Zavrieť

Porady

znizenie dane zaradenim vozidla

Dobry den,
chcel by som Vas poziadat o objasnenie. Som maly podnikatel SZCO popri zamestnani. Moj rocny obrat SZCO je nizky, no napriek tomu mi vychadza dost vysoka dan z prijmu. Preto uvazujem zaradit vozidlo do majetku, ktoreho obstaravacia cena je vyssia ako 10000EUR. V tomto pripade vsak moje prijmy uctovne nepokryju vydavky. Nebude to problem pre danovy urad, ak takto vykazem stratu? Mozem vozidlo pouzivat aj sukromne a do prace?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    ja vidím hlavný problém v tom. že keď sa povedzme po dvoch rokoch rozhodneš auto predať, tak príjem pôjde do daňového základu.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    mpv Pozri príspevok
    Dobry den,
    chcel by som Vas poziadat o objasnenie. Som maly podnikatel SZCO popri zamestnani. Moj rocny obrat SZCO je nizky, no napriek tomu mi vychadza dost vysoka dan z prijmu. Preto uvazujem zaradit vozidlo do majetku, ktoreho obstaravacia cena je vyssia ako 10000EUR. V tomto pripade vsak moje prijmy uctovne nepokryju vydavky. Nebude to problem pre danovy urad, ak takto vykazem stratu? Mozem vozidlo pouzivat aj sukromne a do prace?
    Do VOZD nepôjde nákup MV, je to VNOZD, ale len 1/4 z ročného odpisu vozidla.

    mpv je offline (nepripojený) mpv

    mpv
    Tweety Pozri príspevok
    Do VOZD nepôjde nákup MV, je to VNOZD, ale len 1/4 z ročného odpisu vozidla.
    Dakujem za rychle vyjadrenie. Viem, ze pojde len 1/4 odpisu, no po zratani vsetkych vydavkou suviciach s vozidlom budu prijmy nizsie ako vydavky a ci to nebude vadit danovemu uradu. Lebo vozidlo bude jazdit aj sukromne mimo potreby SZCO.
    ucetni_fantozzi
    neviem, ci som spravne porozumel, aky je momentalny statut toho vozidla - ci je teda uz kupene, alebo ho len ides kupovat. ak ide o vozidlo, ktore uz vlastnis, zaroven ako sam konstatujes, pouzivas ho sukromne aj pracovne, dobrym riesenim by mohlo byt vykazovanie nahrad za pouzivanie vozidla (0,183 Eur/km + spotreba phm podlea evidencie jazd). tymto by si jednak vykazal len pracovne cesty, jednak predpokladam, ze by si do nakladov dostal len adekvatnu sumu...

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    mpv Pozri príspevok
    Moj rocny obrat SZCO je nizky, no napriek tomu mi vychadza dost vysoka dan z prijmu.
    Podla mna je to stale len 19% zo zakladu dane

    rdb je offline (nepripojený) rdb

    rdb
    Povodna otazka bola

    V tomto pripade vsak moje prijmy uctovne nepokryju vydavky. Nebude to problem pre danovy urad, ak takto vykazem stratu? Mozem vozidlo pouzivat aj sukromne a do prace?

    A odpoved je nie danovemu uradu to neprekaza a ano mozes ho pouzivat aj sukromne.
    Suvisia s tym ale viacere povinnosti, ktore musis mat splnene. Napriklad poistky auta, sposob vykazovania sukromnych jazd, zdanenie pouzivania sluzobneho auta na sukromne ucely, vysporiadanie dane...
    Je toho proste viac.

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    mpv Pozri príspevok
    Dobry den,
    chcel by som Vas poziadat o objasnenie. Som maly podnikatel SZCO popri zamestnani. Moj rocny obrat SZCO je nizky, no napriek tomu mi vychadza dost vysoka dan z prijmu. Preto uvazujem zaradit vozidlo do majetku, ktoreho obstaravacia cena je vyssia ako 10000EUR. V tomto pripade vsak moje prijmy uctovne nepokryju vydavky. Nebude to problem pre danovy urad, ak takto vykazem stratu? Mozem vozidlo pouzivat aj sukromne a do prace?
    A čo ťa vedie vkladať auto do majetku firmy ? Pretože tak ako to popisuješ, pre teba je výhodnejšie používať súkromné auto na účely podnikania a účtovať "kilometrovné". Máš menej starostí a je to v jednoduchšie.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    mpv Pozri príspevok
    Dakujem za rychle vyjadrenie. Viem, ze pojde len 1/4 odpisu, no po zratani vsetkych vydavkou suviciach s vozidlom budu prijmy nizsie ako vydavky a ci to nebude vadit danovemu uradu. Lebo vozidlo bude jazdit aj sukromne mimo potreby SZCO.
    čo je potom podľa teba dosť vysoká daň? Z uvedeného mi vyplýva, že neplatíš daň vyššiu ako 500 EUR...

    Kiež by som ja mal tak nízku daň pri súčasných príjmoch...

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Chobot Pozri príspevok
    Kiež by som ja mal tak nízku daň pri súčasných príjmoch...
    ... a vieš, koľko ľudí by radšej zaplatilo aj vysokú daň, len aby mali príjem ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.