Zavrieť

Porady

Navrh novych odvodov od 2011 od p. Mihala.

Zdravim prosim o vysvetlenie ak by to preslo co by to znamenalo pre SZCO.Toto povedal Mihal:

"Ide o to, aby výška odvodov v prípade živnostníka odkrojila z celkovej ceny práce rovnakú sumu ako u zamestnanca," vysvetlil v rozhovore pre agentúru SITA podstatu nového koeficientu minister práce a sociálnych vecí Jozef Mihál.

Ja tomu nechapem vsak:
Celkova cena prace u zivnostnika je fakturovana suma.
Celkova cena prace u zamestnanca je hruba mzda+odvody zamestnavatela.

Tak ako moze byt vyska odvodov rovnaka? To ja mam ako SZCO, ktory nema zamestnancov platit odvody z fakturovanej sumy(co je ok) a plus este doplatit ako zamestnavatel sam za seba? Vsak to je choreee.

Ja by som to pochopil ak by sa doterajsia suma ktoru fakturujem navysila o sumu, ktoru mam este zaplatit ako zamestnavatel sameho seba, ale takto ak mi suma zostane, tak budem platit podstatne viac na odvodoch.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Iba dnes som našla túto tému a priznám sa,nechcelo sa mi to čítať celé.Ale pochopila som,že sa proti sebe ostro postavili SZCO a zamestnanci,pričom zamestnanci žiadajú ,aby SZCO platili odvody ako oni.Uvedomili si ale zamestnanci,o koľko následne pôjdu hore napr.také služby?Presne o to percento,o koľko stupnu SZCO odvody.Takže kto to v konečnom dôsledku zaplatí?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Ešte jednu skúsenosť v SP . Stretol sa niekto s niečím podobným
Neviem, či sú to už nejaké nové opatrenia, alebo čo ... ale stalo sa mi, že v SP odmietli prebrať PNku ... pretože v kolonke "Názov a adresa zamestnávateľa" bolo uvedené SZČO (u lekára tam niečo potrebujú napísať - aj keď vo vysvetlivkách je uvedené, že sa nič neuvádza). No ale čo už s tým pacient urobí?
A jedná sa o DNPO.

Myslíte si, že je to naozaj dôvod neprijať potvrdenie o DPN. Podotýkam, že pred dvomi rokmi to problém nebol
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

stretla som sa, musela som opraviť
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

BXLmiami - zaplatí to všetko človek tak ako v každom štáte... ide iba o to rozdelenie kto koľko a akým spravodlivým spôsobom...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Katy a R Pozri príspevok
Ešte jednu skúsenosť v SP . Stretol sa niekto s niečím podobným
Neviem, či sú to už nejaké nové opatrenia, alebo čo ... ale stalo sa mi, že v SP odmietli prebrať PNku ... pretože v kolonke "Názov a adresa zamestnávateľa" bolo uvedené SZČO (u lekára tam niečo potrebujú napísať - aj keď vo vysvetlivkách je uvedené, že sa nič neuvádza). No ale čo už s tým pacient urobí?
A jedná sa o DNPO.

Myslíte si, že je to naozaj dôvod neprijať potvrdenie o DPN. Podotýkam, že pred dvomi rokmi to problém nebol
Katy, treba tam uvádzať DPO. Mnohí lekári s tým majú problém, lebo nevedia čo je dobrovolné nemocenské poistenie a veľmi sa čudujú, keď musia vystaviť dve PN-ky (mnohí si vystavenie tej druhej dajú aj zaplatiť ...
1 0
bodliak bodliak

bodliak je offline (nepripojený) bodliak

Nandrolon Pozri príspevok
reakcia na bodliaka:
u zmluvných miezd nie sú nadčasy platené...
mám podpísanú hmotnú zodpovednosť, takže sa na mňa nevzťahuje ustanovenie o ručení do výšky 3-násobku platu...
myslím že ak by firma súdne vymáhala celú škodu, tak by som ju musel platiť hoci aj na splátky 15 rokov, to je tu normálna prax, už takéto prípady sú, hoci sa nejedná konkrétne o činnosť, ktorú vykonávam...
- ešte jedna otázka, ak urobí vedúci obchodu manko 500 tis. Sk a má hmotnú zodpovednosť, do akej výšky spláca ???
podľa mňa je to 500 tis. Sk ak sa uzná jeho vina... + trestné oznámenie a to hovorím stále iba o zamestnancovi, takže už by sa niektorí živnostníci a SZČO mohli konečne prestať ľutovať, lebo zamestnanie nie je iba robiť pri páse a po skončení ísť na borovičku a vlak !!!
Porovnavas extrem na strane zamestnanca a beznu prax na strane SZCO. To ako pravidlo neprejde.
0 0
Jano24 Jano24

Jano24 je offline (nepripojený) Jano24

Myslím si , že zvýšiť daňové a odvodové zaťaženie ako sa iste udeje u SZČO ako to ide robiť terajší minister na to netreba veľa rozumu. To dokáže aj absolventka 3 mesačného kurzu účtovníctva,a toto je hra iba na demokraciu nič viac.Píšte vraj názory.
Je to iba hra na popularitu.Pritom takýto útok proti živnostníkov tu nebol od nežnej revolúcie.Zvyšovanie daňového a odvodového zaťaženia nikdy nie je štartom na ekonomický rast a zvyšovanie zamestnanosti.Je smutne že to robí táto vraj stredo-pravicivá koalícia.Dúfam že v KDH a Moste Híd budú mať viac rozumu .Škoda že nie je minister z ich zoskupenia.
Naposledy upravil Jano24 : 24.08.10 at 12:02
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

RAKUSKO OTVORILO SVOJ TRH PRE VŠETKY POVOLANIA!!!!

Kde budú odchádzať všetky slovenské mozgy, aby si čo najviac zarobili??? Do zahraničia.
Kto bude robiť na predproduktívne a poproduktívne obyvateľstvo??

Ale prečo???

Pretože skoro polovica sa mu zoberie.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

veronikasad Pozri príspevok
Katy, treba tam uvádzať DPO. Mnohí lekári s tým majú problém, lebo nevedia čo je dobrovolné nemocenské poistenie a veľmi sa čudujú, keď musia vystaviť dve PN-ky (mnohí si vystavenie tej druhej dajú aj zaplatiť ...
.. veˇd presne ... sú zvyknutí - že zamestnávateľ
Aj keď je tam vysvetlivka, že sa vypĺňa len v prípade zamestnanca - inak to má byť prázdne. Mne len ide o to, že či to musí lekár opraviť (iba jedna PNka)
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

betka Pozri príspevok
V prvom rade skúsme podporiť naše slovenské podnikanie, a nie ho zničiť!

Začnime občanom.

Prečo sú občania zvyknutý robiť nákupy len a len mimo SR? Pretože je to lacnejšie. Stáva sa nám, že sadneme za internet a máme záujem si niečo kúpiť.
- Už nedáme zarobiť kamennému obchodu v SR (skôr fičí internet)
- neraz zistíme, že internetový obchod, nie slovenský, je napriek tomu lacnejší napr. chcem kúpiť niečo za 700 € v SR, ale radšej to kúpim za 500 € v inom ČŠ, zavolám tam, lebo neviem ani ich obchodné meno a ozvú sa mi po slovensky, zistím, že volám do Francúzska. Komu dávam tú DPH, komu dávam zisk? Cudziemu, ak by bol rozdiel nižší napr. len 50 €, nechám to Slovákovi. Týmto prípadom som priklincovala Slováka, pretože nemá šancu.

Prečo? Vidíme to hore vyššie napr. len v tejto téme.
- koľko z týchto obyčajných ľudí cestuje na nákupy do Poľska, MAďarska, RAkúska, na Ukrajinu. Pretože je to lacnejšie, a toto lacnejšie dosť cítiť i v peňaženke. A opäť nedávame zarobiť našim Slovákom. Zisky, čo by mali patriť SR, a taktiež DPH, nechávame v iných štátoch.

ALE PREČO????????????

Pretože naše podnikateľské prostredie je nezdravé, ideme nepriamo všetko zvyšovať, a tým, ktorým zoberieme (myslím tým naozajstné podnikateľské subjekty) a ostane im to nič, čo zarobili, a to nič minú mimo SR.

Skúsme sa pozrieť na toto i z tejto strany. Neberme, skúsme dať, a tým, že skôr dáme, i viac ostane všetkým. A potom toto viac, čo nám ostane, minieme doma, u nás v SR.

To, že je vysoké odvodové zaťaženie v SR, sa prejavuje v konečnom dôsledku v cenách, kde si ten podnikateľský subjekt musí zarátať i tie dovolenky, i tie sviatky, i všetky svoje ostatné výdavky (náklady)

V tejto téme sa bavíme hlavne o SZČO, koľko takýchto SZČO svoje "zdanené prostriedky" opať investuje do firmy, stavia, nakupuje. A kde nakupuje? Tam, kde najviac ušetrí. Je to smutné a je to tak.
Ak ani toto čo napísala betka nieje argument, tak neviem.
----------------------------------------------------------
Skôr by som sa opýtal p.Mihála, prečo ich ešte nenapadlo znížiť dane a odvody a chýbajúce peniaze si niekde požičať.
V tejto dobe sú peniaze naozaj lacné.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
betka Pozri príspevok
RAKUSKO OTVORILO SVOJ TRH PRE VŠETKY POVOLANIA!!!!

Kde budú odchádzať všetky slovenské mozgy, aby si čo najviac zarobili??? Do zahraničia.
Kto bude robiť na predproduktívne a poproduktívne obyvateľstvo??

Ale prečo???

Pretože skoro polovica sa mu zoberie.
Ja stále pátram , koľko je produktívneho obyvateľstva na Slovensku .To je moja nočná mora a neviem to zistiť
1 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
http://www.statistics.sk/pls/elisw/M...04&sso=4&so=20

Už to tu niekto prezentoval Zitka.
3 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

Zita5 Pozri príspevok
Ja stále pátram , koľko je produktívneho obyvateľstva na Slovensku .To je moja nočná mora a neviem to zistiť
Zhruba 1.200.000 ľudí.
Potrebuješ to presne na kus? (+-20.000)
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
jar88 Pozri príspevok
Zhruba 1.200.000 ľudí.
Potrebuješ to presne na kus? (+-20.000)
Na kus
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Melnick Pozri príspevok
http://www.statistics.sk/pls/elisw/M...04&sso=4&so=20

Už to tu niekto prezentoval Zitka.
Vďaka Majka Môžem sa realizovať , hneď si to pridám do užitočného , lebo nejako som zle hľadala na stránke statistics...
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
http://www.mojeauto.sk/index.php?opt...article&id=473
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

Zita5 Pozri príspevok
Na kus
Každý deň niekto pribudne a asi aj niekto odíde do dôchodku.
0 0
palci81 palci81

palci81 je offline (nepripojený) palci81

Jozef Mihál Pozri príspevok
Príklad.

Zamestnanec zarobí 100 eur. Náklady na cenu práce sú 135,20 eur (35,20 sú odvody zamestnávateľa). Odvody tvoria 35,20 + 13,40 = 48,60 eur.

Odvody teda tvoria 35,95% z celkovej sumy nákladov práce, 35,95% z 135,20 eur je 48,60 eur.

Ak zoberieme SZČO so základom dane 135,20 eur, tak ak vymeriavací základ bude základ dane deleno 1,352, dostaneme vymeriavací základ:

135,20/1,352 = 100 eur.

Z vymeriavacieho základu 100 eur zaplatí SZČO odvody 47,15 eur.

Teda porovnateľne ako u zamestnanca (tam sú odvody 48,60 eur, malý rozdiel je daný tým, že SZČO sa netýka poistenie v nez., garančné a úrazové poistenie).

Ak má byť výpočet pre SZČO zrovnoprávnený s výpočtom pre zamestnanca s tým, že vychádzame z rovnakej základne danej ako cena práce u zamestnanca a základ dane u SZČO, musí sa základ dane SZČO deliť konštantou 1,352.

Pan Mihal, pri vypocte by som pouzil aj pri zamestnancovi aj pri SZCO sumu 100EUR. Preco navysujete zarobenu sumu SZCO o 35,20 EUR? My SZCO sme si neuctovali navyse k fakturovanej sume peniaze na odvody.(a to neznamena, hned ze sme lacnejsi ako zamestnanec, ked ste mi to uz raz pisali). Taky bol system. A co ked sa stane pripad, ze nam ako SZCO vyplati fakturovanu suma 100 EUR a je to maximum zo strany zamestnavatela a ak by mal zamestnanca vedel by ho zaplatit celkovou sumou prace 100 EUR?

A az mi bolo do placu, ked som cital, ze sa to dotkne iba 30tisic SZCO. PReboha pridajte a nezavadzajte.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ďakujem za všetky konštruktívne príspevky.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

p. Mihál, ako zistíme, ktoré z tych našich pripomienok považujete za konštruktívne a budete ich prezentovať na dnešnom zasadnutí koaličnej rady.?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať