Zavrieť

Porady

Penále z omeškania vo vyúčtovaní

Dobrý deň poraďáci,
vedel by mi niektorí z vás poradiť ako to je s penálmi vo vyúčtovaní za byt?
Spoločenstvo zvýšilo o 100% poplatok do fondu opráv.Mne ako novému vlastníkovi bytu túto skutočnosť neoznámili,vraj sa zabudlo.Rozhodli o tom vlastníci bytov v čase kedy som ešte nebol vlastníkom bytu a preto som o tejto skutočnosti nevedel.Bol mi doručený predpis mesačných záloh za užívanie bytu a podľa neho som uhrádzal platby.Vo vyúčtovaní mi však vznikol nedoplatok a penále nakoľko som platil menej ako mám.Ako mám postupovať?Zvýšenie poplatku do fondu uhradím s penálmi však niesom spokojný,kedže som o tom nevedel a ani to 9 mesiacov čo som vlastníkom bytu nikomu nevadilo a nik ma neupozornil.Predseda tvrdí,že podľa zmluvy o Spločenstve som povinný uhradiť aj penále.Výška penálov za omeškanú platbu sa však v zmluve nespomína.Chápe sa táto vec ako omeškanie keď mi dané zvýšenie oznámia vo vyúčtovaní za rok 2009???Vopred ďakujem všetkým zúčastneným.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    St.Peter je offline (nepripojený) St.Peter

    St.Peter
    Páni a dámy, všetci poradcovia,
    teší ma že rozum zvíťazil (aj keď nátlakom)..., už iba dovetok :
    1. neexistujú penále zo zálohových platieb. Tu je možné použiť iba pokutu z omeškania (napr. 0,17€/deň omeškania - nezávisí na výške sekery alebo stanovenú pokutu ako 0,001%/deň z dĺžnej čiastky ). A takto by to malo byť aj definované v Spoločenskej zmluve - čiže pokuta z omeškania a výška. Alebo v spoločenskej zmluve iba určené, že oneskorené platby sa budú riešiť pokutou z omeškania a výška pokuty bude odsúhlasená na Zhromaždení vlastníkov bytov a nebytových priestorov. Pozor, výška nemôže byť odsúhlasená retroaktívne - čiže bude platiť od dátumu dd.mm.rrrr. Tiež tam môže byť aj zmienka o tom, že Zhromaždenie alebo predseda (musí si odpustenie vedieť obhájiť na Zhromaždení) môže pokutu odpustiť za určitých podmienok.

    2. penále sa vsťahujú iba na vyúčtovanie, kde sa definuje % denne z dlžnej čiastky (vyúčtovanie sa chová ako faktúra)

    Doporučujem Vám nedávať vysoké promile (napr. 2,5 promile denne je 91% ročná úroková sadzba a to Vám na súde asi ťažko prejde, budú to definovať ako úžeru. 1,00 promile denne je 36% ročný úrok čo je akceptovateľné aj na súde - pokiaľ mám správne informácie)
    Na obranu predsedov môžem dodať iba to, že ich práca nie je docenená, ale musia byť odborníci na stavarinu, elektriku, plyn, účtovníctvo, presonalistiku, ... a musí byť aj právnik a vedieť jednať s ľuďmi (čo asi nebol náš prípad). Veľké percento predsedov sú dôchodcovia, ktorých ostatní "ukecajú" na funkciu.
    Takže buďme optimisti a raďme si ...

    Halli je offline (nepripojený) Halli

    Halli
    Keď zabudol predseda na to oznámiť Ti to "že je len človek" tak nech sa chová aj ďalej ako človek. Ja som to s jednou osobou vyriešila podobrom.Neplatila pol roka, vedela o tom a aj ja som to tolerovala, vedela som, že má problémy. Potom prišla a zaplatila si dlh /bez penálov/ a taktiež zaplatila dopredu pol roka. Týmto sme si vyrovnali všetko, predtým dotovalo SVB ju a potom zasa dotovala SVB ona. Takto to bolo fér. Ak máš peniaze nazvyš vopred, dá sa aj takto

    verkaz je offline (nepripojený) verkaz

    verkaz
    Predseda má pravdu, že musíš nedoplatok uhradiť. Vo veci zaplatenia penálov by som bola na pochybách, hlavne keď nemáte v zmluve o spoločenstve odsúhlasenú ich výšku. Skús predsedovi poslať písomné odvolanie voči výške penálov. Veď za dobu, od kedy si vlastníkom bytu Ťa na to už mohli upozorniť. Poslali Ti vôbec nový výmer mesačných zálohových platieb. Ak Ti ho neposlali, tak penále neplať, nebola to Tvoja chyba.

    jerry2000 je offline (nepripojený) jerry2000

    jerry2000
    O doplatenie mi nejde,beriem to ako samozrejmosť a už som zvýšenú sumu doplatil.Nestotožnujem sa len s penálmi.Nie je určená výška a nespôsobil som to vlastnou vinou,že by som nechcel platiť!!!
    Predpis mi už dali a hneď som všetko vyrovnal.Penále mi však určili ako keby som to odmietal od júna 2009 platiť???Penále vlastne účtujú od 1.júna 2009 do konca roka.Vraj to bude 0,17 centov za každý deň omeškania z každej sumy??!!

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    jerry2000 Pozri príspevok
    Dobrý deň poraďáci,
    vedel by mi niektorí z vás poradiť ako to je s penálmi vo vyúčtovaní za byt?
    Spoločenstvo zvýšilo o 100% poplatok do fondu opráv.Mne ako novému vlastníkovi bytu túto skutočnosť neoznámili,vraj sa zabudlo.

    Pokiaľ ti to nemôže predseda, štatutár SVB dokázať, že si bol riadne informovaní o zvýšení tvorby FOaÚ na základe čoho požaduje od teba penále?

    Rozhodli o tom vlastníci bytov v čase kedy som ešte nebol vlastníkom bytu a preto som o tejto skutočnosti nevedel.

    A keď si byt zapisoval na katastri, prečo si nemal potvrdenie od predsedu, že na byte nie sú žiadné podlžnosti?

    Bol mi doručený predpis mesačných záloh za užívanie bytu a podľa neho som uhrádzal platby.

    Kedy a v akej výške? Od doručenia si už platil podľa predpisu.

    Vo vyúčtovaní mi však vznikol nedoplatok a penále nakoľko som platil menej ako mám.

    Ten nedoplatok vznikol v období keď si už vlastnil byt. Ako mal spravené vyúčtovanie predošlý vlastník?

    Ako mám postupovať?Zvýšenie poplatku do fondu uhradím s penálmi však niesom spokojný,kedže som o tom nevedel a ani to 9 mesiacov čo som vlastníkom bytu nikomu nevadilo a nik ma neupozornil.

    Vlastníkom si od 1.11.2009?

    Predseda tvrdí,že podľa zmluvy o Spločenstve som povinný uhradiť aj penále.

    A on si splnil svoje povinnosti vyplývajúce zo zmluvy o SVB? Asi je riadne iniciatívny, keď nejde o jeho peniaze.

    Výška penálov za omeškanú platbu sa však v zmluve nespomína.Chápe sa táto vec ako omeškanie keď mi dané zvýšenie oznámia vo vyúčtovaní za rok 2009???

    A čo upomienka, alebo to bol zámer? Nevie, tak zaplatí!

    Vopred ďakujem všetkým zúčastneným.
    Skús si preštudovať zákon 182/1993 , je to druhá prišpendlená téma, a zmluvu o SVB. A potom požiadaj predsedu na základe čoho ti účtuje penále.

    Ale aj tak, vyúčtovanie za rok 2009 v tvojom prípade sa jedná asi o dva mesiace si dostal, alebo mal dostať do 31.5.2010. Čo tie dva mesiace? Keď sa až teraz informuješ?

    jerry2000 je offline (nepripojený) jerry2000

    jerry2000
    Penále požaduje na základe Zmluvy o spoločenstve.A dokázať to nevie,vraj aj on je len človek a pozabudol.
    Vlastníci to schválili keď som nebol vlastníkom bytu avšak s platnosťou od júna 2009.
    Predpis mi dali v mesiaci apríl,nakoľko od apríla som majiteľom bytu.Spomínané zvýšenie tam ešte nebolo.Platbu akú požadovali na predpise z mesiaca apríl som riadne platil.
    O novej platbe mi povedala suseda a tak som písomne požiadal predsedu ako to je s platbou.V mesiaci september mi poslal nový výmer už so zvýšenou sumou a tak som už v mesiaci september uhradil novú sumu.Oznámil mi,že do konca roka mám uhradiť aj rozdiel v platbách od mesiaca jún.Všetko som uhradil v mesiaci november.Tak ako mi nakázal.Vo vyúčtovaní za rok 2009 ktoré mi dali v mesiaci jún som zistil,že mi od júna dal penále z omeškania za spomínané platby.Upomienku som nedostal.Všetko bolo oznámené až na moje písomné výzvy smerované na predsedu.A pýtam sa preto až teraz,lebo doteraz neprišlo ku dohode.Stále požaduje zaplatiť penále od júna 2009 do decembra 2009.Spolu to robí 140,42,-eura!!!

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Nie je to na začiatok šťastné riešenie, ale on ti zvýšil oznámil platbu, zvýšenú, až na tvoju žiadosť. Keď si všetko uhradil už v novembri, prečo penále aj za december? On spraví chybu a ty máš zaplatiť! Napíš mu, že sa budeš domáhať zrušenia penálov súdnou cestou. Pochybujem, že súdu dokáže ich oprávnenosť.

    V tvoj prospech je aj to, že by mesačné preddavky mali byť dohodnuté vopred a nie spätne.

    Zákon182/1993,§ 10

    (1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu.Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu, ak sa dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome nedohodli inak.

    Zákon 70/2010

    8. V § 10 ods. 1 posledná veta znie: „Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu; ak je súčasťou bytu balkón, lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy.“.

    Heni je offline (nepripojený) Heni

    Heni
    možno by stálo za pokus podať predsedovi resp. rade SVB oficiálnu Žiadosť o odpustenie penále
    a na základe toho by mohla zasadnúť rada SVB, odsúhlasiť/zamietnuť alebo odhlasovať vyriešenie tvojej žiadosti iným spôsobom...
    vyskúšaj, možno sa dočkáš ľudskejšieho prístupu a bude ti vyhovené...

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    A ešte ich odpros, omluv sa im, že si si kúpil v ich dome byt. To je jeden s tých vychcaných prdsedov SVB. On by mal mať záujem o dohodu. Podaj vec na kontrolný orgán SVB, Radu vlastníkov. Potom ti ostane len súd, alebo zaplatiť tých 140,42 €.= 4 230,29 Sk. Aj ty máš svoje práva.

    Je to hajzel!

    jerry2000 je offline (nepripojený) jerry2000

    jerry2000
    Ďakujem všetkým.
    Napísal som mu list,kde som sa jasne vyjadril,že je to jeho chyba keď mi to neoznámil a zaujal som stanovisko,že mu penále nezaplatím.Nieje určená ich výška v zmluve o spoločenstve a nespôsobil som nedoplatok mojou vlastnou vinou.Akonáhle mi poslal nový výmer platil som už v ten mesiac zvýšenú sumu.Uvidím ako sa zachová.

    Orim je offline (nepripojený) Orim

    Orim
    Ak by sme šli do dôsledku mal by všetko zaplatiť prededa. To že ti nedal včas nový výmer nie je tvoja chyba ale jeho aj keď je "človek" ako hovorí. Môže byť rád, že si zaplatil to navýšenie za dobu keď si na to nemal výmer. Rade povedz, že zvažuješ to aby ti vrátili tie peniaze ktoré si zaplatil a nemal si na to výmer, nech si ich vymáhajú od toho kto to zavinil vrátane penálov, nehladiac na to, že by ti tiež náležali penále, ktoré ti dĺžia za peniaze ktoré majú od teba naviac. Ty máš svoju povinnosť zo zákona splnenú platíš podľa výmerov. Aby si zaplatil ten rozdiel v navýšení do FO, mali ťa o to slušne požiadať. Keby si ho nezaplatil zo zákona je za to zodpovedný ten kto škodu spôsobil. Váš predseda.
    Naposledy upravil Orim : 03.08.10 at 15:13

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    Mňa sem do témy naviedol sitko, nechce sa mi nejako obšírne rozpisovať a preto len- ja by som tie penále rozhodne nezaplatil, v žiadnom prípade...

    St.Peter je offline (nepripojený) St.Peter

    St.Peter
    Plen súhlasím so SITOm
    Ak je to tak, že on "zabudol" a požaduje penále za svoju neschopnosť, mohli by ste sa stretnúť na súde, kde by on musel dokázať, že ste prevzali (proti podpisu alebo zaslaním doporučene !! nemusí byť prevzané!! - to by už bola Vaša chyba) zvýšený zálohový predpis a od kedy platil. Napr, zaplatíte a zažalujete ho ako predsedu SVB za ním spôsobenú škodu. Mal by to prehrať aj so všetkými dôsledkami )

    jerry2000 je offline (nepripojený) jerry2000

    jerry2000
    Dakujem všetkým zainteresovaným.Problém som vyriešil a ešte sa nakoniec zistilo,že mi musia ešte vrátiť 24,99,-eura.
    Porada spĺňa svoj účel.
    Ešte raz dakujem.
    jerry2000

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    jerry2000 Pozri príspevok
    Dakujem všetkým zainteresovaným.Problém som vyriešil a ešte sa nakoniec zistilo,že mi musia ešte vrátiť 24,99,-eura.
    Porada spĺňa svoj účel.
    Ešte raz dakujem.
    jerry2000
    Tak toto poteší: Porada spĺňa svoj účel. Ale ty si si musel splniť svoju povinnosť, zastať svoj názor, presvedčenie. Ak by si to nespravil, názor, rady z porady, by boli akurát tak na prdy.

    A že neprepadol si cez sito, dobrá rada na porade, váž si to.

    Sito trepe, rady dáva, poteší ho každá takáto správa. Píše tu aj taký, čo tvrdí, že nevie o čom je jeho reč, takáto správa to posúva preč. Nech si hudie, hrá druhý hlas, može písať, trepať zas.

    Radosť spraví mi, aj keď po kútoch píše kraviny.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.