Zavrieť

Porady

PREVENTIVNE PREHLIADKY

Zdravím vsetkých poraďákov,

keďže som založila tému onkologické ochorenia a trosku sa mi to tam zvrhlo na kritiku zdravotníctva a co vsetko má byt a nemá byt v prevetívnych prehliadkach, tak dávam v tejto téme priestor vsetkým , ktorí sa chcú k tejto téme vyjadriť, tu sú na mieste kritiky zdravotníctva, co by malo byť a co nie, ale v teme onkologické ochorenia nie.
Nech sa páči diskutovať.
Usporiadat
ErinErin ErinErin

ErinErin je offline (nepripojený) ErinErin

BXLmiami Pozri príspevok
Síce si to skvele vymyslel,ale ešte vymysli,ako regulovať výdavkovú stránku lekárov.Alebo máš pocit že nájomné je všade rovnaké?Platy su rovnaké?Leasingy u lekárov su rovnaké?Ak do toho štát zasiahne,nastane aj u zubárov stav ako u ostatných ambulancií a síce že o nový prístroj takmer nezakopneš.Nezarobí si na seba.
Tým výrazom "by mal platiť" bolo myslené, že tieto zákonné normy sú prijaté a mali by platiť. (Ak sa neobchádzajú či neporušujú.) Zdravotníctvo by sa tým malo riadiť. U liekov sa to volá "kategorizácia" - na požiadanie môže pacient nahliadnuť v lekárni alebo si sám stiahnuť z internetu či zakúpiť v tlačenej podobe. (Mení sa každé 3 mesiace.) Lieky v lekárni sa môžu líšiť cenou o nejáké "drobné", ak sa mení výrobná cena, za ktorú distribútor nakupuje - napr. zo zahraničia pohybom kurzu, zmenou technológie či obalu.

Ambulantní lekári majú príjem z kapitácie - na každú "hlavu" pacienta dostávajú od poisťovne mesačnú platbu za to, že pacienta evidujú, aj keď namá problémy a nenavštívi ich. (Cena sa líši podľa odbornosti lekára - rôzne špecializácie potrebujú rôzne náročné vybavenie, priestory atď.) Návšteva, rozhovor, napr. aj rada, vyšetrenie, má rôznu bodovú hodnotu. O tom sa dohadujú lekárska komora a zástupcovia rôznych špecializácií s ministerstvom, že na aký výkon sa im zdá, že je málo bodov.

Iná vec sú exkluzívne centrá, kde sa môžete objednať cez operátora a podobne. Zvykne sa tam platiť poplatok na rok - 30, 50, 100 Euro, či viac. Nie je to však za zdravotnú starostlivosť (tú väčšinou hradí poisťovňa ako u iných lekárov), ale za to všetko okolo - napr. operátorky či recepčné, čo objednávajú na presný termín.

Nemal by byť problém zistiť, čo si Váš lekár účtoval od poisťovne. Poisťovňa Vám to na požiadanie na pobočke vytlačí - keď boli ešte koruny, účtovali mi to za 20Skk. Všeobecná zdravotná poisťovňa mala (a asi aj má) produkt bez poplatkov, kde Vám dajú heslo na internetové spojenie na špeciálnu bezpečnostnú grid kartu, aby ste sa dostali k svojim aktuálnym informáciám, za čo konkrétne za vás platí poisťovňa - návštevy lekárov (detajly ako rada, konkrétne vyšetrenie) či preplatenie časti sumy lieku v lekárni. To, čo človek platí v ambulancii, by si mal vedieť skontrolovať podľa vystaveného dokladu k platbe. A takisto by mal byť dostupný cenník poplatkov.
2 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Najviac ocenujem vetu,ako sa lekárska komora,lekári a kto ešte?dohoduju o cenách.Vyzerá to asi takto...cena materiálu na testy je síce 16,52,ale je kríza a tak Vám dáme 3,74.Nepáči sa Vám?Nevadí,mozeme zrušiť zmluvu.
Alebo..je fajn,že ste tých pacientov vzali,bolo to opodstatnené,ale to čo ste spravili nad limit Vám nezaplatíme.Ved ani Vy nezaplatíte v obchode to,čo ste si neobjenali,aj ked to potrebujete.Ak toto niekto nazýva dohodou,tak to je zaujímavé.
0 0
ErinErin ErinErin

ErinErin je offline (nepripojený) ErinErin

BXLmiami Pozri príspevok
Najviac ocenujem vetu,ako sa lekárska komora,lekári a kto ešte?dohoduju o cenách.Vyzerá to asi takto...cena materiálu na testy je síce 16,52,ale je kríza a tak Vám dáme 3,74.Nepáči sa Vám?Nevadí,mozeme zrušiť zmluvu.
Alebo..je fajn,že ste tých pacientov vzali,bolo to opodstatnené,ale to čo ste spravili nad limit Vám nezaplatíme.Ved ani Vy nezaplatíte v obchode to,čo ste si neobjenali,aj ked to potrebujete.Ak toto niekto nazýva dohodou,tak to je zaujímavé.
Však píšem, že sa dohadujú a nie dohodujú!
V skoršom príspevku v tejto téme píšem, že celé zdravotníctvo je začarovaný kruh. Snaha spojiť kapitalizmus - zdravotníctvo si musí na seba zarobiť - so socializmom - všetko všetkým zadarmo. Výsledok poznáme. Pacient niekde na konci. Kde začať zmenu? Keby to niekto vedel, už má Nobelovu cenu. To zatiaľ nemám...
2 0
ErinErin ErinErin

ErinErin je offline (nepripojený) ErinErin

BXLmiami Pozri príspevok
Najviac ocenujem vetu,ako sa lekárska komora,lekári a kto ešte?dohoduju o cenách.Vyzerá to asi takto...cena materiálu na testy je síce 16,52,ale je kríza a tak Vám dáme 3,74.Nepáči sa Vám?Nevadí,mozeme zrušiť zmluvu.
Alebo..je fajn,že ste tých pacientov vzali,bolo to opodstatnené,ale to čo ste spravili nad limit Vám nezaplatíme.Ved ani Vy nezaplatíte v obchode to,čo ste si neobjenali,aj ked to potrebujete.Ak toto niekto nazýva dohodou,tak to je zaujímavé.
Napadlo ma ohľadom tých opodstatnených pacientov nad limit: V zákone (o zdravotnej starostlivosti?) sa uvádza, že v prípade ohrozenia života alebo rizika vážneho poškodenia zdravia je pacienta povinné vy-(o-)šetriť najbližšie zdravotnícke zariadenie. V správach sa nejaká nemocnica rozčuľovala, že im poisťovňa nechcela preplatiť výkon (dokonca operáciu?) vážneho pacienta. Údajne by mali preplatiť, aj keď so zdravotníckym zariadením nemajú zmluvu. Nuž ale keď nemocnica, ktorá zamestnáva aj právnikov, s tým má problém, tak pre ambulantného lekára by to bol boj s veternými mlynmi. ? Jedine, že by sa spojili v právnom procese a žalovali spolu. ?

Keďže témou sú preventívne prehliadky, napadlo ma také sci-fi riešenie v štýle magického realizmu, ako vyriešiť prevenciu i nedostatok financií v zdravotníctve: Fajčiarom by bolo vhodné zaviesť daň z cigariet - čiže v cene krabičky by bola daň v hodnote dvojnásobku ceny cigariet. (To aby bolo na chemoterapiu a opiáty.) Ďalším tipom je daň z obezity.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
BXLmiami Pozri príspevok
Síce si to skvele vymyslel,ale ešte vymysli,ako regulovať výdavkovú stránku lekárov.Alebo máš pocit že nájomné je všade rovnaké?Platy su rovnaké?Leasingy u lekárov su rovnaké?Ak do toho štát zasiahne,nastane aj u zubárov stav ako u ostatných ambulancií a síce že o nový prístroj takmer nezakopneš.Nezarobí si na seba.
Ako to že nie? Veď od 1.7.2010 musia mať všetci zubári nový sterilizátor na nástroje.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
ErinErin Pozri príspevok
Napadlo ma ohľadom tých opodstatnených pacientov nad limit: V zákone (o zdravotnej starostlivosti?) sa uvádza, že v prípade ohrozenia života alebo rizika vážneho poškodenia zdravia je pacienta povinné vy-(o-)šetriť najbližšie zdravotnícke zariadenie. V správach sa nejaká nemocnica rozčuľovala, že im poisťovňa nechcela preplatiť výkon (dokonca operáciu?) vážneho pacienta. Údajne by mali preplatiť, aj keď so zdravotníckym zariadením nemajú zmluvu. Nuž ale keď nemocnica, ktorá zamestnáva aj právnikov, s tým má problém, tak pre ambulantného lekára by to bol boj s veternými mlynmi. ? Jedine, že by sa spojili v právnom procese a žalovali spolu. ?

Keďže témou sú preventívne prehliadky, napadlo ma také sci-fi riešenie v štýle magického realizmu, ako vyriešiť prevenciu i nedostatok financií v zdravotníctve: Fajčiarom by bolo vhodné zaviesť daň z cigariet - čiže v cene krabičky by bola daň v hodnote dvojnásobku ceny cigariet. (To aby bolo na chemoterapiu a opiáty.) Ďalším tipom je daň z obezity.
A tak isto aj hasičom. Veď koľkí sa už nadýchali škodlivých splodín. Kto má na nich doplácať.
Alebo napríklad v Ružomberku pri fabrike tiež nie je vzduch najzdravší. A podobne aj i iných mestách.
Stačí iba hľadať a hneď sa peniaze nájdu.
0 0
ErinErin ErinErin

ErinErin je offline (nepripojený) ErinErin

marjankaj Pozri príspevok
A tak isto aj hasičom. Veď koľkí sa už nadýchali škodlivých splodín. Kto má na nich doplácať.
Alebo napríklad v Ružomberku pri fabrike tiež nie je vzduch najzdravší. A podobne aj i iných mestách.
Stačí iba hľadať a hneď sa peniaze nájdu.
Dobrý nápad - rovnako ako u fajčiarov by mal platiť ten, kto podpaľuje a vypúšťa škodliviny - čiže mastná pokuta usvedčenému podpaľačovi, či tomu kto napr. zanedbaním spôsobil požiar. Fabrika by mala prispieť obci do fondu pre zdravie obyvateľov - napr. na pobyt v Tatrách pre deti.
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

dnes som bola na preventívke v "gyndáša" mala som tam byt už vo februári, ale dajako sa mi to natiahlo až na dnes kedže minulý rok mi zahlásil, že cytologia sa už nerobí každý rok ale každé 3 či 5 rokov / ked sú predošlé 3 Ok/ už si presne ani nepamätám koľko rokov povedal lebo som bola taká nasra.. tak som teda na neho vybehla s tým, že sme sa minulý rok dohodli, že mi cytologiu spraví tento rok, samozrejme že toto mi povedal na moje naliehanie a usúdenie že som aktívna, že koľko stojí to vyšetrenie že ja si to "kešnem" rátala som, že bude konflikt, že sa bude vyhovárať na poisťovnu a pod., ale nestalo sa tak, cytologia vykonaná výsledky o 2týždne, nie o mesiac ako kedysi na dverách čakárne som si pozrela, že čo to stojí ak som dobre videla tak do 11e, takže nie je o čom, ak budúci rok odmietne tak si to "kešnem" pre kľud na duši aj keby to stálo viac
1 0
andyt andyt

andyt je offline (nepripojený) andyt

Dobrý deň prajem, chcem sa spýtať, či je možné dať do nákladov poplatky ak pošleme zamestancov do sukromneho zdravotného centra na prehliadku. Či je nejaký limit, ktorý može isť do nakladov.
Dakujem velmi pekne za odpoveď.
0 0
luck luck

luck je offline (nepripojený) luck

to je odkial že pri počítači 2 x doroka očne vyšetrenie? Totalny blud!!!
0 0
Ingrid Ondruskova Ingrid Ondruskova

Ingrid Ondruskova je offline (nepripojený) Ingrid Ondruskova

snáď milá osôbka
moja kolegyňa má manžela, ktorý je niekoľko mesiacov onkopacient.... a tak vznikla v robote celkom plodná debata o preventívnych prehliadkach, popísalo sa tu toho hodne, ale asi
najväčším postrachom je asi tá rakovina....a tu ma prekvapil jeden údaj, či informácia, a ja
sa chystám na prev.prehliadku, chcem si dať zobrať krv, či v nej nemám zvýšenú hladinu
onkomarkerov? a jedna známa mi povedala, že to nie je také jednoduché....nerozumiem, veď
je toľko potencionálnych orgánov, kde tá pliaga môže sídliť, tak malo by sa ísť na to v prvom kole cez krv a chémiu?? nie vari? a že ešte existuje jeden parameter nejaký
westrogén? ak je zvýšený, je predpoklad, že "niečo" v tele máme....len sa mi to nedá
vygoogliť...asi sa to tak nepíše...akú máte vy osobnú skúsenosť na preventívke, že
cez krv vyšetria všetko??....pre pokojný spánok....
0 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

Ingrid Ondruskova Pozri príspevok
moja kolegyňa má manžela, ktorý je niekoľko mesiacov onkopacient.... a tak vznikla v robote celkom plodná debata o preventívnych prehliadkach, popísalo sa tu toho hodne, ale asi
najväčším postrachom je asi tá rakovina....a tu ma prekvapil jeden údaj, či informácia, a ja
sa chystám na prev.prehliadku, chcem si dať zobrať krv, či v nej nemám zvýšenú hladinu
onkomarkerov? a jedna známa mi povedala, že to nie je také jednoduché....nerozumiem, veď
je toľko potencionálnych orgánov, kde tá pliaga môže sídliť, tak malo by sa ísť na to v prvom kole cez krv a chémiu?? nie vari? a že ešte existuje jeden parameter nejaký
westrogén? ak je zvýšený, je predpoklad, že "niečo" v tele máme....len sa mi to nedá
vygoogliť...asi sa to tak nepíše...akú máte vy osobnú skúsenosť na preventívke, že
cez krv vyšetria všetko??....pre pokojný spánok....
Pekný deň,

áno onkomarkery by mali ukázať či sa v tele niečo deje, ale bohužial existuje viacero onkomarkerov, ktoré patria jednotlivým orgánom, no pri preventívnej prehliadke ak sa aj robia tak sa robia všeobecné pod názvom CEA, tie vôbec nemusia byť zvýšené a zasa naopak môžu byť zvýšené aj keď ide len o nejaký infekt.
Ak by však boli prudko zvýšené Leukocyty, málo červených krviniek, vysoké CEA a tzv. sedimentácia, to je to čo Ste hľadala tak by sa dalo už uvažovať o podozrení na onkologické ochorenie, no u každého jednotlivca je to rôzne, ja osobne som mala krv úplne v poriadku pred 1. operáciou, preventívna prehliadka je veľmi dobrá, ak máte dobrého obvodného lekára, že Vám už spomínané krvné testy urobí kompletné,ale zároveň sa pýta i na iné problémy či nemáte, ktoré Vy subjektívne pociťujete, napr. mal by sa robiť i preventívne test na okultné krvácanie - podozrenie na rakovinu konečníka a hrubého čreva, zasa pri preventívnej gynekologickej prehliadke je dobré ak Vám gynekológ pravidelne sleduje prsníky, prípadne pošle na sono, alebo mamografiu, odporúča sa samo vyšetrenie a samozrejme ak urobí i sono maternice, stery a pod., preto by sa preventívne prehliadky mali robiť. Jednoznačne, že odoberú Vám krv a tým to končí a zistí sa všetko, tak to pri rakovine nefunguje.
A je ešte potvrdená vec, že rakovina v počiatočných štádiach absolútne nerobí žiadne problémy a ani nebolí, až sa niekde stane prekážkou tak vtedy Vás začne bolieť prislušné miesto a to sa už potom robia cielené vyšetrenia.
Neviem či som Vašu otázku zodpovedala aspoň trošku zrozumiteľne a či Vám táto odpoveď stačí, ak nie, tak už sa treba pri každom jednotlivcovi treba pýtať na konkrétne veci.
1 0
kitkas kitkas

kitkas je offline (nepripojený) kitkas

lekár
Tak to nebolo vobec v pohode, ani by som ho za to nechvalil, preventivka je zdarma. Jej obsah je presne vymedzeny legislativou MZ SR podla veku. Na Z00.0 co je preventivka si nemoze nikto prihravat bodiky, lebo mu to poistovna jednoducho nepreplati, aj ked to urobi. Ak mas nad 40, vyplyva narok na EKG, vseobecny ked ho nema, musi ta poslat. Nad 50 rokov urologia, musi poslat, takze ziadne bodiky ale povinnost. Naviac podla vysledku krvi posiela na vysetrenia, ktore vyplyvaju z vysledkov. Ty lutujes, ze Ta posielaju, druhi, ze vykonaju malo. Ale to je dane. Doktor ma skor problem, ze treba vysetrit ovela viac, ale poistovna to neschvaluje, len minimum. Napr. pod 40 rokov nepreplati tuky v krvi, pecenove testy tiez tam nepatria. Preto sa vystavuju na odber viacere listky, nielen na dg prevencia ale aj na dg choroba, aby malo vysetrenie naozaj preventivny vyznam. Co ten slovensky pacient vlastne chce?
0 0
kitkas kitkas

kitkas je offline (nepripojený) kitkas

lekár
RTG uz vylucili z prevencii, k ostatnemu som sa vyjadrila skor. Nad 50 rokov este test na krvacanie v stolici a 2 roky alebo prevent. kolonoskopia a 10 rokov. Ak je pozitivna rodinna anamneza aj skor
0 0
kitkas kitkas

kitkas je offline (nepripojený) kitkas

lekár
Pokial viem ak tam zubny kamen je, ma odstranenie hradit ZP. Ale stomatologovia si zamestnavaju dentalnych hygienikov a ti kesuju jedna radost. Rovnako osetrenie kazu by malo byt hradene ZP, teda standardnymi materialmi, ale tie zial asi ziadny stomatolog nepouziva, takze sa plati vzdy. Ja dostanem temer vzdy amalgam, ale namiesali ho strojom, takze zase platim. Zaujimave, ze za biely fotokompozit mi najnovsie nauctovali rovnako ako za ten amalgam. Pri zubaroch a pravnikoch ale kazdy drzi usta nepyskuje a plati horibilne sumy. Uz sme tak vychovani? U ostatnych lekarov sa pacienti stazuju ako besni, aj ked maju dat co len euro za vypisanie kilometroveho papiera pre komercnu poistovnu
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Tak ja som dnes bola tiež na preventívke na gynde ...no a som zhrozená....hádam za pár minút som bola vybavená... Ani sa ma nič nepýtal...vyšetril za pár sekúnd, strčili mi lístky na mamografiu a ultrazvuk do ruky a bolo. Prekvapilo ma, že cytológiu mi nerobil...až tu som sa teraz dočítala, že prečo...Nečudujem sa, že zdravotne sme na SK tak ako sme....
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať