Zavrieť

Porady

Uctovanie zahr. DPH r. 2010 a 2011

Ako uctovat o zahranicnej DPH?
V r. 2010 - davala som priamo na nakladovy ucet
V r. 2011 sa rozhodnem, ze budem podavat ziadost o vratenie DPH zaplatenej v r. 2010, cize do vynosov davam az datumom podania ziadosti, alebo mi to ovplyvni uz aj r. 2010?
A ako uctovat v priebehu roku 2011? (nachadzam na porade info, ze ako doteraz, ale aj rozuctovat na naklad a DPH ako pohladavku).

Rozmyslam, ze ak DPH za PHM neoductujem hned, ovplyni mi to cenu za jednotku, a to mi ovplyvni aj vypocet pripadnej nadspotreby. Ako to je? Prosim, usmernite ma aspon trosku.
Usporiadat
zanetka68 zanetka68

zanetka68 je offline (nepripojený) zanetka68

Čo sa týka účtovania, účtovala by som sumu bez DPH na PHM, sumu DPH do nákladov s inou analytikou a až Ti vrátia DPH tak do výnosov. Sumu DPH, ktorú budeš žiadať, Ti nemusia vrátiť v plnej výške. Praktickú skúsenosť s tým nemám, pretože sme ešte neprekročili minimálny limit. Budem rada, ak mi to niekto ďalší potvrdí alebo usmerní.
0 0
zanetka68 zanetka68

zanetka68 je offline (nepripojený) zanetka68

Našla som to vo FS 4/2006. Nárok účtuješ hneď a podľa sumy, ktorú Ti vrátia upravíš (viď. FS 4/2006):

http://www.finance.gov.sk/Documents/...va/FS_4_06.pdf

I. Účtovanie dane z pridanej hodnoty (DPH) Účtovná jednotka o nároku na vrátenie DPH z tovarov a služieb obstaraných v zahraničí účtu je na ťarchu účtu 378 – Iné pohľadávky súvzťažne v prospech účtu 648 – Ostatné výnosy z hospodárskej činnosti. Nárok na vrátenie DPH z tovarov a služieb obstaraných v zahraničí vzniká v cudzej mene a pohľadávka sa účtuje kurzom NBS platným v deň účtovného prípadu. Ak sa nárok uplatňuje viackrát za účtovné obdobie, prípadné rozdiely medzi uplatňovaným a uznaným nárokom sa účtujú podľa charakteru v prospech účtu 648 – Ostatné výnosy z hospodárskej činnosti alebo na ťarchu účtu 548 – Ostatné náklady na hospodársku činnosť.
0 0
evelien evelien

evelien je offline (nepripojený) evelien

kedy vznika narok? myslim, ze dnom podania ziadosti o vratenie. ale od noveho roku sa to trosku s tou dph pomenilo. takze "babo rad"
0 0
zanetka68 zanetka68

zanetka68 je offline (nepripojený) zanetka68

Nárok na čo? Na vrátenie? Záleží z ktorého štátu a na limitu. Musíš si preštudovať ich zákon.
0 0
evelien evelien

evelien je offline (nepripojený) evelien

ano, ved sa rozpravame o naroku na vratenie DPH. limity som si nasla. mna len zaujima, ako uctovat tu DPH. ci na konci roka preuctovat vsetku zahranicnu DPH. nasla som na porade, ze niektori ju hned uctuju na 548. pri podani ziadosti 378/648. a kedze je trochu rozdiel medzi minulym a tymto rokom z pohladu dane z prijmov, chcela som vediet, ako postupovat.
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

no ja účtujem faktúry alebo aj bločky napr.
100 eur do nákladov501/
20eur DPH rovno 378/
120eur spolu /321

dufám ze to robím dobre a potom ked mi vrátia DPH tak rovno ako 221/378 vzdy mi vsetko vratili halooo moze to tak byt nedávam DPH do nákladov ani do výnosov???
0 0
zanetka68 zanetka68

zanetka68 je offline (nepripojený) zanetka68

Nákupy môžu byť v cudzej mene, vznikajú rozdiely. Treba postupovať podľa FS 4/2006 (viď. hore) v mojom príspevku.
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

zanetka a ked k 31.12.2010 spravim kurzove rozdiely z tej 378 napr. ked je to v českých korunách a zaúčtujem a potom ked mi príde celá vrátka tak zase zaúčtujem kurzový rozdiel tak by to malo byť v poriadku nie?
0 0
evelien evelien

evelien je offline (nepripojený) evelien

ja tomu stale nerozumiem :-(
cize cely rok 2010 blocky a faktury za phm 501/321 (211) vratane DPH
v r. 2011 podam napr. v juni ziadost, cize uctujem o naroku 378/648 (dan z prijmov v r. 2010 mi to neovplyvni)
blocky a faktury z r. 2011 tiez komplet do nakladov. ako zauctovat, ked sa rozhodnem, ze nebudem ziadat o vratenie tej DPH i ked budem mat narok?
0 0
zanetka68 zanetka68

zanetka68 je offline (nepripojený) zanetka68

S KR k 31.12. je to ok. Podľa mňa účtovanie 378/648 vzniká pri nároku na vrátenie, tzn. pri požiadaní a nie v priebehu roka, preto by som DPH z dokladov účtovala do nákladov, kam patrí súvisiaci náklad a potom pri žiadosti naúčtovala 378/648. Pri vratke 221/378 a rozdiel, ak by vrátili inú sumu, tak by som účtovne dorovnala, tak ako je uvedené 548,648. Aj keď neviem, v akom prípade by nám vrátili viac. ??? Ak mám zlý názor, dovoľujem si požiadať o usmernenie. Ďakujem.
Od 1.1.2011 už musíme žiadať vrátenie DPH nad limit, aby DPH zostala daňová, pod limitom zostane daňová, aj keď nepožiadame.
0 0
evelien evelien

evelien je offline (nepripojený) evelien

dakujem. stale mi je vsak proti srsti to, ze nikde si v uctovnictve nevediem vysku zahranicnej DPH. ked si predstavim, ze mam za cely rok skontrolovat doklady, zratavat DPH za jednotlive krajiny, tak mi je z toho blbo. a viest nejake bocne "tabulecky" - no fuj. (a prosim, ak mi viete niekto odporucit niekoho, kto sa zaobera refundaciou, budem vdacna za SS. zatial som vygooglila iba bratislavske firmy a rada by som nieco zo ZA)
0 0
zanetka68 zanetka68

zanetka68 je offline (nepripojený) zanetka68

Riešila by som to napr. u nákupu PHM 501001 PHM bez DPH, 501100 DPH ČR a do textu sumu v CZK. Lepšie mi zatiaľ nenapadlo. :-)
Naposledy upravil zanetka68 : 01.03.11 at 09:12
0 0
zanetka68 zanetka68

zanetka68 je offline (nepripojený) zanetka68

Refundácia DPH sa žiada cez DRSR elektronicky. Ja som to ešte neskúšala, je to komplikované?
0 0
evelien evelien

evelien je offline (nepripojený) evelien

ak sa nepletiem, treba mat zaruceny el. podpis - co sa mi skutocne nechce vybavovat ani platit
0 0
evelien evelien

evelien je offline (nepripojený) evelien

zanetka68 Pozri príspevok
Riešila by som to napr. u nákupu PHM 501001 PHM bez DPH, 501100 DPH ČR a do textu sumu v CZK. Lepšie mi zatiaľ nenapadlo. :-)
Tato moznost napadla aj mne... avsak neviem, ci je to spravne. Taketo uctovanie bude mat vplyv na vypocet pripadnej nadspotreby phm. Najviac by sa mi pacilo, keby som zahr. DPH mohla hned uctovat na 548.
0 0
zanetka68 zanetka68

zanetka68 je offline (nepripojený) zanetka68

Áno, máš pravdu, potrebuješ ZEP. Naša firma to vybavila bez problémov a rýchlo. Ak chceš žiadať DPH, musíš už iba elektronicky a so ZEPom.
0 0
zanetka68 zanetka68

zanetka68 je offline (nepripojený) zanetka68

evelien Pozri príspevok
Tato moznost napadla aj mne... avsak neviem, ci je to spravne. Taketo uctovanie bude mat vplyv na vypocet pripadnej nadspotreby phm. Najviac by sa mi pacilo, keby som zahr. DPH mohla hned uctovat na 548.
Me by sa páčilo všeličo, ale toto je FS vydané Ministerstvom financií. :-(
0 0
evelien evelien

evelien je offline (nepripojený) evelien

:-))) co uz... cele je to ako hra na vadi-nevadi. cize nadspotrebu phm mam v r. 2011 takisto vyratavat z cien vratane zahr. dph?
pokusam sa este dovolat danovemu poradcovi, uvidim, ci ma to posunie dalej
0 0
evelien evelien

evelien je offline (nepripojený) evelien

vysledok zistovania, ak niekoho zaujima - hned pri z uctovani dokladu zauctovat zahr. DPH na 548 (anal. pre jednotlive krajiny). jednoduche, prehladne.
1 0
Luba Luba

Luba je offline (nepripojený) Luba

Keď sa vrátime k príspevku č.3 a citovanému usmerneniu FS, tak v ňom sa ďalej píše:

Ak účtovná jednotka nezaúčtovala nárok na vrátenie DPH z tovarov a služieb obstaraných v zahraničí počas účtovného obdobia a neurobila tak ani v rámci účtovných operácií podľa § 2a ods. 1 postupov účtovania pre podnikateľov a v nasledujúcom účtovnom období si uplatňuje nárok na vrátenie DPH z iného členského štátu, postupuje pri významnej sume podľa § 59 ods. 14 postupov účtovania a účtuje nárok ako opravu chyby minulých účtovných období voči nerozdelenému výsledku hospodárenia minulých rokov. Ak ide o opravu nevýznamnej sumy, postupuje účtovná jednotka podľa § 5 ods. 1 postupov účtovania a účtuje nárok do výnosov z hospodárskej činnosti.
Atď..
Chápem to tak, že podľa toho treba účtovať celý zahraničný nákup 5xx/321 a zároveň v tom istom období 378/648 sumu DPH. Toto účtovanie vlastne dostane do nákladov iba základ dane, podobne ako pri slovenskej DPH.
Podľa toho sa dá tiež pekne vidieť, koľko bolo zahraničnej DPH, vidno to na zápise 378/648. Ak sa to nenecháva na koniec roka, ale sa to účtuje priebežne, tak s tým nemusí byť problém, aj ak je tých nákupov viac.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať