (vysoký krvný tlak, cukrovka, rakovinové ochorenia, alergie a pod.). Všetky tieto informácie sú pre vášho lekára veľmi dôležité.

II. Lekár vám vyšetrí moč aj krv. Moč je najlepšie priniesť so sebou, a to podľa inštrukcií lekára. Samozrejme, vždy je tu možnosť odberu moču u lekára. Pred vyšetrením neraňajkujte kvôli lepšiemu vyhodnoteniu odobranej krvi. Odporúča sa dostatočne piť, avšak len nesladené a neochutené vody. Odber krvi v ambulancii lekára vykonáva vždy osoba na to kvalifikovaná, sestry majú za sebou prax v nemocnici a v odoberaní krvi sú skúsené. Ak máte aj napriek tomu strach, alebo viete, že vám pri odbere krvi býva zle, máme pre vás niekoľko trikov, ako to zmierniť:

• Ak máte z odberu stres, skúste bránicové dýchanie – najjednoduchší a najrýchlejší mechanizmus na zníženie stresu:

1. Položte si jednu ruku na brucho.
2. Hlboko sa nadýchnite nosom tak, aby ste videli a cítili, že sa vám dvíha brucho a nie hrudník. V duchu počítajte do osem.
3. Zadržte dych a v duchu počítajte do osem.
4. Vydýchnite a znovu pomaly počítajte do osem.

Ak zvyknete odpadnúť, použite opakované napnutie všetkých svalov, čím si mierne zvýšite krvný tlak a tak zabránite odpadnutiu. Ktorúkoľvek techniku si samozrejme nacvičte ešte doma.

Dôležité: Ak ste boli v tomto kalendárnom roku na preventívnej pre hliadke u svojho všeobecného lekára, prineste si so sebou na túto prehliadku závery z vyšetrení krvi a moču.

III. Lekár vás požiada, aby ste sa vyzliekli od pása smerom nadol a vyšetrí vám pohmatom cez brušnú stenu orgány močového ústrojenstva. Takisto vám vyšetrí semenníky a penis. Vyžiada si dovolenie vyšetriť vám prostatu pohmatom cez konečník. Skúsený lekár vykonáva takéto vyšetrenia rutinne a veľmi ohľaduplne. V období medzi preventívnymi prehliadkami by ste si mali doma robiť samovyšetrenie semenníkov. Ak mal (má) váš pokrvný príbuzný rakovinu semenníkov, žijete v stresových podmienkach, máte nadváhu, fajčíte alebo nadmerne užívate alkoholické nápoje, samovyšetrenie semenníkov by sa pre vás malo stať rutinou.

IV. Váš urológ vám môže urobiť aj ultrazvukové vyšetrenie prostaty alebo vás môže odporučiť na pracovisko, kde vám vyšetrenie urobia. Toto vyšetrenie sa vykonáva v polohe ležmo na chrbte, pohybom sondy po vašej koži.

Návod na samovyšetrenie semenníkov:
1. Samovyšetrenie semenníkov vykonávajte pravidelne každý mesiac.
2. Vyzlečte sa od pása nadol a postavte sa pred zrkadlo. Pozrite si dôkladne tvar mieška (veľmi často býva prirodzene jeden väčší ako druhý), farbu kože. Všimnite si, či koža nie je niekde zmenená.
3. Rukami jemne uchopte semenníky a dôkladne ich prehmatajte. Všímajte si, či majú rovnakú veľkosť, rovnaký tvar, či majú hladký povrch, či tam nenahmatáte nejaké hrčky.
4. Potom semenníkmi jemne pohybujte a sledujte, či sa v miešku voľne pohybujú.

Kontaktujte svojho lekára hneď, ako zistíte:

pri prehmatávaní nejaké hrbolčeky, zhrubnutia, uzlíčky, hrčky v semenníku alebo priľahlých slabinách,
že jeden semenník je zrazu väčší,
že na koži mieška sú viditeľné zmeny.
Upozornenie: Pre vyšetrenie je veľmi dôležité, aby ste mali plný močový mechúr.

V rámci verejného zdravotného poistenia sa uhrádza urologická preventívna prehliadka poistencom od 50. roku veku raz za tri roky.

Union zdravotná poisťovňa uhrádza preventívne vyšetrenia na zistenie rakoviny u muža nad rozsah platných predpisov už od 40. roku raz za dva roky.*

Preventívna prehliadka u gynekológa
Možno ste včera oslávili 18. narodeniny a na preventívnu gynekologickú prehliadku sa chystáte po prvý raz. A možno ju už absolvujete pravidelne každý rok. Či ste alebo nie ste poistená v Union zdravotnej poisťovni, veríme, že využijete rady a informácie, ktoré tu uvádzame.

Odporúča sa, aby ste preventívnu gynekologickú prehliadku absolvovali od svojich 18. narodenín (alebo prvého pôrodu) každý rok.

Ako prebieha preventívna prehliadka u gynekológa?
I. S najväčšou pravdepodobnosťou vám lekár položí otázky, ktoré sa týkajú vášho zdravotného stavu za obdobie, odkedy ste absolvovali poslednú návštevu. Jedna z prvých otázok býva zameraná na pravidelnosť a priebeh menštruácie. Je dobré, ak si vediete menštruačný kalendár a na preventívnu prehliadku si ho zoberiete so sebou. Lekár sa vás zrejme opýta aj na výskyt vážnych ochorení u vašich pokrvných príbuzných, v tomto prípade hlavne na výskyt rakoviny prsníka a ženských pohlavných orgánov (maternica, vaječníky), ale spomeňte aj iné vážne ochorenia, ktoré sa vo vašej rodine vyskytli (vysoký krvný tlak, cukrovka, rakovinové ochorenia, alergie a pod.). Všetky tieto informácie sú pre vášho lekára veľmi dôležité.

II. Ak užívate hormonálnu antikoncepciu a máte 18 rokov a viac, alebo ak ju neužívate a máte 30 rokov a viac, ak je potrebné, váš gynekológ vám zoberie krv a moč na vyšetrenie. Zvyčajne sa odbery dohodnú na ráno asledujúceho alebo iného dňa.

Dôležité: Ak ste boli v tomto kalendárnom roku na preventívnej prehliadke u svojho všeobecného lekára, prineste so sebou na túto prehliadku závery z vyšetrenia krvi a moču.

III. Lekár vás požiada, aby ste sa vyzliekli od pása smerom nahor a vyšetrí vám prsníky. V období medzi preventívnymi prehliadkami by ste si mali samovyšetrenie prsníkov robiť doma. Ak mala (má) vaša pokrvná príbuzná rakovinu prsníka, žijete v stresových podmienkach, máte nadváhu, fajčíte alebo nadmerne užívate alkoholické nápoje, samovyšetrenie prsníka by sa pre vás malo stať rutinou.

IV. Teraz vás lekár požiada, aby ste sa vyzliekli od pása smerom nadol, aby vás mohol vyšetriť pohmatom cez brušnú stenu. Počas vyšetrenia sa vás bude pýtať na prípadné bolesti, výtok, pálenie, svrbenie alebo krvácanie. Aj keď sa vám niektoré veci môžu zdať nedôležité, je lepšie nechať posúdiť dôležitosť akéhokoľvek detailu lekárovi. Prístrojom, ktorý môže zväčšovať, vám vyšetrí pošvu a krčok maternice. Urobí odber na mikrobiologické vyšetrenie a tiež ster na cytologické vyšetrenie krčka maternice, prípadne vám navrhne aj vyšetrenie orgánov podbruška ultrazvukom.

V. Váš gynekológ vás raz za dva roky odporučí na vyšetrenie prsníkov a priľahlých lymfatických uzlín ultrazvukom.

VI. Ak máte 40 rokov a viac, váš lekár vás raz za rok alebo dva roky pošle na mamografické vyšetrenie prsníkov.

Návod na samovyšetrenie prsníkov:
1. Samovyšetrenie prsníkov vykonávajte pravidelne každý mesiac, najlepšie hneď po skončení menštruácie.
2. Vyzlečte sa od pása nahor a postavte sa pred zrkadlo. Pozrite si dôkladne tvar prsníkov (veľmi často býva prirodzene jeden väčší ako druhý), farbu kože, dvorca a bradavky. Všímajte si, či koža nie je na niektorých miestach akoby nadvihnutá,
vtiahnutá, drsná a či bradavka nie je vtiahnutá do prsníka. Jemne zatlačte na bradavku a pozrite, či z nej niečo nevyteká.
3. Zodvihnite ruky. V zrkadle sledujte, či sa obidva prsníky pohybujú nahor rovnako.
4. Prehmatajte si pravý prsník, a to tak, že si jednu ruku vsuniete pod prsník, čím ho trošku nadvihnete. Druhou rukou ho potom prehmatajte celý, až k podpazušiu. Prehmatajte aj podpazušie, sledujte, či sa tam neobjavili hrčky, ktoré tam neboli. To isté urobte aj s ľavým prsníkom. Ak ste štíhla, môžete si v podpazuší nahmatať maličké pohyblivé guličky, lymfatické uzliny. Majú hladký povrch a voľne sa pohybujú. Ak by sa zmenil ich povrch, alebo by sa stali nepohyblivé, mali by ste to konzultovať s lekárom.
5. S vyšetrením pokračujte ľahnutím si na chrbát. Pod pravú časť chrbta si vsuňte podložku – nie príliš tvrdú, ani mäkkú. Zodvihnite pravú ruku a položte ju za hlavu. Ľavou rukou si prehmatajte celý prsník. Potom si podložku presuňte pod ľavú stranu chrbta a zodvihnite ľavú ruku. Pravou rukou následne prehmatajte celý ľavý prsník.

Kontaktujte svojho lekára hneď, ako zistíte:

pri prehmatávaní nejaké hrbolčeky, zhrubnutia či uzlíčky v prsníku alebo v podpazuší, prípadne zmeny na lymfatických uzlinách v podpazuší,
že je zrazu jeden prsník väčší alebo naopak menší než zvyčajne,
že pri zatlačení na prsník vám vyteká z bradavky hnedastá alebo krvavo sfarbená tekutina,
zmenu farby alebo hladkosti kože prsníka, dvorca či bradavky,
vtiahnutie kože alebo bradavky dovnútra prsníka.

V rámci verejného zdravotného poistenia má žena v rámci preventívnej gynekologickej prehliadky nárok na cytologické vyšetrenie krčka maternice od veku 23 rokov. Prvé dva odbery sa vykonávajú v ročnom intervale, v prípade negatívnych výsledkov týchto dvoch
odberov následne každé tri roky.

Union zdravotná poisťovňa rozšírila vekovú hranicu cytologického vyšetrenia už pre ženy od 18. roku veku.*

Ako sa dozviete výsledky z preventívnej prehliadky?
Záleží od dohody priamo s lekárom. Niektorí vám výsledky oznámia telefonicky, iní poštou alebo osobne. Preto je dobré vopred sa dohodnúť na spôsobe, ktorý bude aj vám vyhovovať. Preventívne prehliadky slúžia v prvom rade vášmu zdraviu. Veríme, že každý lekár sa snaží vykonávať svoju prácu maximálne zodpovedne a určite ocení, ak mu aj vy budete počas preventívnej pre hliadky nápomocná.

.

Očkovanie proti rakovine krčka maternice*
Union zdravotná poisťovňa ponúka možnosť zaočkovania a čiastočnej úhrady vo výške 40 % pre každú z 3 dávok (spolu približne 138 EUR/4 157,39 SKK) všetkým poistenkám – dievčatám, ktoré sa narodili v rokoch 1995 až 1998 a dovŕšili 12. rok veku (t. j. pre poistenky, ktoré v roku 2010 už mali 12. narodeniny a ešte nedovŕšili 16. rok) a ktorých rodičia majú platný poistný vzťah v Union zdravotnej poisťovni.*


* Výhoda platí do 31.12.2010.

Preventívna prehliadka u stomatológa
Preventívna prehliadka u zubára napomáha k zachovaniu zdravých zubov, zabraňuje zdravotným problémom. Preventívnu zubnú prehliadku vykonáva lekár so špecializáciou v odbore stomatológia:



u detí a mladistvých do 18 rokov života dva krát ročne
u dospelých jedenkrát ročne u stomatológa (zubára)
dvakrát u žien počas tehotenstva - raz na začiatku a raz pred koncom tehotenstva

Preventívna prehliadka zahŕňa vyšetrenie stavu chrupu, slizníc, mäkkých tkanív čeľustí a ústnej dutiny, kontrolu zubných náhrad, kontrolu zubnej hygieny, hygienických návykov, určenie indexov KPE a PBI. V prípade potreby stomatológ súčasne odstráni povlak, zubný kameň, ošetrí zubný kaz. Ak má poistenec absolvované preventívne prehliadky, odstránenie zubného kazu mu hradí zdravotná poisťovňa.
4 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

Takze dievcence a chlapci tu som Vám naskytla prehlad na co kto v ktorej poisťovni máte zo zákona nárok, pozor sú výnimky i na skoršie vyšetrenia z hľadiska rodinnej anamnézy.
0 0
ErinErin ErinErin

ErinErin je offline (nepripojený) ErinErin

Naše zdravotníctvo asi nenechá ľahostajného nikoho, kto musel využiť jeho služby. S tými preventívnymi prehliadkami mi to pripadá ako taký začarovaný kruh: Na jednej strane finančná náročnosť kvalitnej starostlivosti (prístroje, lieky, odmena pracovníkov), na druhej nízke toky (neochota poisťovní - nespokojnosť zdravotníkov). Akoby snaha spojiť kapitalizmus (zdravotníctvo si musí na seba zarobiť) so socializmom (všetko všetkým zadarmo). Na konci tohto všetkého je pacient, ktorý má pri predstave na návštevu lekára husiu kožu. Ale človek sa nesmie vzdávať - inak sa nič nezmení. Možno to nebude prevratná zmena, ale aspoň malý krôčik.

Mám dojem, že mnoho ľudí nevie o spomínaných preventívnych prehliadkach vôbec. Mnohí, čo majú aké-také povedomie, "nemajú čas". Možno by bola vhodná propagácia - podobne ako v ČR boli reklamné spoty v TV o rizikách nehôd na cestách. U nás sa síce spomína riziko rakoviny krčka maternice, ale to len vďaka firmám so záujmom predať vakcíny.

Na druhej strane, z vlastnej skúsenosti na americkom diskusnom fóre (kvôli vlastným zdrav. problémom) Američania pristupovali k svojmu zdraviu uvedomelejšie a aktívnejšie: boli si vedomí, že sú to oni, kto si platia svoje zdravotné poistky a tie sa snažili využiť. (Nepoznám detaily systému poistenia, ale zdrav. poistenie tam nie je povinné. Nepoistený človek si však všetko hradí sám! Čo sa môže napr. u onkologický och. vypomstiť.) Možno je to rozdielom mentality. U nás mi pripadá, že mnohí majú pocit, že v nemocnici sa o mňa musia postarať. Američania mali prístup, že ja sa musím postarať (minimálne poistkou), aby ma v nemocnici ošetrili. Ešte lepšie sa postarám, ak nemocnicu ani potrebovať nebudem. Z filmov poznáme obraz úspešných ľudí - lekárov, právnikov či vyšetrovateľov zo CSI ako si idú zabehať. Možno preto sa aj americký prezidenti nechajú nafilmovať, ako behajú s ochrankármi? Jednoducho dáva najavo, že nie je taký hlúpy, aby nedbal o svoje zdravie - a aby nechodil na prevntívne prehliadky - hlavne keď sú zadarmo!
1 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

ErinErin Pozri príspevok
Naše zdravotníctvo asi nenechá ľahostajného nikoho, kto musel využiť jeho služby. S tými preventívnymi prehliadkami mi to pripadá ako taký začarovaný kruh: Na jednej strane finančná náročnosť kvalitnej starostlivosti (prístroje, lieky, odmena pracovníkov), na druhej nízke toky (neochota poisťovní - nespokojnosť zdravotníkov). Akoby snaha spojiť kapitalizmus (zdravotníctvo si musí na seba zarobiť) so socializmom (všetko všetkým zadarmo). Na konci tohto všetkého je pacient, ktorý má pri predstave na návštevu lekára husiu kožu. Ale človek sa nesmie vzdávať - inak sa nič nezmení. Možno to nebude prevratná zmena, ale aspoň malý krôčik.

Mám dojem, že mnoho ľudí nevie o spomínaných preventívnych prehliadkach vôbec. Mnohí, čo majú aké-také povedomie, "nemajú čas". Možno by bola vhodná propagácia - podobne ako v ČR boli reklamné spoty v TV o rizikách nehôd na cestách. U nás sa síce spomína riziko rakoviny krčka maternice, ale to len vďaka firmám so záujmom predať vakcíny.

Na druhej strane, z vlastnej skúsenosti na americkom diskusnom fóre (kvôli vlastným zdrav. problémom) Američania pristupovali k svojmu zdraviu uvedomelejšie a aktívnejšie: boli si vedomí, že sú to oni, kto si platia svoje zdravotné poistky a tie sa snažili využiť. (Nepoznám detaily systému poistenia, ale zdrav. poistenie tam nie je povinné. Nepoistený človek si však všetko hradí sám! Čo sa môže napr. u onkologický och. vypomstiť.) Možno je to rozdielom mentality. U nás mi pripadá, že mnohí majú pocit, že v nemocnici sa o mňa musia postarať. Američania mali prístup, že ja sa musím postarať (minimálne poistkou), aby ma v nemocnici ošetrili. Ešte lepšie sa postarám, ak nemocnicu ani potrebovať nebudem. Z filmov poznáme obraz úspešných ľudí - lekárov, právnikov či vyšetrovateľov zo CSI ako si idú zabehať. Možno preto sa aj americký prezidenti nechajú nafilmovať, ako behajú s ochrankármi? Jednoducho dáva najavo, že nie je taký hlúpy, aby nedbal o svoje zdravie - a aby nechodil na prevntívne prehliadky - hlavne keď sú zadarmo!
Ďakujem pekne za príspevok a nemôžem inak, ako len s tebou plne súhlasiť, my sme totiž zvyknutý ešte na socialistické myslenie, že všetko musíme dostať, no takéto zmýšlanie pri prevencii je viac ako scestné, nakoľko pokiaľ sa budem starať dopredu o svoj zdravotný stav v zmysle bezplatných zdravotných prehliadok, je šanca nielen predísť vážnym ochoreniam, ale i poznať svoj zdravotný stav a niečo pre neho urobiť.
Lenže tu sa natíska druhá otázka týchto preventívnych prehliadok, ako píšu sem dievcence:
bohuzial teoria je iná a prax iná, myslím tým co vsetko propagujú zdravotné poisťovne na čo máme nárok, ale nie všetci lekári to pacientovi v ramci preventívnej prehliadky urobia, bezna prax je : spyta sa Vás ako sa mate, ci mate problemy, odmeria tlak, max. urobí klasický bežny krvny obraz atym cela preventívna prehliadka skoncila, co ja osobne povazujem za nedostacujuce.
Ja som toho osobny priklad: otec - 8 x operovaný na hrube crevo /opakovana polypoza,carcinom/ , za 4 roky nám nikto ziadny lekár neodporucil , alebo nás neposlal na prehliadku k specialistovi az sa vyskytol tento problem i u mna a to uz v rozsiahlom stadiu, keby si lekar splnil povinnost po mojom oznámení co je otcovi, mohla som tomuto predísť.
1 0
ErinErin ErinErin

ErinErin je offline (nepripojený) ErinErin

VieraPopluharova Pozri príspevok
Ďakujem pekne za príspevok a nemôžem inak, ako len s tebou plne súhlasiť, my sme totiž zvyknutý ešte na socialistické myslenie, že všetko musíme dostať, no takéto zmýšlanie pri prevencii je viac ako scestné, nakoľko pokiaľ sa budem starať dopredu o svoj zdravotný stav v zmysle bezplatných zdravotných prehliadok, je šanca nielen predísť vážnym ochoreniam, ale i poznať svoj zdravotný stav a niečo pre neho urobiť.
Lenže tu sa natíska druhá otázka týchto preventívnych prehliadok, ako píšu sem dievcence:
bohuzial teoria je iná a prax iná, myslím tým co vsetko propagujú zdravotné poisťovne na čo máme nárok, ale nie všetci lekári to pacientovi v ramci preventívnej prehliadky urobia, bezna prax je : spyta sa Vás ako sa mate, ci mate problemy, odmeria tlak, max. urobí klasický bežny krvny obraz atym cela preventívna prehliadka skoncila, co ja osobne povazujem za nedostacujuce.
Ja som toho osobny priklad: otec - 8 x operovaný na hrube crevo /opakovana polypoza,carcinom/ , za 4 roky nám nikto ziadny lekár neodporucil , alebo nás neposlal na prehliadku k specialistovi az sa vyskytol tento problem i u mna a to uz v rozsiahlom stadiu, keby si lekar splnil povinnost po mojom oznámení co je otcovi, mohla som tomuto predísť.
Je mi ľúto, že u vás v rodine sa nepredišlo rakovine, keď to bolo také jasné a jednoduché. Zhodou okolností aj moja babička mala karcinóm hrubého čreva. Pár rokov trpela bolesťami a striedavo hnačkami a zápchami. Pozerali na ňu ako na starú simulantku. Rodina všelijako povybavovala vyšetrenia - babička hltala kontrasty a podobne, ale nič neobjavili. Nakoniec stačil chirurgovi pohmat, aby určil správnu diagnózu. A v poslednom štádiu bola starostlivosť viac-menej na rodine, na zdravotníctvo sme sa veľmi spoliehať nemohli.

Naše zdravotníctvo poznáme, je to začarovaný kruh. Neviem si predstaviť, kde začať so zmenou. Keď si predstavím, že správny lekár by mal pacienta motivovať k starostlivosti o zdravie - napr. vysvetlením problému, info o prevent. prehliadkach. A pritom musí pacient motivovať lekára (do vačku), aby sa na neho vôbec pozrel. Možno keď budú pacienti informovanejší a budú trvať na svojich právach, niečo sa pohne. Na druhej strane je veľmi ťažké takto sebavedome "bojovať" s lekárom, keď má človek zdravotný problém. A ešte ťažšie je to, keď má niekto blízky pred sebou posledné dni. A tých problémov je žiaľ v zdravotníctve viac... Snáď táto téma o preventívnych prehliadkach ľudí upozorní na ich práva! Hmmm?
1 0
58vlasta 58vlasta

58vlasta je offline (nepripojený) 58vlasta

Preventívne prehliadky? Pred pár rokmi som bola v septembri na preventívnej prehliadke u obvodnej lekárky. Tešila som sa po nej svojmu zdraviu. O dva mesiace na to som doslova ušla hrobárovi z lopaty, následky budú celý život...
3 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

To je ale medicína.Ked teraz o 12,11 prispievam zdravá do Porady neznamená,že budem zdravá aj o pol hodinu.Dokonca neviem ani to,či o tú polhodinu budem živá.
1 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

Preventívna prehliadka u stomatológa
Preventívna prehliadka u zubára napomáha k zachovaniu zdravých zubov, zabraňuje zdravotným problémom. Preventívnu zubnú prehliadku vykonáva lekár so špecializáciou v odbore stomatológia:

u detí a mladistvých do 18 rokov života dva krát ročne
u dospelých jedenkrát ročne u stomatológa (zubára)
dvakrát u žien počas tehotenstva - raz na začiatku a raz pred koncom tehotenstva

Preventívna prehliadka zahŕňa vyšetrenie stavu chrupu, slizníc, mäkkých tkanív čeľustí a ústnej dutiny, kontrolu zubných náhrad, kontrolu zubnej hygieny, hygienických návykov, určenie indexov KPE a PBI. V prípade potreby stomatológ súčasne odstráni povlak, zubný kameň, ošetrí zubný kaz. Ak má poistenec absolvované preventívne prehliadky, odstránenie zubného kazu mu hradí zdravotná poisťovňa.
Preventívna prehliadka u zubára napomáha k zachovaniu zdravých zubov, zabraňuje zdravotným problémom. Preventívnu zubnú prehliadku vykonáva lekár so špecializáciou v odbore stomatológia:




No mňa zubár znova objednal a za odstránenie zub. kameňa som cvakala do 30 eur a to bolo ešte pred rokom.
1 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Zdenka175 Pozri príspevok
[B]

Preventívna prehliadka zahŕňa vyšetrenie stavu chrupu, slizníc, mäkkých tkanív čeľustí a ústnej dutiny, kontrolu zubných náhrad, kontrolu zubnej hygieny, hygienických návykov, určenie indexov KPE a PBI. V prípade potreby stomatológ súčasne odstráni povlak, zubný kameň, ošetrí zubný kaz. Ak má poistenec absolvované preventívne prehliadky, odstránenie zubného kazu mu hradí zdravotná poisťovňa.
Preventívna prehliadka u zubára napomáha k zachovaniu zdravých zubov, zabraňuje zdravotným problémom. Preventívnu zubnú prehliadku vykonáva lekár so špecializáciou v odbore stomatológia:

No mňa zubár znova objednal a za odstránenie zub. kameňa som cvakala do 30 eur a to bolo ešte pred rokom.
Zdenka, píše sa: V prípade potreby odstráni ... zubný kameň.
Ak má poistenec absolvované .... odstránenie zubného kazu hradí ZP.

Takže ten zubný kameň nehradí ZP.
0 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

Zdenka175 Pozri príspevok
Preventívna prehliadka u stomatológa
Preventívna prehliadka u zubára napomáha k zachovaniu zdravých zubov, zabraňuje zdravotným problémom. Preventívnu zubnú prehliadku vykonáva lekár so špecializáciou v odbore stomatológia:

u detí a mladistvých do 18 rokov života dva krát ročne
u dospelých jedenkrát ročne u stomatológa (zubára)
dvakrát u žien počas tehotenstva - raz na začiatku a raz pred koncom tehotenstva

Preventívna prehliadka zahŕňa vyšetrenie stavu chrupu, slizníc, mäkkých tkanív čeľustí a ústnej dutiny, kontrolu zubných náhrad, kontrolu zubnej hygieny, hygienických návykov, určenie indexov KPE a PBI. V prípade potreby stomatológ súčasne odstráni povlak, zubný kameň, ošetrí zubný kaz. Ak má poistenec absolvované preventívne prehliadky, odstránenie zubného kazu mu hradí zdravotná poisťovňa.
Preventívna prehliadka u zubára napomáha k zachovaniu zdravých zubov, zabraňuje zdravotným problémom. Preventívnu zubnú prehliadku vykonáva lekár so špecializáciou v odbore stomatológia:




No mňa zubár znova objednal a za odstránenie zub. kameňa som cvakala do 30 eur a to bolo ešte pred rokom.
Zdenka,
prave preto som to tam dala, nakolko zubari uz nevedia co pytat, myslim, ze trosku zneuzivaju nasu nevedomost, naco mame pravo, co uhradza poistovna a co nie, i ked zasa ked si najdes dobreho zubara, s ktorym si spokojna tak asi tazko mu budem hovorit , ze mam na to osetrenie narok zadarmo, asi nabuduce by ma uz nezobral a tak budu dalej zarabat, cest vynimkam
0 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

Rozalka Pozri príspevok
Zdenka, píše sa: V prípade potreby odstráni ... zubný kameň.
Ak má poistenec absolvované .... odstránenie zubného kazu hradí ZP.

Takže ten zubný kameň nehradí ZP.
Rozalka,

prave o to ide, aby sme sa starali o seba a chodili na preventivky,lenze ak mam preventivky urobene podla zakona tak ten zubny kamen jeho odstranenie by malo byt zadarmo, ja osobne chodim na prevetivky k stomatologovi pravidelne a i tak musim platit
a dakujem za prispevok.
1 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

V prípade potreby stomatológ súčasne odstráni povlak, zubný kameň, ošetrí zubný kaz. Ak má poistenec absolvované preventívne prehliadky, odstránenie zubného kazu mu hradí zdravotná poisťovňa.



Rozalka, ja som pochopila , že aj kameň je zadarmo. No na prehliadky chodím pravidelne a za každý kaz platím 6 a viac eur. Aj s 2r. drobcom som bola už.
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

VieraPopluharova Pozri príspevok
Rozalka,

prave o to ide, aby sme sa starali o seba a chodili na preventivky,lenze ak mam preventivky urobene podla zakona tak ten zubny kamen jeho odstranenie by malo byt zadarmo, ja osobne chodim na prevetivky k stomatologovi pravidelne a i tak musim platit
a dakujem za prispevok.
ja som ešte za odstránenie zubného kameňa neplatila, na prehliadky chodím pravidelne, ale ked som mala kaz tak to si teda nepamätám či som niečo platila, ta posledné 4 roky som mala jeden kazmala som aj problémy s krvácajúcimi ďasnami, ale odkedy som doma zaviedla pastu elmex-červená a kefra curaprox, mi do konca zubárka povedala, že mám zdravé ďasná ja som kukala ako a že môžem kľudne používať medzizubné kefky, aby sa mi menej tvoril zubný kameň
1 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Je nejaký rozdiel medzi súkromným zubárom a neštátnym zubárom?
0 0
ErinErin ErinErin

ErinErin je offline (nepripojený) ErinErin

Rozalka Pozri príspevok
Je nejaký rozdiel medzi súkromným zubárom a neštátnym zubárom?
Všetci lekári, ktorí majú svoje ambulancie, sú vlastne "podnikatelia". Rozdiel je len v tom, že niektorí majú zmluvy so zdravotnými poisťovňami - výkon alebo jeho časť hradí poisťovňa, u nezmluvného lekára si všetko hradí pacient sám.
2 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Možno v tom je rozdiel u Zdenkinho (platí aj za odstránenie kameňa) a Lujzinho.J zubára, ktorá to má zdarma.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Rozalka Pozri príspevok
Možno v tom je rozdiel u Zdenkinho (platí aj za odstránenie kameňa) a Lujzinho.J zubára, ktorá to má zdarma.
...môj zubár má zmluvu s poisťovňou ... a aj tak platím za odstránenie kameňa ... má tam dentálnu hygieničku - tak vlastne jej
Ale predtým som mala zubárku, ktorej som neplatila, ale ani roky mi žiadny kameä neodstránila (aj napriek preventívnym prehliadkam).. a to plombovanie .. a tiež to nebolo zadarmo
platím síce teraz dosť (aj kartu som bola nútená už použiť) ... ale starostlivosť sa nedá porovnať.
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

ErinErin Pozri príspevok
Všetci lekári, ktorí majú svoje ambulancie, sú vlastne "podnikatelia". Rozdiel je len v tom, že niektorí majú zmluvy so zdravotnými poisťovňami - výkon alebo jeho časť hradí poisťovňa, u nezmluvného lekára si všetko hradí pacient sám.
No náš je súkromník, má zmluvy aj s poisťovňami. Zamestnáva ešte jednu zubárku a svoju ženu ako dentálnu hygieničku. Má nové prístroje, aj RNG a má preto má vysoké ceny.
1 0
ErinErin ErinErin

ErinErin je offline (nepripojený) ErinErin

Zdenka175 Pozri príspevok
No náš je súkromník, má zmluvy aj s poisťovňami. Zamestnáva ešte jednu zubárku a svoju ženu ako dentálnu hygieničku. Má nové prístroje, aj RNG a má preto má vysoké ceny.
Ceny v zdravotníctve by mali byť regulované - napr. u liekov sú stanovené maximálne ceny aj maximálne prirážky, ktoré si môže distribútor a lekáreň účtovať. Na výkony lekárov a zdravotníkov by mal platiť liečebný poriadok - napr. za vyšetrenie je určitý počet bodov. Za každý bod je určitá suma, ktorú poisťovňa prepláca. Takže u všetkých zmluvných lekárov by sa logicky malo platiť rovnako.
U zubárov môže byť rozdiel v použitom materiály. Alebo napr. pri odstraňovaní kameňa by mohol byť rozdiel, či sa prevedie mechanicky alebo napr. ultrazvukom, čo by sa ako nadštandard mohlo odraziť v cene. ?

Ináč konkrétne čo sa týka ošetrenia kazov, mám dojem, že poisťovňa prepláca tak 3 Eurá (100SKK), čo zodpovedá amalgánu, ale iný materiál - bielu plombu si pacient doplatí a keďže stojí aj 10-násobne viac, tak tie 3 Eurá od poisťovne ani nie je vidno... Alebo sa mýlim?
3 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Síce si to skvele vymyslel,ale ešte vymysli,ako regulovať výdavkovú stránku lekárov.Alebo máš pocit že nájomné je všade rovnaké?Platy su rovnaké?Leasingy u lekárov su rovnaké?Ak do toho štát zasiahne,nastane aj u zubárov stav ako u ostatných ambulancií a síce že o nový prístroj takmer nezakopneš.Nezarobí si na seba.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať