Zavrieť

Porady

Fajcenie na pracovisku

Ahojte,

robim vo firme (spolu so sefom je nas spolu 6 ludi), kde majitel firmy a este 2 kolegovia fajcia vo firme. Ja nenavidim zapach cigaretoveho dymu, proste mi strasne vadi! Moj "uzasny" sef mi nielen ze nekuri v miestnosti, kde sa nachadzam (preto pouzivam ohrievac), ale dokonca mam zakaz vetrania. Ked som vcera rano prisla do firmy, tak som nechala otvorene dvere, nech sa trochu vyvetra. On sa nervozne spytal, ze kto tu vetra, ja som mu povedala, ze ja vetram, lebo tu smrdia cigarety, na co mi on povedal neprijemnym a nervoznym tonom, ze si mam vetrat doma a ze si budem platit za kurenie... Takze ja musim sediet 8 hodin kazdy den v smrade cigariet a mam si platit za studeny radiator! Je toto normalne???
Usporiadat
Téma je uzavretá.
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

MarcelaG Pozri príspevok
Ahojte,

robim vo firme (spolu so sefom je nas spolu 6 ludi), kde majitel firmy a este 2 kolegovia fajcia vo firme. Ja nenavidim zapach cigaretoveho dymu, proste mi strasne vadi! Moj "uzasny" sef mi nielen ze nekuri v miestnosti, kde sa nachadzam (preto pouzivam ohrievac), ale dokonca mam zakaz vetrania. Ked som vcera rano prisla do firmy, tak som nechala otvorene dvere, nech sa trochu vyvetra. On sa nervozne spytal, ze kto tu vetra, ja som mu povedala, ze ja vetram, lebo tu smrdia cigarety, na co mi on povedal neprijemnym a nervoznym tonom, ze si mam vetrat doma a ze si budem platit za kurenie... Takze ja musim sediet 8 hodin kazdy den v smrade cigariet a mam si platit za studeny radiator! Je toto normalne???
si v pozícii zamestnanca ? Lebo inak nerozumiem, za aký studený radiator platíš ...
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
MarcelaG MarcelaG

MarcelaG je offline (nepripojený) MarcelaG

veronikasad Pozri príspevok
si v pozícii zamestnanca ? Lebo inak nerozumiem, za aký studený radiator platíš ...
Ano som zamestnanec. Ja neplatim za ziadny radiator, len moj sef mi povedal, ze si budem platit kurenie. Asi som ho nasrala, ze som chcela cerstvy vzduch, lebo isla zima do firmy, kedze je to logicke, lebo vonku uz nie je leto...
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

MarcelaG Pozri príspevok
Ano som zamestnanec. Ja neplatim za ziadny radiator, len moj sef mi povedal, ze si budem platit kurenie. Asi som ho nasrala, ze som chcela cerstvy vzduch, lebo isla zima do firmy, kedze je to logicke, lebo vonku uz nie je leto...
a ty nevieš, že vypnutý radiátor nekúri ??? takže platiť nemáš čo ???
0 0
bobino38 bobino38

bobino38 je offline (nepripojený) bobino38

...je smutné, že u sukromníkov si možu šefovia robiť a hovoriť nám čo chcú, ak sa nepáči, možeš ísť, chceš sa sťažovať, nemáš komu, a ked aj hej, tak poletíš...ak nepomôže normalny rozumný rozhovor so šefom, tak tu niet inej rady, vbuď vydržať a držať ústa a krok alebo najsť si inú robotu...
0 0
MarcelaG MarcelaG

MarcelaG je offline (nepripojený) MarcelaG

ewita888 Pozri príspevok
a ty nevieš, že vypnutý radiátor nekúri ??? takže platiť nemáš čo ???
Ja nie som debil, ze neviem, ze vypnuty radiator nekuri! Ja som mu aj povedala, ze mi nekuri. Tu ide o to, ze nemozem vetrat a nie o to, co mi povedal v navale svojej nervozity...
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

MarcelaG Pozri príspevok
Ja nie som debil, ze neviem, ze vypnuty radiator nekuri! Ja som mu aj povedala, ze mi nekuri. Tu ide o to, ze nemozem vetrat a nie o to, co mi povedal v navale svojej nervozity...
TY si tu hodila vetu, že či máš platiť za vypnutý radiator.. a akú radu vlastne chceš ?
0 0
MarcelaG MarcelaG

MarcelaG je offline (nepripojený) MarcelaG

No vsak toto, ze clovek si nepomoze. Ak by bolo jednoduche najst si robotu, tak tu uz davno nie som, lebo moj sef je jeden otrasny clovek, ktory si nic a nikoho nevazi. Clovek ho zacne zaujimat, ak od neho nieco potrebuje a ked dostane to, co chcel, tak uz je uplne nezaujimavy... Nechapem, ako moze byt jeden clovek taky arogantny, hnusny a nevazit si svojich zamestnancov. Svoju zlost, hnev si vybija na nas zamestnancov... Ale to je uz o inom...
0 0
MarcelaG MarcelaG

MarcelaG je offline (nepripojený) MarcelaG

Ja som sa nepytala, ci mam platit za studeny radiator, len som zdoraznila tu absurditu, ktoru mi povedal sef... Lebo sa mi nad nim rozum zastavuje!
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

V zmysle Zákona 377/2004 v znení neskorších predpisov
§ 8
Povinnosti fyzických osôb-podnikateľov a právnických osôb

(1) Fyzická osoba-podnikateľ a právnická osoba sú povinné
a) utvárať podmienky na zabezpečenie ochrany nefajčiarov pred škodlivým vplyvom tabakového dymu a dymu z výrobkov, ktoré sú určené na fajčenie a neobsahujú tabak,
b) zabezpečovať dodržiavanie zákazov a obmedzení podľa tohto zákona.

Nejaké ustanovenia sú aj v zákone na zaistenie BOZP.

Keď šéf nieje ochotný akceptovať tieto zákony, tak hľadajinú robotu. Prípadne sa obráť na IP resp.na "hygienu".
3 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

no, zákon tu síce existuje, ale už vidím, ako dopadne, keď sa obráti na tú IP.. je tu len jedna rada..a vieme všetci aká..
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

MarcelaG Pozri príspevok
Ahojte,

robim vo firme (spolu so sefom je nas spolu 6 ludi), kde majitel firmy a este 2 kolegovia fajcia vo firme. Ja nenavidim zapach cigaretoveho dymu, proste mi strasne vadi! Moj "uzasny" sef mi nielen ze nekuri v miestnosti, kde sa nachadzam (preto pouzivam ohrievac), ale dokonca mam zakaz vetrania. Ked som vcera rano prisla do firmy, tak som nechala otvorene dvere, nech sa trochu vyvetra. On sa nervozne spytal, ze kto tu vetra, ja som mu povedala, ze ja vetram, lebo tu smrdia cigarety, na co mi on povedal neprijemnym a nervoznym tonom, ze si mam vetrat doma a ze si budem platit za kurenie... Takze ja musim sediet 8 hodin kazdy den v smrade cigariet a mam si platit za studeny radiator! Je toto normalne???
Právo je na tvojej strane, chráni ťa zákon o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, viď § 6 ods. 5:

(5) Zamestnávateľ je povinný vydať zákaz fajčenia na pracoviskách, na ktorých pracujú aj nefajčiari, a zabezpečiť dodržiavanie tohto zákazu, ako aj zákazu fajčenia na pracoviskách.9)

Keď to ale budeš razantne od nadriadených požadovať, aby ho dodržiavali, tak asi sa tam dlho neohreješ. Takže tento zákon ťa chráni, ale obávam sa, či dovoláš spravodlivosti...

Ale môžeš poslať teplý anonymný bonz na inšpektorát práce. Zamestnávateľ môže dostať pokutu za porušenie BOZP. Každý ale bude vedieť, kto bol ten anonym.

Alebo, skús si nosiť na desiatu olomoucké syrečky a nechaj si ich na stole na tanieriku. Alebo takú dobrú cesnakovú nátierku... Myslím, že šéf bude prvý, čo ráno otvorí okno.
Naposledy upravil Chobot : 13.10.10 at 09:45
5 0
MarcelaG MarcelaG

MarcelaG je offline (nepripojený) MarcelaG

willma Pozri príspevok
V zmysle Zákona 377/2004 v znení neskorších predpisov
§ 8
Povinnosti fyzických osôb-podnikateľov a právnických osôb

(1) Fyzická osoba-podnikateľ a právnická osoba sú povinné
a) utvárať podmienky na zabezpečenie ochrany nefajčiarov pred škodlivým vplyvom tabakového dymu a dymu z výrobkov, ktoré sú určené na fajčenie a neobsahujú tabak,
b) zabezpečovať dodržiavanie zákazov a obmedzení podľa tohto zákona.

Nejaké ustanovenia sú aj v zákone na zaistenie BOZP.

Keď šéf nieje ochotný akceptovať tieto zákony, tak hľadajinú robotu. Prípadne sa obráť na IP resp.na "hygienu".
Ono sa to lahko hovori, ze si hladaj inu robotu, ale dnes si clovek vyberat nemoze. Inac by som tu uz davno nerobila. Ak by zistil, ze som nanho poslala nejake tie organy, tak neviem, ako by to skoncilo, ale dobre urcite nie... ale dik za radu!
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
na stôl by som si dala tabuľku: nefajčiarske pracovisko a obklopila by som sa vysokými rastlinami //
0 0
MarcelaG MarcelaG

MarcelaG je offline (nepripojený) MarcelaG

hanelie Pozri príspevok
na stôl by som si dala tabuľku: nefajčiarske pracovisko a obklopila by som sa vysokými rastlinami //
0 0
MarcelaG MarcelaG

MarcelaG je offline (nepripojený) MarcelaG

Chobot Pozri príspevok
Právo je na tvojej strane, chráni ťa zákon o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, viď § 6 ods. 5:

(5) Zamestnávateľ je povinný vydať zákaz fajčenia na pracoviskách, na ktorých pracujú aj nefajčiari, a zabezpečiť dodržiavanie tohto zákazu, ako aj zákazu fajčenia na pracoviskách.9)

Keď to ale budeš razantne od nadriadených požadovať, aby ho dodržiavali, tak asi sa tam dlho neohreješ. Takže tento zákon ťa chráni, ale obávam sa, či dovoláš spravodlivosti...

Ale môžeš poslať teplý anonymný bonz na inšpektorát práce. Zamestnávateľ môže dostať pokutu za porušenie BOZP. Každý ale bude vedieť, kto bol ten anonym.

Alebo, skús si nosiť na desiatu olomoucké syrečky a nechaj si ich na stole na tanieriku. Alebo takú dobrú cesnakovú nátierku... Myslím, že šéf bude prvý, čo ráno otvorí okno.
Tak ako pises, anonym by bol jasny, pretoze vsetci dobre vedia, ako mi to vadi! Je to asi neriesitelny pripad Ta desiata by urcite nepomohla, len by spustil opat svoje primitivne reakcie a tym by to haslo...
0 0
enida enida

enida je offline (nepripojený) enida

Uz nie sme v otrokarskej spolocnosti, zamestnavatel nema len prava, ale i povinnosti:


Zákonník práce

- zamestnávateľ musí zabezpečiť svojim zamestnancom také pracovné podmienky, aby si mohli riadne plniť svoje pracovné úlohy bez ohrozenia života, zdravia a majetku,
- na zlepšovanie kultúry práce a pracovného prostredia musí zamestnávateľ utvárať primerané pracovné podmienky a starať sa o vzhľad a úpravu pracovísk, sociálnych zariadení a zariadení na osobnú hygienu,
- zamestnávateľ má vytvárať také pracovné podmienky, ktoré zamestnancom umožnia čo najlepší výkon práce.

Nariadenie vlády o minimálnych bezpečnostných a zdravotných požiadavkách na pracovisko

- zamestnávateľ musí na uzatvorených pracoviskách vykonať opatrenia na zabezpečenie dostatočného prívodu čerstvého vzduchu so zreteľom na používané pracovné postupy a fyzickú záťaž zamestnancov,
- ak sa použije nútené vetranie, musí sa udržiavať v prevádzkyschopnom stave,
- na pracoviskách bez výskytu škodlivých faktorov má byť výmena vzduchu na jedného zamestnanca najmenej 30 kubických metrov vzduchu za hodinu ; pri fyzickej práci sa má vymeniť na jedného zamestnanca 50 kubických metrov vzduchu za hodinu,
- klimatizácia alebo mechanické vetranie sa musí prevádzkovať takým spôsobom, aby zamestnanci neboli vystavení prievanu spôsobujúcemu tepelnú nepohodu,
- okná, strešné okná, svetlíky a sklenené obvodové segmenty musia zabraňovať nadmernému pôsobeniu slnečného svetla vo vzťahu k charakteru práce a pracoviska,
- počas pracovného času teplota v miestnostiach, v ktorých sú umiestnené pracoviská, musí byť primeraná so zreteľom na používané pracovné postupy a fyzickú záťaž zamestnancov.

Nariadenie vlády o podrobnostiach o ochrane zdravia pred záťažou teplom a chladom

Zamestnávateľ zabezpečí na pracovisku pre zamestnancov optimálne mikroklimatické podmienky v teplom aj chladnom období roka. Predpoklady na optimálne mikroklimatické podmienky má vytvoriť stavebné riešenie budovy; tam, kde to neumožňuje stavebné riešenie budovy, treba tieto podmienky zabezpečiť technickým zariadením. Na účely tohto nariadenia vlády sa mikroklimatické podmienky stanovujú v závislosti od tepelnej produkcie organizmu zamestnanca, ktorá je daná spôsobom a intenzitou vykonávanej práce, pričom tepelná produkcia organizmu sa rovná energetickému výdavku.

Na pracoviskách, na ktorých sú prekračované hodnoty prípustných mikroklimatických podmienok v dôsledku záťaže teplom z technologických zdrojov, a na ostatných pracoviskách počas mimoriadne teplých dní sa lehota práce upraví tak, aby neboli prekročené dlhodobo a krátkodobo únosné mikroklimatické podmienky; únosné mikroklimatické podmienky sú určené dlhodobo a krátkodobo únosnou záťažou teplom.

Povrchová teplota pevných materiálov, strojov a technických zariadení pri trvaní dotyku s nekrytým povrchom tela zamestnanca počas celej pracovnej zmeny nesmie byť vyššia ako 43 °C, pričom dotyková plocha nesmie presiahnuť 10 percent povrchu tela alebo 10 percent povrchu hlavy zamestnanca.

Zamestnávateľ zabezpečí bezplatne podľa zákona o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci pre zamestnancov pri zvýšenej záťaži teplom pitný režim, ktorého prostredníctvom sa dopĺňa strata tekutín a minerálnych látok stratených potením a dýchaním, najmä:

pri prekračovaní únosných hodnôt operatívnej teploty pri dlhodobej práci na uzatvorenom pracovisku zaradenej do triedy práce 3 alebo 4, ak sa preukáže, že dochádza k nadmernej strate tekutín z organizmu,
pri dlhodobej práci na vonkajšom pracovisku počas mimoriadne teplých dní.
Nápoje poskytované na pracovisku s nadmernou záťažou teplom alebo chladom majú mať primeranú teplotu a zamestnávateľ ich poskytuje zamestnancovi v primeranom množstve.

Zamestnávateľ poskytne zamestnancom vhodné a na danú pracovnú činnosť primerané zdravotne neškodné nápoje priamo na pracovisku alebo v jeho bezprostrednej blízkosti tak, aby boli ľahko a bezpečne dostupné a aby pri ich poskytovaní nebola porušená ich zdravotná neškodnosť.



je to zo starsieho clanku na sme.sk, ale nemozem vlozit link
0 0
ivantt ivantt

ivantt je offline (nepripojený) ivantt

obyčajný človek
To je vsetko pekne co sa tu pise ale aj ked je zakon na strane nefajciara, kto mu zarucí ze bude nadalej zamestnancom ? Majitel firmy si lahko najde dôvod a nie jeden preco zamestnanca prepustit, vyhodit a dokonca bez akychkolvek nalezitosti. Iba ak by niekto zo zamestnancov ochorel a dôvodom by boli cigarety. V tom pripade je to zalovatelne ale aj to s otaznikom.
Ja som byvaly fajciar, nefajcim uz asi 2 roky. A az ked som prestal fajcit viem ako sa citili nefajciari. Az teraz viem ako to smrdi a nie len ked sa fajci ale aj miestnost na druhy den. Jedine co by pomohlo, zakaz fajcenia na slovensku... uplny... ale to je nerealne. Preco by mal stat chranit zdravie ludi ?
0 0
enida enida

enida je offline (nepripojený) enida

Ja osobne by som sa asi voci tomu ohradila, strcila milemu zamestnavatelovi vsetky zakony pod nos a vysvetlila mu, ze mas ako zamestnanec tiez nejake prava. No, ak by zamestnanca kvoli tomu vyhodil, tento to moze dat na sud. Dokazovanie je na zamestnavatelovi, nie na zamestnancovi.
0 0
MarcelaG MarcelaG

MarcelaG je offline (nepripojený) MarcelaG

enida Pozri príspevok
Ja osobne by som sa asi voci tomu ohradila, strcila milemu zamestnavatelovi vsetky zakony pod nos a vysvetlila mu, ze mas ako zamestnanec tiez nejake prava. No, ak by zamestnanca kvoli tomu vyhodil, tento to moze dat na sud. Dokazovanie je na zamestnavatelovi, nie na zamestnancovi.
Jaaaj, keby to bolo take jednoduche... Ja ich mozem prosit, aby nefajcili, ale oni to maju hlboko v ... Sef aby si nemohol zafajcit vo svojej vlastnej firme-to je nepripustne.
A urcite by zamestnavatel nikoho nevyhodil kvoli tomu, ze nejakemu zamesntancovi vadi fajcenie a bojoval by proti tomu, ale vymyslel by si uplne iny dovod...
0 0
MarcelaG MarcelaG

MarcelaG je offline (nepripojený) MarcelaG

ivantt Pozri príspevok
To je vsetko pekne co sa tu pise ale aj ked je zakon na strane nefajciara, kto mu zarucí ze bude nadalej zamestnancom ? Majitel firmy si lahko najde dôvod a nie jeden preco zamestnanca prepustit, vyhodit a dokonca bez akychkolvek nalezitosti. Iba ak by niekto zo zamestnancov ochorel a dôvodom by boli cigarety. V tom pripade je to zalovatelne ale aj to s otaznikom.
Ja som byvaly fajciar, nefajcim uz asi 2 roky. A az ked som prestal fajcit viem ako sa citili nefajciari. Az teraz viem ako to smrdi a nie len ked sa fajci ale aj miestnost na druhy den. Jedine co by pomohlo, zakaz fajcenia na slovensku... uplny... ale to je nerealne. Preco by mal stat chranit zdravie ludi ?
Som rada, ze si si uvedomil, ake to je - byt nefajciarom Zakaz fajcenia na Slovensku, to by bolo super Uz o kolko lepsie sa clovek citi v bare, ked tam nie je nahulene a nepride domov smradlavy... bleeee
Nech si fajci kto chce a kedy chce, ale nech tym "neotravuje" ludi, ktorych sa to netyka-nefajciarov! Je to strasna arogancia!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať