Zavrieť

Porady

Opravne vyuctovanie nakladov spojenych s uzivanim bytu

Dobry den. Mam jeden problem. Bytove druzstvo mi poslalo rocne vyuctovanie na ktore som podal v lehote namietku, nakolko tam bola vysoka spotreba vody v spolocnych priestoroch. Tu mi vsak zamietli ako neopodstatnenu. Stale sa mi to nezdalo, tak som si odfotil vchodovy vodomer a jeho stav a zistil som, ze bytove druzstvo uctuje celemu vchodu ine cislo vodomeru a aj iny stav. Na zaklade tohoto som im napisal, ze trvam na namietke okrem ineho aj z dovodu nespravneho cisla vodomeru na vyuctovani. Nedoplatok som nezaplatil. Na toto zareagovali tak, ze uznali moju namietku, udajne nedopatrenim prehodili cisla vodomerov na dvoch vchodoch (v rokoch 2008 a 2009) a rozdiel v prospech nasho vchodu je cca 3000 euro a cca 1000 m3 vody za obydva roky. Dalej uviedli, ze v moj prospech po oprave vyuctovania pripisali cca 66 euro. Na to som ich ziadal o zaslanie opravneho vyuctovania za uvedene roky, aby som vedel o kolko ma v jednotlivych rokoch okradli. Na to mi odpovedali, ze "opravne vyuctovanie za roky 2008 a 2009 nemozeme spiatocne vypracovat". V prilohe mi poslali vypis z mojho uctu platieb zaloh kde som zistil, ze si nedoplatok strhli z pravidelnej zalohy.
Hlavne ma zaujima:
- mozu si strhnut nedoplatok zo zalohy?
- su povinny poslat opravne vyuctovanie ked uctovali nespavny vodomer?
- nedopustili sa nahodou precinu podvodu?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Zálohy sú na to, aby sa uhrádzala spotrebovaná voda priebežne, nedoplatok je len poukázanie na nízke zálohy.
    Myslím si, že keď vám doteraz písali vyšší stav vodomeru a teraz napísali správny, tak ste to mali len predplatené a teraz to vyrovnali - vrátili preplatok.

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Si vlastník, preber iniciatívu do svojich rúk! Správca ti je povinný predložiť všetky doklady na základe ktorých spravil chybné vyúčtovanie, aj tie na základe ktorých ich dal do skutočného stavu, po oprave!

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    breznev Pozri príspevok
    Dobry den. Mam jeden problem.

    Breznev, ti máš problémov viac!

    Bytove druzstvo mi poslalo rocne vyuctovanie na ktore som podal v lehote namietku, nakolko tam bola vysoka spotreba vody v spolocnych priestoroch. Tu mi vsak zamietli ako neopodstatnenu. Stale sa mi to nezdalo, tak som si odfotil vchodovy vodomer a jeho stav a zistil som, ze bytove druzstvo uctuje celemu vchodu ine cislo vodomeru a aj iny stav.

    To je bežné, brežnev. Takých veci som sa dopátral viac, nezvratné dôkazy! A vieš čo oni na to? To sa stalo nedopatrením. Ja na to! Keby som na to neprišiel?! Bolo by to bez chyby.

    Na zaklade tohoto som im napisal, ze trvam na namietke okrem ineho aj z dovodu nespravneho cisla vodomeru na vyuctovani. Nedoplatok som nezaplatil. Na toto zareagovali tak, ze uznali moju namietku, udajne nedopatrenim prehodili cisla vodomerov na dvoch vchodoch (v rokoch 2008 a 2009) a rozdiel v prospech nasho vchodu je cca 3000 euro a cca 1000 m3 vody za obydva roky. Dalej uviedli, ze v moj prospech po oprave vyuctovania pripisali cca 66 euro. Na to som ich ziadal o zaslanie opravneho vyuctovania za uvedene roky, aby som vedel o kolko ma v jednotlivych rokoch okradli. Na to mi odpovedali, ze "opravne vyuctovanie za roky 2008 a 2009 nemozeme spiatocne vypracovat". V prilohe mi poslali vypis z mojho uctu platieb zaloh kde som zistil, ze si nedoplatok strhli z pravidelnej zalohy.
    Hlavne ma zaujima:
    - mozu si strhnut nedoplatok zo zalohy?
    - su povinny poslat opravne vyuctovanie ked uctovali nespavny vodomer?
    - nedopustili sa nahodou precinu podvodu?
    Podvodu sa nedopustili, predsa ti to vysvetlili, že sa to stalo nedopatrením.

    Sú povinní odstrániť chyby spôsobené nedopatrením.

    No, ak ti vyčíslili rozdiel v tvoj prospech 66 €, tak ti museli vrátiť, tých 66 €.

    Ale inak!

    Si vlastník bytu? Ak áno, tak:

    Zákon 182/1993, § 8b, odsek 2, písmeno e,f

    (2) Pri správe domu je správca povinný

    e) sledovať úhrady za plnenia a úhrady preddavkov do fondu prevádzky údržby a opráv od vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a vymáhať vzniknuté nedoplatky,

    f) umožniť vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome na požiadanie nahliadnuť do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv,

    Takže na základe písmena f si vyžiadaj všetky podklady ktoré spôsobili nedopatrenie, chybu a vypočítaj si o koľko ťa chceli okradnúť a či ti to vrátili.

    Ak nie musíš, môžeš požiadať súd, aby o nedopatrení a jeho dôsledkov v tvoj neprospech rozhodol.

    Na PORADE môžeš dostať radu, nie rozhodnutie. Rozsudok v mene Republiky.

    So Sovietksým sväzom na večné časy.

    Ak nie si vlastník bytu, môžeš mať práva na základe členských práv a povinnosti, vyplývajúcich zo stanov Bytového družstva. Máš???

    breznev je offline (nepripojený) breznev

    breznev
    Ano, som vlastnikom bytu ale nie som clenom druzstva.
    S nedoplatkom a preplatkom je to takto.
    Za roky 2008 a 2009 bol celkovy nedoplatok cca 420 euro. Podla stavu ineho (nie nasho) vodomeru. (vadne vyuctovanie) V poslednom liste odpovedali, ze "v prospech vasho uctu bolo pripisanych cca 66 euro za roky 2008 a 2009". Teda po oprave cisiel vodomerov mam aj tak nedoplatok za dva roky cca 354 euro.
    Hlavne ma zaujima - mozu si strhnut nedoplatok uvedeny vo vyuctovani na ktore som podal namietku a oni ju uznali ako opravnenu?
    Su povinny zaslat opravne vyuctovania ked priznali chybu?

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Ak bol nedoplatok 420 € nedopatrením vyšší o 66 € a po doručení vyrozumenia, prečo, ti z neho odpočítali tých 66 €, zostal ti nedoplatok 354 €. A ten si povinný uhradiť, aj penále. Ak ti stiahli nedoplatok len zo záloh, tak ti to pripočítajú vo vyúčtovaní za rok 2010. Potom možno už aj penále.

    breznev je offline (nepripojený) breznev

    breznev
    Kedze su vyuctovania za oba roky chybne, su neplatne (podla mna). Ziadat zaplatit nedoplatok podla mna mozu iba na zaklade vyuctovania a opravne (teda spravne) neposlali. Tym padom ja nemam ako skontrolovat spravnost nedoplatku (co s ohladom na predchadzajuce vyuctovanie chcem urobit), prakticky nemam doklad v zmysle zakona (vyhalsky). Preto podla mna nemusim zaplatit nedoplatok, ved namam fakturu. Neviem na zaklade akeho dokladu by odo mna chceli nedoplatok vymahat, ked jediny pravne relevantny doklad (vyuctovanie) je chybny (co uviedli v liste). To, ze vo vyuctovaniach prakticky klamu mi oznamili v odpovedi na moju namietku, ktora bola poslana normalnou postou (nie doporucene). Skratka si myslim, ze ak chcu uhradit nedoplatok, musia mi poslat vyuctovanie v zmysle zakona, teda spravne a nie len listom oznamit, ze "po preratani vam pripisujeme na ucet 66 euro". V liste sa dalej nikde nespomina kolko mam vlastne po preratani za ten ktory rok nedoplatok.
    Ake penale chcu uctovat? Z akej sumy? Na zaklade akeho vyuctovania, nespravneho?
    V podstate ma zaujima, ci su povinny poslat opravne vyuctovanie , lebo v zmysle zakona su jednak povinny poslat spravne vyuctovanie a len na zaklade vyuctovania mozu ziadat zaplatenie nedoplatku. Teda podla mna.

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Ročnému vyúčtovaniu sa hovorí preto ročné, že je za obdobie od 1.1 do 31.12 v tom istom roku. Neverím, že ti poslali ročné vyúčtovanie od 1.1.2008 do 31.12.2009.

    Ťažko robiť medzi vami sudcu, keď je len názor jednej strany. A pritom viem o čom hovoríš!

    Máš svoje právo, využi ho vo svoj prospech.

    Daj vedieť ako dopadneš.

    breznev je offline (nepripojený) breznev

    breznev
    Jasne, ze neposlali vyuctovanie za dva roky. Poslali za rok 2008 - chybu vo vodomeri som si nevsimol, nedoplatok zaplatil. Chybu som zacal zistovat az teraz, lebo zase prisiel nedoplatok a byt bol takmer cely rok prazdny. Tento nedoplatok som nezaplatil. Takze zatial budem cakat.

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Nedočkáš sa dobrej veci. Ak došlo k chybe len na vode, potrebuješ skutočné náklady za ten váš vodomer v roku 2008, počet m3 pomerových vodomerov na ktoré boli tie náklady rozpočítané máš na vyúčtovaní. Rozdiel si vypočítaš, to je tá časť nedoplatku, ktorú si zaplatil naviac. Ostatná časť nedoplatku je oprávnená. To, že sa pomýlili a ty si ich omyl odhalil, ťa neoprávňuje nezaplatiť tvoj skutočný nedoplatok na ostatných službách, zálohových úhrad. To isté sa týka aj roku 2009. Skontroluj si, či je to tých 66 euro.

    Inak, ostatní v dome to vedia? Pretože tou chybou, ak máš špatne spravené vyúčtovanie, tak ho majú všetci. O čo zaplatíš ty menej, niekto musí viac.

    breznev je offline (nepripojený) breznev

    breznev
    Podla ich vysvetlenia je novy vypocet spravny, len to nemam ako skontrolovat (neposlali mi ziadne podklady na zaklade ktorych to preratali). Poslali mi iba kopie stavu chybne fakturovaneho vodomeru a nie realne namontovaneho. Takze neviem, ci tych cca 1000m3 v nas prospech je realnych (podla realnej spotreby) alebo sa zase "len" pomylili.
    V podstate sa mi jedna o to, ci su povinny poslat opravne vyuctovanie, lebo podla mna len na zaklade spravneho vyuctovania mozu ziadat uhradu nedoplatku a aj pripadne penale.
    Nemozu mi predsa strhnut z uctu nedoplatok, ktory je vypocitany na zaklade "pomylenych" cisiel vodomerov.
    Nemali by postupovat takto: ak strhli 70 eur na zaklade zleho vyuctovania, tak maju vratit spat 70 eur - zaslat opravne vyuctovanie a strhnut realny nedoplatok za rok 2009? Opravu za rok 2008 mozu dat do nasledujuceho vyuctovania. Takze by malo vyuctovanie vyzerat asi takto: opravne vyuctovanie za rok 2009 - nedoplatok cca 40 euro a v samostatnej polozke oprava za rok 2008 preplatok cca 36 euro, teda po spocitani nedoplatok cca 4 euro a tolko mi mozu strhnutz uctu, nie?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.