Zavrieť

Porady

modre hrozno do vyssich poloh

Viete mi prosim z praxe niekto povedat ,ake modre sladke odrody hrozna sa daju pestovat v polohe okolo 450 mnm
dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    My byvame v nadmorskej vyske cca 400 metrov a bezne sa nam urodi hrozno tmave, ruzove aj biele. Nema pochopitelne take velke bobule ako bulharske, ale je sladke a chutne. Len potrebuje vela slnka a pravidelne zostrihavanie pred jarou a teraz v lete.

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    pedrisito Pozri príspevok
    Viete mi prosim z praxe niekto povedat ,ake modre sladke odrody hrozna sa daju pestovat v polohe okolo 450 mnm
    dakujem
    Ťažko pomenovať hrozno z týchto polôh správnym menom odrody. Prejdi sa teraz po okolí, alebo podobných polohách a zaznamenaj si domy, kde hrozno bohato zarodilo. V jeseň sa tam zastav a popros o ochutnávku. Ak Ti bude aj chutiť, tak je to odroda, ktorú hľadáš. Koncom zimy sa tam zastav a popros, či si nemôžeš odstrihnúť z neho 2-3 prútiky. Tie zrež na 3 očká, z toho dva najspodnejšie vyrež nožíkom, nechaj iba dve najvrchnejšie. Prútiky daj na ležato do pivnice do vlhkých pilín. Do 30 dní by mali mať bohaté korene. Vykop hlbokú jamu, na spodok úrodnejšiu pôdu a prútik zasyp až po vrch zeminou, nech trčia iba vyrašené púčiky. Najlepšie je v týchto polohách zasadiť pod južnú stenu domu a ťahať po stene.

    duves je offline (nepripojený) duves

    Niekto duves
    pedrisito Pozri príspevok
    Viete mi prosim z praxe niekto povedat ,ake modre sladke odrody hrozna sa daju pestovat v polohe okolo 450 mnm
    dakujem
    A ake si predstavujes? Na mušť, na jedenie? Vyšlachtene, t.j. vyžaduje postreky, alebo stačí taky samoroďak?

    pedrisito je offline (nepripojený) pedrisito

    pedrisito
    najradsej nejaka stolova odroda ale nemusi byt bezsemenna ..moze byt aj starsia ale aspon trochu rezistentna voci chorobam ...

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Stolovou odrodou zrejme myslis hrozno s velkymi bobuliami, ale to sa v nasich podmienkach zrejme dopestovat neda. My nase hrozno nestriekame nicim, nie je sice velke ale jd chutne a da sa z neho robit aj stava, pokial mas lis.

    duves je offline (nepripojený) duves

    Niekto duves
    pedrisito Pozri príspevok
    najradsej nejaka stolova odroda ale nemusi byt bezsemenna ..moze byt aj starsia ale aspon trochu rezistentna voci chorobam ...
    To sa neda sklbiť. Problemom šlachtenych sort je, že su nachylne na hubove choroby (perenospora, múčnatka, rôzne hniloby a pod. vid http://www.vinko.sk/poradna/hubove-c...ieranie-vinica). Vyžaduju postreky na baze siry a medi. Co len 10 korenov mas, tak maš o zabavu vystarane. Zožen si od niekoho, čo maju na dvoroch taky samorodak, je modry, chuti po jahodach, ale vino sa z toho robiť neda.
    vid obrazok
    Obrázok 030.jpg  

    wabi je offline (nepripojený) wabi

    wabi
    Nuž ale s každého hrozna sa víno urobiť dá! Aj samorodák funguje - najmä ako burčák je super. Žiaľ tentoi rok je veľmi veľmi zlý na choroby a tak sa naozaj treba zamyslieť nad pestovaním rezistentov. Niektoré majú aj dobrú chuť a veľké bobule pričom zvládajú aj nadmorskú výšku. Snažím sa zbierať podobné odrody, takže vám rád poradím.

    alabut je offline (nepripojený) alabut

    alabut
    Ja potrebujem hrozno do nadmorskej vysky 650m, zima tuha. Chranene stanoviste by som mu vedel najst. Orech mi rastie. :-)

    wabi je offline (nepripojený) wabi

    wabi
    To je v pohode. Svokrovci majú záhradu v Kremnici na kopci v rovnakej nadmorskej výške a sú odrody, ktoré to zvládajú. Ak sa ti nechce chodiť na jeseň hľadať po záhradách v podobných lokalitách čo je inak dobrý nápad, tak ti asi viem poradiť.

    wabi je offline (nepripojený) wabi

    wabi
    Nemožem, bola by to vlastná reklama. Ak chceš viac musel by si ma kontaktovať neverejne...

    paloo je offline (nepripojený) paloo

    paloo
    wabi Pozri príspevok
    Nemožem, bola by to vlastná reklama. Ak chceš viac musel by si ma kontaktovať neverejne...
    Neviem či je to smutné alebo zábavné

    paloo je offline (nepripojený) paloo

    paloo
    alabut Pozri príspevok
    Tak porad, ak mozes :-)
    Tu sa pozri a iste si vyberieš a budeš spokojnýV tej výške podobne ako ja nemôžeš očakávať nejaké zázraky no z týchto odrôd budeš iste spokojný.Myslím že ak pestovať hrozno má dozrieť každý rok a nie raz za päť rokov.
    http://www.mountberry.sk/sk/pestovan...ic-hroznorody/

    alabut je offline (nepripojený) alabut

    alabut
    Vdaka za link, duham, ze o nejaky rocik sa bude palit horsky konacik a ta talianska terkelica zo sup (neviem si rychlo na meno spomenut). :-)

    alabut je offline (nepripojený) alabut

    alabut
    Grapa je vyborna ku kave. Este lepsia je palenka z celych popucenych hroznovych bobul. Je to taky horkasty viniak. :-)

    Mna by zaujimalo, kedy je lepsie step vysadzat, na jar, ci na jesen.

    wabi je offline (nepripojený) wabi

    wabi
    Ak máš štep už na jeseň, treba ho uskladniť v pivnici vo vlhkom piesku a pod.
    Na jar sa vysádza už na trvalé miesto, alebo ak je to len konárik, tak aj do škôlky na rok, pokiaľ dobre neprekorení...
    Vypálenie je len krajná možnosť ako využiť vinič.

    wabi je offline (nepripojený) wabi

    wabi
    Vieš teória je jedna vec a prax druhá. Nie je problém, vygúgliť odrody a ich popis alebo si prečítať pomológiu a tváriť sa ako odborník.
    Ako sa bude ale tá odroda správať v podmienkach určitého regionu a mikroklimatických podmienkach, to jednoducho vždy treba odskúšať a stopercentná rada neexistuje, treba na to niekoľko rokov.
    Radenie takto teoreticky nemá praktickú hodnotu...
    Páčila sa mi rada poobzerať sa po okolí a zakoreniť prút z takto osvedčenej odrody a to som už písal. Len teda takto by sa k vám nikdy nedostali novšie veci najmä Ukrajinské a Americké hybridy tretej generácie.
    Ja sa zaoberám aj s pestovaním rezistentov hoci pravda v priaznivejších podmienkach chvalabohu a tak viem aj prakticky poradiť ale ak by som vám to ponúkal, niekto komu je to smutné aj veselé súčasne by to ťažko zvládal a mne to nestojí zato takéto slovné potyčky, mám aj inú robotu.
    Mám vysadenú celú kolekciu a keď ktokoľvek príde na jar, kľudne mu dám pár prútov, veď aj tak sa musia odrezať. Takže o komerciu nejde.
    A ty už nerýp stále Paloo. Načo je to dobé. Ja sa do teba tiež neobúvam pri každej príležitosti.
    Ak mi chutí lepšie víno než tvrdé, tak preto, že je to čistá šťava prekvasená a človek si to môže aj vychutnať na jazyku dlhšie ale nemám nič ani proti dobrej domácej a zlé víno je fakt lepšie prepáliť a tiež to aj robím v praxi...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.