Zavrieť

Porady

Bezmliečna diéta

Dobrý deň
Pred týždňom mi zistili veľmi silnú alergiu na kravské mlieko, takže musím zmeniť svoj jedálniček od základov. Chcela by som sa spýtať niekoho, s takou istou diagnózou, aby mi poradil, aké výrobky môžem - keksy a podobne. Mlieko a mleične jogurty som vyradila úplne.
Mlieko som nahradila sójovým. Len by ma zaujímali tie sladkosti
Vopred veľmi pekne ďakujem
Usporiadat
Téma je uzavretá.
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Zdenka175 Pozri príspevok
Mňa by to zaujímalo. Manžel drží bezlepkovú a má aj zákaz mliečných výrobkov. Nemá alergiu ale intoleranciu. Mne alergologička povedala, že intoleranciu má každý kto je mliečné výrobky. Že na alergiu na mlieko si robia testy len alergologické ambulancie a nie gastro....Tak ja neviem.
Fuuha, no ja by som v tomto pripade asi dostal intoleranciu na tu lekarku. Intoleranciu nema kazdy. Odhaduje sa ze intolerancoi na mlieko na 17%-40% ludi, cisla sa roznia podla toho, kto robil vyzkum. Ak ma "len" intoleranciu, tak by mohol jest zakysane vyrobky a niektore syry (napr parmezan). Je to trosicku zlozitejsie. "Mamka Danka" o tom nieco napisala uz, ale dovolim si s nou nesuhlasit v jednej veci. A to ze intolerancia sa da zistit iba z tenkeho creva. Je viacero moznosti.
0 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
ondrejvla Pozri príspevok
Táto choroba sa vyskytla aj u nás, tiež som musela začať variť bezlepkovú diétu, dokonca som podľa receptu z tejto stránky upiekla koláčik, ale - lekárka zavolala zaťovi, že nesmie ani mlieko, ani vajcia a tým som dopiekla Dnes som mu síce piekla čučoriedkový koláč, ale cesto bez žĺtok a bez masla bolo také nijaké, kvások som robila zo sójového mlieka, mrveničku z Ramy a cukru s múkou. Veľmi zle sa mi pracuje s touto múkou, mám pocit, že pečiem z prášku na pranie . Kto viete poradiť recepty bez vajec, masla a mlieka, prosím poraďte, lebo moja fantázia začína pokuľhávať. Radšej piecť a variť pre diabetikov ako pre celiatikov...
Maslo mozes nahradit ghee - tzv "vycistenym maslom" t.j. maslom zbavenym mliecnych proteinov. (no samozrejme na 100% sa to neda vycistit, ale my s tym mame dobru skusenost) Ked chces dam navod.
0 0
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

ja robím chlebík nasledovne (pre 1000 g chlebík v domácej pekárni)

360 ml (g) vody
1 PL octu
2 PL oleja
2 ČL soli
1 PL cukru
600 g špaldovej chlebovej múky - dostať tu
5 g sušeného droždia (to s lastovičkou, dostať v Kauflande alebo Carrefoure)
podľa chuti rôzne semiačka (slnečnicové, tekvicové, ľanové treba zomlieť)
chlebové korenie "od oka" - koriander, rasca, fenykel - všetko mleté

pečiem ako 1 kg chlieb, stupeň vypečenia 3, program pre celozrnný chlieb (keďže aj celozrnné múky majú menej lepku ako necelozrnné, obvykle tento program necháva väčší čas na kysnutie)
2 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

taiko Pozri príspevok
Maslo mozes nahradit ghee - tzv "vycistenym maslom" t.j. maslom zbavenym mliecnych proteinov. (no samozrejme na 100% sa to neda vycistit, ale my s tym mame dobru skusenost) Ked chces dam navod.
Je oslovená síce ondrejvla, ale máme tú istú kombináciu intolerancií, určite i iní, môžem poprosiť o výrobu ghee? A zbaví sa aj laktózy? Inak ja indickú kuchyňu milujem najviac zo všetkých.
Ďakujem za všetkých.

(Raz keď prepadol hlad celiatika v jednom nákupnom centre, tak som poprosila pravého Inda, či by nám neurobil bezlepkové placky na ohni. Zobrali sme si ich natešení aj domov. Robil ich pred našimi očami, kontrolovala som ho, napriek tomu sa doma dostavila prudká reakcia. Majiteľka stála pri ňom. Nedá sa veriť v zariadeniach, nie je personál informovaný. V takomto prípade, ak sa tam dostal lepok, tak sliznica sa dá do poriadku do 6-tich mesiacov.)
0 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

calawen Pozri príspevok
ja robím chlebík nasledovne (pre 1000 g chlebík v domácej pekárni)

360 ml (g) vody
1 PL octu
2 PL oleja
2 ČL soli
1 PL cukru
600 g špaldovej chlebovej múky - dostať tu
5 g sušeného droždia (to s lastovičkou, dostať v Kauflande alebo Carrefoure)
podľa chuti rôzne semiačka (slnečnicové, tekvicové, ľanové treba zomlieť)
chlebové korenie "od oka" - koriander, rasca, fenykel - všetko mleté

pečiem ako 1 kg chlieb, stupeň vypečenia 3, program pre celozrnný chlieb (keďže aj celozrnné múky majú menej lepku ako necelozrnné, obvykle tento program necháva väčší čas na kysnutie)
Práve som chcela tiež poprosiť o recept. Nemám pekárničku. Viem že klasický chlieb sa necháva dvakrát prekysnúť, zrejme aj tu, však?
Inak bezlepkový robím bez problémov tiež bez pekárničky a je na nerozoznanie od normálneho.
Vďaka.
0 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
korela Pozri príspevok
Je oslovená síce ondrejvla, ale máme tú istú kombináciu intolerancií, určite i iní, môžem poprosiť o výrobu ghee? A zbaví sa aj laktózy? Inak ja indickú kuchyňu milujem najviac zo všetkých.
Ďakujem za všetkých.

(Raz keď prepadol hlad celiatika v jednom nákupnom centre, tak som poprosila pravého Inda, či by nám neurobil bezlepkové placky na ohni. Zobrali sme si ich natešení aj domov. Robil ich pred našimi očami, kontrolovala som ho, napriek tomu sa doma dostavila prudká reakcia. Majiteľka stála pri ňom. Nedá sa veriť v zariadeniach, nie je personál informovaný. V takomto prípade, ak sa tam dostal lepok, tak sliznica sa dá do poriadku do 6-tich mesiacov.)
Dufam ze to tu mozem fuknut. http://www.jedloakopriatel.sk/nesmie...o-skuste-ghee/. Myslim, ze na 100% sa to vycistit neda (lebo sa to filtruje cez utierku, alebo cez hodvabnu satku), takze podla mna tam stale nieco maaaalicko z tych mliecny bielkovin, ci laktozy ostane. Moja zena ma laktozovu intoleranciu a aj intoleranciu na kasein a alfa-laktalbumin a beta-lactoglobulin a v pohode ghee moze. Ale pri alergiach, by som to skusal pomalicky
1 0
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

korela Pozri príspevok
Práve som chcela tiež poprosiť o recept. Nemám pekárničku. Viem že klasický chlieb sa necháva dvakrát prekysnúť, zrejme aj tu, však?
Inak bezlepkový robím bez problémov tiež bez pekárničky a je na nerozoznanie od normálneho.
Vďaka.
Bez pekárne som to nerobila, ale kysnúci čas musí byť minimálne 1,5 hodiny... celý ten program mi trvá 3h 45 min. vrátane pečenia
1 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

calawen Pozri príspevok
Bez pekárne som to nerobila, ale kysnúci čas musí byť minimálne 1,5 hodiny... celý ten program mi trvá 3h 45 min. vrátane pečenia
Ďakujem.
0 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

taiko Pozri príspevok
Dufam ze to tu mozem fuknut. http://www.jedloakopriatel.sk/nesmie...o-skuste-ghee/. Myslim, ze na 100% sa to vycistit neda (lebo sa to filtruje cez utierku, alebo cez hodvabnu satku), takze podla mna tam stale nieco maaaalicko z tych mliecny bielkovin, ci laktozy ostane. Moja zena ma laktozovu intoleranciu a aj intoleranciu na kasein a alfa-laktalbumin a beta-lactoglobulin a v pohode ghee moze. Ale pri alergiach, by som to skusal pomalicky
Prebehla som stránku. http://www.jedloakopriatel.sk/ako-dalej/ - veľmi citlivý, povzbudzujúci text pre novozdiagnostikovaného človeka s ťažkosťami v prijímaní niektorých zložiek potravín. Človek týmto zásahom do stravovacieho stereotypu zaradí úplne iné potraviny. Čo má zrejme tiež svoj zmysel.

Ghee - na pohľad jednoduchý recept. Skúsim. A dúfam, že získam aj súhlas na použitie.

MUDr. Karaba odporúča, aby sa človek sám "otestoval", keďže každý organizmus je individuálny, hlavne pri intolerancii na laktózu. Nemusí vyradiť vyradiť všetko mliečne. Individuálne zistiť akú hladinu organizmus toleruje.
Ja ju mám tiež, môžem všetko kyslomliečne, šľahačku, tvaroh, tvrdé syry, bryndzu. Tavené nie. Sladké mlieko absolútne nie. Ani mi nechýba. Ale mám vyslovene rada sójové, s mierou, a o.i. mi vyhovuje, že tam nie je živočíšny tuk.

Že je mozarella z byvolieho mlieka som nevedela. Máte to na stránke. Tá mi tiež vyhovuje.
Ďakujem.
0 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
No docital som sa, ze prava mozarella musi byt z byvolieho mlieka. V UK maju aj jogurty a ine produkty. Kiez by niekto zacal chovat byvoly aj na Slovensku. Farmar z UK hovori, ze su vraj ovela menej narocnejsie ako "normalne" kravy.
Co sa mlieka tyka moja zena uprednostnuje ovsene pre sojovym. ALe zase sojove jogurty ma rada. Maju inac velmi dobre sojove jogurty v Metre.
K tomu ghee. Bez problemov mozete recept pouzit. AK to niekomu pomoze, tak je ucel splneny
1 0
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

nech skúsi aj pohánkové mlieko, drobec sa borí s plesňou okolo krku (našťastie veeeľmi pomaly ale predsa ustupuje) a vtedy by nemal mlieko a mliečne výrobky (a sladkosti), tak mu robím s pohánkovým nápojom (zn. Zajíc) ovsené vločky a pod. ale kojiť som neprestala
0 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
calawen Pozri príspevok
nech skúsi aj pohánkové mlieko, drobec sa borí s plesňou okolo krku (našťastie veeeľmi pomaly ale predsa ustupuje) a vtedy by nemal mlieko a mliečne výrobky (a sladkosti), tak mu robím s pohánkovým nápojom (zn. Zajíc) ovsené vločky a pod. ale kojiť som neprestala
Juuj na pohanku je tiez intolerantna.
0 0
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

hmm, škoda, my sa sóji preventívne vyhýbame, svokru z nej nafukuje, je možné, že synátor to podedil...
0 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
calawen Pozri príspevok
hmm, škoda, my sa sóji preventívne vyhýbame, svokru z nej nafukuje, je možné, že synátor to podedil...
Nastastie existuju vselijake ine moznosti, ako kamutove mlieko, ovsene, ryzove, mandlove, takze je z coho vyberat. A ti co maju 'len" intoleranciu na laktozu, mozu aj bezlaktozove Minus-L napriklad. Sojoveho sme aj my skusali viacero druhov. Niektore sa dali, niektore boli nepozivatelne, takze mozno vyskusat ineho vyrobcu by pomohlo, aj ked so sojou to je osemetne. Sama sa moze stat alergenom.
1 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Bajcip Pozri príspevok
Dobrý deň
Pred týždňom mi zistili veľmi silnú alergiu na kravské mlieko, takže musím zmeniť svoj jedálniček od základov. Chcela by som sa spýtať niekoho, s takou istou diagnózou, aby mi poradil, aké výrobky môžem - keksy a podobne. Mlieko a mleične jogurty som vyradila úplne.
Mlieko som nahradila sójovým. Len by ma zaujímali tie sladkosti
Vopred veľmi pekne ďakujem
Bajcip. No ja tu jednu sladkosť teraz pre Teba mám
http://www.jedloakopriatel.sk/spaldo...anovou-plnkou/
palacinky_s_bananom3.jpg  
1 0
Bajcip Bajcip

Bajcip je offline (nepripojený) Bajcip

Dakujem za recepty
A Damati - potvrdili mi tu silnu alergiu ....
0 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Bajcip Pozri príspevok
Dakujem za recepty
A Damati - potvrdili mi tu silnu alergiu ....
Nevadi bajcip. Moja zena ma to iste a v pohode sa to da zvladnut. Dokonca sa "nechcene" stravuje zdravsie ako predtym. Nejake info najdes aj na stranke. Ked chces nieco specialne/navyse vediet, posli PM
0 0
damati damati

damati je offline (nepripojený) damati

som kto som
Bajcip Pozri príspevok
Dakujem za recepty
A Damati - potvrdili mi tu silnu alergiu ....
Chcela som ti poslať súkromnú správu, ale nedalo sa. Zistili ti alergiu na bielkoviny kravského mlieka alebo intoleranciu laktózy?
0 0
mamka Danka mamka Danka

mamka Danka je offline (nepripojený) mamka Danka

taiko Pozri príspevok
Fuuha, no ja by som v tomto pripade asi dostal intoleranciu na tu lekarku. Intoleranciu nema kazdy. Odhaduje sa ze intolerancoi na mlieko na 17%-40% ludi, cisla sa roznia podla toho, kto robil vyzkum. Ak ma "len" intoleranciu, tak by mohol jest zakysane vyrobky a niektore syry (napr parmezan). Je to trosicku zlozitejsie. "Mamka Danka" o tom nieco napisala uz, ale dovolim si s nou nesuhlasit v jednej veci. A to ze intolerancia sa da zistit iba z tenkeho creva. Je viacero moznosti.

  • Volala som do mliekarní či neplánujú zaviesť do školských mliečnych automatov aj bezlaktózové mlieko a okrem iného som sa dozvedela, že podľa posledných štatistík v spolupráci s gastroenterológmi trpí intoleranciou laktózy max. do 20% našej populácie. Tak, že zatiaľ žiaden veľký biznis nebude. Zatiaľ ponúkajú len litrové balenie v širokej obchodnej sieti.
  • Zistila som, že v sladkej smotane je toľko laktózy ako v mlieku.V kyslej smotane a srvátke asi o polovicu menej.V jogurte asi tretinové množstvo a menej, záleží na technológii výroby.
  • Laktóza je základná stavebná zložka každého mlieka (materského, kravského, kozieho, ...... ), preto ľudia s intoleranciou laktózy, by nemali ani kozie a ovčie. Bielkovina mliečna je špecifická pre každé mlieko iná, tak že alergici na bielkovinu kravského mlieka zväčša kozie a ovčie mlieko a výrobky z neho znášajú dobre. Ak sa vyskytnú problémy aj po požití kozieho či ovčieho produktu, môže ísť o skríženú alergiu. To znamená, že ste alergický aj intolerantný, alebo ste alergický na bielkov. kravského aj kozieho mlieka.
  • V mojom prvom príspevku som netvrdila, že biopsia je jediný spôsob diagnostiky. Gastro vyšetrenie, odobratie vzorky a následné skúmanie v laboratóriu je jedna z možností. Synovi ako bábätku robili výdychový laktózový test. Dali mu vypiť laktózu a potom v určitých intervaloch dýchal do takej masky, kde merali vydychované zložky. Robia to len deťom a neviem či nie len v DFNsP v BA. Dcére dali vypiť laktózu a potom ju pichali do prsta. Celkom tuším tri krát a porovnávali hodnoty. A u malých detičiek ešte myslím merajú po vypití laktózy v stolici HP a ešte dačo.
1 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
mamka Danka Pozri príspevok
  • Volala som do mliekarní či neplánujú zaviesť do školských mliečnych automatov aj bezlaktózové mlieko a okrem iného som sa dozvedela, že podľa posledných štatistík v spolupráci s gastroenterológmi trpí intoleranciou laktózy max. do 20% našej populácie. Tak, že zatiaľ žiaden veľký biznis nebude. Zatiaľ ponúkajú len litrové balenie v širokej obchodnej sieti.
  • Zistila som, že v sladkej smotane je toľko laktózy ako v mlieku.V kyslej smotane a srvátke asi o polovicu menej.V jogurte asi tretinové množstvo a menej, záleží na technológii výroby.
  • Laktóza je základná stavebná zložka každého mlieka (materského, kravského, kozieho, ...... ), preto ľudia s intoleranciou laktózy, by nemali ani kozie a ovčie. Bielkovina mliečna je špecifická pre každé mlieko iná, tak že alergici na bielkovinu kravského mlieka zväčša kozie a ovčie mlieko a výrobky z neho znášajú dobre. Ak sa vyskytnú problémy aj po požití kozieho či ovčieho produktu, môže ísť o skríženú alergiu. To znamená, že ste alergický aj intolerantný, alebo ste alergický na bielkov. kravského aj kozieho mlieka.
  • V mojom prvom príspevku som netvrdila, že biopsia je jediný spôsob diagnostiky. Gastro vyšetrenie, odobratie vzorky a následné skúmanie v laboratóriu je jedna z možností. Synovi ako bábätku robili výdychový laktózový test. Dali mu vypiť laktózu a potom v určitých intervaloch dýchal do takej masky, kde merali vydychované zložky. Robia to len deťom a neviem či nie len v DFNsP v BA. Dcére dali vypiť laktózu a potom ju pichali do prsta. Celkom tuším tri krát a porovnávali hodnoty. A u malých detičiek ešte myslím merajú po vypití laktózy v stolici HP a ešte dačo.
spatne som to pozrel a beriem svoju pripomienku spat. "Iba" tam naozaj nebolo. chybicka se vloudila, ospravedlnujem sa.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať