Zavrieť

Porady

Uctovanie zahr. DPH r. 2010 a 2011

Ako uctovat o zahranicnej DPH?
V r. 2010 - davala som priamo na nakladovy ucet
V r. 2011 sa rozhodnem, ze budem podavat ziadost o vratenie DPH zaplatenej v r. 2010, cize do vynosov davam az datumom podania ziadosti, alebo mi to ovplyvni uz aj r. 2010?
A ako uctovat v priebehu roku 2011? (nachadzam na porade info, ze ako doteraz, ale aj rozuctovat na naklad a DPH ako pohladavku).

Rozmyslam, ze ak DPH za PHM neoductujem hned, ovplyni mi to cenu za jednotku, a to mi ovplyvni aj vypocet pripadnej nadspotreby. Ako to je? Prosim, usmernite ma aspon trosku.
Usporiadat
ingak ingak

ingak je offline (nepripojený) ingak

posuvam.
0 0
ingak ingak

ingak je offline (nepripojený) ingak

ingak Pozri príspevok
V priebehu r. 2011 uctujem zahranicnu DPH na 501xxx (pri PHM), na konci r.2011 kedze sa presiahla vyska DPH 50 EUR mam zauctovat na 378/648? Ziadost o vratenie podavam az v r. 2012 a este v r. 2011 zauctujem kurzovy rozdiel kurzom z 31.12.2011. Analytiku 501xxx - zahr. DPH, ktoru budem ziadat vratit, budem povazovat ako danovu, kedze nauctujem aj do vynosov 648 v r. 2011?
Zaúčtujete ešte do r.2011 to, čo očakávate, že Vám vrátia, aj keď fyzicky je žiadosť podaná až v r.2012.
Na účtovanie DPH zaplatenej v zahraničí sa vzťahuje Usmernenie MF/014716/2006-721. Faktúra sa má zaúčtovať celá na príslušný nákladový účet.
Na konci roka sa účtuje cez 378/648 príslušná suma DPH.
Ak by sa stalo, že Vám vrátia menej, ako ste žiadali, tak v danom roku, keď zistíte,
že Vám z nejakého dôvodu vrátili menej sa má účtovať do nákladov cez 548.
Žiadne podávanie dodatočného daňového priznania. Takto je to v tom usmernení.
http://www.finance.gov.sk/Documents/...va/FS_4_06.pdf

akurat este tu nie su spomenute kurzove rozdiely z precenenia na konci roka - ucet 378. Nasla som na porade, otazka je vyriesena. Uvadzam pre druhych, ktory hladaju info
0 0
elizabeth7 elizabeth7

elizabeth7 je offline (nepripojený) elizabeth7

Firma nakupovala v ČR v r. 2011 tech. kyslík, zaúčtovala som celú sumu fa do nákladov. Teraz pozerám, že ak platiteľ dane nepožiada o vrátenie dane, nie je považovaná za daňový výdavok. Ako mám zaúčtovať dph? Účtujem v JU.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

elizabeth7 Pozri príspevok
Firma nakupovala v ČR v r. 2011 tech. kyslík, zaúčtovala som celú sumu fa do nákladov. Teraz pozerám, že ak platiteľ dane nepožiada o vrátenie dane, nie je považovaná za daňový výdavok. Ako mám zaúčtovať dph? Účtujem v JU.
Dph je nedaňovým výdavkom- účet 548AE.
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

elizabeth7 Pozri príspevok
Firma nakupovala v ČR v r. 2011 tech. kyslík, zaúčtovala som celú sumu fa do nákladov. Teraz pozerám, že ak platiteľ dane nepožiada o vrátenie dane, nie je považovaná za daňový výdavok. Ako mám zaúčtovať dph? Účtujem v JU.
V prípade, že platiteľom DPH je daňovník účtujúci v sústave jednoduchého účtovníctva, resp. daňovník, ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo ods. 14 zákona o dani z príjmov, zahrnie DPH do daňových výdavkov v tom zdaňovacom období, v ktorom uplatní nárok na jej vrátenie podaním elektronickej žiadosti o jej vrátenie.
Ak platiteľ DPH, ktorý má nárok na refundáciu DPH zaplatenej v zahraničí, túto možnosť nevyužije, potom suma zaplatenej DPH preňho predstavuje nedaňový výdavok.
Ak platiteľ DPH nemá nárok na vrátenie v členskom štáte Európskej únie z dôvodu, že suma DPH nedosahuje predpísanú výšku na jej vrátenie, je táto DPH daňovým výdavkom za predpokladu, že tovar alebo služba, ku ktorým sa DPH vzťahuje, je uznaným daňovým výdavkom. Daňovo uznaným výdavkom je DPH v tom zdaňovacom období, v ktorom platiteľ DPH fyzicky uhradil cenu nakúpeného tovaru alebo služby.


kuk tu:

http://www.pp.sk/1562/DPH-zaplatena-...DUPP33037.aspx
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Tweety Pozri príspevok
Dph je nedaňovým výdavkom- účet 548AE.
Uctuje v JU
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Vediem DPH na 548 - analyticke rozdelene podla statov. Ak mi zostane napr. DPH z Nemecka , ktora mi do konca roka nebola vratena - tak to bude pripocitatelna polozka v r.2011a ak mi bude ta DPH vratena v 07/2012, tak to bude v roku odpocitatelna polozka v r. 2012 alebo sa mylim? Uctujem takuto DPH prvykrat.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Aj ja som ju takto účtovala, kým metodička z MF ma "vyviedla z omylu" - DPH sa musí účtovať tam, kde základ.
1 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Rozalka Pozri príspevok
Aj ja som ju takto účtovala, kým metodička z MF ma "vyviedla z omylu" - DPH sa musí účtovať tam, kde základ.
to akoze ak je to napr. DPH za PHM tak potom aj DPH uctovat na 501? Ale ved to bude v tom strasny chaos nie? Takto ked ju mam na 548, na konci roka presne vidim kolko mi DPH nebolo vratenej. Ja som z tejto DPH uplne mimo. Firma ma dost velke vratky DPH - PHM, dialnicne poplatky a sem-tam nejake drobne bloky.
Naposledy upravil nika.sum : 20.02.12 at 18:02
0 0
elizabeth7 elizabeth7

elizabeth7 je offline (nepripojený) elizabeth7

Takže DPH zaúčtovať do VNZD, pretože si nežiadali vrátenie. Ak si budú v r. 2012 žiadať vrátenie DPH, ako to potom zaúčtujem? Dúfam že tam netreba potom dodatočné daňové priznanie.
0 0
hanicka22 hanicka22

hanicka22 je offline (nepripojený) hanicka22

Ahojte, chapem to spravne?
V r. 2011 uctuje DF zo zahranicia:
501AE1/321 (zaklad)
501AE2/321 (DPH)
K 31.12.2011 zauctujem 378AE/648 sumu podla 501AE2?
0 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

Tomuto ešte nie celkom rozumiem:
1.Ak platiteľ DPH, ktorý má nárok na refundáciu DPH zaplatenej v zahraničí, túto možnosť nevyužije, potom suma zaplatenej DPH preňho predstavuje nedaňový výdavok.
2.Ak platiteľ DPH nemá nárok na vrátenie v členskom štáte Európskej únie z dôvodu, že suma DPH nedosahuje predpísanú výšku na jej vrátenie, je táto DPH daňovým výdavkom za predpokladu, že tovar alebo služba, ku ktorým sa DPH vzťahuje, je uznaným daňovým výdavkom. Daňovo uznaným výdavkom je DPH v tom zdaňovacom období, v ktorom platiteľ DPH fyzicky uhradil cenu nakúpeného tovaru alebo služby
Napr. v Rakúsku mi nevrátia DPH z PHM. Takže ani nebudem žiadať o jej vrátenie. Je potom takáto DPH pre mňa nedaňový výdavok podľa bodu 1.? Nie je mi jasný pojem " má/nemá nárok". Podľa celkovej výšky zahraničnej DPH nárok žiadať naspäť mám, čiže mám nárok, ale podľa rakúskych predpisov mi to nevrátia, čiže nemám nárok?
2 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
1) ak máš nárok a požiadaš - VOZD
2) ak máš nárok a nepožiadaš - VNZD
3) ak nemáš nárok - VOZD
Máš nárok: ak suma v konkrétnom štáte je minimálne 50 €.
Ak teda v konkrétnom štáte máš aspoň 50, skúmaj ďalej, či sú doklady správne, či spĺňajú náležitosti, ak teda nie sú splnené podmienky, tak nárok nie je.
4 0
ingak ingak

ingak je offline (nepripojený) ingak

Chcem poprosit o radu, citala som tuto temu, ale aj tak neviem co a ako ...
Mam fakturu od firmy, ktora za nas ziadala o vratenie dph zo zahranicia. Je tam vycisnena suma v CZK, potom v EUR, dalej ich provizia a bankove poplatky. Celkova suma faktury je ale minusom - to je suma, ktoru nam vratia po odratani svojej provizie a bankovych poplatkoch. Ja som uz narok na vratenie uctovala na 378. A teraz ako zauctovat fakturu? Ignorovat sumu dph a zauctovat len proviziu+poplatky, nebude mi to ale sediet s celkovou sumou faktury???
dph -1670,81
provizia 250,62
bank.popl. 7
celkom -1413,19
Naposledy upravil ingak : 07.03.12 at 14:32 Dôvod: dopl.
0 0
ingak ingak

ingak je offline (nepripojený) ingak

posuvam.
0 0
ingak ingak

ingak je offline (nepripojený) ingak

ako uctovat?

ingak Pozri príspevok
Chcem poprosit o radu, citala som tuto temu, ale aj tak neviem co a ako ...
Mam fakturu od firmy, ktora za nas ziadala o vratenie dph zo zahranicia. Je tam vycisnena suma v CZK, potom v EUR, dalej ich provizia a bankove poplatky. Celkova suma faktury je ale minusom - to je suma, ktoru nam vratia po odratani svojej provizie a bankovych poplatkoch. Ja som uz narok na vratenie uctovala na 378. A teraz ako zauctovat fakturu? Ignorovat sumu dph a zauctovat len proviziu+poplatky, nebude mi to ale sediet s celkovou sumou faktury???
dph -1670,81
provizia 250,62
bank.popl. 7
celkom -1413,19
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
ingak Pozri príspevok
A teraz ako zauctovat fakturu? Ignorovat sumu dph a zauctovat len proviziu+poplatky, nebude mi to ale sediet s celkovou sumou faktury???
dph -1670,81
provizia 250,62
bank.popl. 7
celkom -1413,19
Nemusíte účtovať to, čo už máte v predpise. V predpise 378/648 je DPH. Sprostredkovateľ vrátenia DPH musí uviesť sumu, aby mohol urobiť jednostranný zápočet. Vy účtujte náklady.
1 0
kvieta kvieta

kvieta je offline (nepripojený) kvieta

Ahojte,

chcem sa opytat k madarskym dialniciam. Soferi za taketo dialnice platia v hotovosti. Na blockoch nie je uvedena cena bez DPH ani DPH, je tam len cena spolu 3375 HUF.

Nakolko neviem, ci nam z takejto dialnice vratia DPH, pre istotu ju budem ziadat a uctovat zvlast na ucte. Len neviem, aka je suma DPH v r. 2012 za tieto dialnice. Mozte mi napisat ak viete rozdelenie tejto sumy na zaklad.. dph?

Dakujeeem
0 0
Zuzanak1 Zuzanak1

Zuzanak1 je offline (nepripojený) Zuzanak1

žena
Ahojte, tak som si prešla celú tému, v podstate mi to je jasné, ale chcem si to potvrdiť na konkretnom prípade.
Podaná Žiadosť v r.2011 za bločky roku 2010. V r. 2010 DPH VNZD žiadaná v r.2011
1. ak splňam nárok z titulu, že dosiahnem minimálne 50 eur, pošlem žiadosť o vrátenie v r. 2011 v sume cca 600 eur, oni posúdia moju žiadosť a niektoré bločky neuznajú na vrátenie, preto mi pošlú cca 500 eur.
2. cca 500 eur zaúčtujem ako POZD ?
3. cca 600 eur zaúčtujem ako VOZD ?
4. DPH z krajín kde nesplňam limit zaúčtujem hneď v r.2011 na VOZD.
4. niektoré krajiny mi vrátia až v r.2012 za bločky roku 2010, tak až keď vrátia, zaúčtujem vratku v tom roku kedy vrátili
a tiež sumu žiadanej DPH z r.2010 ?
Chápem to správne ??? Ďakujem za ujasnenie
0 0
jolika jolika

jolika je offline (nepripojený) jolika

bosorka
http://www.cesmad.sk/page.php?kat=115&stat_id=35 - viete prosim o tomto ? je to pravda, pretoze potom toto cele je zase blud
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať