Zavrieť

Porady

Usporiadat
Livia2 Livia2

Livia2 je offline (nepripojený) Livia2

Ja som už dávnejšie našla vyššie uvedený zoznam E-čiek medzi hoaxami. Pozrite na www.hoax.cz, Ečka - prísady do potravín. Dala by som sem link, ale neviem ako :-((
Tým nechcem povedať, že E-čka sú neškodné, len aby ste o tom vedeli.
0 0
alternativa alternativa

alternativa je offline (nepripojený) alternativa

Takze sa vraciam k E-ckam .
V tejto diskusii o E bola tiez zmienka, ze na niektorych potravinovych produktoch ziadne E-cko nie je uvedene. Urcite vysvetlenie o E-ckach som pisala v nov. 2005. Teraz sparafrazujem cast jedneho rozhovoru p.Cernej, asi najvacsej odbornicky na kontrolu vyrobkov a ochranu spotrebitela.
Na otazku, ako je to s E-ckami na vyrobkoch odpovedala asi toto: Potraviny s uverejnenim pritomnych E-cok vseobecne nie su pre spotrebitela rizikom. Kontrolne organy na zaklade analyz mozu kedykolvek produkt skontrolovat. Nie vsetky E su zdraviu skodlive. Tie co su, nemaju co hladat vo vyrobkoch, a teda ziaden vyrobca ich nebude na etikete uvadzat. Cize spotrebitel studiom etikety vyrobku ich neobjavi. Dokaz ich pripadnej pritomnosti je vecou kontroly. Su latky, ktore su zdraviu skodlive po prekroceni ich urciteho mnozstva vo vyrobku. Vo vyrobku mozu byt, a teda musia byt uvedene na etikete, ale v mnohonasobne nizsom mnozstve ako je hranicny limit pre negativny vplyv. Spotrebitel moze produkty s takymito E-ckami hoci aj pod limitom z nakupov vylucit na zaklade svojho rozhodnutia. Ako spotrebitelka hodnotim horsie vyrobky, ktore na etikete neuvadzaju ziadne E. Takyto vyrobca nedava informaciu, ako respektuje zakladne normy - Potravinovy kodex - pre EU.
0 0
Viera123 Viera123

Viera123 je offline (nepripojený) Viera123

No ľudia zlatí, práve som vybrala pizzu z rúry a že si idem dať na ňu kečup... a to mám doma tri (kupované, samosebou, kto by jedol mnou zavarené? Vraj z obchodu sú lepšie). No a na chladničku som si "vycapila" tiež tie tabuľky, kt. linky ste sem umiestnili... Prvý kečup: E 210 - rakovinotvorný - čítam v tabuľke.. ok, veď mám ešte dva... Druhý kečup: E 211 - detto.. No tak sa pozriem po tom treťom: slááva, žiadne E-čka! No a keď som pozrela výrobcu, zistila som, že je to tem samý, ako u prvého kečupu, až na to, že tento bol v skle. Mám strach, že tam to E-čko rakovinotvorné nie je...
Tak som si nedala žiadny a povedala som si: Veď tá pizza je celkom dobrá aj bez kečupu....
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
http://ecka.foxnet.cz/
0 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

Skúsim priložiť e-kartičku, ktorú môžete nosiť v peňaženke.
.....Prosím moderátorov, presuňte do príslušnej témy. Omylom založená a neviem vymazať. Ďakujem.
Naposledy upravil Zdenka 0705 : 25.10.09 at 10:32
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Ja nosím so sebou takúto
Naposledy upravil Rozalka : 25.10.09 at 12:28
Tabulka_Znamkovania_Pridavnych_Latok1a.jpg  
Tabulka_Znamkovania_Pridavnych_Latok1b.jpg  
1/1
0 0
palobn palobn

palobn je offline (nepripojený) palobn

Doporučujem prečítať si knihu p.Víta Syrového "Tajemství výrobcu potravin".
0 0
petmar petmar

petmar je offline (nepripojený) petmar

Blíži sa koniec éčiek v potravinách ?!

http://ekonomika.idnes.cz/konec-chem..._ekonomika_mmb
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Najprv som si myslela, že to znamená, že ich nebudú výrobcovia uvádzať (ako sa to bežne stáva), ale asi sa naozaj prestanú využívať ...
Sklamalo ma, že moje obľúbené margotky sú na čiernej listine.
0 0
bettylou bettylou

bettylou je offline (nepripojený) bettylou

:-))
Karina Pozri príspevok
A keď sú tie éčka také škodlivé, ako to, že nezakázali používanie látok, alebo predaj potravín ktoré tieto éčka obsahuju????????
prepáč odpoviem ti otázkou: A prečo ešte nezakázali alkohol a cigarety???
pre niekoho je to výhodný biznis, a nie je to len o peniazoch ale aj o umelom vytváraní škôl a štúdijných smerov , zamestnanosti a následne o podpore určitých vecí a ľúdí atď
také testovanie človeka v neprirodzenom prostredí

KTO TI TO MÁ ZAKÁZAŤ??? VEĎ TO SI MUSÍŠ ZAKáZAŤ SAMA/SÁM. Či treba zase vymýšľať nejakú novú diktatúru? Veď ťa nikto nenúti aby si si to kupovala, presne ako alkohol alebo cigy. Že sa tým znehodnotí kopec jedla a ako ho ušetriť - to je iná otázka a pre mňa závažnejšia ako špekulovať nad nejakými zákazmi.
Naposledy upravil bettylou : 18.11.09 at 13:40
0 0
bettylou bettylou

bettylou je offline (nepripojený) bettylou

:-))
Zdravie a šťastie človeka nie je v zakazovaní niečoho, ale v umení vybrať si z ponúkaného to, čo je mu prospešné. A na to slúžia vedomosti alebo pokusmo.
Aj v prírode si musí každý tvor vyberať,čo do seba dá, a ak sa pomýli, tak musí znášať dôsledky. A ten zákaz nás od vlastnej hlúposti neodučí a ochrana je len dočasná, lebo o chvíľu aj tak príde niekto s niečím novým.
Inak ani tie umelé vitamíny E300 a pod, nie sú bohvie čo ako už bolo spomenuté. Ale načo by sme nechali rásť stromy, keď možme stavať fabriky na vitamíny, že?
0 0
dalid dalid

dalid je offline (nepripojený) dalid

Ľudia rozmyšlajte.... link na prvej stránke nemá žiadnu vypovedaciu hodnotu. Je nezodpovedne napisat iba číslo a čo vyvoláva...
Napr. - E150 - viete teda vsetci co to je??? Stašné potencionálne škodlivé E-čko!!! Ha ha - E150 = karamelové farbivo. To by ste si potom nikdy v živote doma nemoholi "páliť" cukor, pretože proces karamelizacie cukrov ( a domáca výroba všetkých karamelových pochúťok!!) je podla uvedeného linku potencionálne nebezpečný!!! Karamalové farbivo sa v EU vyrába za prísnych a definovaných podmienok, taktiež musí spĺnať určité vlastnosti.. Iné môže byť ak je dovezené z Ázie..
A podobne by sme mohli pokračovat pri ďalších E-čkach uvedených v tom zozname. Ale je pravda, že iné je ak sa bavíme napr. o syntetických potravinárskych farbivách, niektorých konzervantoch atď. Chcel som iba povedať, že treba rozlišovať...
0 0
bettylou bettylou

bettylou je offline (nepripojený) bettylou

:-))
dalid Pozri príspevok
Ľudia rozmyšlajte.... link na prvej stránke nemá žiadnu vypovedaciu hodnotu. Je nezodpovedne napisat iba číslo a čo vyvoláva...
Napr. - E150 - viete teda vsetci co to je??? Stašné potencionálne škodlivé E-čko!!! Ha ha - E150 = karamelové farbivo. To by ste si potom nikdy v živote doma nemoholi "páliť" cukor, pretože proces karamelizacie cukrov ( a domáca výroba všetkých karamelových pochúťok!!) je podla uvedeného linku potencionálne nebezpečný!!! Karamalové farbivo sa v EU vyrába za prísnych a definovaných podmienok, taktiež musí spĺnať určité vlastnosti.. Iné môže byť ak je dovezené z Ázie..
A podobne by sme mohli pokračovat pri ďalších E-čkach uvedených v tom zozname. Ale je pravda, že iné je ak sa bavíme napr. o syntetických potravinárskych farbivách, niektorých konzervantoch atď. Chcel som iba povedať, že treba rozlišovať...
tak pozor, E150 je karamel obyčajný Farbivo (tmavohnedé) Pekárenské výrobky, instantné polievky, sušienky Môže zapríčiňovať detskú hyperaktivitu. Z toho dôvodu sa jej užívanie neodporúča hlavne malým deťom. Je zaradený medzi zdraviu škodlivé látky.
0 0
dalid dalid

dalid je offline (nepripojený) dalid

Práve toto mám na mysli .. Teda doma nerobíš nič kde prebieha karamelizacia cukru (lebo aj tu zvniká maličké množstvo karamelového farbiva)a tvoje deti v živote neochutnajú napr Krowky a Kofolu, lebo budú po nej hyperaktívne...
A takto sa možeme baviť o cca 1/3 látok povolených potravinovým kódexom.. Potom by ma zaujímalo čo domov vlastne kupuješ? Alebo žiješ na vidieku, kde si sama dochováš dobytok, ošípené, hydinu a na vlastnom poli pšenicu a zeleninu. Pečieš si vlastný chlieb, chodíš zbierať bylinky na čaj (to ale tiež musiš vedieť kde ich môžeš a nemôžeš zbierať!) atd... Žiaľ na toto 99,99% ľudí na Slovensku nemá prostriedky a čas.
Ale ani netvrdím, že je správne malým deťom hned dávať na pitie Kofolu, Coca Colu a podobné reklamou vnucované výrobky... Žiaľ dnes už ani tá Vinea hrozno nevidela, od kedy ju kúpila Kofola...
0 0
bettylou bettylou

bettylou je offline (nepripojený) bettylou

:-))
prehľad éčok aj tu.

http://www.sportujeme.sk/ecka-aditiva

nečítala som to celé, zatiaľ.. Ale tá 211stka je zaujímavá
0 0
JaDo JaDo

JaDo je offline (nepripojený) JaDo

Ja vam odporúčam knihu "Víme co jíme...." od Terezy Vrbové.
Jedná sa o objektívne zhodnotenie Éčok, na jednej strane bez zbytočného strašenia a na druhej strane bez idealizovania našej "súčasnej stravy"...
http://karolinaloskotova.blog.cz/091...-tereza-vrbova
Naposledy upravil JaDo : 08.07.10 at 12:55
0 0
bettylou bettylou

bettylou je offline (nepripojený) bettylou

:-))
E211 Benzoan sodný Konzervačná látka, antiseptikum a maskovanie chuti u potravín, ktoré majú horšiu kvalitu. Horčica, nealkoholické nápoje.
S týmto éčkom sa možno stretnúť u nealkoholických nápojov s pomarančovou príchuťou, kde sa nachádza asi v najväčšej koncentrácii.
Ďalej ho možno nájsť v tvrdých cukríkoch a lízatkách, mäsiarskych výrobkoch, pekárenských výrobkoch a rôznych prísadách do varenia (korenia). Môže zapríčiniť, resp. zhoršiť astmu. Je považovaná za rakovinotvornú!


Červenou farbou sú označované škodlivé aditívne látky
0 0
ekomama ekomama

ekomama je offline (nepripojený) ekomama

skoda ze tam nie je aj slovny prepis, lebo teraz to uz vacsina vyrobcov pre istotu rozpisuje
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať