Zavrieť

Porady

ako účtovať zahr.bločik z nákupu

Ahojte poraďáci! Ako zaúčtovať v PU nákup phl v Rumunsku? Ja by som to urobila asi nasledovne, len som si nie istá, tak prosím odsúhlaste, alebo opravte:

-výdavok v hotovosti z eur pokladne: 40,-eur : 261 / 211 100 (eurová pokl.)
- zámena týchto eur v zmenárni na rumunský lei: 168,40,- RON :
211 400 / 261 (valutová.pokl)
- nákup phl aj dialn.známky: 140,- RON: 501 / 211 100
- tam majú na bločkoch dph 24%, čo s tým??? Mám zaučtovať celú sumu do výdavku t.j. 140,- RON, alebo bez dph (ale táto sumu na bločku nie je uvedená, len suma dane z prid.hodnoty ) PROSÍM POMôŽTE MI S TÝM !
Naposledy upravil Dav : 24.09.10 at 05:23
Usporiadat
miriza miriza

miriza je offline (nepripojený) miriza

Ahojte, ako by ste zaúčtovali nákup PHM a dialničnej známky v Čechách. Všetko to bolo zaplatené na jeden bloček platobnou kartou. PHM je v hodnote 2227,30 Kč a dialničná známka 250 Kč z účtu bolo stiahnuté 99 EUR.
0 0
miriza miriza

miriza je offline (nepripojený) miriza

Nikto neporadí ?
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
miriza Pozri príspevok
Ahojte, ako by ste zaúčtovali nákup PHM a dialničnej známky v Čechách. Všetko to bolo zaplatené na jeden bloček platobnou kartou. PHM je v hodnote 2227,30 Kč a dialničná známka 250 Kč z účtu bolo stiahnuté 99 EUR.
nákup PHM, DN: 501,518/261
výpis BU : 261/221
pravdepodobne vznikne na 261 rozdiel, ten sa zúčtuje cez ID ako KR
1 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

ekopo Pozri príspevok
nákup PHM, DN: 501,518/261
výpis BU : 261/221
pravdepodobne vznikne na 261 rozdiel, ten sa zúčtuje cez ID ako KR
Prečo účet 261?
V iných témach, kde bolo rozoberané účtovanie platieb kartou, sa odporúča účtovať cez účty 335 alebo 365 355 (podľa toho, či kartou platil zamestnanec alebo spoločník).
Naposledy upravil Llívia : 23.09.10 at 07:22 Dôvod: nesprávne číslo účtu
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Llívia Pozri príspevok
Prečo účet 261?
V iných témach, kde bolo rozoberané účtovanie platieb kartou, sa odporúča účtovať cez účty 335 alebo 365 (podľa toho, či kartou platil zamestnanec alebo spoločník).
V konečnom dôsledku je to jedno. Ale účet 335 a 365 tiež nie je úplne správny. Pretože to nie je pohľadávka alebo záväzok zamestnanca alebo spoločníka. Predpokladám, že platil firemnou bankovou kartou. Tá 261 je pre mňa prijateľnejšia, lebo tie peniaze sú niekde "na ceste" medzi zaplatením a odčítaním z účtu.
Ja účtujem dokonca na 321 analytika - ako môj záväzok, ktorý je uhradený až za pár dní. Tak sa mi najlepšie vedie evidencia a spája úhrada z účtu v rámci evidencie.
0 0
lenka_bodorova lenka_bodorova

lenka_bodorova je offline (nepripojený) lenka_bodorova

Ja tiež účtujem platbu kartou cez 261, a aj v knihe od Cenigovej je písané, že sa to tak môže robiť. 335 a 365 ti to zbytočne zkomplikuje, si myslím.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

JAJA11 Pozri príspevok
V konečnom dôsledku je to jedno. Ale účet 335 a 365 tiež nie je úplne správny. Pretože to nie je pohľadávka alebo záväzok zamestnanca alebo spoločníka. Predpokladám, že platil firemnou bankovou kartou. Tá 261 je pre mňa prijateľnejšia, lebo tie peniaze sú niekde "na ceste" medzi zaplatením a odčítaním z účtu.
Ja účtujem dokonca na 321 analytika - ako môj záväzok, ktorý je uhradený až za pár dní. Tak sa mi najlepšie vedie evidencia a spája úhrada z účtu v rámci evidencie.
335 som uviedla správne - pohľadávky voči zamestnancom
365 som opravila - správne to má byť účet 355.
Keď použije kartu zamestnanec alebo spoločník, tak musia - dokladom o nákupe - preukázať, čo kartou platili. Pokiaľ to nepreukážu, tak má firma voči ním pohľadávku. Keby sa "sekli" a omylom zaplatili nákup pre vlastnú potrebu, ako by si to účtovala?
Naposledy upravil Llívia : 23.09.10 at 07:32
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

lenka_bodorova Pozri príspevok
Ja tiež účtujem platbu kartou cez 261, a aj v knihe od Cenigovej je písané, že sa to tak môže robiť. 335 a 365 ti to zbytočne zkomplikuje, si myslím.
Je tu veľa tém, kde je účtovanie kartou takým či onakým spôsobom rozoberané. Treba pohľadať. V niektorých je spomínaná aj Cenigová (prečo sa tak nemá účtovať).
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

miriza Pozri príspevok
Ahojte, ako by ste zaúčtovali nákup PHM a dialničnej známky v Čechách. Všetko to bolo zaplatené na jeden bloček platobnou kartou. PHM je v hodnote 2227,30 Kč a dialničná známka 250 Kč z účtu bolo stiahnuté 99 EUR.
Koho to bola platobná karta? Firemná? Súkromná?
0 0
miriza miriza

miriza je offline (nepripojený) miriza

Karta je firemná platil konateľ
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

miriza Pozri príspevok
Karta je firemná platil konateľ
Účtujem to takto:
VBÚ - 355/221
ID - 501,518/355
Ale skús si pozrieť aj iné témy = iné názory o platbe kartou.
0 0
miriza miriza

miriza je offline (nepripojený) miriza

Ďakuje a ešte jedna otázka. Konateľ zaplatil minulý rok životnú poistku svojho dieťaťa z firemného účtu zrejme sa pomýlil. Prišla som na to až tohto roku lebo som prevzala účto po niekom inom ako to mám dať teraz do poriadku. Doteraz je to naúčtované na účte 379.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Konateľ je súčasne aj spoločník?

Ak je len konateľ a zatiaľ nevrátil peniaze, nechala by som to na účte 379.
Ak je aj spoločníkom a zatiaľ nevrátil peniaze, preúčtovala by som to na 355/379.
Ak už vrátil peniaze, tak podľa toho, ako ich vrátil 211/379
alebo 221/379.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Llívia Pozri príspevok
Prečo účet 261?
V iných témach, kde bolo rozoberané účtovanie platieb kartou, sa odporúča účtovať cez účty 335 alebo 365 355 (podľa toho, či kartou platil zamestnanec alebo spoločník).
Príde bankový výpis, je potrebné ho zaúčtovať, avšak doklady o úhrade kartou stále nie sú k dispozícii. Kartou platil spoločník, konateľ aj zamestnanec/zamestnanci. Neviem, kto čo a za čo platil. Tak použijem účet 261, zo zápisom 261/221 . Ak sa doklady objavia, a chcem predsa len pracne triediť, je možné ich roztriediť a použiť následne zápisy 335,355,379/261 a doklady zaúčtovať ako 5xx/335,355,379.....
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Llívia Pozri príspevok
Prečo účet 261?....
áno, aj ja sa pýtam. Pohyb na BU je splátka záväzku, inkaso pohľadávky, výber-vklad peňazí, úhrada bankových poplatkov...
Čo je operácia platobnou kartou ? Okamžitá úhrada záväzku voči dodávateľovi tovaru a služieb, alebo výber peňazí v hotovosti...
Úhradou záväzku mi jeden zanikne, druhý vznikne. Preto 335, 355.
Ak si zamestnanec zoberie zálohu v hotovosti na nákup alebo cestu, tiež to účtujete na 261 ? Ja nie. No a ak miesto zálohy v hotovosti na nákup, cestu, službu mu dám platobnú kartu a túto použije, prečo by som mal v tomto prípade použiť účet 261 ?
Nevidím dôvod...
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
účet 261 okrem použitia na účely prevodu peňazí medzi bankovými účtami a pokladňou, bankovými účtami navzájom.....atď, umožňuje preklenúť vzniknutý časový nesúlad, resp. umožňuje účtovať jednotlivé účtovné doklady....

príklad zo zamestnancom ktorý zoberie zálohu nie je vhodne vybraný, nakoľko tu je jednoznačné účtovanie na 335 (dostal fyzicky hot.)

v príspevku 35 som vlastne zdôvodnil prečo na 261

podľa môjho názoru je to jedna z tém 50:50

jedna z tém: http://www.porada.sk/t130122-platby-kartou-261-a.html
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

ekopo Pozri príspevok
Príde bankový výpis, je potrebné ho zaúčtovať, avšak doklady o úhrade kartou stále nie sú k dispozícii. Kartou platil spoločník, konateľ aj zamestnanec/zamestnanci. Neviem, kto čo a za čo platil. Tak použijem účet 261, zo zápisom 261/221 . Ak sa doklady objavia, a chcem predsa len pracne triediť, je možné ich roztriediť a použiť následne zápisy 335,355,379/261 a doklady zaúčtovať ako 5xx/335,355,379.....
Nevieš, kto čo a za čo platil, takže nevieš, či platba bola oprávnená alebo či niekto firemné peniaze nezneužil pre vlastnú potrebu. Takže vznikla pohľadávka voči niekomu (kto je známy, lebo kartou asi nemôže platiť len tak hocikto) a táto pohľadávka bude vyrovnaná, až keď zamestnanec, konateľ, spoločník predložia doklady o kúpe.
A ak sa doklady neobjavia? Potom preúčtuješ 335,355,379/261?
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
ekopo Pozri príspevok
účet 261 okrem použitia na účely prevodu peňazí medzi bankovými účtami a pokladňou, bankovými účtami navzájom.....atď, umožňuje preklenúť vzniknutý časový nesúlad, resp. umožňuje účtovať jednotlivé účtovné doklady....
postupy účtovania PÚ - §46
(6) Účtová skupina 26 – Prevody medzi finančnými účtami sa používa na preklenutie časového nesúladu medzi vkladmi, výbermi peňazí, šekov a iných hotovostí a prijatím príslušných bankových výpisov účtovnou jednotkou. Obdobne sa tu účtujú účtovné prípady, pri ktorých dochádza k časovému nesúladu pri prevodoch medzi účtami účtovnej jednotky v bankách. Na účtoch účtovej skupiny 26 sa vklady alebo výbery peňazí v hotovosti a šekov účtujú podľa pokladničných dokladov alebo výpisov z účtov v bankách a účtov úverov.

.... no ja do tohoto § účtovanie jednotlivých účtovných dokladov, a teda ani platieb platobnými kartami vtesnať neviem.

P.S. možno mnohých evokuuje postup z JU, kde je daný postup účtovania cez priebežné položky - teda prekleňovací účet. Ale v podvojnom účtovníctve podľa môjho názoru to nemožno vztiahnuť na 261-tku...
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Llívia Pozri príspevok
335 som uviedla správne - pohľadávky voči zamestnancom
365 som opravila - správne to má byť účet 355.
Keď použije kartu zamestnanec alebo spoločník, tak musia - dokladom o nákupe - preukázať, čo kartou platili. Pokiaľ to nepreukážu, tak má firma voči ním pohľadávku. Keby sa "sekli" a omylom zaplatili nákup pre vlastnú potrebu, ako by si to účtovala?
No z môjho pohľadu je to inak. U nás z účtu platí len spoločník a ten mi vždy dá doklad skôr ako mi príde výpis z účtu. (Máme v tej banke len mesačné výpisy). Takže ja mám doklady o spotrebovaní peňazí a chýba mi výpis- doklad o ich úhrade. Preto ten účet 321, pretože mi vznikol krátkodobý záväzok voči tomu u koho som nakúpila.
Takže si myslím, že každý najlepšie vidí, ako najľahšie usleduje správne zaúčtovanie dokladov a platieb kartou
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Síce máme tiež mesačný výpis, ale mne chodia z banky každý deň e-mailom pohyby na účte, takže u nás je to naopak - najskôr výpis, potom doklady (niekedy aj po viac ako týždni).
Či je v tvojej situácii účtovanie cez 321 správne, neviem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať