Zavrieť

Porady

ako účtovať zahr.bločik z nákupu

Ahojte poraďáci! Ako zaúčtovať v PU nákup phl v Rumunsku? Ja by som to urobila asi nasledovne, len som si nie istá, tak prosím odsúhlaste, alebo opravte:

-výdavok v hotovosti z eur pokladne: 40,-eur : 261 / 211 100 (eurová pokl.)
- zámena týchto eur v zmenárni na rumunský lei: 168,40,- RON :
211 400 / 261 (valutová.pokl)
- nákup phl aj dialn.známky: 140,- RON: 501 / 211 100
- tam majú na bločkoch dph 24%, čo s tým??? Mám zaučtovať celú sumu do výdavku t.j. 140,- RON, alebo bez dph (ale táto sumu na bločku nie je uvedená, len suma dane z prid.hodnoty ) PROSÍM POMôŽTE MI S TÝM !
Naposledy upravil Dav : 24.09.10 at 05:23
Usporiadat
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

mondes Pozri príspevok
No pokiaľ ti výška zahr. DPH nepresiahne limit tej ktorej krajiny, tak to máš ok. Pozri tu:



http://www.cesmad.sk/page.php?kat=115&mala_mapa=1

ja účtujem zahraničné bločky na príslušný účet nákladov a DPH z nich na 548 analyticky podľa krajín. Na konci roka si už len preverím, či som splnila podmienku na vrátenie DPH a podľa toho sa rozhodnem. Minulý rok, keď mi mali vrátiť 70 EUR DPH, som nakoniec DPH ani nežiadala, pretože vybavenie zaručeného podpisu bolo drahšie ako vrátená DPH. Dala som DPH do daňového priznania ako pripočítateľnú položku....
4 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

mlyn16 Pozri príspevok
Prosím o link, kde nájdem podmienku výšky DPH pre jednotlivé krajiny
http://www.cesmad.sk/page.php?kat=115&mala_mapa=1
2 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

mondes Pozri príspevok
Prosím Vás, pri zadávaní bločka do záväzkov postupujem tak, ako so zaevidovaním zahraničnej faktúry? A typ dokladu dám iný? A dám tam cenu takú ako je na bločku v PLN? A keď budem účtovať banku, tak sumu tohto bločka na BU v eurách spárujem s tým bločkom v záväzkoch? A čo ďalej? Ďakujem.

P.S. Ešte Vás prosím o vysvetlenie tohto článku z vyššie uvedeného linku.

Poľsko

Sadzba DPH: 22 %

Minimálna čiastka na vrátenie:


  • ročne 100,- EUR v DPH
  • štvrťročne: 400,- EUR v DPH
Doklady potrebné na podanie žiadosti: (klikni tu)

Hotovostné platby: Neakceptujú sa, pri hotovostnej platbe treba vyžiadať "Fakturu VAT"

Výdaje, z ktorých nemožno nárokovať vrátenie DPH:

  • zábava a suveníry
  • prenájom osobných vozidiel
  • PHM (diesel) pre osobnú prepravu
  • ubytovanie (hotely)
Daňový úrad v Poľsku neakceptuje žiadosti za obdobia, ktoré sa prekrývajú. Ak podáme žiadosť za prvý kvartál, nie je možné podať faktúry za toto obdobie v inej žiadosti! Preto od vás vyžadujeme vyhlásenie na každé obdobie, že ste nám poslali všetky faktúry za toto obdobie.

To znamená, že z nákupov PHM v Poľsku si nemôžem nárokovať na vrátenie DPH. Takže v tomto prípade ide celá suma bločku aj s DPH do N alebo bez DPH? Veľmi pekne Vás prosím o vysvetlenie. Srdečná vďaka.
Polská DPH nemá nič spoločné s našou. Faktúru príjmeme ako bežný doklad, nie do evidencie DPH. Sumu je dobré rozdeliť na základ a DPH. Ak suma všetkých DPH z príslušnej krajiny presiahne (podľa priložené linku 100 EUR ), tak je povinnosť si DPH vyžiadať cez DÚ Bratislava I. Pritom musí byť splnená podmienka, že uvedený subjekt nie je registrovaný pre DPH v krajine, z ktorej si DPH žiada. Ak túto sumu nepresiahne, tak si DPH nemôže vyžiadať a aj DPH je potom súčasťou nákladov.

úhrada dokladu z banky sa zaúčtuje ako bežná úhrada záväzku, vrátane kurzových rozdielov.... Úhradou sa doklad považuje za vysporiadaný a už potom riešim len to, či s i z neho mám vyžiadať DPH, alebo je celý považovaný za náklad ....
2 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

yvica Pozri príspevok
ja nerobím pri zahraničných bločkoch nič s dph, zaúčtujem celkovú sumu na bločku na 501, dočítala som sa to tu na porade

No pokiaľ ti výška zahr. DPH nepresiahne limit tej ktorej krajiny, tak to máš ok. Pozri tu:



http://www.cesmad.sk/page.php?kat=115&mala_mapa=1
2 0
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
U nás keď zamestnanec dostane na ZSC Eurá, aj vyúčtovanie robí v Eurách, myslím vysporiadanie ZSC. Nemôže mi doniesť napr. RON, PZL, CZK alebo inú menu. Je na ňom, aby si menil peniaze tak, aby zbytočne nenosil cudziu menu. Čo by som v pokladni robila napr. s RON, keby sa viac taká ZSC nekonala. Je na zamestnancovi, nech si vyhľadá peňažný ústav, kde mu zmenia CM na EUR.
1 0
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
Vo vnútropodnikovej smernici máme jasne napísané, že napr. ani drobné mince v cudzej mene (ktoré mimochodom ani banky nepreberajú) nemôže zamestnanec vrátiť. Zamestnanec si musí tieto peniaze minút v tom štáte, napr. ako diety. Zamestnanec sám musí uvážiť, koľko peňazí zmení v štáte, kde je vyslaný. Je to o zodpovednosti.
Asi ste ma nepochopili, vyúčtovanie nákladov zo služobnej cesty robí samozrejme v RON alebo inej mene, veď tam dá aj poplatky zo zmenárne. Tak tie poplatky budú hoci 3x, ale predsa nebudú pokladníčke trčať drobniaky grošov a iné. Čo s nimi? Zamestnanci sú oboznámení s vnútropodnikovou smernicou, je to v súlade so zákonom a nik nemá problémy.
1 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
miriza Pozri príspevok
Ahojte, ako by ste zaúčtovali nákup PHM a dialničnej známky v Čechách. Všetko to bolo zaplatené na jeden bloček platobnou kartou. PHM je v hodnote 2227,30 Kč a dialničná známka 250 Kč z účtu bolo stiahnuté 99 EUR.
nákup PHM, DN: 501,518/261
výpis BU : 261/221
pravdepodobne vznikne na 261 rozdiel, ten sa zúčtuje cez ID ako KR
1 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

Skús si pozrieť aj túto tému,tu sa dosť rozoberá aj DPH z PHM :
http://www.porada.sk/t161492-uctovan...-a-2011-a.html
Tiež mi nebolo jasné, ako je to s nárokom na vrátenie:
http://www.porada.sk/t161492-p8-ucto...ml#post2004407
1 0
vierka.vieročka vierka.vieročka

vierka.vieročka je offline (nepripojený) vierka.vieročka

prosííííím odpovedze mi niekto na moju otázku !
0 0
metis metis

metis je offline (nepripojený) metis

O nákupe PHM účtuj v celkovej sume, t.j. vrátane DPH - predpokladám, že nemáte v Rumunsku registráciu a nebudete si uplatnovať vrátenie DPH.
PHM - 501/221 400 - valutová pokladňa RON
diaľničná známka - 518/221 400 valutová pokladňa RON
kurz - vyhlásený ECB v deň predchádzajúci dňu uskutočnenia účtovného prípadu, t.j. ak to bude účtované dnes použije sa včerajší kurz.
0 0
vierka.vieročka vierka.vieročka

vierka.vieročka je offline (nepripojený) vierka.vieročka

metis Pozri príspevok
O nákupe PHM účtuj v celkovej sume, t.j. vrátane DPH - predpokladám, že nemáte v Rumunsku registráciu a nebudete si uplatnovať vrátenie DPH.
PHM - 501/221 400 - valutová pokladňa RON
diaľničná známka - 518/221 400 valutová pokladňa RON
kurz - vyhlásený ECB v deň predchádzajúci dňu uskutočnenia účtovného prípadu, t.j. ak to bude účtované dnes použije sa včerajší kurz.
ďakujem !
0 0
vierka.vieročka vierka.vieročka

vierka.vieročka je offline (nepripojený) vierka.vieročka

metis Pozri príspevok
O nákupe PHM účtuj v celkovej sume, t.j. vrátane DPH - predpokladám, že nemáte v Rumunsku registráciu a nebudete si uplatnovať vrátenie DPH.
PHM - 501/221 400 - valutová pokladňa RON
diaľničná známka - 518/221 400 valutová pokladňa RON
kurz - vyhlásený ECB v deň predchádzajúci dňu uskutočnenia účtovného prípadu, t.j. ak to bude účtované dnes použije sa včerajší kurz.
ale aký kurz? veď sme už zamenili v zmenárni na rumunské ROn - viď môj prvý príspevok! Tieto nákupy predsa platil v RON a aj bločky sú v RON, -teda by som mala správne účtovať z RON-pokladne 211 400 strana DAL? som z toho už zmagorená!
0 0
metis metis

metis je offline (nepripojený) metis

Účtovníctvo na Slovensku sa vedie zásadne v mene euro, t.j. valutovú pokladňu RON musíte viesť v RON ale i v EUR a potom vyčísliť kurzový rozdiel. Ako inak by ste spravili súvahu?
viď §24 zákona o účtovníctve.
0 0
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
Kto menil € na RON, firma alebo zamestnanec? Ak menil zamestnanec, vyúčtovanie SC môžete žiadať tiež v €.
0 0
vierka.vieročka vierka.vieročka

vierka.vieročka je offline (nepripojený) vierka.vieročka

mlyn16 Pozri príspevok
Kto menil € na RON, firma alebo zamestnanec? Ak menil zamestnanec, vyúčtovanie SC môžete žiadať tiež v €.
eurá menil zamestnanec, ale z dôvodu nákupu pohonnej hmoty - a to je náklad firmy. tie bločky z nákupu budem účtovať ako výdavky firmy, nebudú súčasťou cestovného vyučtovania. ...ak na to myslíš mlyn16.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

mlyn16 Pozri príspevok
U nás keď zamestnanec dostane na ZSC Eurá, aj vyúčtovanie robí v Eurách, myslím vysporiadanie ZSC. Nemôže mi doniesť napr. RON, PZL, CZK alebo inú menu. Je na ňom, aby si menil peniaze tak, aby zbytočne nenosil cudziu menu. Čo by som v pokladni robila napr. s RON, keby sa viac taká ZSC nekonala. Je na zamestnancovi, nech si vyhľadá peňažný ústav, kde mu zmenia CM na EUR.
No ja ako zamestnanec by som nesúhlasila, aby mne zostali RON.
Ak by som dostala od firmy EUR a musela by som z dôvodu nákupu nafty a dialničnej nálepky meniť peniaze, to čo by mi zostalo by som doniesla do firmy. Nemenila som to kvôli sebe, ale kvôli firme. Čo by som s tými peniazmi robila ja? Prečo by som mala mať zbytočné náklady ja, keď ja som tie peniaze kvôli sebe nepotrebovala? Prečo by som ich mala meniť ja naspäť na EURá? Potom by som radšej ako zamestnanec požadovala potrebné peniaze na služobnú cestu v mene akú budem používať. Prípadne všetky náklady s výmenou peňazí na EURá by som vyúčtovala
0 0
vierka.vieročka vierka.vieročka

vierka.vieročka je offline (nepripojený) vierka.vieročka

JAJA11 Pozri príspevok
No ja ako zamestnanec by som nesúhlasila, aby mne zostali RON.
Ak by som dostala od firmy EUR a musela by som z dôvodu nákupu nafty a dialničnej nálepky meniť peniaze, to čo by mi zostalo by som doniesla do firmy. Nemenila som to kvôli sebe, ale kvôli firme. Čo by som s tými peniazmi robila ja? Prečo by som mala mať zbytočné náklady ja, keď ja som tie peniaze kvôli sebe nepotrebovala? Prečo by som ich mala meniť ja naspäť na EURá? Potom by som radšej ako zamestnanec požadovala potrebné peniaze na služobnú cestu v mene akú budem používať. Prípadne všetky náklady s výmenou peňazí na EURá by som vyúčtovala
presne ako píšeš, JAJA11, veď tú naftu ako aj poplatok za dialnicu predsa je výdavok firmy, jemu ako zamestnancovi sa budú vyúčtovávať jeho vlastné výdavky napr. strava, vreckové, ubytovanie a iné výdavky. NIE? Ak nemám pravdu tam ma poopravte.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

mlyn16 Pozri príspevok
Vo vnútropodnikovej smernici máme jasne napísané, že napr. ani drobné mince v cudzej mene (ktoré mimochodom ani banky nepreberajú) nemôže zamestnanec vrátiť. Zamestnanec si musí tieto peniaze minút v tom štáte, napr. ako diety. Zamestnanec sám musí uvážiť, koľko peňazí zmení v štáte, kde je vyslaný. Je to o zodpovednosti.
Asi ste ma nepochopili, vyúčtovanie nákladov zo služobnej cesty robí samozrejme v RON alebo inej mene, veď tam dá aj poplatky zo zmenárne. Tak tie poplatky budú hoci 3x, ale predsa nebudú pokladníčke trčať drobniaky grošov a iné. Čo s nimi? Zamestnanci sú oboznámení s vnútropodnikovou smernicou, je to v súlade so zákonom a nik nemá problémy.
Tiež sa mi to zdalo nefér voči zamestnancovi, ale máš pravdu:

§ 36 Preddavky na náhrady a vyúčtovanie náhrad

9) Sumu, o ktorú bol poskytnutý preddavok v eurách pri pracovnej ceste alebo pri inej skutočnosti zakladajúcej nárok na náhrady podľa tohto zákona vyšší, ako je celkový nárok zamestnanca (ďalej len "preplatok v eurách"), vracia zamestnanec zamestnávateľovi v eurách; po dohode so zamestnávateľom môže zamestnanec pri vyslaní na zahraničnú pracovnú cestu a pri vyslaní do štátu Európskej únie preplatok v eurách alebo jeho časť vrátiť v cudzej mene.
0 0
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
Vôbec to nie je nefér. Skús vrátiť drobniaky v cudzej mene do banky, nepochodíš. Čo by si robila, ako majiteľka firmy, s takouto hotovosťou v pokladni?
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

nooo .... pozor na ten kurz .... !

vierka.vieročka Pozri príspevok
Ahojte poraďáci! Ako zaúčtovať v PU nákup phl v Rumunsku? Ja by som to urobila asi nasledovne, len som si nie istá, tak prosím odsúhlaste, alebo opravte:

-výdavok v hotovosti z eur pokladne: 40,-eur : 261 / 211 100 (eurová pokl.)
- zámena týchto eur v zmenárni na rumunský lei: 168,40,- RON :
211 400 / 261 (valutová.pokl)
- nákup phl aj dialn.známky: 140,- RON: 501 / 211 100
- tam majú na bločkoch dph 24%, čo s tým??? Mám zaučtovať celú sumu do výdavku t.j. 140,- RON, alebo bez dph (ale táto sumu na bločku nie je uvedená, len suma dane z prid.hodnoty ) PROSÍM POMôŽTE MI S TÝM !
metis Pozri príspevok
kurz - vyhlásený ECB v deň predchádzajúci dňu uskutočnenia účtovného prípadu, t.j. ak to bude účtované dnes použije sa včerajší kurz.
§ 24 zákona o účtovníctve :

(1) Účtovná jednotka je povinná oceňovať majetok a záväzky .....

(3) Pri kúpe a pri predaji cudzej meny za menu euro použije účtovná jednotka kurz, za ktorý boli tieto hodnoty nakúpené alebo predané. Ak sa predaj alebo kúpa cudzej meny uskutoční za iný kurz ako ponúka banka, pobočka zahraničnej banky alebo zmenáreň v kurzovom lístku, použije sa kurz, ktorý banka, pobočka zahraničnej banky alebo zmenáreň v deň vysporiadania obchodu ponúka za kúpu alebo predaj meny v kurzovom lístku. Ak sa kúpa alebo predaj neuskutočňuje s bankou, pobočkou zahraničnej banky alebo so zmenárňou, použije sa referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska33a) v deň predchádzajúci dňu vysporiadania obchodu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať