Zavrieť

Porady

prenájom auta zahraničnou firmou živnostníkovi, neplatca DPH.

Prosím Vás o pomoc. Živnostník je zaregistrovaný ako platca DPH ako príjemca/dodávateľ služby z/do iného členského štátu. Viem, že pri dodaní služby zo zahraničia s miestom dodania v tuzemsku sa má faktúra samozdaniť a zaplatiť daň.

Len môj problém spočíta v tom, že česká firma, platca DPH prenajíma auto a živnostník toto auto ale používa v čechách aj na slovensku, ďalej mu účtuje mobilný telefón, ktorý taktiež používa v čechách aj na slovensku. Tak neviem akým spôsobom mám určiť miesto dodania, či je to prevádzkareň živnostníka, čiže jeho bydlisko? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Podľa mňa je to EU vzťah - ičDPH CZ............ a ičDPH SK.....

    V prípade prenájmu auta je to však jedno, lebo tieto služby nie sú oslobodené a fakturujú sa s českou DPH /prenajímateľ je CZ firma/. Nejde o prenos daňovej povinnosti.......§16 ZDPH
    (17) Služby, pri ktorých sa určí miesto dodania podľa odseku 16, sú tieto:
    a) prevod a postúpenie autorských práv, patentov, licencií, ochranných známok a podobných práv,
    b) reklamné služby,
    c) poradenské, inžinierske, technické, právne, účtovné, audítorské, prekladateľské, tlmočnícke a iné podobné služby vrátane služieb spracovania údajov a poskytovania informácií,
    d) bankové, finančné, poisťovacie a zaisťovacie služby s výnimkou nájmu bezpečnostných schránok,
    e) poskytnutie zamestnancov,
    f) nájom hnuteľného hmotného majetku okrem nájmu dopravných prostriedkov, železničných vagónov a vozňov, prívesov a návesov,

    ten mobil tam nespadá, platí teda 1.veta mojej odpovede.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka


    1. V prvom rade nás zaujíma, či ide o krátkodobý alebo dlhodobý prenájom, kt. definuje uvedené:

    16/(2) Miestom dodania služby spočívajúcej v poskytnutí krátkodobého nájmu dopravných prostriedkov je miesto, kde sa dopravný prostriedok fyzicky dá k dispozícii zákazníkovi; krátkodobým nájmom sa rozumie nepretržité držanie alebo používanie dopravného prostriedku počas obdobia nepresahujúceho 30 dní alebo 90 dní, ak ide o nájom plavidiel.

    Ak ide o krátkodobý prenájom, a prostriedok dám zákazníkovi fyzicky v Rumunsku, podám mu kľúče od auta. Všetko však závisí od zmluvy s partnerom. Môžu byť uzatvorené dve alebo viac zmlúv po sebe. (rozdiel dvoch a menej dní). Tu sú chytáky, ale to nie je podstata.

    2. Alebo ide o prenájom, operatívny ("dlhodobejší, viac ako 30 dní a menej ako rok), kde je iné riešenie.

    Ivana P. je offline (nepripojený) Ivana P.

    Ivana P.
    KEJKA Pozri príspevok
    Podľa mňa je to EU vzťah - ičDPH CZ............ a ičDPH SK.....

    V prípade prenájmu auta je to však jedno, lebo tieto služby nie sú oslobodené a fakturujú sa s českou DPH /prenajímateľ je CZ firma/. Nejde o prenos daňovej povinnosti.......§16 ZDPH
    (17) Služby, pri ktorých sa určí miesto dodania podľa odseku 16, sú tieto:
    a) prevod a postúpenie autorských práv, patentov, licencií, ochranných známok a podobných práv,
    b) reklamné služby,
    c) poradenské, inžinierske, technické, právne, účtovné, audítorské, prekladateľské, tlmočnícke a iné podobné služby vrátane služieb spracovania údajov a poskytovania informácií,
    d) bankové, finančné, poisťovacie a zaisťovacie služby s výnimkou nájmu bezpečnostných schránok,
    e) poskytnutie zamestnancov,
    f) nájom hnuteľného hmotného majetku okrem nájmu dopravných prostriedkov, železničných vagónov a vozňov, prívesov a návesov,

    ten mobil tam nespadá, platí teda 1.veta mojej odpovede.

    Ďakujem, chcem si to upresniť. Jedná sa o dlhodobý prenájom automobilu, to znamená aj tak, že česká firma mi bude vystavovať faktúry s DPH, ale ja tu daň na Slovensku neodvediem, rozumiem tomu správne??? A tak isto je to aj s tým mobilom?

    Mám v tom trošku bordel, ďakujem za každú pomoc.

    Ivana P. je offline (nepripojený) Ivana P.

    Ivana P.
    betka Pozri príspevok


    1. V prvom rade nás zaujíma, či ide o krátkodobý alebo dlhodobý prenájom, kt. definuje uvedené:

    16/(2) Miestom dodania služby spočívajúcej v poskytnutí krátkodobého nájmu dopravných prostriedkov je miesto, kde sa dopravný prostriedok fyzicky dá k dispozícii zákazníkovi; krátkodobým nájmom sa rozumie nepretržité držanie alebo používanie dopravného prostriedku počas obdobia nepresahujúceho 30 dní alebo 90 dní, ak ide o nájom plavidiel.

    Ak ide o krátkodobý prenájom, a prostriedok dám zákazníkovi fyzicky v Rumunsku, podám mu kľúče od auta. Všetko však závisí od zmluvy s partnerom. Môžu byť uzatvorené dve alebo viac zmlúv po sebe. (rozdiel dvoch a menej dní). Tu sú chytáky, ale to nie je podstata.

    2. Alebo ide o prenájom, operatívny ("dlhodobejší, viac ako 30 dní a menej ako rok), kde je iné riešenie.

    Ďakujem. Jedná sa o dlhodobý prenájom. Aké je riešenie pri dlhodobom prenájme?

    Luba je offline (nepripojený) Luba

    Luba
    Pri dlhodobom prenájme auta by český dodávateľ nemal vystavovať faktúry pre slovenského živnostníka s českou DPH, ale slovenský príjemca služby by ju tu mal zdaniť. Lebo dlhodobý prenájom potom spadá pod §15 (1).
    Predpokladám, že síce ten slov.živnostník používa auto aj v SR, aj v ČR, ale nepodniká v ČR pod nejakým českým IČ DPH.

    Ivana P. je offline (nepripojený) Ivana P.

    Ivana P.
    Luba Pozri príspevok
    Pri dlhodobom prenájme auta by český dodávateľ nemal vystavovať faktúry pre slovenského živnostníka s českou DPH, ale slovenský príjemca služby by ju tu mal zdaniť. Lebo dlhodobý prenájom potom spadá pod §15 (1).
    Predpokladám, že síce ten slov.živnostník používa auto aj v SR, aj v ČR, ale nepodniká v ČR pod nejakým českým IČ DPH.

    Český dodávateľ vystavuje faktúry bez DPH. Vystavoval ich s DPH len vtedy, keď nebol tento živnostník (nepodniká pod českým IČ DPH) zaregistrovaný podľa §7.. Ďakujem pekne, takže zdaním a odvediem daň.

    A čo sa týka mobilného telefónu, ktorý mu taktiež fakturujú volania z ich firemného telefónu, to asi tiež takto isto, však?

    jana32 je offline (nepripojený) jana32

    jana32
    Dobrý večer, prešla som celú poradu, ale môj problém som nenašla. Pokiaľ firma poskytne firemné auto podnikateľovi, ktorý pre ňu pracuje ako obchodný zástupca - podnikateľ, akou zmluvou sa to dá ošetriť? Viem, ako to je u zamestnancov, ale u podnikateľov netuším. Ďakujem

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    jana32 Pozri príspevok
    Dobrý večer, prešla som celú poradu, ale môj problém som nenašla. Pokiaľ firma poskytne firemné auto podnikateľovi, ktorý pre ňu pracuje ako obchodný zástupca - podnikateľ, akou zmluvou sa to dá ošetriť? Viem, ako to je u zamestnancov, ale u podnikateľov netuším. Ďakujem
    Nájomnou zmluvou.

    Anika21 je offline (nepripojený) Anika21

    Anika21
    ahojte, prosím o radu. Poľská firma prenajíma auto slovenskej sro, platca dph. Dočítala som sa teda, že pri dlhodobom prenájme auta platiť dph prechádza na slovenskú sro, že službu samozdaní (t.j. že daň zaplatí a aj si ju odpočíta). V ktorom riadku daňového priznania z DPH sa uvedie toto samozdanenie? pri samozdanení tovaru to mám v riadku 07 (základ) a 08 (dph) a v riadku 21 (odpočet).
    Ďakujem veľmi pekne...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.