Zavrieť

Porady

Výpis z registra trestov a lekárska prehliadka

Dobrý deň, som učiteľka na ZŠ a moja pracovná zmluva na dobu určitú sa skončila 30. 6. 2010. Terajší zamestnávateľ mi zmluvu nepredĺžil, ale ma hodlá prijať znova na jeden školský rok od 1. 9. 2010 na to isté miesto. Chce odo mňa, aby som opäť predložila nový výpis z registra trestov a tiež potvrdenie o lekárskej prehliadke. Je to podľa zákona potrebné, keď som počas prázdnin nebola inde zamestnaná? Môže mi niekto odpovedať? Ďakujem.
Usporiadat
jaros5 jaros5

jaros5 je offline (nepripojený) jaros5

Ajuška Pozri príspevok
...to je síce fakt, ale v tomto príspevku http://www.porada.sk/1486369-post9.html sa hovorí o predložení originál výpisu z registra trestov... zodpovedný pracovník si ho prefotí s poznámkou, že mu bol originál predložený.. a to je troška rozdiel...
susann2 Pozri príspevok
To mi je jasné, že výpis z registra trestov sa úradne neoveruje, teda ani sa mi ním nemôže nikto preukázať. Ale nevidím dôvod, prečo by som si ho nemohla prefotiť a napísať, že litera zákona bola splnená a dotyčná osoba preukázala bezúhonnosť originálom výpisu z registra trestov. Robím tak aj pri dokladoch o vzdelaní, mám oči, tak vidím, že mi predložil originál, ja si už na kopiu len urobím poznámku. Netvrdím, že môj názor je správny, najsprávnejší, inšpirovali ste ma, k pátraniu, ako to má správne byť. Ked niečo zistím, dám vedieť.
Súhlasím - vyjadril som sa len k overovaniu kópie výpisu z registra trestov.
0 0
vieraaaa vieraaaa

vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

susann2 Pozri príspevok
To mi je jasné, že výpis z registra trestov sa úradne neoveruje, teda ani sa mi ním nemôže nikto preukázať. Ale nevidím dôvod, prečo by som si ho nemohla prefotiť a napísať, že litera zákona bola splnená a dotyčná osoba preukázala bezúhonnosť originálom výpisu z registra trestov. Robím tak aj pri dokladoch o vzdelaní, mám oči, tak vidím, že mi predložil originál, ja si už na kopiu len urobím poznámku. Netvrdím, že môj názor je správny, najsprávnejší, inšpirovali ste ma, k pátraniu, ako to má správne byť. Ked niečo zistím, dám vedieť.
Ja by som doplnila iba z praxe, že napr. čo sa týka na účely daňového bonusu, rodinných prídavkov - rodné listy detí sa týmto spôsobom overujú už dávno, tak isto sobášny list pri uplatňovaní manželky pri RZD. Zamestnanec prinesie originál, urobím si fotokópiu a na túto si dám razítko firmy, podpis a dátum.
Neviem síce odkiaľ to mám, možno tiež z nejakého školenia, ale ešte mi to nikto nevytkol. Ani keď sa rušilo vyplácanie rodinných prídavkov zamestnávateľom a postupovali sme doklady na úrad práce.
3 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ako tak čítam, rozbehla sa tu poriadna diskusia k nastolenej téme. Preto aj ja prispejem do diskusie svojim názorom.

K úradnému osvedčovaniu kópie výpisu z registra trestov:
Osvedčovanie listín a podpisov na listinách obvodnými úradmi a obcami (tzv. úradné osvedčovanie) upravuje zákon č. 599/2001 Z. z. v platnom znení. Podľa § 4 citovaného zákona obvodný úrad a obec pri osvedčovaní listiny zodpovedajú za to, že odpis listiny alebo jeho kópia sa zhoduje s predloženým originálom listiny alebo jej osvedčeným odpisom alebo s jej osvedčenou kópiou a že osvedčenie bolo vykonané spôsobom uvedeným v tomto zákone. Z uvedeného ustanovenia ale aj z ustanovenia § 7 citovaného zákona jednoznačne vyplýva, že obvodný úrad a obec osvedčuje zhodu odpisu alebo kópie listiny s predloženou listinou, a nie obsah listiny.
Listiny, ktorých osvedčovanie obvodné úrady a obce nevykonávajú sú taxatívne vypočítané v § 5 citovaného zákona:
a) ak ide o listiny, ktoré sa majú použiť v cudzine, /9/
b) odpisov alebo kópií občianskych preukazov, vojenských preukazov, služobných preukazov a obdobných preukazov,
c) ak ide o odpisy alebo výpisy zo súboru popisných informácií a zo súboru geodetických informácií katastra nehnuteľností, /10/
d) ak sa odpis listiny alebo jej kópia nezhoduje s predloženou listinou,
e) ak nemožno porovnať odpis listiny alebo jej kópiu s predloženou listinou, pretože je na to potrebné odborné posúdenie (napríklad mapy, geometrické plány),
f) ak je listina napísaná v inom ako v štátnom jazyku; /11/ to sa nevzťahuje na listiny napísané v českom jazyku.


Výpis z registra trestov sa v uvedenom výpočte nenachádza.

Ďalej uvádzam citáciu ustanovenia § 10 ods. 6 a 8 zákona č. 330/2007 Z. z. o registri trestov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v platnom znení:
6) Správnosť údajov uvedených v žiadosti o výpis z registra trestov podľa odseku 4 písm. a) až d) a totožnosť žiadateľa sa overuje
a) u občana Slovenskej republiky z predloženého občianskeho preukazu alebo iného dokladu preukazujúceho totožnosť,
b) u cudzinca z rodného listu preloženého do štátneho jazyka a z predloženého cestovného dokladu alebo iného dokladu preukazujúceho totožnosť.
(8) Na účely vydania výpisu z registra trestov nemožno použiť kópie požadovaných dokladov, a to ani vtedy, ak sú úradne overené.


Odsek 8 treba interpretovať v súvislosti s odsekom 6, z ktorého vyplýva, že prokuratúra, resp. obec, ktorá vedie matriku pri overovaní totožnosti žiadateľa o výpis z registra trestov môže použiť len originál občianskeho preukazu alebo iného dokladu preukazujúceho totožnosť, a nie ich kópie, a to ani vtedy, ak by boli úrade overené.

Keďže zákon č. 599/2001 Z. z. ani zákon č. 330/2007 Z. z. výslovne neustanovujú, že nie je možné úradne overiť kópiu výpisu z registra trestov, resp. použiť úradne overenú kópiu výpisu z registra trestov, zastávam názor, že kópia výpisu z registra trestov môže byť úradne overená.

K preukazovaniu bezúhonnosti:
Podľa § 9 ods. 1 druhej vety zákona č. 317/2009 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov sa bezúhonnosť preukazuje pred nástupom do zamestnania výpisom z registra trestov nie starším ako tri mesiace. Citovaný zákon výslovne neustanovuje, že uchádzač má preukázať bezúhonnosť doložením výpisu z registra trestov. Na základe uvedeného, ako aj zo skúseností z aplikačnej praxe zastávam názor, že uchádzač preukazuje bezúhonnosť originálom výpisu z registra trestov (resp. úrade osvedčenou kópiou) a následne si zamestnávateľ buď vyhotoví písomný záznam o preukázaní bezúhonnosti, ktorý si založí do osobného spisu alebo si na základe písomného súhlasu uchádzača vyhotoví jeho fotokópiu, na ktorú uvedie napr. „súhlasí s originálom, dátum a podpis“, ktorú si následne založí do osobného spisu. Podľa môjho názoru, z hľadiska ochrany osobných údajov, by osobný spis nemal obsahovať originál výpisu z registra trestov.
Čo sa týka správnych poplatkov za vydanie výpisu z registra trestov, tieto jednoznačne uhrádza uchádzač.

K úhrade nákladov za potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti:
Podľa § 6 ods. 1 písm. c) zákona č. 317/2009 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov je jedným z predpokladov na výkon pedagogickej činnosti a na výkon odbornej činnosti aj zdravotná spôsobilosť. Čo sa rozumie pod zdravotnou spôsobilosťou a ako sa preukazuje upravuje ustanovenie § 10 zákona č. 317/2009 Z. z. Z uvedeného ustanovenia vyplýva, že zdravotnú spôsobilosť preukazuje pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec svojmu zamestnávateľovi pred nástupom do zamestnania lekárskym potvrdením o telesnej spôsobilosti a o duševnej spôsobilosti vo vzťahu k výkonu jeho činnosti, a tiež na základe výzvy v prípade, ak má zamestnávateľ dôvodné podozrenie, že došlo k zmene zdravotnej spôsobilosti. Zákon v ustanovení § 10 ods. 4 zákona č. 317/2009 Z. z. výslovne upravuje len skutočnosť, že náklady spojené s preukazovaním zdravotnej spôsobilosti na základe výzvy uhrádza zamestnávateľ. Otázkou je, kto uhrádza náklady spojené s preukazovaním zdravotnej spôsobilosti pedagogického zamestnanca a odborného zamestnanca pred nástupom do zamestnania?
Podľa môjho názoru, odpoveď treba hľadať aj v zákone č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Podľa § 30 ods. 3 písm. c) citovaného zákona sa posudzovanie zdravotnej spôsobilosti na prácu vykonáva aj u zamestnancov, ktorých zdravotnú spôsobilosť na prácu vyžaduje osobitný predpis. V prípade pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov je osobitným predpisom zákon č. 317/2009 Z. z.. Podľa § 30 ods. 14 zákona č. 355/2007 Z. z. náklady, ktoré vznikli v súvislosti s posudzovaním zdravotnej spôsobilosti na prácu pred vznikom pracovnoprávneho vzťahu, uhrádza zamestnávateľ. Uvedený názor má oporu aj v ustanovení § 6 ods. 11 zákona č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, podľa ktorého náklady spojené so zaisťovaním bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci je povinný znášať zamestnávateľ; tieto náklady nesmie presunúť na zamestnanca.
Na základe uvedeného sa domnievam, že náklady súvisiace s posudzovaním zdravotnej spôsobilosti pedagogického zamestnanca a odborného zamestnanca aj pred vznikom pracovného pomeru uhrádza zamestnávateľ.
Naposledy upravil kvet : 23.08.10 at 13:42
5 0
Janka 52 Janka 52

Janka 52 je offline (nepripojený) Janka 52

kvet Pozri príspevok
Ako tak čítam, rozbehla sa tu poriadna diskusia k nastolenej téme. Preto aj ja prispejem do diskusie svojim názorom.

K úradnému osvedčovaniu kópie výpisu z registra trestov:
Osvedčovanie listín a podpisov na listinách obvodnými úradmi a obcami (tzv. úradné osvedčovanie) upravuje zákon č. 599/2001 Z. z. v platnom znení. Podľa § 4 citovaného zákona obvodný úrad a obec pri osvedčovaní listiny zodpovedajú za to, že odpis listiny alebo jeho kópia sa zhoduje s predloženým originálom listiny alebo jej osvedčeným odpisom alebo s jej osvedčenou kópiou a že osvedčenie bolo vykonané spôsobom uvedeným v tomto zákone. Z uvedeného ustanovenia ale aj z ustanovenia § 7 citovaného zákona jednoznačne vyplýva, že obvodný úrad a obec osvedčuje zhodu odpisu alebo kópie listiny s predloženou listinou, a nie obsah listiny.
Listiny, ktorých osvedčovanie obvodné úrady a obce nevykonávajú sú taxatívne vypočítané v § 5 citovaného zákona:
a) ak ide o listiny, ktoré sa majú použiť v cudzine, /9/
b) odpisov alebo kópií občianskych preukazov, vojenských preukazov, služobných preukazov a obdobných preukazov,
c) ak ide o odpisy alebo výpisy zo súboru popisných informácií a zo súboru geodetických informácií katastra nehnuteľností, /10/
d) ak sa odpis listiny alebo jej kópia nezhoduje s predloženou listinou,
e) ak nemožno porovnať odpis listiny alebo jej kópiu s predloženou listinou, pretože je na to potrebné odborné posúdenie (napríklad mapy, geometrické plány),
f) ak je listina napísaná v inom ako v štátnom jazyku; /11/ to sa nevzťahuje na listiny napísané v českom jazyku.


Výpis z registra trestov sa v uvedenom výpočte nenachádza.

Ďalej uvádzam citáciu ustanovenia § 10 ods. 6 a 8 zákona č. 330/2007 Z. z. o registri trestov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v platnom znení:
6) Správnosť údajov uvedených v žiadosti o výpis z registra trestov podľa odseku 4 písm. a) až d) a totožnosť žiadateľa sa overuje
a) u občana Slovenskej republiky z predloženého občianskeho preukazu alebo iného dokladu preukazujúceho totožnosť,
b) u cudzinca z rodného listu preloženého do štátneho jazyka a z predloženého cestovného dokladu alebo iného dokladu preukazujúceho totožnosť.
(8) Na účely vydania výpisu z registra trestov nemožno použiť kópie požadovaných dokladov, a to ani vtedy, ak sú úradne overené.


Odsek 8 treba interpretovať v súvislosti s odsekom 6, z ktorého vyplýva, že prokuratúra, resp. obec, ktorá vedie matriku pri overovaní totožnosti žiadateľa o výpis z registra trestov môže použiť len originál občianskeho preukazu alebo iného dokladu preukazujúceho totožnosť, a nie ich kópie, a to ani vtedy, ak by boli úrade overené.

Keďže zákon č. 599/2001 Z. z. ani zákon č. 330/2007 Z. z. výslovne neustanovujú, že nie je možné úradne overiť kópiu výpisu z registra trestov, resp. použiť úradne overenú kópiu výpisu z registra trestov, zastávam názor, že kópia výpisu z registra trestov môže byť úradne overená.

K preukazovaniu bezúhonnosti:
Podľa § 9 ods. 1 druhej vety zákona č. 317/2009 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov sa bezúhonnosť preukazuje pred nástupom do zamestnania výpisom z registra trestov nie starším ako tri mesiace. Citovaný zákon výslovne neustanovuje, že uchádzač má preukázať bezúhonnosť doložením výpisu z registra trestov. Na základe uvedeného, ako aj zo skúseností z aplikačnej praxe zastávam názor, že uchádzač preukazuje bezúhonnosť originálom výpisu z registra trestov (resp. úrade osvedčenou kópiou) a následne si zamestnávateľ buď vyhotoví písomný záznam o preukázaní bezúhonnosti, ktorý si založí do osobného spisu alebo si na základe písomného súhlasu uchádzača vyhotoví jeho fotokópiu, na ktorú uvedie napr. „súhlasí s originálom, dátum a podpis“, ktorú si následne založí do osobného spisu. Podľa môjho názoru, z hľadiska ochrany osobných údajov, by osobný spis nemal obsahovať originál výpisu z registra trestov.
Čo sa týka správnych poplatkov za vydanie výpisu z registra trestov, tieto jednoznačne uhrádza uchádzač.

K úhrade nákladov za potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti:
Podľa § 6 ods. 1 písm. c) zákona č. 317/2009 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov je jedným z predpokladov na výkon pedagogickej činnosti a na výkon odbornej činnosti aj zdravotná spôsobilosť. Čo sa rozumie pod zdravotnou spôsobilosťou a ako sa preukazuje upravuje ustanovenie § 10 zákona č. 317/2009 Z. z. Z uvedeného ustanovenia vyplýva, že zdravotnú spôsobilosť preukazuje pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec svojmu zamestnávateľovi pred nástupom do zamestnania lekárskym potvrdením o telesnej spôsobilosti a o duševnej spôsobilosti vo vzťahu k výkonu jeho činnosti, a tiež na základe výzvy v prípade, ak má zamestnávateľ dôvodné podozrenie, že došlo k zmene zdravotnej spôsobilosti. Zákon v ustanovení § 10 ods. 4 zákona č. 317/2009 Z. z. výslovne upravuje len skutočnosť, že náklady spojené s preukazovaním zdravotnej spôsobilosti na základe výzvy uhrádza zamestnávateľ. Otázkou je, kto uhrádza náklady spojené s preukazovaním zdravotnej spôsobilosti pedagogického zamestnanca a odborného zamestnanca pred nástupom do zamestnania?
Podľa môjho názoru, odpoveď treba hľadať aj v zákone č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Podľa § 30 ods. 3 písm. c) citovaného zákona sa posudzovanie zdravotnej spôsobilosti na prácu vykonáva aj u zamestnancov, ktorých zdravotnú spôsobilosť na prácu vyžaduje osobitný predpis. V prípade pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov je osobitným predpisom zákon č. 317/2009 Z. z.. Podľa § 30 ods. 14 zákona č. 355/2007 Z. z. náklady, ktoré vznikli v súvislosti s posudzovaním zdravotnej spôsobilosti na prácu pred vznikom pracovnoprávneho vzťahu, uhrádza zamestnávateľ. Uvedený názor má oporu aj v ustanovení § 6 ods. 11 zákona č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, podľa ktorého náklady spojené so zaisťovaním bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci je povinný znášať zamestnávateľ; tieto náklady nesmie presunúť na zamestnanca.
Na základe uvedeného sa domnievam, že náklady súvisiace s posudzovaním zdravotnej spôsobilosti pedagogického zamestnanca a odborného zamestnanca aj pred vznikom pracovného pomeru uhrádza zamestnávateľ.
áno, presne tak, každé posudzovanie - preukazovanie zdravotnej spôsobilosti vo vzťahu k práci sa riadi zákonom č. 355/2007 Z.z.,
čiže aj posúdenie zdravotnej spôsobilosti na prácu pred uzatvorením pracovnoprávneho vzťahu uhrádza zamestnávateľ
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať