Zavrieť

Porady

Navrh novych odvodov od 2011 od p. Mihala.

Zdravim prosim o vysvetlenie ak by to preslo co by to znamenalo pre SZCO.Toto povedal Mihal:

"Ide o to, aby výška odvodov v prípade živnostníka odkrojila z celkovej ceny práce rovnakú sumu ako u zamestnanca," vysvetlil v rozhovore pre agentúru SITA podstatu nového koeficientu minister práce a sociálnych vecí Jozef Mihál.

Ja tomu nechapem vsak:
Celkova cena prace u zivnostnika je fakturovana suma.
Celkova cena prace u zamestnanca je hruba mzda+odvody zamestnavatela.

Tak ako moze byt vyska odvodov rovnaka? To ja mam ako SZCO, ktory nema zamestnancov platit odvody z fakturovanej sumy(co je ok) a plus este doplatit ako zamestnavatel sam za seba? Vsak to je choreee.

Ja by som to pochopil ak by sa doterajsia suma ktoru fakturujem navysila o sumu, ktoru mam este zaplatit ako zamestnavatel sameho seba, ale takto ak mi suma zostane, tak budem platit podstatne viac na odvodoch.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Zabudla si ale napísať, že véééééééééľmi dobre vyzerajúci sedlák.
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
Melnick Pozri príspevok
Zabudla si ale napísať, že véééééééééľmi dobre vyzerajúci sedlák.
Bejvávalo!
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Viem, že som ale nedá mi, musím sa ozvať na dehonestujúce slovo "sedlák"
Sedliak dokázal uživiť svoju rodinu prácou svojich rúk, ráno si obliekol čistú súkennú košeľu a šiel na pole spolu s celou svojou rodinou, so svojimi paholkami, prípadne najatými robotníkmi. Sedliak musel dokázať uživiť nielen svoju rodinu, ale aj tých paholkov a nájomných robotníkov, musel triezvo uvažovať, aby zvýšilo aj na zajtra. Sedliak sa musel dokázať postarať aj o svoje "garáže", kde mal ustajnené koníky a dobytok, ktorý mu pomáhal prežiť, aby mohol uživiť aj iných. Priznám sa, rada by som bola takým sedliakom, kedy by som dokázala zorganizovať toľko náročných úkonov, ako to musel dokázať on. A preto má ´byť slovo "sedlák" výsmechom? Škoda, čo tak skúsiť sa mu prirovnať a pochopiť, prečo musia byť dane, poplatky a prečo si to ten ktorý sedlák nemôže dovoliť dotiahnuť až niekam hore, asi preto, že sa musí ako správny sedliak držať pri zemi.
Prepáčte prosím, toľko moja úvaha...
20 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Melnick Pozri príspevok
Jano24 nájdeš aspoň 2 ľudí, ktorí platia niečo čo platiť nemusia ?????
A vôbec nevieme čo si platil J. Mihál a ani nemáme právo ho tu rozpitvávať. Keď pomáhal Poraďákom / podotýkam bez porušenia zákonov / ako si znížiť dane, nebolo toho lepšieho ako on. Teraz sa tu všetci do neho "nanášame" a neuvedomujeme si, že je prvým ministrom, ktorý si nás chce vypočuť a zrejme konštruktívne návrhy bude chcieť aj realizovať aspoň v takom merítku, ako mu to koalícia dovolí. Pripadá mi to ako s našimi hokejistami. Keď sa vrátili ako víťazi, Slovensko sa išlo po...blázniť od radosti, ak ich nebodaj vyradil súper a oni napriek snahe nevyhrali, najradšej by ich tí istí utopili v lyžke vody.
Áno volila som SaS a zvýšenie odvodov ma tiež poriadne štve, ale kto má robiť zmeny v jednotlivých rezortoch, vari vrátnici ?????
Mimochodom, čo sme čakali, že tie diery v zákonoch SP, cez ktoré pretekali toľké peniaze minister nezapláta ? Naopak, ak by tak neurobil prvá by som sa veľmi čudovala.

PS : zdieľam s Vami ten názor, že veľa SZČO bude doslova nútených skončiť živnosť a ÚP zaznamenajú prudký nárast evidovaných nezamestnaných - bývalých živnostníkov.
Majka neber to, že sa nanášame do pána Mihála . Jednoducho každý sa vyjadril svojimi pocitmi, napokon aj pán Mihál to určite pochopí ,že nie je v dnešnej dobe ľahko prežiť či už v podnikateľskej sfére a tým aj pozícii zamestnávateľov a v konečnom dôsledku aj zamestnancov . Prax je iná ako štatistika .
Tých zmien sme už zažili , sme tu , museli sme sa prispôsobiť a život išiel ďalej . Pokiaľ budeme pracovať a príde nová vláda , tak zasa nás budú čakať len zmeny , ktorým sa budeme musieť prispôsobovať . Takto to pôjde dookola, až raz príde deň .......a potom nás zmeny už nebudú zaujímať .
Osobne by som ani nebola reagovala , len sa tu očierňovala určitá skupina ľudí za podvodníkov .A to sa ma dotklo .

Takže želám nám všetkým pevné nervy , silu a chuť odolávať zmenám, ktoré nás čakajú .
1 0
jozefIK jozefIK

jozefIK je offline (nepripojený) jozefIK

Zvyšovanie stropov odvodov asi neprejde?

http://ekonomika.sme.sk/c/5518059/zv...-neprejde.html
0 0
Robina Robina

Robina je offline (nepripojený) Robina

niekedy ani sama neviem
Povedala som si, že sa nepripojím k tejto rozprave, ale nedá mi:

citát:
Teraz sa tu všetci do neho "nanášame" a neuvedomujeme si, že je prvým ministrom, ktorý si nás chce vypočuť a zrejme konštruktívne návrhy bude chcieť aj realizovať aspoň v takom merítku, ako mu to koalícia dovolí.

Ja som tiež volila SaS s tým, že sú to ľudia rozhľadení a z podnikateľského prostredia, len by ma nenapadlo, že ako prvé budú riešiť SZČO - zvyšovanie odvodov, ktoré sa zrejme najviac dotkne tej normálnej vrstvy. Každý z podnikateľského prostredia vie, že porovnávať SZČO a zamestnanca je nekorektné - nebudem to rozoberať nech si to každý vysvetlí ako chce - proste je to tak. Vždy som sa potešila, keď som objavila príspevok od p. Mihála a dúfam, že to tak bude aj teraz a nebudeme musieť tŕpnuť, čo na nás živnostníkov vymysleli. Verím tomu, že aj čítanie týchto príspevkov pomôže p. Mihálovi zostať v "praktickom svete" a premýšľať nad realizáciou návrhov - ja si myslím, že to má veľmi ťažké a ktorýkoľvek z nás by sa tam dostal, tak sám nezmôže nič - aj keď to myslí dobre. Ale čo je najdôležitejšie - je to človek z praxe.
Naposledy upravil Robina : 25.08.10 at 17:22
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

veronikasad Pozri príspevok
to by aj celkom sedelo,len keby živnostník podľa tohto výpočtu mal nárok aj na dávku v nezamestnanosti, keď sa počíta s odvodami na poistenie v nezamestnanosti.
Nerozumiem tomu, čo tu píšeš.
PvN pre SZČO má ostať naďalej dobrovoľné.
Ak si ho bude platiť a splní všetky podmienky, možno niekedy v budúcnosti dostane aj dávku.
(Preto možno, lebo zákony sa menia.)
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Zita5 Pozri príspevok
Majka neber to, že sa nanášame do pána Mihála . Jednoducho každý sa vyjadril svojimi pocitmi, napokon aj pán Mihál to určite pochopí ,že nie je v dnešnej dobe ľahko prežiť či už v podnikateľskej sfére a tým aj pozícii zamestnávateľov a v konečnom dôsledku aj zamestnancov . Prax je iná ako štatistika .
Tých zmien sme už zažili , sme tu , museli sme sa prispôsobiť a život išiel ďalej . Pokiaľ budeme pracovať a príde nová vláda , tak zasa nás budú čakať len zmeny , ktorým sa budeme musieť prispôsobovať . Takto to pôjde dookola, až raz príde deň .......a potom nás zmeny už nebudú zaujímať .
Osobne by som ani nebola reagovala , len sa tu očierňovala určitá skupina ľudí za podvodníkov .A to sa ma dotklo .

Takže želám nám všetkým pevné nervy , silu a chuť odolávať zmenám, ktoré nás čakajú .
Zitka v žiadnom prípade neobhajujem JM. On to nepotrebuje, ale pri čítaní príspevkov som narazila na názory, s ktorými nesúhlasím a tiež som ich "vyslovila" a nechcela som sa vôbec zapájať do témy, ver mi .
Zitka aj ja som podnikala od úplných začiatkov a išla som do podnikania zo super postu zamestnanca. A preto viem trochu porovnať. Priala by som útočníkom na živnostníkov aspoň tretinu stresov čo som si odžila a hneď by sa ich názor pozmenil. Soboty, nedele ,dovolenka???? Pre mňa dosť dlhú dobu pojmy, na ktoré som musela zabudnúť. Áno boli aj skupiny, ktoré mali hneď obrovské zisky, ale to neboli živnostníčkovia, to boli "Iní podnikatelia"
Áno, hlboko nesúhlasím so zmenami, ktoré nás čakajú, pretože sme najťažšie skúšaná skupina. Častokrát si myslím, že sme za pokusných králikov. Ja už dlhý rad pred ÚP nevystojím, ja sa už budem iba vytešovať zo superdôchodku. Dúfam, že mi neodpoja net a uvidíme sa tu aj o rok.
6 0
yoolo yoolo

yoolo je offline (nepripojený) yoolo

Pan Mihal, tie cisla o 2% zamestnancoch a 85% zivnostnikov nemozu byt pre vas udajmi, podla ktorych by ste mohli objektivne odvody zvysit. Netrufnem si tipnut, kolko % zivnostnikom po zaplateni odvodov ostane ovela menej, ako je vymeriavaci zaklad, a su nuteni takto prezivat, ak nechcu brat 62.50 € vo forme socialnej davky. A prvy rok podnikania bez platenia odvodov len deformuje podnikatelske prostredie. (Alebo v ramci vyrovnania rozdielov dajte aj zamestnancom prvy rok zamestnania bez odvodov). Ak raz ziju v oblasti, kde je v obehu malo penazi a pri ich cinnosti sa dostavaju len k tymto peniazom, nenafuknu ich, ak sa iba peniaze zo socialok presunu do ich kasy. Aj tie sa snazi od nich stat vytiahnut vo forme nezmyselnych pokut, pokladni atd... Nemali ste ustupit v zruseni prispevku pri narodeni dietata, lebo to len rozsiruje masy dozivotnych poberatelov soc. davok a hladajte sposoby, ako tieto peniaze dat rodicom, ktori sa vedia najskor postarat sami o seba. Alebo robte ako chcete, ale treba si uvedomit, ze u zivnostnikov, co prejdu tymto zdieranim, stupa financne IQ a je nekonecne vela sposobov, ako sa mozu tomu plateniu vyhnut.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Melnick Pozri príspevok
Zitka v žiadnom prípade neobhajujem JM. On to nepotrebuje, ale pri čítaní príspevkov som narazila na názory, s ktorými nesúhlasím a tiež som ich "vyslovila" a nechcela som sa vôbec zapájať do témy, ver mi .
Zitka aj ja som podnikala od úplných začiatkov a išla som do podnikania zo super postu zamestnanca. A preto viem trochu porovnať. Priala by som útočníkom na živnostníkov aspoň tretinu stresov čo som si odžila a hneď by sa ich názor pozmenil. Soboty, nedele ,dovolenka???? Pre mňa dosť dlhú dobu pojmy, na ktoré som musela zabudnúť. Áno boli aj skupiny, ktoré mali hneď obrovské zisky, ale to neboli živnostníčkovia, to boli "Iní podnikatelia"
Áno, hlboko nesúhlasím so zmenami, ktoré nás čakajú, pretože sme najťažšie skúšaná skupina. Častokrát si myslím, že sme za pokusných králikov. Ja už dlhý rad pred ÚP nevystojím, ja sa už budem iba vytešovať zo superdôchodku. Dúfam, že mi neodpoja net a uvidíme sa tu aj o rok.
Majka dovolenka ? Od roku 2004 som nebola na dovolenke do roku 2008 . V roku 2008 7 dní na Slovensku .R. 2009,2010 žiadna dovolenka.Tak nebudem porovnávať , lebo už som nám zaželala všetkým pevné nervy s tým úmyslom, že sa nebudem už v tejto téme vyjadrovať .

Ukončín to pekným citátom , síce v čestine ale :

R.W. Emerson: Je-li člověk nespokojený se svým stavem, může jej změnit dvěma způsoby. Buď změní podmínky svého života, nebo svůj duševní postoj. První není vždy možné, to druhé je možné vždy.
8 0
yoolo yoolo

yoolo je offline (nepripojený) yoolo

Dam aj jeden navrh (v nadeji ze pribudne dalsich 100 odlisnych navrhov a mozno sa najde jeden dobry) je takyto :
Zivnostnici, ktori nechcu viest uctovnictvo, by mohli v prvom roku podnikania, ak pouzivaju registracnu pokladnu, odvadzat urcite percento zo svojej trzby do systemu (a tieto peniaze sa prerozdelia medzi poistovne a stat). Tak, ako dlhe roky platili restauracne zariadenia do 10% obci z predajnej ceny. Je velmi jednoduche (pretoze to nie su platcovia dph), naprogramovat pokladnu na tento pausalny odvod a mesacne sumu odvadzat napr. na dan. urad, alebo soc. poistovnu.
Aj keby to bolo len 1% z trzby, zivnostnikov by to nezatazilo a pre stat je to vzdy vyssi prijem, ako terajsia nula.
Naposledy upravil yoolo : 24.08.10 at 07:40
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Katija Pozri príspevok
Nerozumiem tomu, čo tu píšeš.
PvN pre SZČO má ostať naďalej dobrovoľné.
Ak si ho bude platiť a splní všetky podmienky, možno niekedy v budúcnosti dostane aj dávku.
(Preto možno, lebo zákony sa menia.)
To bolo myslené žartom, lebo ak by bol koeficient pre výpočet VZ živnostníka stanovený tak ako si písala, je v tých odvodoch zahrnuté aj poistenie v nezamestnanosti.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

jozefIK Pozri príspevok
Zvyšovanie stropov odvodov asi neprejde?

http://ekonomika.sme.sk/c/5518059/zv...-neprejde.html
Nikde nečítam reakciu na zvýšenie odvodov živnostníkom znížením koeficientu pre výpočet vymeriavacieho základu. Žeby novinári ani živnostníci nerozumeli, alebo nechceli rozumieť tomu, čo sa na nich chystá ?
4 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

yoolo Pozri príspevok
Dam aj jeden navrh (v nadeji ze pribudne dalsich 100 odlisnych navrhov a mozno sa najde jeden dobry) je takyto :
Zivnostnici, ktori nechcu viest uctovnictvo, by mohli v prvom roku podnikania, ak pouzivaju registracnu pokladnu, odvadzat urcite percento zo svojej trzby do systemu (a tieto peniaze sa prerozdelia medzi poistovne a stat). Tak, ako dlhe roky platili restauracne zariadenia do 10% obci z predajnej ceny. Je velmi jednoduche (pretoze to nie su platcovia dph), naprogramovat pokladnu na tento pausalny odvod a mesacne sumu odvadzat napr. na dan. urad, alebo soc. poistovnu.
taká možnosť už na Slovensku pred pár rokmi bola. Paušálnu daň využilo veľmi málo živnostníkov a bola zrušená.
0 0
yoolo yoolo

yoolo je offline (nepripojený) yoolo

Vcera, alebo predvcerom, nepamatam si presne, som videl v bulharskej tv socialne davky pre chudobnych : starcekovia a starenky stali v rade s obedarikom, do ktoreho dostali kusok chleba a nejake jedlo. To len na ispiraciu, ako nerozhadzovat peniaze neprisposobivym. U nas je dnes plny jeden obchod, kde tito nakupuju za "poukazky". Okrem toho, ze zaskolactvo to neriesi, to tiez deformuje podnikatelske prostredie a narusa konkurencne prostredie, lebo za poukazky mozu nakupovat len v tomto jednom obchode.
0 0
yoolo yoolo

yoolo je offline (nepripojený) yoolo

Veronikasad : to bola pausalna dan, ktorej vyska bola stanovena bez ohladu na na skutocny prijem.
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

veronikasad Pozri príspevok
To bolo myslené žartom, lebo ak by bol koeficient pre výpočet VZ živnostníka stanovený tak ako si písala, je v tých odvodoch zahrnuté aj poistenie v nezamestnanosti.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

yoolo Pozri príspevok
Veronikasad : to bola pausalna dan, ktorej vyska bola stanovena bez ohladu na na skutocny prijem.
nie celkom tak - vychádzalo sa z príjmu za predch. kal. rok
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
Dnes by sa mohlo rozhodnúť. Uvidíme.
Dovolím si citovať I.Radičovú:
"Predložíme riešenie, ktoré bude spravodlivé a ktoré sa nebude týkať bežných občanov."
Nechajme sa teda prekvapiť.
1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

... len som nikde nenašla definíciu, kto je podľa p. premierky "bežný občan"
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať