Zavrieť

Porady

Rozpocet+hypo+materska

Dobry den,

dnes sme s priatelkou kusok pocitali. Chceme kupit pozemok a stavat v BA.
Mali sme vyhlidanuty pozemok (kde sa nachadza len elektrina a studna, asfaltova cesta), ale uz sa predal, ale hladame dalej. Vo svete hypotek nam povedali, ze pri platoch ja (900E + priatleka 800E + dalsie cashovky ktore su mesacne od 100 do 1000E) pri hypo na 30 rokov mozme ist do 130.000... my nechceme brat max a asi by nam padla vhod moznost uveru 114.000E, pri urokovej sadzbe 4.5 a splatka by bola cca 570E.

Ak by sme kupili pozemok do 50.000E (pocitame s tym, ze tam musi byt elektrina, voda, asfaltova cesta), zvysok by sme pouzili na stavbu domu.
Sme nakloneni nizskoenergetickemu domu. Mame 2 moznosti, bud JK Slovakia rastuci dom, moznost 3oj izboveho domceka za 70.000 (hruba stavba) alebo zvazujeme Realdom, konkretne 2 projekty: Eko dom 3 (na kluc za 67.000E, 4or izbovy, 89m2) alebo projekt Malinovo (mozno kombinacia tychto dvoch).

Su tu este dalsie vydavky:
studna, oplotenie, posuvna brana, cisticka...

Momentalne vieme dat dokopy 5000E + stavebne sporenie okolo 16.500, moja poistka v 2016 = 4600E...

AK zacneme teraz sporit na matersku, 250 mesacne do marca 2011, vtedy by sme xceli kupit pozemok a zacat stavat a v DEC 2011 si zelame naplanovat prve baby tak kym priatelka pojde na MD by sem mali mat nasporenych 5500E (plus prvy polrok 70%platu a zvysok MD to je kolko dnes? 160E?).

S tymto vsetkym co sme napisali sa nevieme rozhodnut, ktoru firmu si vybrat a ci vobec budeme schopni splacat hypo na 30 rokov, postavit dom a aby priatelka mohla ist v maji 2011 na MD.

Dakujem za nazory, rady a postrehy.
Usporiadat
day day

day je offline (nepripojený) day

mozno by sa zislo bez ironie, kazdy sme, musime neako zacat, predpokladam, ze hlada na porade radu, preto asi nazov porada.sk

mam radsej poradu ako ostavbe, je tu partia ktora poradi a odpovie aj na mozno hlupu otazku (dakujem cinersovi,220870, Tomasovi a dalsim )

niekto nepostavi ani za 140tis (ako pise Chobot), niekto aj s pozemkom za 100tis, niekto chce zlate ...., niekto PVC atd.

moj rozpocet, nie je uplny, ale aj s pozemkom idem nad 100tis, bez zariadenia, tvrda svojpomoc, v pripade stavby cez zivnostnikov/firmu urcite cez 150tis.

pocitaj, pocuvaj, citaj a hlavne - rozhodni sa spravne
0 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

To je síce možné, ale určite nie v Bratislave. Lenže on píše: "chceme kúpiť pozemok a stavať v BA."
Ty plánuješ stavať v Nitre alebo v okolí? Lebo to je tiež veľký rozdiel. Na dedine kúpiš pozemok aj za 500 tis /v Sk/ aj s lánom kukurice k tomu, no v meste určite nie. Šťastie majú tí, ktorí pozemok zdedili a nemusia ho kupovať. Neviem ako teraz, ale ceny pozemkov v NR išli od 1500-2500 za m2/ešte v Sk/.
A záleží aj koľko nad 100 tis. si mal na mysli... Ten interval je totiž dosť veľký.
Takže veľa šťastia a nech Ti to vyjde...
Naposledy upravil Oliwa : 05.08.10 at 16:28
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Oliwa Pozri príspevok
To je síce možné, ale určite nie v Bratislave. Lenže on píše: "chceme kúpiť pozemok a stavať v BA."
A Ty staviaš v Nitre alebo v okolí?
Lebo to je tiež veľký rozdiel. Šťastie majú tí, ktorí pozemok zdelili a nemusia ho kupovať. A záleží aj koľko nad 100 tis si mal na mysli... Neviem ako teraz, ale viem, že v NR boli ceny pozemkov od 1500-2500 za m2 /v Sk/.
Takže veľa šťastia a nech Ti to vyjde...
Absolútne súhlasím s vyznačeným.
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

Dobre ste sa na ňom vybláznili.
Dobrá rada nad zlato, len čo je pravda.
Najviac sa mi páčilo prirovnanie domu k perine. Ešte som totiž nevidel perinu na hypotéku. Uznávam, že spať sa dá aj pod dekou ak nemáš na perinu.
----------------------------------------------------------------------
Možno by sa dalo aj pod perinou a ak nemáš na dom, tak s tou perinou pod mostom.
Naposledy upravil jar88 : 07.08.10 at 12:03
0 0
dolfort dolfort

dolfort je offline (nepripojený) dolfort

No nedá mi nezapojiť sa do tejto staršej debaty. Možno dostanem riadneho zdrba od všetkých vás čo odhovárate TGMF od stavania.

TGMF, CHOĎ DO TOHO! THINK BIG!


1.) Ožeň sa! Rodina je stabilita, nech mi nikto netára že je to len papier. Keď budete brať manželstvo vážne, tak ani stavanie vás nerozdelí.
2.) Dieťa neplánuj, v živote je toľko výhybiek že decko príde aj samo.
3.) Neuvažoval si o nejakej inej lokalite ako BA? Čo takto stavať v maďarsku alebo v rakúsku, kde máš možno šancu nájsť aj lacnejší pozemok než priamo v BA? Hranice dnes existujú už len v hlavách ľudí, uvažuj slobodne.
4.) Ak chceš bývať v dome tak choď do toho. Ak sa zamotáš do počtov, tak na stavanie ti skutočne treba poslanecký plat. Ser na to. Zníž cenu za pozemok, hľadaj lacnejší flek a lokalitu - zvýši ti viac na stavanie, príp. znížiš hypo.
5.) Na stavanie si daj riadne dlhý časový horizont, nebudeš robiť v strese. Hoci dakedy nie je odveci postaviť systémom štart - cieľ, mať to rýchlo za sebou. Komu ako lepšie.
6.) Ak dom nepostavíš teraz kým máš gule, voľnú myseľ a žiadne deti, tak potom to bude oveľa zložitejšie. Potom bude čas starať sa hlavne o decká. Ak sa zabarikáduješ v paneláku, tak odtiaľ pôjdeš hodne ťažko. Kým sa dopracuješ k domu tak budeš musieť urobiť kopec hodne šialených vecí a veľa riskovať. Keď budeš mať na krku deti, také rozhodnutia sa ti budú robiť ťažko preťažko, je to zodpovednosť.
7.) Každý má kamošov a rodinu, sú tu na to aby pomáhali.
8.) Think big a ani na chvíľu nezapochybuj že raz nebudeš bývať v dome. Keď zrátaš všetky výdavky čo ti na to treba, vrátane zariadenia, tak sú to také sumy že ťa urve. Ale dá sa aj poskromne a postupne.


No a ešte pár príkladov zo života. Mám okolo seba pár kamošov a nikto nemá také platy v rodine ako TGMF:
Oliver - dve deti, manželka na materskej tri roky, mimobratislavský plat a rozhodne nevyskakujú. Jedna menšia hypotéka, popri tom prerába starú chalupu a pred mesiacom kúpil byt na ďalšiu hypotéku. Účtovník by povedal - šialenec. Ja - salámista. Žijú fest skromne, ale keby mal chlap čakať na to kým bude mať prachy, tak sa dočká akurát staroby a nesplnených snov.
Maťo poňal stavanie trochu zvostra. Zohnal pozemok, potom rok a pol vybavovali papiere na stavbu. Následne predal byt, presťahovali sa k rodičom. Žena tiež na materskej, dve deti. Minulý rok v októbri začali bágrovať na pozemku. Teraz o týždeň dva sa sťahuje do nového domu - a nie je to trápny bungalov ale štokovec s dvojgarážou vedľa. On to stavanie nebral tak že mám dom, koľko to bude stáť, ale z úplne opačného uhla - mám toľko prachov, a za ne postavím tento dom. Videl som ho pár krát jednať s majstrami o cene. Ľutoval som ich. Ten chlap z nich vyprášil maximum čo sa dalo a barák stojí.
Iňo mal vždy sen stavať a bývať v dome, veď je z vidieka. Ale prachy nepustili a tak len výhodne kúpili byt v paneláku. Prišlo dieťa, v byte sú už tretí rok a Iňo začína mať tušáka že tak skoro sa odtiaľ nevyhrabú.
Ja - k prerábke domu sme si napožičiavali mrte peňazí od kamošov a rodiny + hypotéka a stavebný úver. Je to fest riziková vec, účty večne vymetené - čo zarobíme, ide hneď na splátky. Ale bývame v dome a som sakra rád že sme neriešili byt. A vieš čo - k tým veciam ma v podstate namotivovala a dotlačila manželka. Z tých sračiek sa časom vyhrabeme. Zariaďujeme postupne, aj prerábame všetko čo treba ako vrecko dovolí.
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Nemyslim si, ze by ho niekto odhovaral od stavania, ale od stavania v BA.
0 0
day day

day je offline (nepripojený) day

kolko ludi to zvladlo, tolko ludi nezvladlo splacat,
dnes si hviezda na vyslni, super plat, auto atd., zajtra bez prace, zlomena noha ,... a ....

nikto z nas, urcite nie cez net, Ti nedokaze povedat co je pre Teba spravne

ako som pisal, mame podobnu situaciu, ja som to riskol a verim, dufam ze vsetko bude OK

rozhodni sa sam a drzime Ti (vsetkym a ja drzim aj sebe) palce, aby si vsetko zvladol
1 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať