Zavrieť

Porady

uctovanie miezd

mzdy za 6/04 vypocitam 10.7.2004, zauctujem ich 10.7.2004 521/331. Je to správne, napiste, ako to robite vy.
Ide mi o to,ci ich musim zauctovat s datumom k 30.6.2004???? Alebo mozem realne 10.7. kedy ich aj vypocitam??? To,ze na konci uct. obdobia musim za 12/04 zuctovat k 31.12. mi je jasne.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času
  takze mam to chapat,že ked to uctujem 10.7.2004 je to nespravne? A podla ktoreho paragrafu to musi byt zauctovane 30.6.? Ja som sa docitala, ze Nákl. a vynosy musia byt iba v tom ucto. obdobi, ktoreho sa tykaju. teda v tom roku. Ale nic o tom,ze v rámci uct. obdobia to musi byt v danom mesiaci. ja to chapem tak, ze to mam zauctovat az ked mam uctovny doklad a tym je predsa vyuctovanie miezd.

  Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

  Luckasari
  Danka ano, dolezite je, aby sa naklady dostali do spravneho roku.
  Ale napr. my v nasej firme dost prisne vyhodnocujeme kazdy mesiac, takze aj ked mzdy pocitam k 11. dnu, a o nich vtedy uctujem, ale uctujem do mesiaca jun, aby boli v nakladoch toho mesiaca, ktoreho sa tykaju. Pri tvojom postupe by som potom v decembri mala dvakrat mzdy, lebo by som tam mala zauctovane novembrove, aj decembrove. Kedze december, by som do januara nasledujuceho roku nemohla zauctovat. Mala by som teda dost skresleny hospodarsky vysledok za december. No a v januari, by mi zasa mzdy chybali, lebo podla tvojho postupu, by som o nich uctovala vo februari - znova by som mala skresleny hospodarsky vysledok.
  Myslim, ze je lepsie a prehladnejsie dodrziavat tie mesiace, ale je to na rozhodnuti firmy, ako si co sleduje.
  No a samozrejme ze plati, ze sa moze uctovat, az ked mas k dispozicii doklad, ale uctovne obdbobie si mozes zvolit, budes uctovat 11.07. ale do obdobia jun.

  Paula je offline (nepripojený) Paula

  Paula
  Danka, naozaj to musíš dať do nákladov 6/04 - Interným dokladom. Posledná výplata môže byť aj v auguste , ak je pracovník napr. na dovolenke. Predpokladám, že debatujeme o PÚ.
  Dakujem Lucka, takze, ak nevyhodnocujeme mesacne hosp. výsledok, teda nepotrebujem ich mat zauctovane v danom mesiaci, MOZEM ICH UCTOVAT 10.7.2004. Takto som to pochopila.

  Ide mi o to, ci tým neporusujem zakon o účtovníctve.
  Lebo § 3 hovori: učtovná jednotak uctuje a vykazuje účtovné prípady v období, s ktorým časovo a vecne súvisia (ďalej len "účtovné obdobie").Ak túto zásadu nemožno dodržať, účtovná jednotka ich zaúčtuje a vykáže v období, keď sa tieto skutočnosti zistili.

  Druha veta ma uisťuje o správnosti mojho účtovania.Chápem, že to asi väčina robi tak, že to účtuje s dátumom 30.6.2004, no s argumetom :"dám to tam a nech mam pokoj"

  MirkaV je offline (nepripojený) MirkaV

  MirkaV
  ja som účtovala mzdy okolo 10-teho v mesiaci ako Danka. Pretože tiež som ich vystavila až 10 a preto to účtovanie vtedy.
  Po kontrole auditorky som to ale všetko preúčtovala vždy k 31. v mesiaci, pretože ako vravela, účto viesť mesačne a N to toho obdobia, s ktorým časovo a vecne súvisia.

  Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

  Luckasari
  Danka, uctovnym obdobim podla zakona o uctovnictve je kalendarny resp. hospodarsky rok
  ja by som ale napriek tomu naklady, pokial to je mozne uctovala do mesiaca, s ktorym suvisia
  ale myslim, ze ked to takto nebudes robit, tak by si nemala nic porusit, alebo sa mylim? radsej, nech sa k tomuto este niekto vyjadri, mozno som nieco prehliadla

  Ivča je offline (nepripojený) Ivča

  Ivča
  V mesiaci, ktorého sa mzdy týkajú, robíme mzdový predpis, čím sa nám to dostane do nákladov a v nasledujúcom mesiaci účtujeme na základe bankového výpisu výplatu miezd a odvodov.

  Janca je offline (nepripojený) Janca

  Janca
  Uctovat jednoznacne do obdobia, s ktorym "casovo a vecne suvisia". Ako potom uctujes Tvoje vydane faktury, kde mas datum dodania 30.6.2004 a vystavis ju 12.7.2004 ?

  Janca je offline (nepripojený) Janca

  Janca
  Este som zabudla, ti ludia dostavaju odmenu za 6/2004, lebo vtedy pre firmu pracovali.

  Janca je offline (nepripojený) Janca

  Janca
  Ano, druhu vec je ci ju stihnes do konca januara buduceho roka vyplatit. Na to pozor pri potvrdeni o zuctovanych a vyplatenych prijmoch.

  bea je offline (nepripojený) bea

  bea
  Som rada, že sa o tejto téme začala diskusia. Ja sa snažím účtovať náklady a výnosy do mesiaca, ktorého sa týkajú. Teda napr. aj odberateľské faktúry, ktoré sa týkajú júla a vystavené sú v auguste účtujem do júla. Ale v jednej firme, ktorej vediem účtovníctvo, bol teraz iný auditor, ako inokedy a tvrdil, že je to nesprávne a takáto faktúra má byť účtovaná do augusta, keďže 31.7. som ešte faktúru nemala. To je pravda, ale potom by sa to týkalo napríklad aj už uvedených miezd. Tie tiež nie sú vypočítané na konci mesiaca a tiež mesačné odpisy často vypočítam až na začiatku ďalšieho mesiaca ale účtujem ich do toho, do ktorého patria.
  A ten istý problém je s došlými faktúrami napr. za telefóny, kde náklad patrí jednoznačne do júla, ale dostanem ich až v auguste. Viem, že sú také názory, že aj v rámci roka treba používať účet 326 - Nevyfakturované dodávky. Čo vy na to, kolegyne účovníčky? Ako účtujete vy a čo si o tom myslíte?

  Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

  Luckasari
  bea, ja uctujem presne ako ty, podla datumu dodania na fakture
  aj ked mi fa pride az nasledujuci mesiac, pokial nemam uzavierku za predchadzajuci mesiac spustenu, ak ju uz mam spustenu, uctujem do nasledujuceho mesiaca, este mi to nik nenapadol, prave naopak, mam tiez auditovanu firmu, a bolo to v poriadku, aj na skoleniach o uctovnictve vzdy takto hovorili, dodrziavat obdobie

  Luba je offline (nepripojený) Luba

  Luba
  Zalezi aj na softwari, ktory co umoznuje. Niektory nepovoli uctovat napr. junove mzdy do juna s datumom inym nez junovym, t.j. max.30.6., ale niektory to umozni, napr. zauctovat ich do juna, ale toho dna, ked naozaj boli spracovane, t.j. napr. az 10.7. Urcite by som ale neuctovala junove mzdy do jula.
  Ale tiez by ma zaujimalo, ako to ma byt spravne s tymi datumami. Ved napr. DPPO urcite nemozem zauctovat uz 31.12. ale moznoze az 28.3. dalsieho roku. Isteze do decembra, ale s datumom uctovania??

  Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

  Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
  Ak dovolíte, príspevok do tejto debaty.

  Mzdové náklady treba účtovať do mesiaca, ktorého sa týkajú.

  Výplaty miezd, prevody za odvody, dane z príjmu zamestnancov, vykonané zrážky a pod., do mesiaca, v ktorom sa uskutočnili.

  Príklad.
  Mzdy za jún 2004 fyzicky vyplatené 10.7.2004 zaúčtujem tak, že

  1. mzdové náklady - mzdy, náhrady miezd, náklady na odvody zamestnávateľa, predpis zrážok zo mzdy - dane, odvody zamestnancov, zrážky z miezd atď., účtujem do júna 2004

  2. úhrady "čistých" miezd zamestnancom, vykonané prevody za dane, odvody, zrážky z miezd atď. účtujem do júla 2004

  janaGT je offline (nepripojený) janaGT

  janaGT
  Ja robím mzdy okolo 5 v mesiaci, ale účtujem ich k poslednému dňu toho ktorého mesiaca, napr. mzdy za 07/04 robím fyzicky 5. 8., ale účtujem 31.7., výplatu už s riadnym dátumom, kedy je výpis z účtu.

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.