Zavrieť

Porady

Únik vody

Dobrý deň,
chel by som požiadať o informáciu ohľadom platby za únik vody v bytovke,nakoľko to neviem vyriešiť sám a nebaví ma to ustavičné sa dohadovanie so správcom.
Za minulý rok bol vraj únik v našom bytovom dome 197.000 litrov vody.Správca nám to dal zaplatiť a mne sa to nezdá seriozne ,pretože nič nepodniká, aby k takému rapídnému úniku nedochádzalo v budúcnosti.

Otázka:Koľko kubíkov vody môže správca zaúčtovať nad reálnu spotrebu?
Podľa akého predpisu sa postupuje v takom prípade?
Aká je možnosť brániť sa voči takéjto platbe?

Všetko som uhradil tak ako bolo vo vyúčtovaní no myslím si,že nie som povinný platiť takto stratu vodu spolu aj so stočným.Rozdiel medzi reálnou spotrebou a navýšením je takmer 130 percent?!

Vopred ďakujem za ohlasy a rady.
Naposledy upravil jerry2000 : 28.09.10 at 17:21 Dôvod: chyby
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Julian je offline (nepripojený) Julian

    Julian
    No je to viac než dosť.
    Ako viete,že je to únik? Nepíšeš či sa jedná o SV, alebo TV.

    Ak je to SV preverte to napr. tak, že zatvoríte všetky ventily na stúpačkách (ak sú samozrejmé funkčné) a sledujte či sa vodomer točí. Ak áno tak si budete musieť závadu odstrániť sami.
    Ak nie, tak v zmysle zákona 142/2000 Z.z., § 19, ods. 5 môžte požadovať meradlo preskúšať.

    Ak je to TV a vodomer je iba u výrobcu tepla, tak takú možnosť nemáte. Nebudem špekulovať o tejto možnosti, lebo sú tam rôzné varianty prevedenia.

    verkaz je offline (nepripojený) verkaz

    verkaz
    Nemôže ísť o kvapkanie alebo manipulovanie s pomerovými bytovými meračmi ? Dajte prekontrolovať faktúračný merač. Ak nebude merať správne hodnoty, nebudete za to platiť. Ak bude dobrý prekontrolovanie stojí 100 Eur.

    jerry2000 je offline (nepripojený) jerry2000

    jerry2000
    Celkový únik vody rozdelil aj na studenú aj na teplú vodu.Studenej faktúroval o 100 % viac a zvytok dal na teplú vodu.Závada nie je v mojom byte.Vraj dostal takú fajtúru od vodárni a treba to zaplatiť.To chápem! Nechápem však,že načo máme potom namontované v bytoch merače teplej aj studenej úžitkovej vody,keď aj tak zaplatíme o moc viac ako spotrebujeme a zaplatíme v zalohových plarbách??Je samozrejmosť,že ku nejakému úniku môže dochádzať na ventile pri vstupe do bytovky.Zdá sa mi to však veľmi veľa??? Toľko litrov vody sa memôže stratiť len tak??? Preto ma zaujíma,že či existuje nejaká norma alebo predpis,že koľko kubíkov resp.litrov vody môže dať k náhrade naviac?!

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    jerry2000 Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    chel by som požiadať o informáciu ohľadom platby za únik vody v bytovke,nakoľko to neviem vyriešiť sám a nebaví ma to ustavičné sa dohadovanie so správcom.
    Za minulý rok bol vraj únik v našom bytovom dome 197.000 litrov vody.Správca nám to dal zaplatiť a mne sa to nezdá seriozne ,pretože nič nepodniká, aby k takému rapídnému úniku nedochádzalo v budúcnosti.

    Otázka:Koľko kubíkov vody môže správca zaúčtovať nad reálnu spotrebu?
    Podľa akého predpisu sa postupuje v takom prípade?
    Aká je možnosť brániť sa voči takéjto platbe?

    Všetko som uhradil tak ako bolo vo vyúčtovaní no myslím si,že nie som povinný platiť takto stratu vodu spolu aj so stočným.Rozdiel medzi reálnou spotrebou a navýšením je takmer 130 percent?!

    Vopred ďakujem za ohlasy a rady.
    Trošku zamotané, je dodávateľ vody, správca domu, vlastníci domu a bytov.

    Dodávateľ má vo vašom dome fakturačný merač vody, správca mu za spotrebovanú vodu uhrádza náklady z účtu domu na ktorý vlastníci bytov dávajú peniaze.

    Vy neplatíte za únik vody. To čo je spotrebované na fakturačnom merači ste povinní zaplatiť. Vodomery v bytoch sú len pomerové. Spotreba na fakturačnom vodomere a súčte spotrieb na pomerových sa nezhoduje, 100 %. Rozdiel je vždy. Ide o to aký je ten rozdiel a čo ho spôsobuje? Môže byť vadný fakturačný vodomer, môžu byť aj niektoré pomerové vadné a môže niekto načierno odoberať vodu. Treba si viac všímať, opisovať fakturačný merač. Niekedy, najlepšie v noci, keď nie je odber vody, pozrieť či sa netočí vodomer a nie je únik za vodomerom, teda v dome.

    A potom aký bol rozdiel na fakturačnom a pomerových vodomeroch, možno je tých 197 m3 aj prípustných v dome .

    V inom príspevku píšeš, že 100 % dal na studenú a zbytok na teplú. Myslíš tých 197 m3? Mate v dome svoju výrobu teplej vody?

    jerry2000 je offline (nepripojený) jerry2000

    jerry2000
    Bytový dom má 32 bytových jednotiek.
    Vodu nám dodávajú vodárene.
    Dom má vlastnú kotolňu na ohrev teplej vody.
    Platbu ako som písal rozdelil 100% na SUV a 25% na TUV.Príklad: Na merači nameraná hodnota spotrebovanéj SUV 16kubíkov v zálohových platbách zaplatené 24kubíkov.Mal teda byť preplatok z logického hľadiska ale prirátaný únik vody 16kubíkov teda spolu 32kubíkov zaplatiť.To isté na teplej vode len tam bolo navýšenie o 25% ale princíp ten istý.Merče sa menili pred 2 rokmi a správca nevidí dôvod niečo premeriavať alebo meniť,stojí to peniaze.Mňa len zaujíma či má na to právo navýšovať takto litre vody na každý byt.Máte pravdu,že niekto môže odoberať na čierno vodu alebo nejakým spôsobom odoberať vodu zadarmo,ale ako to ja zistím?!Nemám však náladu platiť tieto úniky keď ja sám šetrím!!! Ohľadom rozrátania tej uniknutej vody.Pri TUV sme museli samozrejme zaplatiť aj ohrev,čo je tiež nelogické kedže máme vlastný ohrev vody a vodárne nám dodávajú len SUV!!! A samozrejme hneď sa to odrazilo aj na platbe stočného!!!!

    Džipák je offline (nepripojený) Džipák

    Džipák
    Dobrý deň. V bytovke máme vlastnú kotolňu. Keď si chcem skontrolovať jeden mesiac počet nameraných m3 na hl.merači fakturačnom ktorý máme vonku v šachte a počet nameraných m3 na podružných bytových meračov ,ktoré sú umiestnené na chodbách, musím spočítať dokopy na podružných stav SV aj TV ? Neni som si istý , či len studenú, alebo aj teplú. Ale asi spolu , a počet m3 by mal približne sedieť s fakturačným ?Ďakujem

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Džipák Pozri príspevok
    Dobrý deň. V bytovke máme vlastnú kotolňu. Keď si chcem skontrolovať jeden mesiac počet nameraných m3 na hl.merači fakturačnom ktorý máme vonku v šachte a počet nameraných m3 na podružných bytových meračov ,ktoré sú umiestnené na chodbách, musím spočítať dokopy na podružných stav SV aj TV ? Neni som si istý , či len studenú, alebo aj teplú. Ale asi spolu , a počet m3 by mal približne sedieť s fakturačným ?Ďakujem
    Kontrolná otázka - čo myslíš, odkiaľ asi príde tá teplá voda, ktorú si konečný vlastník napustí do vane?

    Správne - príde z toho prívodu studenej vody, cez kotol kde sa ohreje. Takže musíš spočítať teplú aj studenú.

    Džipák je offline (nepripojený) Džipák

    Džipák
    Chobot Pozri príspevok
    Kontrolná otázka - čo myslíš, odkiaľ asi príde tá teplá voda, ktorú si konečný vlastník napustí do vane?

    Správne - príde z toho prívodu studenej vody, cez kotol kde sa ohreje. Takže musíš spočítať teplú aj studenú.
    Myslel som si ,že to tak bude. Ďakujem

    jerry2000 je offline (nepripojený) jerry2000

    jerry2000
    Nie jerry2000 má v bytovom dome kotolňu!!!! Vodárne nám dodávajú len studenú vodu. TUV si robíme sami tak isto aj ohrev vody na vykurovanie!!!!

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Vieš, nevieš, nevieš čo chcem ja, ale ja viem, čo chceš ty. Nie je to 100 % ale dáva to zmysel. Napísal si.

    Bytový dom má 32 bytových jednotiek.
    Vodu nám dodávajú vodárene.
    Dom má vlastnú kotolňu na ohrev teplej vody.


    Vždy treba začať od nuly, ale nula môže byť, vždy je reálne číslo. V živote je tých čísle nespočetné množstvo. Až sa nás dotýkajú, životne dotýkajú, je zvyčajne neskoro. Aj dotykom skončí.

    K veci: Aspoň podľa mojich predstáv a zákona.

    Máte fakturačný na ňom počiatočný stav, nulu! Konečný stav je 1 000 m3, spotreba je 1 000 m3, Náklady na jeden m3 sú 1,50 €. Za všetku vodu dom zaplatí 1 500 € Ako ich rozdeliť medzi tridsaťdva bytov?

    Poviem, si šetrný človek, aký dopad to bude mať na teba, tvoj byt, peňaženku?

    Studená voda: Konečný stav, tvojho pomerového vodomeru je, príklad, osem m3 studenej vody. Za predpokladu, že ostatné byty majú spotrebu pätnásť m3. Úhrada by bola 14,07 € a ostatné byty 26,37 €, spolu 831,77 €.

    Teplá voda: Konečný stav, tvojho pomerového vodomeru je, príklad, šesť m3 studenej vody. Za predpokladu, že ostatné byty majú spotrebu jedenásť m3. Náklady na výrobu teplej vody sa rozdeľujú, desať percent podľa počtu bytov a deväťdesiat percent podľa nameraného počtu m3. Úhrada by bola 2,09 plus 10,40 spolu 12,49 €, spolu 668,23 €.

    Tvoja úhrada by bola, studená voda 14,07 €. Tepla voda, desať percent 2,09 €. Deväťdesiat percent 10,40 €. Spolu za teplu vodu 12,49 €. Za vodu spolu 26,56 €. Ostatní pri spomenutej rovnakej spotrebe spolu 47,53 €, spolu 1 500 €.

    K tomu ešte ohrev. Ak sú náklady na ohrev 1 500 €. Ty uhradíš, z desať percent 4,69 €, plus z deväťdesiat percent 23,34 €, spolu 28,03 €.

    Takže, z 3 000 € zaplatíš za vodu, studenú 14,07 €. Za studenú na ohrev 12,49 € a za ohrev studenej na teplu 28,03 €. Spolu 54,49 €.

    Podrobnosti máš v prílohe. Do zelených políčok si dosaď skutočnosť vo vašom dome. Tak by to malo byť podľa zákona a mňa.

    Je ešte tá možnosť, že nemáte na ohrev samostatný pomerový vodomer, ale len pomerové v byte. V tom prípade napíš.

    Julian je offline (nepripojený) Julian

    Julian
    jerry2000 Pozri príspevok
    Nie jerry2000 má v bytovom dome kotolňu!!!! Vodárne nám dodávajú len studenú vodu. TUV si robíme sami tak isto aj ohrev vody na vykurovanie!!!!
    Postupne sa nám vyjasňuje. Jerry2000 pýtaš sa, ale nevyjadruješ sa presne. Pravdepodobne si zástupca vlastníkov, chceš to riešiť a preto sa pýtaš.

    Ak je "únik" vody, tak to treba preveriť a poruchu odstrániť (pod únikom si predstavujem únik vody mimo potrubia za vodomerom). To by ste mali riešiť so správcom.

    K Tvojim otázkam: Koľko kubíkov vody môže správca zaúčtovať nad reálnu spotrebu?

    1. Reálna spotreba je tá ktorú indikuje fakturačné meradlo. Vodárne vyfakturujú vášmu správcovi spotrebu podľa fakt. meradla a správca ju podľa bytových vodomerov rozúčtuje na jednotlivé byty.
    Neexistuje žiadný predpis koľko môže byť prepočítavací koeficient medzi hlavným vodomerom a sučtom bytových vodomerov, ale ak je všetko v poriadku, tak ten koeficient do výšky 1,2 by sa dal akceptovať.

    2.Podľa akého predpisu sa postupuje v takom prípade?

    Priamo taký predpis neexistuje, ale sú možnosti ako sa brániť. V prípade, že nezistite únik mimo meradiel-vodomerov bude pravdepodobne chybný fakturačný vodomer. Podľa ods. 5, § 19, Zák. 142/2000 môžte reklamovať vodomer a požadovať jeho preskúšanie (môže to urobiť iba SMÚ, alebo Slovenská legálna metrológia, ktoré vydajú výsledok-protokol o preskúšaní meradla). Pri demontáži meradla by nemal chýbať správca (a najlepšie aj niekto z vás) a pritom spísať protokol, kde by nemali chýbať také údaje ako neporušenosť overovacej značky, montážnej plomby, stav na vodomeri, výr. číslo vodomera, dátum. Ak má vodomer porušenú overovaciu značku, alebo neplatnú dobu overenia považuje sa za nevyhovujúci.

    3Aká je možnosť brániť sa voči takéjto platbe?

    Asi len na súde.

    P.S. Ak máte domovú kotolňu, tak máte aj nejakú obsluhu a tá by mala robiť mesačné odpisy spotreby plynu, el. energie, spotrebu TÚV, spotrebu SV a prípadne aj spotrebu vody do systému.
    Ak sa objaví nejaka anomália, tak ju veľmi rýchlo zaregistrujete. ak to robíte tak máte možnosť overiť si stavy odpočtov vo faktúrach s tými vašími.

    Ale treba sa o to starať.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.