Zavrieť

Porady

Služobná cesta a E101

Ahojte,

je potrebné vystavovať E101 aj ked je zamestnanec vyslany na sluzobnu cestu?

Dakujem

Evelyn
Naposledy upravil Dav : 09.12.10 at 18:10
Usporiadat
LUBY LUBY

LUBY je offline (nepripojený) LUBY

konateľka
Inštitút vyslania je popísaný tu http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?...D=4406&LngID=0


som zástanca toho, že pracovník, ktorý ide na krátkodobú SC do zahraničia - pár hodín, príp. dní kôli jednaniam nespadá pod inštitút vyslania do zahraničia... Pracovníčky SP sa kryjú všetkými možnými spôsobmi, ale oporu v zákone a v európskej legislatíve som nenašla

Tiež robíme krátkodobé SC do zahraničia, konateľ lieta na jednania po EU každý týždeň, je komerčne poistený, ešte akú byrokraciu treba rešpektovať? E101 im nerobím...
0 0
LUBY LUBY

LUBY je offline (nepripojený) LUBY

konateľka
Ajuška Pozri príspevok
...s takoutou formuláciou si dovolím nesúhlasiť... ...služobná cesta je podľa mňa niečo iné, ako vyslanie zamestnanca...
Inštitút vyslania podľa článku 12 (1) základného nariadenia je možné uplatniť ak zamestnanec, ktorý zvyčajne vykonáva činnosť pre zamestnávateľa na území vysielajúceho členského štátu, je dočasne vyslaný svojím zamestnávateľom na územie iného členského štátu, aby v ňom vykonával prácu pre vysielajúceho zamestnávateľa, pričom očakávané trvanie tejto práce nepresahuje 24 mesiacov a zamestnanec nie je vyslaný, aby nahradil iného zamestnanca.
(citácia z www.socpoist.sk)
Takže súhlasím s týmto

V Rozhodnuti http://www.socpoist.sk/rozhodnutie-c...83-2004/33934s
sa o jednodnovej sluzobnej ceste nic nepise, institut vyslania si prevysvetlovala SP tak, ze do tohto vykladu na svojich strankach
http://www.socpoist.sk/poistenie-a-z...e-zamestnancov vlozili text "
Inštitút vyslania sa uplatní aj v prípade krátkodobého vyslania, ktoré môže trvať aj jeden deň. Podotýkame, že v prípade ak nie je možné z objektívnych dôvodov požiadať o vystavenie formulára E 101 z dôvodu vyslania v dostatočnom časovom predstihu pred vyslaním, formulár E 101, ak sú splnené podmienky vyslania a ak je ich možné preskúmať, je možné vystaviť aj počas doby vyslania aj po jej ukončení. V tomto prípade má formulár E 101 retroaktívny účinok."
???????????????

tento text sa vo výklade cl. 12 nariadenia Eur. parlamentu nenachadza....
Čl. 12
Osobitné pravidlá
1. Osoba, ktorá vykonáva činnosť ako zamestnanec v členskom štáte
v mene zamestnávateľa, ktorá zvyčajne tam vykonáva svoju činnosť
a ktorá je svojim zamestnávateľom vyslaná do iného členského štátu,
aby tam vykonávala prácu v mene zamestnávateľa, naďalej podlieha
právnym predpisom prvého členského štátu za predpokladu, že očakávané
trvanie takejto práce nepresahuje 24 mesiacov a ak daná osoba tam
nie je vyslaná, aby nahradila inú osobu.
2. Osoba, ktorá zvyčajne vykonáva činnosť ako samostatne zárobkovo
činná osoba v členskom štáte a ktorá chodieva do iného členského
štátu vykonávať podobnú činnosť, naďalej podlieha právnym predpisom
prvého členského štátu za predpokladu, že očakávané trvanie takejto
činnosti nepresahuje 24 mesiacov.
byrokracia v SP kvitne, ide o to, ci je nepoziadanie o E101nejako financne postihnutelne alebo nie - upresnujem, v pripade kratkodobej sluzobnej cesty...
Naposledy upravil LUBY : 11.04.11 at 16:18 Dôvod: doplnenie textu
0 0
LUBY LUBY

LUBY je offline (nepripojený) LUBY

konateľka
Prosim, mate niekto nejake nove skusenosti s touto problematikou? Treba vybavovat pri kratkodobej SC do zahranicia - jednanie s partnerom... E101


Doplnam, ze vsetky diskusie o tejto teme na Porade som prestudovala, nazory sa rôznia a hlavne nie su cerstve:-)
Naposledy upravil LUBY : 15.04.11 at 18:58 Dôvod: doplnenie textu
0 0
day day

day je offline (nepripojený) day

... este stale potrebujeme E101?
0 0
TROYA TROYA

TROYA je offline (nepripojený) TROYA

E 101 áno, RLFO do SP od marca 2012 už nie.
0 0
EcoTransSRO EcoTransSRO

EcoTransSRO je offline (nepripojený) EcoTransSRO

A ako sa po novom vystavuje formulár E101 pre s. r. o.? Keďže on ( majiteľ ) bude pravdepodobne dlhodobo pracovať v zahraničí ( Rakúsko ), na SR ani tak nebude ( len sídlo firmy tu má ). Aké sú potrebné doklady k tomu? Alebo ako postupuje, či podáva najprv nejakú žiadosť alebo ako? Prosím poraďte mi.
0 0
TROYA TROYA

TROYA je offline (nepripojený) TROYA

treba mat zmluvu o vykonávaní prác prelozenu do slovenciny, ak je to na dlhsie obdobie ak nie stačí vyplnená žiadosť o vydanie formulára E 101 - formuláre su na stránke sociálnej poistovne - tlačivá. Stačí poslať do sociálnej poistovne a za 30 dni vám pride odpoved.
0 0
anithocka anithocka

anithocka je offline (nepripojený) anithocka

ahojte, preštudovala som si poradu a tak správne chápem RLFO už pre zamestnancov netreba iba požiadame o E101?? v stredu odchádzajú a ide sa to riešiť v pondelok nebude po termíne?... a aké sú povinnosti voči zdravotnej poisťovni? nenašla som nič k tomu, prosím poraďte tlačí ma čas a nedarí sa mi nájsť ...
0 0
sobica sobica

sobica je offline (nepripojený) sobica

Ahojte,
aj ja by som ptrebovala poradiť. Dvaja naši zamestnanci odchádzajú na tri týždne na služobnú cestu do Bosny. Aké máme povinnosti ako zamestnávateľ v súvislosti so zdravotnou a sociálnou pisťovňou? Formulár E 101 platí len pre služobné cesty v krajinách EU? Či nie?
0 0
sobica sobica

sobica je offline (nepripojený) sobica

Prosím, potrebovala by som poradiť
0 0
anka-s anka-s

anka-s je offline (nepripojený) anka-s

Dobry den - aj ja by som potrebovala cerstve informacie
0 0
neo_22 neo_22

neo_22 je offline (nepripojený) neo_22

Ajuška
Daniela12345 Pozri príspevok
Áno. Každý, kto prekročí hranice SR musí mať vystavený formulár E101.(zamestnanec, konateľ ...)
...s takoutou formuláciou si dovolím nesúhlasiť... ...služobná cesta je podľa mňa niečo iné, ako vyslanie zamestnanca...
Inštitút vyslania podľa článku 12 (1) základného nariadenia je možné uplatniť ak zamestnanec, ktorý zvyčajne vykonáva činnosť pre zamestnávateľa na území vysielajúceho členského štátu, je dočasne vyslaný svojím zamestnávateľom na územie iného členského štátu, aby v ňom vykonával prácu pre vysielajúceho zamestnávateľa, pričom očakávané trvanie tejto práce nepresahuje 24 mesiacov a zamestnanec nie je vyslaný, aby nahradil iného zamestnanca.
(citácia z www.socpoist.sk)
Súhlasím, veď E101 nijako zamestnancovi neuľahčí v zahraničí život. A ako píšte: vyslanie a služobná cesta sú dve rozdielne veci. E 101 je aj tak vystavená v SK jazyku a nie v jazyku krajiny, do ktorej vysielate človeka, takže pre kontrolné orgány danej krajiny je nepoužiteľný.
0 0
bodliak bodliak

bodliak je offline (nepripojený) bodliak

neo_22
E 101 je aj tak vystavená v SK jazyku a nie v jazyku krajiny, do ktorej vysielate človeka, takže pre kontrolné orgány danej krajiny je nepoužiteľný.
1. formulár má presnú štruktúru, rovnakú všade. Takže si len vezmú svoj a rozumejú, čo je kde napísané.

2. Vie mi ale niekto povedať, načo vlastne toto lajstro je ? Teda okrem kŕmenia byrokratického draka...
Podľa mňa to pre človeka, čo ide na pár-dňovú služobku, nemá vôbec žiadny význam.
0 0
neo_22 neo_22

neo_22 je offline (nepripojený) neo_22

bodliak
neo_22
E 101 je aj tak vystavená v SK jazyku a nie v jazyku krajiny, do ktorej vysielate človeka, takže pre kontrolné orgány danej krajiny je nepoužiteľný.
1. formulár má presnú štruktúru, rovnakú všade. Takže si len vezmú svoj a rozumejú, čo je kde napísané.

2. Vie mi ale niekto povedať, načo vlastne toto lajstro je ? Teda okrem kŕmenia byrokratického draka...
Podľa mňa to pre človeka, čo ide na pár-dňovú služobku, nemá vôbec žiadny význam.
Veď toto bola moja ďalšia poznámka? Na čo slúži? K náhradám v prípade zdravotných problémov sa použiť nedá a keď vysielam človeka na zahr.služ.cestu, rieši to zákon o CN a navyše, naši zamestnanci majú komerčné cestovné poistenie pri každej ceste do zahraničia.
0 0
bombosko bombosko

bombosko je offline (nepripojený) bombosko

Odpoveď zo Sociálnej poisťovne:

Pravidlo určenia príslušných právnych predpisov v prípade vyslania zamestnanca zo strany zamestnávateľa do iného členského štátu EÚ za účelom výkonu práce v mene tohto zamestnávateľa upravuje článok 12 ods. 1 Nariadenia (ES) Európskeho parlamentu a Rady 883/2004 z 29. apríla 2004 o koordinácii systémov sociálneho zabezpečenia.

Uplatnenie inštitútu vyslania zamestnanec preukazuje formulárom PD A1. Ak je zamestnanec vyslaný na pracovnú služobnú cestu do členskej krajiny EÚ za účelom napríklad školenia, konferencie a atď. v mene svojho slovenského zamestnávateľa, trvanie tohto vyslania nepresahuje 24 mesiacov a medzi vysielajúcim zamestnávateľom a vyslaným zamestnancom existuje priamy vzťah a vysielajúci zamestnávateľ spĺňa podmienku realizácie podstatných činností na Slovensku, v takomto prípade sú splnené podmienky vyslania v zmysle uvedeného nariadenia a vyslaný zamestnanec je aj naďalej povinný platiť poistné na sociálne zabezpečenie podľa slovenských právnych predpisov a je oslobodený od platenia príspevkov podľa legislatívy iného členského štátu EÚ. Z uvedeného vyplýva, že ustanovenia o vyslaní sa vzťahujú aj na zamestnancov počas krátkodobej pracovnej cesty (aj 1 deň) na územie iného členského štátu.

Ak zamestnávateľ splní podmienky vyslania, pobočka Sociálnej poisťovne vystaví formulár PD A1 SK, ktorý potvrdzuje, že vyslaný zamestnanec podlieha slovenským právnym predpisom sociálneho zabezpečenia (sociálne a zdravotné poistenie) a teda nepodlieha právnym predpisom štátu, na území ktorého vykonáva činnosť. Osoby nie sú povinné žiadať o formulár PD A1, avšak v prípadoch, kedy ho na požiadanie nepredložia, zahraničné inštitúcie sociálneho zabezpečenia postupujú v zmysle právnych predpisov EÚ. V prípade uplatnenia si nárokov na dávky (nemocenské alebo úrazové dávky) zo Sociálnej poisťovne z dôvodu úrazu v zahraničí je potrebné predložiť formulár PD A1 za zamestnanca, ktorému sa úraz stal.

Za predpokladu, ak Vaši zamestnanci zvyčajne a často vykonávajú prácu v mene zamestnávateľa ( obchodné rokovania, konferencie, porady a atď..) v rozličných členských štátoch EÚ je možnosť podať pri takomto striedavom výkone činností zamestnanca v rozličných členských štátoch EÚ ,, Žiadosť na posúdenie a určenie príslušnosti k právnym predpisom u osoby zvyčajne vykonávajúcej činnosť ako zamestnanec v dvoch alebo viacerých členských štátoch EÚ ‘’( http://www.socpoist.sk/ext_dok-03012...stnanec/54716c ). V takomto prípade sa môže formulár vystaviť na dlhšie obdobie (napr. na obdobie 1 roka) a nie len na obdobie konkrétnej pracovnej služobnej cesty.
0 0
neo_22 neo_22

neo_22 je offline (nepripojený) neo_22

@bombosko: Áno toto je odpoveď od SP, ktorá však vôbec nereflektuje na originálny text článku 12, odst.1 nariadenia 883/2004, ktoré nič nehovorí o krátkodobých služobných cestách. A čo zákonník práce, par. 7 a zákon a zákon č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách. Ak ste si preštudovali tlačivo E101/A1 je vám jasné, že neslúži pre zamestnanca, ktorý cestuje do zahraničia na SC, ale pre kontrolu SP a ďalší byrokratický krok. Tlačivo E 101 slúži na dlhodobé vyslania zamestnancov do zahraničia, kedy za nich odvody stále odvádza slovenská firma. V praxi som vystavoval E101 zamestnancovi, ktorý s týmto tlačivo išiel na ZP, kde mu vydali tlačivo E106 a s tým si mohol uplatniť rovnaké zdravotné poistenie v členskom štáte EU, do ktorého bol vyslaný, tzn. tam reálne pracoval v mene firmy a nie tam išiel na ZSC. Veď pre zamestnanca a ani pre zamestnávateľa nemá toto tlačivo žiadny praktický význam. Keď niekto ide na služobnú cestu, je zrejmé, že ho tam vyslal zamestnávateľ, ktorý za neho aj platí odvody, takže stále nerozumiem významu vystavovania E101/ po novom A1....sorry.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať