Zavrieť

Porady

Urcenie platovej triedy zamestnanca ZUS

Dobry den, chcem sa spytat na platove zaradenie v ZUS. Mam ukoncene konzervatorium (absolutorium, hra na klaviri) a Pedagogicku fakultu UMB (Hudobna vychova - Pedagogika). Mam 6 rocnu prax, kedze som vyucovala uz pocas studia a po skonceni vysokej som bola zaradena do 10 platovej triedy. Od 1.1.2010 ma zaradili do 9. platovej triedy z dovodu, ze mam vacsinovy uvazok hry na klaviri a len dve hodiny teorie. Podla zakona 317 by som vraj mala mat polovicny uvazok teorie, preto som teraz vedena ako - Vysokoskolsky pracovnik nakvalifikovany. Mam sancu dostat sa spat do 10 platovej triedy?
Usporiadat
pe.pe pe.pe

pe.pe je offline (nepripojený) pe.pe

optimista
laura 25 Pozri príspevok
Dobry den, chcem sa spytat na platove zaradenie v ZUS. Mam ukoncene konzervatorium (absolutorium, hra na klaviri) a Pedagogicku fakultu UMB (Hudobna vychova - Pedagogika). Mam 6 rocnu prax, kedze som vyucovala uz pocas studia a po skonceni vysokej som bola zaradena do 10 platovej triedy. Od 1.1.2010 ma zaradili do 9. platovej triedy z dovodu, ze mam vacsinovy uvazok hry na klaviri a len dve hodiny teorie. Podla zakona 317 by som vraj mala mat polovicny uvazok teorie, preto som teraz vedena ako - Vysokoskolsky pracovnik nakvalifikovany. Mam sancu dostat sa spat do 10 platovej triedy?
Šanca zomiera posledná

Nie som zo ZUŠ, ale vyhlášky o kvalifikačných predpokladoch jasne hovoria, že si kvalifikovaná pre prácu učiteľa ZUŠ. Nie jasne rozumiem tomu, že "učiteľ teórie" a "učiteľ hry na klavíri". Pokiaľ viem, zákon pozná len učiteľa. A nenašiel som v ňom žiadnu zmienku o tom, že by si mala mať nadpolovičný úväzok teórie. Ty tam predsa neučíš hebrejčinu ako bokovku. Oba predmety, či hra, či teória sú riadne vyučovacie predmety a ako som uviedol, absolvovaním učiteľstva umelecko-výchovného, či výchovného predmetu, si splnila kvalifikačný predpoklad pre vyučovanie oboch.
Skutočne by som zašiel za šéfstvom a žiadal presné znenie §, na základe ktorého z Teba urobili nekvalifikovanú.

Ešte jedna otázka. Kedy si skončila VŠ? Myslím rok, resp. kedy si nastúpila do pracovného pomeru? Aj keď to nesúvisí s kvalifikovanosťou, mohlo by to vysvetliť zaradenie do 9. platovej triedy...zas je tam zádrhel..že od 1.1...?
3 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Janka 52 Janka 52

Janka 52 je offline (nepripojený) Janka 52

laura 25 Pozri príspevok
Dobry den, chcem sa spytat na platove zaradenie v ZUS. Mam ukoncene konzervatorium (absolutorium, hra na klaviri) a Pedagogicku fakultu UMB (Hudobna vychova - Pedagogika). Mam 6 rocnu prax, kedze som vyucovala uz pocas studia a po skonceni vysokej som bola zaradena do 10 platovej triedy. Od 1.1.2010 ma zaradili do 9. platovej triedy z dovodu, ze mam vacsinovy uvazok hry na klaviri a len dve hodiny teorie. Podla zakona 317 by som vraj mala mat polovicny uvazok teorie, preto som teraz vedena ako - Vysokoskolsky pracovnik nakvalifikovany. Mam sancu dostat sa spat do 10 platovej triedy?
Podľa môjho názoru Tvoje zaradenie je správne - keďže ozaj neučíš nadpolovičnú väčšinu Tvojich vyštudovaných predmetov, ktoré si dosiahla vysokoškolským štúdiom.
Na základe absolvovaného odboru Hudobná výchova môžeš v Tvojom prípade na ZUŠ učiť len teóriu. Na vyučovanie hry na klavír Ťa oprávňuje vyššie odborné vzdelanie - absolutórium - hra na nástroj- klavír, ale ako píšeš, učíš len 2 hdiny - a to je málo.
Podľa teórie Min. školstva si zaradená na základe najvyššieho dosiahnutého vzdelania - t.j. VŠ II stupňa - do 9. platovej triedy .....do splnenia predpokladov, čiže tzv. nekvalifikovane, čiže kým nebudeš učiť na ZUŠ teóriu v nadpolovičnej väčšine.
Potom budeš posudzovaná ako kvalifikovaná učiteľka ZUŠ na úrovni vysokoškolského vzdelania II. stupňa /Hudobná výchova/ a Tvoje zaradenie bude 10 PT ako samostatný pedag.zam. Ak získaš atestáciu, tak to bude 11 PT.

A ešte jeden dotaz: máš vyštudovaný odbor učiteľstvo všeobecnovzdel. predmetov /Hudobná výchova-Pedagogika/ alebo učiteľstvo umelecko-
výchovných predmetov ?
Naposledy upravil Janka 52 : 13.10.10 at 07:22
1 0
pe.pe pe.pe

pe.pe je offline (nepripojený) pe.pe

optimista
Janka 52 Pozri príspevok
Podľa môjho názoru Tvoje zaradenie je správne - keďže ozaj neučíš nadpolovičnú väčšinu Tvojich vyštudovaných predmetov, ktoré si dosiahla vysokoškolským štúdiom.
Na základe absolvovaného odboru Hudobná výchova môžeš v Tvojom prípade na ZUŠ učiť len teóriu. Na vyučovanie hry na klavír Ťa oprávňuje vyššie odborné vzdelanie - absolutórium - hra na nástroj- klavír, ale ako píšeš, učíš len 2 hdiny - a to je málo.
Podľa teórie Min. školstva si zaradená na základe najvyššieho dosiahnutého vzdelania - t.j. VŠ II stupňa - do 9. platovej triedy .....do splnenia predpokladov, čiže tzv. nekvalifikovane, čiže kým nebudeš učiť na ZUŠ teóriu v nadpolovičnej väčšine.
Potom budeš posudzovaná ako kvalifikovaná učiteľka ZUŠ na úrovni vysokoškolského vzdelania II. stupňa /Hudobná výchova/ a Tvoje zaradenie bude 10 PT ako samostatný pedag.zam. Ak získaš atestáciu, tak to bude 11 PT.

A ešte jeden dotaz: máš vyštudovaný odbor učiteľstvo všeobecnovzdel. predmetov /Hudobná výchova-Pedagogika/ alebo učiteľstvo umelecko-
výchovných predmetov ?
Janka, v ktorej norme je predpísaný Tebou popísaný kvalifikačný predpoklad, extra pre teóriu, extra pre hru? Neviem nič nájsť a zaujíma ma to.

Pozerám do 437-ky a tam je jasne:

1. v študijnom programe v odbore učiteľstvo umelecko-výchovných a výchovných predmetov

3. vzdelanie požadované na vyučovanie všeobecnovzdelávacích predmetov v ročníkoch 5 – 12 uvedené v častiach
V a VII príslušného alebo príbuzného študijného odboru

6. len na vyučovanie predmetov špeciálnej odbornej prípravy v odbore hudba a spev – hudobná teória absolvovanie
jednopredmetového a kombinačného štúdia hudobnej výchovy pre 5. – 12. ročník...toto je jediná zmienka o predmete

Vyhláška definuje kvalifikáciu pre odbor, nie pre jednotlivé predmety odboru. Čakám odpoveď. Vďaka.


Pokiaľ ide o odbor, ktorý zadávateľka absolvovala, v podstate je jedno či ten, či onen, nakoľko starší odbor mal názov učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov bez ohľadu na predmet, ale podľa európskych noriem bol tento obor zrušený a bol nahradený učiteľstvom akademických predmetov a učiteľstvom umelecko-výchovných a výchovných predmetov. Študent môže absolvovať buď jednoodborové štúdium v príslušnom odbore, alebo kombináciu dvoch predmetov jedného odboru, alebo kombináciu dvoch predmetov rôznych odborov.
Naposledy upravil pe.pe : 13.10.10 at 08:28
0 0
Janka 52 Janka 52

Janka 52 je offline (nepripojený) Janka 52

Menovaná má VOV - hra na klavír. Oprávňuje ju učiť na ZUŠ hra na klavír, zaradenie 8 PT.
Získala VŠ II. st. - ale neštudovala na Akadémií muzických umení - hra na nástroj - klavír - to by ju oprávňovalo učiť klavír na úrovni VŠ II. stupňa na ZUŠ. Mala by titul Mgr Art.
Študovala Hudobnú výchovu na PF - s ňou môže učiť hudobnú výchovu na ZŠ, SOŠ ale na ZUŠ len teóriu /veď keď by napr. vedela hrať len na dychové nástroje, mohla by učiť klavír?/.
Keďže ale ona učí hru na nástroji- klavír - je posudzovaná ako zamestnanec s iným ako požadovaným vzdelaním VŠ II. stupňa, keďže nemá ten konkrétny klavír vyštudovaný na úrovni VŠ. Len vďaka tomu, že klavír vyštudovala na konzervatóriu, ho môže učiť, ale dosiahnutý stupeň vzdelania ju oprávňuje zaradiť do 9 PT. Čiže je kvalifikovaná učiteľka, ale pre zaradenie v platovej triede vysokoškoleskej je akoby nekvalifikovaná - do splnenia predpokladov, čiže keď bude učiť predmety svojej aprobácie v nadpolovičnej väčšine - to je hudobnú výchovu /teória/.

Ani ja nerobím ZUŠ, ale pred 10 rokmi som zaraďovala aj na ZUŠ, a mysím si, že to platí aj naďalej - keďže aj na ZUŠ už opäť musia plniť kvalif. predpoklady. Pred tými 10 rokmi takéto zaradenie bolo na 100% dobré.
2 0
pe.pe pe.pe

pe.pe je offline (nepripojený) pe.pe

optimista
Janka 52 Pozri príspevok
Menovaná má VOV - hra na klavír. Oprávňuje ju učiť na ZUŠ hra na klavír, zaradenie 8 PT.
Získala VŠ II. st. - ale neštudovala na Akadémií muzických umení - hra na nástroj - klavír - to by ju oprávňovalo učiť klavír na úrovni VŠ II. stupňa na ZUŠ. Mala by titul Mgr Art.
Študovala Hudobnú výchovu na PF - s ňou môže učiť hudobnú výchovu na ZŠ, SOŠ ale na ZUŠ len teóriu /veď keď by napr. vedela hrať len na dychové nástroje, mohla by učiť klavír?/.
Keďže ale ona učí hru na nástroji- klavír - je posudzovaná ako zamestnanec s iným ako požadovaným vzdelaním VŠ II. stupňa, keďže nemá ten konkrétny klavír vyštudovaný na úrovni VŠ. Len vďaka tomu, že klavír vyštudovala na konzervatóriu, ho môže učiť, ale dosiahnutý stupeň vzdelania ju oprávňuje zaradiť do 9 PT. Čiže je kvalifikovaná učiteľka, ale pre zaradenie v platovej triede vysokoškoleskej je akoby nekvalifikovaná - do splnenia predpokladov, čiže keď bude učiť predmety svojej aprobácie v nadpolovičnej väčšine - to je hudobnú výchovu /teória/.

Ani ja nerobím ZUŠ, ale pred 10 rokmi som zaraďovala aj na ZUŠ, a mysím si, že to platí aj naďalej - keďže aj na ZUŠ už opäť musia plniť kvalif. predpoklady. Pred tými 10 rokmi takéto zaradenie bolo na 100% dobré.
Janka, zrejme sme si neporozumeli. To čo píšeš, musí mať oporu v legislatíve. Presne ako píšeš, aj ZUŠ musia plniť kvalifikačné predpoklady. A ja chcem vedieť, ktorá aktuálna vyhláška presne to, čo píšeš, hovorí. Pretože, to už asi píšem tretíkrát, v 437 nič také nenachádzam...a zaujíma ma to.
0 0
Janka 52 Janka 52

Janka 52 je offline (nepripojený) Janka 52

pe.pe Pozri príspevok
Janka, zrejme sme si neporozumeli. To čo píšeš, musí mať oporu v legislatíve. Presne ako píšeš, aj ZUŠ musia plniť kvalifikačné predpoklady. A ja chcem vedieť, ktorá aktuálna vyhláška presne to, čo píšeš, hovorí. Pretože, to už asi píšem tretíkrát, v 437 nič také nenachádzam...a zaujíma ma to.
Časť X vyhlášky 437/2010 - bod 4
VŠ II. st. príslušného alebo príbuzného študijného odboru požadované na vyučovanie profesijných umeleckých predmetov uvedené v časti VIII písm. A - body 28-38

konkrétne bod 30 hovorí:
len ne vyučovanie t e o r e t i c k ý c h umeleckých predmetov a zborového spevu v hudobnom odbore - študijný odbor učiteľstvo všeobecnovzdelávacíh predmetov pre 5.-12. roč. s aprobačným predmetom HV
podľa mňa: má horeuvedený predmet HV - oprávňuje ju učiť t e ó r i u na ZUŠ.
2 0
pe.pe pe.pe

pe.pe je offline (nepripojený) pe.pe

optimista
Janka 52 Pozri príspevok
Časť X vyhlášky 437/2010 - bod 4
VŠ II. st. príslušného alebo príbuzného študijného odboru požadované na vyučovanie profesijných umeleckých predmetov uvedené v časti VIII písm. A - body 28-38

konkrétne bod 30 hovorí:
len ne vyučovanie t e o r e t i c k ý c h umeleckých predmetov a zborového spevu v hudobnom odbore - študijný odbor učiteľstvo všeobecnovzdelávacíh predmetov pre 5.-12. roč. s aprobačným predmetom HV
podľa mňa: má horeuvedený predmet HV - oprávňuje ju učiť t e ó r i u na ZUŠ.
Lenže bod 4 neneguje body 1 a 3. Body sa čítajú 1 alebo 2 alebo 3..., nie 1 a zároveň 2 a zároveň 3...a ak má absolvované učiteľstvo umelecko-výchovných a výchovných predmetov, alebo všeobecnovzdelávacích predmetov je podľa týchto bodov kvalifikovaná bez ďalších podmienok.
Inak, ja sa nechcem sporiť, len hľadám logiku v tomto všetkom. A vidím, že dosť neporiadne je táto vyhláška v tomto bode ošetrená. A nielen táto vyhláška a nielen v tomto bode.
0 0
Janka 52 Janka 52

Janka 52 je offline (nepripojený) Janka 52

Máš pravdu, nech sa k danej problematike vyjadria nejakí zuškári, oni by v tom mali mať jasno /ja som volala jednu ZUŠ mimo nášho okresu - a tiež by ju zaradili do 9 PT - práve preto, že učí málo teórie./
Naposledy upravil Janka 52 : 13.10.10 at 13:56
0 0
zdenka131 zdenka131

zdenka131 je offline (nepripojený) zdenka131

logopéd, psychopéd, pedagóg, večný študent, absolvent viacerých VŠ ...viac
Ahojte, pýtala som sa známej, ktorá učí na ZUŠ, potvrdila to, čo tvrdí Janka 52.
5 0
pe.pe pe.pe

pe.pe je offline (nepripojený) pe.pe

optimista
Super, keď je to priamo od zdroja, bude to pravda. Aj tak budem ešte vo voľnom čase špekulovať Mne na tom mojom pohľade nesedelo práve to, čo janka písala o učení hry na nástroj - klavír....dychové...mali by potom páni z ministerstva podrobne rozpracovať kv. predpoklady pre zušky aspoň tak, ako pre základky a stredné školy, čiže po predmetoch...
0 0
zdenka131 zdenka131

zdenka131 je offline (nepripojený) zdenka131

logopéd, psychopéd, pedagóg, večný študent, absolvent viacerých VŠ ...viac
Tiež som si nebola istá tým, aký postup je správny, preto som sa spýtala kamarátky zo ZUŠ.
0 0
laura 25 laura 25

laura 25 je offline (nepripojený) laura 25

Mam vystudovane ucitelstvo vseobecno-vzdelavacich predmetov a zial nie som jedina z nasej skoly, ktora ma tento probleem. Len nechapem, preco moji byvali spoluziaci s tou istou vystudovanou skolou strednou i vysokou, ktori ucia v inych mestach su v 10 platovej, i ked neucia teoriu. Ako si to odovodnuju ich nadriadeni? Kazda ZUS si robi ako sa im zachce?
0 0
laura 25 laura 25

laura 25 je offline (nepripojený) laura 25

A este by som sa rada spytala na jednu vec. Naco som potom studovala konzervatorium, ked moj kolega uci slacikove nastroje a ma vystudovanu strednu pedagogicku i vysoku pedagogicku, nikdy sa vlastne tomu nastroju poriadne nevenoval a tiez je v 9 platovej? Keby som vedela ako to dopadne urcite by som sa posnazila o VSMU. Lebo to vyzera tak, ze som mohla skoncit kludne aj gympel a PdF a bolo by to jedno. A vlastne mozem ja zato, ze u nas by potrebovali este dalsi dvaja ucitelia teoriu aby boli v 10? Poradte co mam robit, pretoze ucim 17 klaviristov a k teorii sa nikdy nadostanem, kedze nema kto ucit klavir a nasa ucitelka HN nie je na nastroj kvalifikovana. Cize vzdy budem ucit iba nastroj, co ma sice bavi ale to mam byt dalsich 20 rokov v 9 platovej? Laura 26
0 0
laura 25 laura 25

laura 25 je offline (nepripojený) laura 25

Zdravim, vysoku skolu som skoncila pred dvoma rokmi, ale ucit som zacala este pocas konzervatoria v 5.rocniku - mala som vtedy 19 rokov. Cize mam 6 rokov praxe a niekolko dni, co mam uvedene i v zmluve v sucasnej praci. Ma to nejaky suvis s mojim zaradenim? Dakujem, Laura
0 0
pe.pe pe.pe

pe.pe je offline (nepripojený) pe.pe

optimista
laura 25 Pozri príspevok
Mam vystudovane ucitelstvo vseobecno-vzdelavacich predmetov a zial nie som jedina z nasej skoly, ktora ma tento probleem. Len nechapem, preco moji byvali spoluziaci s tou istou vystudovanou skolou strednou i vysokou, ktori ucia v inych mestach su v 10 platovej, i ked neucia teoriu. Ako si to odovodnuju ich nadriadeni? Kazda ZUS si robi ako sa im zachce?
Nuž, jediné čo mi napadne (po predchádzajúcej diskusii), že je zrejme naozaj chaos v zaraďovaní absolventov učiteľstva. Tak, ako som tvrdil, podľa vyhlášky si plne kvalifikovaná, ale prikláňam sa k názoru janky, potvrdenému zdenkinou priateľkou. V tomto Ti môžem poradiť len to, aby si sa obrátila na riaditeľa ZUŠ, kde učia Tvoji spolužiaci...ale nenápadne...s prosbou o radu, ako a podľa čoho by si bola zaradená. Ostáva ešte osobný úrad na ministerstve školstva.
Netvrdil by som, že každá ZUŠ robí čo chce, skôr robí to, čo si myslí že je správne a nie je to v rozpore s vyhláškou.
Pokiaľ ide o toho huslistu, ak má vyštudovanú nejakú výchovu, tak je na tom presne ako Ty.
A čo ďalej?
Ak je to s hrou na klavír ozaj tak, ako sa tu písalo, tak zrejme budeš musieť prejsť ďalšou školou s umeleckým zameraním a až potom získaš plnú kvalifikáciu a platovku 10.
Je ešte možnosť postúpiť do 10. cez atestačnú skúšku, ale tú môžu vykonať len kvalifikovaní zamestnanci.
0 0
Janka 52 Janka 52

Janka 52 je offline (nepripojený) Janka 52

pe.pe Pozri príspevok
Nuž, jediné čo mi napadne (po predchádzajúcej diskusii), že je zrejme naozaj chaos v zaraďovaní absolventov učiteľstva. Tak, ako som tvrdil, podľa vyhlášky si plne kvalifikovaná, ale prikláňam sa k názoru janky, potvrdenému zdenkinou priateľkou. V tomto Ti môžem poradiť len to, aby si sa obrátila na riaditeľa ZUŠ, kde učia Tvoji spolužiaci...ale nenápadne...s prosbou o radu, ako a podľa čoho by si bola zaradená. Ostáva ešte osobný úrad na ministerstve školstva.
Netvrdil by som, že každá ZUŠ robí čo chce, skôr robí to, čo si myslí že je správne a nie je to v rozpore s vyhláškou.
Pokiaľ ide o toho huslistu, ak má vyštudovanú nejakú výchovu, tak je na tom presne ako Ty.
A čo ďalej?
Ak je to s hrou na klavír ozaj tak, ako sa tu písalo, tak zrejme budeš musieť prejsť ďalšou školou s umeleckým zameraním a až potom získaš plnú kvalifikáciu a platovku 10.
Je ešte možnosť postúpiť do 10. cez atestačnú skúšku, ale tú môžu vykonať len kvalifikovaní zamestnanci.
Ja vidím najschodnejšiu cestu podľa odstavca(7) - časť X. - kvalifikačné predpoklady - vyhl. č. 437/2009 Z.z./ -- pokúsiť sa doštudovať odbor hudobná pedagogika a v kombinácii s ukončeným štúdiom konzevatória s absolutóriom by to potom malo byť dostačujúce. Skús sa opýtať na PF v B.Bystrici ako ďalej.
0 0
pe.pe pe.pe

pe.pe je offline (nepripojený) pe.pe

optimista
Halo halo! našiel som ešte lepšiu možnosť! Pedagogická fakulta Univerzity Komenského v rámci Celoživotného vzdelávania poskytuje kontinuálne kvalifikačné vzdelávanie pre absolventov hudobnej výchovy a získajú takto kvalifikáciu aj pre hru na nástroj!
Pozri si infoleták fakulty:

http://www.fedu.uniba.sk/index.php?id=3218 hneď prvý link hore (ponuka...)

Na 6. strane sú kontakty, ďalej potom vyberám:

1.14 Kvalifikačné vzdelávanie učiteľstvo hudobného umenia
Štúdium je určené absolventom 2. stupňa vysokoškolského štúdia s aprobáciou učiteľstvo hudobnej výchovy (resp. učiteľstvo hudobného umenia), ktorí získajú aprobáciu aj pre vyučovanie a) hry na nástroji, b) spevu, c) zborového dirigovania na základných umeleckých školách (ZUŠ).

Problém je v tom, že pre tento rok už prijímanie prebehlo, ale skús sa nakontaktovať a ak je kurz otvorený, skús sa dodatočne prihlásiť. Je to síce formou samoplatcovstva, ale tie cca 2 roky sú menej ako riadne štúdium a navyše je to kontinuálne vzdelávanie a získaš 60-70 kreditov...ak to vyjde, budeš mať nielen 10. platovku, ale aj 2 kreditové príplatky (12% z tarify k platu na 7 rokov, alebo si urobíš 1. atestáciu a pôjdeš do 11. platovky). Ak to nevyjde tento rok, tak v budúcom akademickom.
4 0
laura 25 laura 25

laura 25 je offline (nepripojený) laura 25

Dakujem Vam velmi pekne za informacie, musim si to vsetko prestudovat a uvidim, co dalej. Este raz vdaka!
0 0
kvietok12 kvietok12

kvietok12 je offline (nepripojený) kvietok12

Ahoj Laura, uz si vyriesila dany problem? pretoze tento isty problem som zacala mat aj ja a neviem sa dopracovat k vysledku, kazdy hovori inak
0 0
nadka1 nadka1

nadka1 je offline (nepripojený) nadka1

účtovník
Dobrý deň,
prosím poradiť, do ktorej platovej tiredy bude zaradený učiteľ ZUŠ, absolvent konzervatória v odbore spev, ktorý ukončil teraz školu a bude vyučovať spev. Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať