Zavrieť

Porady

ŠEI - kompetencie

Prosím o pomoc v orientovaní sa. Mám pred sebou protokol o kontrole zo strany ŠEI. Je v ňom stanovené že sa ukladá sankcia vlastníkovi bytu lebo nemal vymenený podružný merač na vodu. Merač nebol vymenený z dôvodu nevedomosti že sa v dome predmetné TZ menia. Samozrejme že akonáhle sa to vlastníci bytu dozvedeli dali si predmetné meradlo vymeniť certifikovanou firmou. Ale ja si nie istá či má právomoc ŠEI uložiť sankciu vlastníkovi bytu? Veď predsa legislatíva ukladá možnosť ísť až do trojnásobku priemernej spotreby ale má to byť prejednané zhromaždením vlastníkov a má to byť uložené uznesením na základe rozhodnutia vlastníkov ale ŠEI??? Hmm... vlastníkovi ostali oči pre plač??? Smutná realita SVB.. najlepšia forma správy majetku ale na čele s predsedom ktorý má v záujme len niekomu ublížiť, uškodiť je to katastrofa pre všetkých vlastníkov. Smutná realita. Prosím o vyjadrenie sa. Ďakujem.
P.S. Koeficient fakturačného meradla k podružný meradlám nedosiahol hodnotu 1,00 ... to mňa osobne irituje lebo vlastne vlastník zaplatí bez opodstatnenia nárokovania a peniaze pôjdu "správcovi" na mandátnu zmluvu!!!
Usporiadat
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Eli a aký vodomer na SV alebo TÚV, predpokladám TÚV...ešte mi napíš, či tam bolo presne napísané že sankcia ukladá vlastníkovi?? Nie správcovi /SVB/ ?

zatiaľ som našla toto, ale zaujíma ma tvoja téma Ja si myslím, že nemajú právo...

* Do akej hĺbky vykonáva ŠEI kontroly, čo môže kontrolovať?

Inšpektori krajských inšpektorátov ŠEI pri kontrole postupujú podľa § 65 zákona č. 656/2004 Z. z. o energetike. Pri kontrole sa kontrolujú povinnosti dodávateľov a odberateľov tepla, ktoré im ukladá zákon, či bol dodržaný postup pri rozúčtovaní nákladov za dodávku tepla na ústredné kúrenie a prípravu teplej úžitkovej vody, či doklad zaslaný konečnému spotrebiteľovi o rozúčtovaní nákladov obsahuje všetky náležitosti vyhlášky č. 630/2005 Z. z. a či údaje - doklady, ktoré sú podkladom k vystavenému vyúčtovaniu, zodpovedajú ustanoveniam zákona. Štátna energetická inšpekcia nevykonáva matematickú kontrolu vypočítaných nákladov na dodávku tepla, ani sa nezaoberá dodávkou studenej vody. Na túto skutočnosť upozorňujeme, pretože koneční spotrebitelia sa domáhajú aj správnosti matematickej kontroly vyúčtovania.
Naposledy upravil Halli : 27.09.10 at 09:31
3 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Deganova Deganova

Deganova je offline (nepripojený) Deganova

Rada by som vedela, ako sa dozvedeli o nevymenenom vodomere?
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

slavica Pozri príspevok
Eli a aký vodomer na SV alebo TÚV, predpokladám TÚV...ešte mi napíš, či tam bolo presne napísané že sankcia ukladá vlastníkovi?? Nie správcovi /SVB/ ?

zatiaľ som našla toto, ale zaujíma ma tvoja téma Ja si myslím, že nemajú právo...

* Do akej hĺbky vykonáva ŠEI kontroly, čo môže kontrolovať?

Inšpektori krajských inšpektorátov ŠEI pri kontrole postupujú podľa § 65 zákona č. 656/2004 Z. z. o energetike. Pri kontrole sa kontrolujú povinnosti dodávateľov a odberateľov tepla, ktoré im ukladá zákon, či bol dodržaný postup pri rozúčtovaní nákladov za dodávku tepla na ústredné kúrenie a prípravu teplej úžitkovej vody, či doklad zaslaný konečnému spotrebiteľovi o rozúčtovaní nákladov obsahuje všetky náležitosti vyhlášky č. 630/2005 Z. z. a či údaje - doklady, ktoré sú podkladom k vystavenému vyúčtovaniu, zodpovedajú ustanoveniam zákona. Štátna energetická inšpekcia nevykonáva matematickú kontrolu vypočítaných nákladov na dodávku tepla, ani sa nezaoberá dodávkou studenej vody. Na túto skutočnosť upozorňujeme, pretože koneční spotrebitelia sa domáhajú aj správnosti matematickej kontroly vyúčtovania.

Slávka ďakujem. Aj mňa to zaujíma veľmi lebo už mám dojem že kým sa niekto neodvolá, nesťažuje a nebehá po súdoch tak si tu ľudia poverení, dosadení a obohacujúci so "správnou" pečiatkou v ruke robia s ľuďmi čo platia za ich "služby" urobia ako uznajú bez čo i len minimálnej znalosti legislatívy. Toto sme tu potrebovali.
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Podľa všetkého to nahlásil správca. Ale myslím si, že mal v prvom rade upozorniť vlastníka bytu. Načo máme potom odsúhlasené v spoločenstvách smernice ako postupovať pri odpisovaní spotreby vody? Veď v tejto smernici máme zahrnuté aj to ako vypočítavať spotrebu v prípadoch, keď je merač narušený alebo po dobe správnosti merania a aj výšku sankcií. Ešte som o takomto prípade nepočula. Najlepšie by bolo napísať odvolanie a uviesť ako bola spotreba vody vykonávaná.
Toto je dobrý príklad pre tých, ktorí robia ťažkosti pri výmenách meračov (našťastie to nie je môj prípad, lebo merače vymieňame spoločne vo všetkých bytoch).
Máte nejakého veľmi aktívneho správcu.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Ja potrebujem konštruktívnu odpoveď prosím. Nepotrebujem vedieť kto to nahlásil na ŠEI. To môžem s istotou na 99,99% ukázať na predsedu SVB. Pre mňa o to ťažšie nakoľko som vždy tvrdila že niet lepšej správy bytových domov ako je SVB. Aj tak to tvrdím stále ale nesmie sa podceniť podstata problému správy bytových domov a tou je PREDSEDA a VLASTNÍCI. Aj tu sa našlo veľa dobrovoľníkov na funkciu predsedu... ale nikto ma nepresvedčil o tom že ak bol predseda na správnom mieste tak či to už bol správca na základe mandátnej zmluvy alebo vlastníci... vždy to je o tom aby predseda vedel o čom sa bude na zhromaždení hlasovať a vedel ktoré riešenie je pre dom a chod SVB najlepší. Ale teraz prosím o vyjadrenie sa k podstate tejto témy... kompetencie ŠEI. Ďakujem. Dávam svoj názor že ŠEI nie je kompetentná na základe vykonanej kontroly rozhodnúť o sankcii pre vlastníka alebo sa mýlim a je to v jej kompetencii? A to ani nie len symbolickej sankcii ale rovno vo výške trojnásobku priemernej spotreby (ale ani prepočet nesúhlasí) čiže maximálnej výšky v zmysle legislatívy aj keď vlastník bytu zabezpečil výmenu a montáž aj riadnym ciachovaním podružného meradla. Ďakujem.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Myslím, že sa pýtaš na toto:

Inšpektoráty plnia tieto úlohy:
- ukladajú pokuty podľa § 66 zákona č. 656/2004 Z. z. o energetike a § 35 zákona č.657/2004 Z. z. o tepelnej energetike,

§ 35 zákona č.657/2004
(1) Inšpekcia uloží pokutu
b) od 50 000 Sk do 500 000 Sk za porušenie povinností vyplývajúcich z § 10 ods. 2, § 11 ods. 1, § 12 ods. 6, § 15 ods. 1 a 2, § 16 ods. 1, § 17 ods. 1, 2 a 3, § 18 ods. 1, 2 a 3, § 19 ods. 2 a 3, § 21, § 24 ods. 3, § 25 ods. 2 a ods. 3 písm. a), § 26 ods. 3, § 33 ods. 4 a 5 a § 36 ods. 7 a 9,
c) od 10 000 Sk do 100 000 Sk za porušenie ustanovení § 17 ods. 4, § 18 ods. 4 a 5, § 25 ods. 3 písm. b), § 26 ods. 2 a § 33 ods. 3,
d) od 500 Sk do 5 000 Sk za porušenie ustanovení § 17 ods. 5 a § 18 ods. 6.

Najdôležitejšie sú asi tieto ustanovenia:
§ 2
e) odberateľom fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá dodané teplo využíva na vlastnú spotrebu alebo na rozvod tepla alebo množstvo dodaného tepla rozpočítava konečnému spotrebiteľovi,
f) konečným spotrebiteľom fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorej dodávateľ dodáva teplo priamo alebo ktorej dodávateľ alebo odberateľ množstvo dodaného tepla rozpočítava a ktorý dodané teplo využíva výlučne na vlastnú spotrebu,

§ 17
(3) Dodávateľ, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného v teplej úžitkovej vode konečnému spotrebiteľovi alebo odberateľ, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného v teplej úžitkovej vode konečnému spotrebiteľovi, je povinný
b) zabezpečiť obstaranie, zapojenie, udržiavanie a overovanie určených meradiel na meranie množstva teplej úžitkovej vody spotrebovanej konečným spotrebiteľom v súlade s osobitným predpisom, 2)

(4) Konečný spotrebiteľ je povinný umožniť dodávateľovi, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného v teplej úžitkovej vode alebo odberateľovi, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného v teplej úžitkovej vode
a) vykonávanie jeho povinností uvedených v odseku 3 písm. a) a b) a § 25 ods. 3,
b) odčítanie údajov z určených meradiel množstva teplej úžitkovej vody v čase oznámeného termínu,
c) chrániť určené meradlo množstva teplej úžitkovej vody pred neoprávneným zásahom, d) prístup k určenému meradlu množstva teplej úžitkovej vody s cieľom jeho kontroly na nevyhnutnú dobu v termíne dohodnutom s dodávateľom alebo s odberateľom.
7 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Majka ďakujem. Ja som totiž toho názoru že v prípade ak vlastník bytu neurobil výmenu podružného merača mal správca pre vyúčtovanie urobiť úradný odhad spotreby vody v predmetnom byte a bolo by sa predišlo celej afére a nemôžem si pomôcť napísať do protokolu že sa má predmetnému vlastníkovi uložiť sankcia vo výške trojnásobku indikovaného údaju .. jednoducho toto už patrí do právomoci zhromaždenia vlastníkov. Aspoň ja tak chápem predmetné ustanovenie legislatívy. Na tejto kontrole nebola uložená žiadna pokuta tak SVB ako ani správcovi na základe mandátnej zmluvy. Čo ja osobne považujem za chybu lebo správca mal použiť pre vyúčtovanie za služby spojené s bývaním v položke suroviny k príprave TUV osobomesiace keďže vodomery neboli platné. Ale samozrejme .. je to len v úrovni mojich vedomostí a priznávam... nestretla som sa s takýmto postupom ŠEI.
1 0
anonym222 anonym222

anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

Treba sa odvolať proti pokute. Inšpektori ŠEI sú obyčajní úradníci, ktorí majú naplánované, koľko pokút majú vybrať.
1 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Štátna energetická inšpekcia je orgánom štátnej správy, podriadená MH SR a člení sa na Štátnu energetickú inšpekciu Trenčín a krajské inšpektoráty Štátnej energetickej inšpekcie. Píš teda do Trenčína, prípadne na ministerstvo - už tuším nie hospodárstva?

Ale prečítaj si ten zákon celý. Myslím, že som vybrala správne ustanovenia, ale ja neviem čo sú to za merače ...
3 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Určite... odporučím Ďakujem veľmi pekne.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Prosím o pomoc v orientovaní sa. Mám pred sebou protokol o kontrole zo strany ŠEI. Je v ňom stanovené že sa ukladá sankcia vlastníkovi bytu lebo nemal vymenený podružný merač na vodu. Merač nebol vymenený z dôvodu nevedomosti že sa v dome predmetné TZ menia. Samozrejme že akonáhle sa to vlastníci bytu dozvedeli dali si predmetné meradlo vymeniť certifikovanou firmou. Ale ja si nie istá či má právomoc ŠEI uložiť sankciu vlastníkovi bytu? Veď predsa legislatíva ukladá možnosť ísť až do trojnásobku priemernej spotreby ale má to byť prejednané zhromaždením vlastníkov a má to byť uložené uznesením na základe rozhodnutia vlastníkov ale ŠEI??? Hmm... vlastníkovi ostali oči pre plač??? Smutná realita SVB.. najlepšia forma správy majetku ale na čele s predsedom ktorý má v záujme len niekomu ublížiť, uškodiť je to katastrofa pre všetkých vlastníkov. Smutná realita. Prosím o vyjadrenie sa. Ďakujem.
P.S. Koeficient fakturačného meradla k podružný meradlám nedosiahol hodnotu 1,00 ... to mňa osobne irituje lebo vlastne vlastník zaplatí bez opodstatnenia nárokovania a peniaze pôjdu "správcovi" na mandátnu zmluvu!!!
Pani Navrátilová, opýtam sa? Ktoré hovado v dome sa obrátilo na ŠEI??? Ak Predseda, to bol, tak je to korunovaný vol!!! Kde je najbližší bytúnok pri bytovom dome, ktorý spomínate??? Všetci tam patria, s toho domu???
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Ak dali pokutu, tak by tam malo byť uvedené aký paragraf akého zákona bol porušený.
Prípadne aká zmluva bola porušená a v ktorom bode.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

marjankaj Pozri príspevok
Ak dali pokutu, tak by tam malo byť uvedené aký paragraf akého zákona bol porušený.
Prípadne aká zmluva bola porušená a v ktorom bode.
Pani Navrátilová píše, že z dôvodu nevedomosti. Je preukázateľné, že bol vlastník riadne informovaný? Môže isť aj o to, že je to čisto zaujatosť predsedu, využil to, že nebol vymenený vodomer. Moc takým veciam neverila,že môžu byť aj taký predsedovia, keď som prišiel na poradu.

Peniaze slúžia, ale aj ničia!!! Ale hlavne chýbajú, tým ktorí majú!!!
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
sito Pozri príspevok
Pani Navrátilová píše, že z dôvodu nevedomosti. Je preukázateľné, že bol vlastník riadne informovaný? Môže isť aj o to, že je to čisto zaujatosť predsedu, využil to, že nebol vymenený vodomer. Moc takým veciam neverila,že môžu byť aj taký predsedovia, keď som prišiel na poradu.

Peniaze slúžia, ale aj ničia!!! Ale hlavne chýbajú, tým ktorí majú!!!
No o to ide. Ako jej dali vedieť, že budú meniť vodomery? Veď sama si ich meniť nemôže. A ak bola dlhodobo mimo domu? Dovolenka?

PS: Teda predpokladám, že nešlo o rodinný dom.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

marjankaj Pozri príspevok
No o to ide. Ako jej dali vedieť, že budú meniť vodomery? Veď sama si ich meniť nemôže. A ak bola dlhodobo mimo domu? Dovolenka?

PS: Teda predpokladám, že nešlo o rodinný dom.
Akýkoľvek predseda môže bývať v rodinnom dome. Ale Predseda SVB je štatutár bytového domu, ktorý vlastne on spravuje so súhlasom vlastníkov bytov v konkrétnom bytovom dome.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Máš pravdu, je to v úvodnom príspevku.
Sú to divné praktiky. Rád by som videl ten protokol o kontrole.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
sito Pozri príspevok
Pani Navrátilová píše, že z dôvodu nevedomosti. Je preukázateľné, že bol vlastník riadne informovaný? Môže isť aj o to, že je to čisto zaujatosť predsedu, využil to, že nebol vymenený vodomer. Moc takým veciam neverila,že môžu byť aj taký predsedovia, keď som prišiel na poradu.

Peniaze slúžia, ale aj ničia!!! Ale hlavne chýbajú, tým ktorí majú!!!
Predsa nevedomosť nemôže byť dôvodom pokuty. A vlastník si nemá sám robiť výmeny vodomerov. To by malo byť jednotné v celom dome, aby bolo zabezpečené objektívne rozpočítavanie spotreby.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Sú to veru divné praktiky v tých bytových domoch. Ja tiež, ale podobných hlúposti bolo, je a aj bude v našom bytovom dome. To je ľuďmi, vlastne každým jedným vlastníkom, ktorý tvorí kolektív domu.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

marjankaj Pozri príspevok
Predsa nevedomosť nemôže byť dôvodom pokuty. A vlastník si nemá sám robiť výmeny vodomerov. To by malo byť jednotné v celom dome, aby bolo zabezpečené objektívne rozpočítavanie spotreby.
Ale môže!!! Za hlúposť sa vždy platilo, platí a platiť bude!

Správne!!!

Ak si povedal, že si dá vodomer sám a aj by to spravil, nikto mu ho nebude brať do úvahy. Nemá zmluvu s dodávateľom vody, nie je to fakturačný vodomer. Ak sa vlastníci bytov v dome rozhodnú pre pomerové vodomery, mali by sa hradiť z FOaÚ, pretože všetky byty sa podieľajú na spotrebe fakturačného merača, teda spoločného a všetci by mali vedieť ako sa ktorý byt podieľal na spotrebe domu a nie to skrývať za osobné údaje.

V prípade, že niektorý vlastník začne špekulovať, ostatní si povedia, je to naše, nie tvoje. My to platíme. Ale skôr sa to chápe inak, ja si v mojom byte môžem robiť čo chcem. Ale ten jeho byt je v dome! V spoločnom dome.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Ďakujem za názory, rady... ja by som nebola asi tak prekvapená postupom ŠEI ale hneď trojnásobok... atď. Jednoducho človek človeku človekom platí a asi aj platiť bude... vždy za volenou dosadenou funkciou a ešte k tomu vybavenou pečiatkou...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať