Zavrieť

Porady

preplatia mi dovolenku?

ahojte chcem sa opytat, od septembra robim ucitelku v MS, zmluvu mam na rok, cize teraz v septembri mi konci, a riaditelka mi ju nepredlzi. Chcem sa opytat, ja som uz pol roka na marodke, a vypisat ma ide iba o dake dva tyzdne. To akurat v nasej skolke zacina spolocna 5 tyzdnova dovolenka. Lenze mne okrem tejto tam zostane este 20 dni dovolenky, a to si uz nemam kedy do septembra vybrat. Chcem vediet ci mam narok na preplatenie dovolenky, ked budem koncom augusta koncit, a ci to nahodou aj neovplyvnuje to ze som tak dlho marodila.Alebo sa mi prepadne?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zdenka131 je offline (nepripojený) zdenka131

    logopéd, psychopéd, pedagóg, večný študent, absolvent viacerých VŠ ...viac zdenka131
    Náhradu mzdy za nevyčerpanú dovolenku zamestnancovi poskytnúť len vtedy, keď si ju nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru.

    Za dovolenku alebo jej časť, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.
    Práceneschopnosť zamestnanca má vplyv na počet dní dovolenky len v prípade, ak je práceneschopnosť dlhšia ako sto takto zameškaných pracovných dní.

    Zamestnávateľ je v tomto prípade povinný krátiť dovolenku za prvých sto takto zameškaných pracovných dní o jednu dvanástinu a za každých ďalších 21 dní rovnako o jednu dvanástinu.

    § 109
    Krátenie dovolenky
    (1) Ak nepracoval zamestnanec, ktorý splnil podmienku odpracovania aspoň 60 dní v kalendárnom roku, za ktorý sa dovolenka poskytuje, z dôvodu výkonu mimoriadnej služby v období krízovej situácie alebo alternatívnej služby v čase vojny a vojnového stavu, z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky (§ 166 ods. 2) a pre dôležité osobné prekážky v práci, ktoré sa neuvádzajú v § 141 ods. 2, kráti sa mu dovolenka za prvých 100 takto zameškaných pracovných dní o jednu dvanástinu a za každých ďalších 21 dní rovnako o jednu dvanástinu. Dovolenka sa zamestnancovi nekráti za obdobie pracovnej neschopnosti vzniknutej v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktoré zamestnávateľ zodpovedá.
    (2) Za každú neospravedlnene zameškanú zmenu (pracovný deň) môže zamestnávateľ krátiť zamestnancovi dovolenku o jeden až dva dni. Neospravedlnené zameškania kratších častí jednotlivých zmien sa sčítajú.
    (3) Pri krátení dovolenky podľa odseku 1 sa musí zamestnancovi, ktorého pracovný pomer u toho istého zamestnávateľa trval počas celého kalendárneho roka, poskytnúť dovolenka aspoň v dĺžke jedného týždňa, mladistvému zamestnancovi v dĺžke dvoch týždňov.
    (4) Zamestnancovi, ktorý nepracoval pre výkon trestu odňatia slobody, sa za každých 21 takto zameškaných pracovných dní kráti dovolenka za kalendárny rok o jednu dvanástinu. Rovnako sa kráti dovolenka za výkon väzby, ak bol zamestnanec právoplatne odsúdený alebo ak bol zamestnanec spod obžaloby oslobodený, prípadne ak bolo proti nemu trestné stíhanie zastavené len preto, že nie je za spáchaný trestný čin trestne zodpovedný alebo že mu bola udelená milosť, alebo že trestný čin bol amnestovaný.
    (5) Dovolenku za odpracované dni a dodatkovú dovolenku možno krátiť iba z dôvodov ustanovených v odseku 2.
    (6) Dovolenka, na ktorú vznikol nárok v príslušnom kalendárnom roku, sa kráti len z dôvodov, ktoré vznikli v tom roku.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    priory1 Pozri príspevok
    no od februara do jula som na pn, a este v novembri som bola mesiac, 60 dni som za ten rok jasne ze odpracovala.
    každý rok sa posudzuje samostatne, z dátumov nevidím, že by mala odpracovaných 60 dní v roku 2010. Ale čerpanie dovolenky sa tiež považuje za odpracovanú dobu, preto ti vznikne nárok na alikv.časť dovolenky za kal. rok = 8/12 ročného nároku, ktorá bude krátená z titulu PN-ky. Spočítaj si prac. dni PN-ky vrátane sviatkov v roku 2010. Za prvých 100 dní bude dovolenka krátená o 1/12, za každých celých 21 dní ďalšiu 1/12.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    priory1 Pozri príspevok
    ahojte chcem sa opytat, od septembra robim ucitelku v MS, zmluvu mam na rok, cize teraz v septembri mi konci, a riaditelka mi ju nepredlzi. Chcem sa opytat, ja som uz pol roka na marodke, a vypisat ma ide iba o dake dva tyzdne. To akurat v nasej skolke zacina spolocna 5 tyzdnova dovolenka. Lenze mne okrem tejto tam zostane este 20 dni dovolenky, a to si uz nemam kedy do septembra vybrat. Chcem vediet ci mam narok na preplatenie dovolenky, ked budem koncom augusta koncit, a ci to nahodou aj neovplyvnuje to ze som tak dlho marodila.Alebo sa mi prepadne?
    Odkedy - dokedy si na PN-ke ? Odpracovala si 60 dní ? (do toho sa bude počítať aj doba čerpania dovolenky )

    priory1 je offline (nepripojený) priory1

    priory1
    no od februara do jula som na pn, a este v novembri som bola mesiac, 60 dni som za ten rok jasne ze odpracovala.

    preplatia mi dovolenku?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.