Zavrieť

Porady

Ako postupovať??

Dobrý deň, neviem či táto téma patrí do tejto diskusie, ale predsa by som potrebovala Vašu radu!
Môj známy, bol zamestnaný, a po 7 odpracovaných rokoch, dal výpoveď lebo sa mu naskytla lepšia ponuka, lenže nastal problém ten, že nedostal do teraz žiadnu mzdu a ani započtový list. Známy sa snažil skontaktovať s majiteľom, lenže nedvíha mu telefóny a doporučený list, kde ho výzval na uhradenie mzdy neprevzal. Prosím Vás o radu, ako ďalej postupovať. Či je potrebné si zohnať právnika, alebo je lepšie podať na neho trestné oznámenie. Ďakujem za odpovede.
Usporiadat
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

To je charakter terajších zamestnávateľov.

Ja som to vždy riešil tak, že keď som chcel z nejakej firmy odisť ,

vždy som vybral všetku dovolenku alebo voĺno, počkal do 15-ho na vyplatu a potom som zahlasil,že odchádzam.

Pričom som v danom mesiaci neodpracoval viacej ako 2-3 dni.

vyplatu za 3 dni nech si nechá , nenažranec jeden !

Alebo mu zostanu na veniec.
2 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

K ukončeniu pracovného pomeru neodmysliteľne patria aj administratívne (papierové) náležitosti, ktoré sú dôležité z mnohých dôvodov. Dajte si pozor na to, aby vám zamestnávateľ vyhotovil tieto dôležité dokumenty:


v prvom rade dohodu o ukončení pracovného pomeru (riadne oboma stranami podpísanú), alebo výpoveď – bude vám to treba pre úrad práce,
potvrdenie o zamestnaní (tzv. zápočet rokov), ktoré obsahuje dátum, spôsob a dôvod ukončenia prac. pomeru, dobu trvania pracovného pomeru, druh vykonávaných prác, údaje pre zápočet predchádzajúcich období práceneschopností, údaje o nároku a čerpaní dovolenky, o započítaní odpracovaných rokov pre účely dovolenky, pre účely posudzovania praxe, či sa zo mzdy zamestnanca vykonávajú zrážky, v koho prospech, v akej výške a v akom poradí je pohľadávka, pre ktorú majú byť zrážky ďalej vykonávané, prípadne ďalšie oznámenia (o dosiahnutom vzdelaní, zmenenej pracovnej schopnosti a iné) - potrebné buď pre nového zamestnávateľa pri nástupe, alebo pre úrad práce pri požiadaní o sprostredkovanie zamestnania. Tento dokument si prefoťte a dobre odložte, môže sa vám v budúcnosti ešte viackrát zísť (dokonca aj keď budete žiadať o starobný dôchodok),
pracovný posudok (referencie) zamestnávateľ vystavuje na žiadosť zamestnanca v termíne do 15 dní od jeho požiadania, nie však skôr ako dva mesiace pred ukončením pracovného pomeru. Pracovný posudok obsahuje hodnotenie práce zamestnanca, jeho kvalifikácie , schopností a ďalších skutočností , ktoré majú vzťah k výkonu práce. Tento posudok vám poslúži pre nového zamestnávateľa.
Tieto dokumenty by ste mali dostať najneskôr v posledný deň trvania vášho pracovného pomeru.

Potom sú tu ešte písomnosti, ktoré je zamestnávateľ povinný vyhotoviť, avšak z objektívnych dôvodov (napr. z hľadiska spracovávania miezd) ich môže vyhotoviť až po určitom čase. Medzi tieto písomností patrí:

potvrdenie o príjme pre účely úradu práce (na výpočet podpory v nezamestnanosti) – toto potvrdenie vám zamestnávateľ vydá na požiadanie , avšak spravidla až po zúčtovaní mzdových náležitostí posledného mesiaca kedy ešte pracovný pomer trval,
potvrdenie o príjmoch zo závislej činnosti, o preddavkoch na daň, o dani vybranej zrážkou z týchto príjmov a o daňovom bonuse na vyživované deti – buď pre nového zamestnávateľa k vykonaniu ročného zúčtovania dane alebo ako podklad k daňovému priznaniu, ktoré si budete podávať sami – toto potvrdenie môže zamestnávateľ spravidla vydať až po ročnej mzdovej uzávierke.
Je nutné spomenúť , že zamestnávateľ má povinnosť zaslať na príslušnú správu sociálneho zabezpečenia váš evidenčný list dôchodkového poistenia, ktorý je veľmi dôležitý pre priznanie nároku na starobný dôchodok (potvrdzuje odpracovanú dobu u tohto zamestnávateľa) alebo jeho výpočet (potvrdzuje dosiahnuté príjmy u tohto zamestnávateľa).
Rada na záver: založte si obal, do ktorého si uložíte kópie všetkých dokumentov, ktoré pri ukončení pracovného pomeru získate, pretože nikdy neviete, kedy a načo sa vám môžu zísť a dbajte, aby vám tá jedna kópia tam vždy ostala.

V prípade, že zamestnávateľ si uvedené povinnosti nesplnil a zamerne sa im vyhyba je treba podat podnet na prislusny inspektorat práce.
Naposledy upravil VieraPopluharova : 08.10.10 at 13:17
1 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Trinidat Pozri príspevok
Dobrý deň, neviem či táto téma patrí do tejto diskusie, ale predsa by som potrebovala Vašu radu!
Môj známy, bol zamestnaný, a po 7 odpracovaných rokoch, dal výpoveď lebo sa mu naskytla lepšia ponuka, lenže nastal problém ten, že nedostal do teraz žiadnu mzdu a ani započtový list. Známy sa snažil skontaktovať s majiteľom, lenže nedvíha mu telefóny a doporučený list, kde ho výzval na uhradenie mzdy neprevzal. Prosím Vás o radu, ako ďalej postupovať. Či je potrebné si zohnať právnika, alebo je lepšie podať na neho trestné oznámenie. Ďakujem za odpovede.
Určite by som nesedela so založenými rukami, keďže on nereaguje na jeho upozornenia, ale by som dala podnet na Inšpektorát práce, už aj z dôvodu nevyplatenia mzdy. Ale - je tu ešte otázne, či známy ukončil riadne pracovný pomer výpoveďou podľa ZP a či mu ju zodpovedný pracovník podpísal.
0 0
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

Tak treba postupovať ako som uviedol v #2 .

Dnešní zamestnávatelia sa citia ako "bohovia"

ale to všetko len do času.

Pán Boh je pamätlivý, a jeho mlyny melú dokladne a hlavne naisto !
2 0
dušinka dušinka

dušinka je offline (nepripojený) dušinka

Laco-monter Pozri príspevok
To je charakter terajších zamestnávateľov.

Ja som to vždy riešil tak, že keď som chcel z nejakej firmy odisť ,

vždy som vybral všetku dovolenku alebo voĺno, počkal do 15-ho na vyplatu a potom som zahlasil,že odchádzam.

Pričom som v danom mesiaci neodpracoval viacej ako 2-3 dni.

vyplatu za 3 dni nech si nechá , nenažranec jeden !

Alebo mu zostanu na veniec.
Tak to je charakter terajších zamestnancov. Páči sa Ti to? Pán Boh nie je náhlivý, ale pamätlivý.
Naposledy upravil dušinka : 08.10.10 at 13:28
0 0
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

dušinka Pozri príspevok
Tak to je charakter terajších zamestnancov. Páči sa Ti to?
Zamestnanec nie je nevoľník.

Má možnosť KEDYKOĽVEK ukončiť zamestnanecký vzťah.

A zamestnavateľ má POVINNOSŤ uhradiť mu všetky jeho pohĺadavky.

Tak hovorí ZAKON, načo okolo toho nejaké zbytočné EMOCIE ?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Trinidat Pozri príspevok
Dobrý deň, neviem či táto téma patrí do tejto diskusie, ale predsa by som potrebovala Vašu radu!
Môj známy, bol zamestnaný, a po 7 odpracovaných rokoch, dal výpoveď lebo sa mu naskytla lepšia ponuka, lenže nastal problém ten, že nedostal do teraz žiadnu mzdu a ani započtový list. Známy sa snažil skontaktovať s majiteľom, lenže nedvíha mu telefóny a doporučený list, kde ho výzval na uhradenie mzdy neprevzal. Prosím Vás o radu, ako ďalej postupovať. Či je potrebné si zohnať právnika, alebo je lepšie podať na neho trestné oznámenie. Ďakujem za odpovede.
Kedy skončil pracovný pomer ? (ak vôbec skončil a výpoveďou nazval skončenie prac. pomeru možno zo dňa na deň, s čím zamestnávatel nemusel súhlasiť)
0 0
dušinka dušinka

dušinka je offline (nepripojený) dušinka

Laco-monter Pozri príspevok
Tak treba postupovať ako som uviedol v #2 .

Dnešní zamestnávatelia sa citia ako "bohovia"

ale to všetko len do času.

Pán Boh je pamätlivý, a jeho mlyny melú dokladne a hlavne naisto !
A načo takéto príspevky, ktoré nič neriešia? Len aby reč nestála? Niekedy mlčať je zlato.
0 0
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

dušinka Pozri príspevok
A načo takéto príspevky, ktoré nič neriešia? Len aby reč nestála? Niekedy mlčať je zlato.

práveže treba o tom rozprávať, lebo ONI sa naozaj cítia ako "bohovia"

no posledná bitva už vzplála , stačí len dať sa na pochod ,

a zvrhnuť utlačovateĺov a vykorisťovateĺov.
1 0
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

dušinka Ty sa zastávaš týchto vykorisťovateĺov, týchto zlodejov ?

čo sa vyvážajú v X-5-kach, či Q-7 -ičkách a svojim zamestnancom hovoria, že im nemože dvihnuť plat , lebo je kríza ???

FUUUUJ !
1 0
dušinka dušinka

dušinka je offline (nepripojený) dušinka

Laco-monter Pozri príspevok
dušinka Ty sa zastávaš týchto vykorisťovateĺov, týchto zlodejov ?

čo sa vyvážajú v X-5-kach, či Q-7 -ičkách a svojim zamestnancom hovoria, že im nemože dvihnuť plat , lebo je kríza ???

FUUUUJ !
Ani náhodou, ale Ty si písal o všetkých zamestnávateľoch. A mňa si tým urazil. Ja mám Yarisku, ale platy momentálne nemôžem dvíhať, lebo je kríza.
0 0
dušinka dušinka

dušinka je offline (nepripojený) dušinka

Laco-monter Pozri príspevok
práveže treba o tom rozprávať, lebo ONI sa naozaj cítia ako "bohovia"

no posledná bitva už vzplála , stačí len dať sa na pochod ,

a zvrhnuť utlačovateĺov a vykorisťovateĺov.

No tak konaj.
0 0
Holder Miro Holder Miro

Holder Miro je offline (nepripojený) Holder Miro

dušinka Pozri príspevok
Ani náhodou, ale Ty si písal o všetkých zamestnávateľoch. A mňa si tým urazil. Ja mám Yarisku, ale platy momentálne nemôžem dvíhať, lebo je kríza.

Asi tu Laco niekomu riadne stúpil na "otlak".
1 0
dušinka dušinka

dušinka je offline (nepripojený) dušinka

Vôbec nie. A mne už vonkoncom. Nemám však rada tárajov, ktorí reagujú za každú cenu na všetko.
A za takého považujem niekedy aj Laca-montéra.
0 2
Holder Miro Holder Miro

Holder Miro je offline (nepripojený) Holder Miro

dušinka Pozri príspevok
Vôbec nie. A mne už vonkoncom. Nemám však rada tárajov, ktorí reagujú za každú cenu na všetko.
A za takého považujem niekedy aj Laca-montéra.
Lenže Tvoja reakcia, bola zámienkou pre vedenie porady, aby Laca-montera

vylúčili z pridávania prispevkov do Porady.

Takže taký bol pre neho dosledok, ktorý tebe vonkoncom nevadí.

A mimochodom, Laco hovoril pravdu o podnikateĺoch,

on nemohol vedieť, že práve Ty niekoho zamestnávaš.
2 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Sedem rokov bez mzdy???

Kríza?

Kríza, kríza! Ale ta bola vždy. Len sa o nej nehovorilo. Ale sa využívala. Prečo nie dnes???

Kríza je hlúposť, čo je húposť???
0 0
dušinka dušinka

dušinka je offline (nepripojený) dušinka

Holder Miro Pozri príspevok
Lenže Tvoja reakcia, bola zámienkou pre vedenie porady, aby Laca-montera

vylúčili z pridávania prispevkov do Porady.

Takže taký bol pre neho dosledok, ktorý tebe vonkoncom nevadí.

A mimochodom, Laco hovoril pravdu o podnikateĺoch,

on nemohol vedieť, že práve Ty niekoho zamestnávaš.
No vidíš, lenže on to napísal takým spôsobom, ako keby som ja ako zamestnávateľ napísala, že všetky zamestnanci sú lajdáci , špekulanti a rozmýšľajú nad tým, ako svojho zamestnávateľa oklamať. To by sa tu roztočil kolotoč. Že? Nemaj boj Laco sa spamätá.
0 0
Holder Miro Holder Miro

Holder Miro je offline (nepripojený) Holder Miro

dušinka Pozri príspevok
No vidíš, lenže on to napísal takým spôsobom, ako keby som ja ako zamestnávateľ napísala, že všetky zamestnanci sú lajdáci , špekulanti a rozmýšľajú nad tým, ako svojho zamestnávateľa oklamať. To by sa tu roztočil kolotoč. Že? Nemaj boj Laco sa spamätá.
Ešte raz,

Laco-monter nemohol vedieť, že práve Ty niekoho zamestnávaš.

A celé sa mi to vidí nejaké čudné.

Vylúčiť zaslužilého poraďaka s 2.500 prispevkami,len preto, že niekto

povie "urazil (-la) som sa na Tvojom príspevku", mi pripadá veľmi čudné.

A ešte čudnejšie mi pripáda to,že sa tak stalo okolo 16:30 v piatok poobede,keď administrator /Richard/

už nebol prítomný.

žeby nejaké vyrovnávanie si účtov z minulosti ??

Panie moderatorky porady ??

A aký kolotoč, sa mal rozkrútiť.?

Ja verím,že Laco-monter to tak nenechá.
Naposledy upravil Holder Miro : 09.10.10 at 04:01
3 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Myslím, že reakcia Laca v tejto téme bola absolutne neprimeraná. Z prvého príspevku nie je zrejmé, kedy a či pracovný pomer zamestnanca vôbec skončil (na doplňujúce otázky zadávatel nereagoval). Je dosť možné, že zamestnanec chcel skončiť pracovný pomer dohodou, s čím zamestnávatel nesúhlasil ...
0 0
dušinka dušinka

dušinka je offline (nepripojený) dušinka

Veronikasad, ďakujem za reakciu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať