Zavrieť

Porady

Ako najskôr splatiť dlhy? Splácať jeden úver alebo všetky naraz?

Dobrý deň.
Potrebovala by som radu. Priateľ podnikal v autodoprave a trochu mu to nevyšlo. Teraz sme zadĺžení až po uši. Pri jeho momentálne nestabilnom a nízkom príjme, mu často výjde len pre niekoľkých veriteľov, aj to len po pár eur (2 - 50,- €). Má niekoľko exekúcii, pár vymáhačských firiem, ale aj veriteľov, ktorí ešte svoje pohľadávky nepostúpili ďalej. Neviem, čo je lepšie: platiť viacerým po pár eur, ale neuhradím ani úroky (no vyhnem sa exekúcii) alebo splácať jeden dlh, zbaviť sa ho a až potom prejsť na ďaľší (zatiaľ mi na ostatných nabehnú exekúcie)? Dlžoby spolu činia cca. 50 000,- € a stále to rastie. Ďakujem.
Usporiadat
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

Nie je od veci, exektútor síce prvé blokuje účty, ale predpokladám, že tam nie sú veľké zostatky a hneď potom nasleduje lustrácia vozidla cez dopravný inšpektorát a lustrácia nehnuteľností cez katasterportal.
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

Braňo Pozri príspevok
Nie je od veci, exektútor síce prvé blokuje účty, ale predpokladám, že tam nie sú veľké zostatky a hneď potom nasleduje lustrácia vozidla cez dopravný inšpektorát a lustrácia nehnuteľností cez katasterportal.
V tom máš pravdu, ale nebolo by od veci, ak by sme tým slušným dlžníkom, dali aspoň nejaký návod, ako zostať v roli dlžníka a ako sa nenechať vmanévrovať do role poškodzovateľa veriteľa, či dokonca podvodníka.
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Braňo vs. Jar- obaja máte kus pravdy, podľa toho z ktorého pohladu sa na to pozeráte...
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

Stanislav 1975 Pozri príspevok
Braňo vs. Jar- obaja máte kus pravdy, podľa toho z ktorého pohladu sa na to pozeráte...
No ak sa na to pozrieme z pohľadu tohto konkrétneho dlžníka (JanaaJanka), tak ich je možné len ožobráčiť a pritom dlh nezaplatiť.
Tým som chcel povedať, že niektorý z veriteľov im môže znemožniť vyrovnať dlh a pritom aj tak, legálnym spôsobom zvýhodniť vybraného veriteľa.
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

jar88 Pozri príspevok
No ak sa na to pozrieme z pohľadu tohto konkrétneho dlžníka (JanaaJanka), tak ich je možné len ožobráčiť a pritom dlh nezaplatiť.
Tým som chcel povedať, že niektorý z veriteľov im môže znemožniť vyrovnať dlh a pritom aj tak, legálnym spôsobom zvýhodniť vybraného veriteľa.
Veru tak, a ešte keď sa "dohodne" s nejakým exe,tak fakt može dlžník ostať aj bez z bytu a s tými istými dlhmi ako predtým...
0 0
JanaaJanka JanaaJanka

JanaaJanka je offline (nepripojený) JanaaJanka

Trochu som Vás asi splietla. Ja som bola vlastníkom domu. Súd určil priateľa za opatrovníka detí, teraz vlastne asi aj správcom ich majetku, lebo ja som to nemohla byť, keďže som im darovala dom. Nemáme to ešte na katastri, ale tento mesiac by som to chcela dať do poriadku, pre istotu. Dúfam, že mi zatiaľ neprepadlo žiadne potvrdenie.
Chcela som od Vás radu, myslela som, že to bude jednoznačná odpoveď, či splácať naraz po troške alebo po jednom a viac. Niektoré veci sa až zle čítajú, ale verím, že nám sa to podarí splatiť bez nejakých väčších problémov.
0 0
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

JanaaJanka Pozri príspevok
Trochu som Vás asi splietla. Ja som bola vlastníkom domu. Súd určil priateľa za opatrovníka detí, teraz vlastne asi aj správcom ich majetku, lebo ja som to nemohla byť, keďže som im darovala dom. Nemáme to ešte na katastri, ale tento mesiac by som to chcela dať do poriadku, pre istotu. Dúfam, že mi zatiaľ neprepadlo žiadne potvrdenie.
Chcela som od Vás radu, myslela som, že to bude jednoznačná odpoveď, či splácať naraz po troške alebo po jednom a viac. Niektoré veci sa až zle čítajú, ale verím, že nám sa to podarí splatiť bez nejakých väčších problémov.
Veríme, že budeš rýchlo vyliečená zo svojho optimizmu.

Na Slovensku viac ako kde inde platí zákon džungle.

A keď niekto "spadne na zem" už je korisť , a korisť väčšinou býva zožraná.

V príspevkoch vyššie je realisticky opísané čo by mohlo nastať , a pravdepodobne aj nastane.

Pretože je tu istá skupina ľudí , ktorá 24 hodín denne nerozmýšľa o inom ako obrať chudákov, čo sa dostali do problémov o posledný majetok.
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Prečo si prepisovala svoj dom na deti, keď si jeho výlučnou vlastníčkou a dom nie je v podielom vlastníctve Vás dvoch?
Ani sa nesobášte spolu, pokiaľ má priateľ takéto dlhy a v dome nech si zruší trvalý pobyt, alebo mu ho zruš Ty.
Ak nemáš Ty žiadne dlhy, tak o nič neprídeš a priateľove dlhy sa Ťa z právneho hľadiska netýkajú. To, že máte spoločné dieťa s dlhmi nič spoločné nemá.
Ďaľšia vec.
V doprave nastali veľmi ťažké časy.
Nepíšeš, či priateľ podniká ako FO alebo PO. Máte aj Vy nejaké pohľadávky, ktoré Vám neboli zaplatené? Nemôžte sa pokúsiť zistiť, či záväzky s pohľadávkami nie sú prepojené a postúpiť pohľadávky, respektíve to nejako vyzápočtovať na tri strany?
Doprava a špedície sú vzájomne poprepletané a človek by sa divil, kto komu čo dlží a komu čo dlžia...

Ešte doplním, že to zrušenie trv.pobytu nie je myslené ako vypudiť priateľa z domu, ale ako spôsob ochrany pred exekútormi, ktorým by ste museli dokazovať čo je Tvoje .
Ak chceš ochrániť nehnuteľnosť, nezačni podnikať ako FO v budúcnosti a neber pôžičky, ktoré nebudeš vedieť splatiť. Musíte to riešiť odpiky, ale hlavne to nebrať ako niečo čo je na mašlu. Dôverujte si a možno by bolo dobré využiť bezplatné právne služby vo Vašom meste, myslím, že existujú také centrá.
Naposledy upravil danushka : 05.08.10 at 08:05
0 0
charonme charonme

charonme je offline (nepripojený) charonme

V prvom rade si treba spocitat kolko momentalne cinia samotne uroky (napr. mesacne). Ak nemate ziaden majetok a nedokazete v najblizsej dobe kazdy mesiac zarabat aspon na tie uroky, tak dlh bude len rast a ak sa nejakym zazrakom rapidne nezvysi vasa schopnost zarabat viac, tak normalnym sposobom to uz nikdy nesplatite. Potom treba porozmyslat, ako sa da zit s nesplatitelnymi dlhmi.

Este by mozno bola ista mala sanca rychlo si zazmluvnit uroky na dlhu dobu v pevnej vyske a pockat na nadchadzajucu inflaciu, ale to je uz asi v oblasti spekulacie a hazardu.
0 0
JanaaJanka JanaaJanka

JanaaJanka je offline (nepripojený) JanaaJanka

Dom som prepísala pre istotu. V Unibanke som ručiteľkou, ale snažíme sa tam splácať aspoň po 10 €.

Uvažovala som aj nad zrušením trvalého pobytu, ale zatiaľ váhame.
Chcela som aj požiadať o určenie výživného na deti (2), ale na sociálke mi povedali, že je to zbytočné, lebo žiaden exekútor nebude brať ohľad, že je to len jeho dobrá vôľa, ak nestiahne aj peniaze, ktoré sú určené na výživné.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať