Zavrieť

Porady

nemocenské poistenie

Prajem pekny den, obraciam sa na vas poradaci s vecou, ktorej nerozumiem a neviem sa u kompetentnych doziadat vysvetlujucej odpovede...
som dobrovolne nemocensky pripoistena a teraz som na materskej dovolenke. mala som nastaveny maximalny vymeriavaci zaklad 1003,09€ (pripoistila som sa vo februari 2009), od maja 2009 som mala aj iny prijem, z coho mi isli odvody do soc poistovne, cize az neskor som si uvedomila, ze platim viac... o to viac ma prekvapilo, ze mam nizsi preplatok ako som cakala... vcera som bola na socialke a dozvedela som sa, ze oni mi sami posunuli vymeriavaci zaklad v juli 2009 na vtedajsie maximum a rovnako aj tento jul... to maju na to pravo??? ved ich nikto neziadal o zmenu, ja som predsa v zmluve pisala, ze sa pripoistujem na 1003,09€ tym mi teda vzrastli aj mesacne doplatky a ltt ze som nemala nedoplatky... to je jedna vec
druha je zlozitejsia, tomu nerozumiem vobec... v aprili a maji 2010 som bola po 20 dni PN (rizikove tehu) a tam mi naratali, ze som mala doplatit este 16€ na nemocenskom, vraj som prekrocila nejaku hranicu... fakt nerozumiem. prijem som mala za april dokopy 305€ a predsa aj vymeriavaci zaklad sa rozpocita iba na 11 dni co som nebola PN, cize som robila, ci nie? a ked dam 11 dni z maxima 1084,55€ tak mi vyjde cca 400€, tak co som prekrocila??? preco mam doplacat 16€??? vie mi toto niekto vysvetlit? rovnaky problem mam v maji, tam som odrobila 13 dni...
vopred vam dakujem za odpovede na obe otazky (ci mi mozu sami zmenit vysku nastaveneho pripoistenia a preco mam doplacat tak vela)
Usporiadat
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

bublikatka Pozri príspevok
dakujem vam vsetkym za pomoc, ale obratila som sa na vas prave preto, ze je to pre mna neznama oblast... a citat siahodlhe zakony nemam cas, ani sa v tom nevyznam...
uvediem fakty ak mi poviete kde ich hladat...
ako zistim aky mam VZ v zamestnani?
a este ma napadlo - ja nemam doma ziaden papier, prihlasku na DNP... len si pamatam, ze som sa tam poistila na maximalnu uroven...
este raz vdaka

.. nuž si teda dobrá .. ani doklad nemáš, ani nevieš aký VZ si si dala na DNP... nuž tak to nechaj na SP - vyzerá to tak, že ti to správne vypočítali ...

.. tuto prikladám (aj pre ostatných) - z februára minulého roku .. aj si dostala presnú odpoveď od Gabiny .. čo a ako treba.
K tomu niet čo dodať.

bublikatka Pozri príspevok
viete mi prosim rychlo poradit? vcera som sa teda prihlasila v soc poistovni, dala som si max. 1003,09€ a vyslo mi teda, ze mam platit cca 44€. mam pred sebou vyplatnu pasku a som z toho jelen kolko vlastne doplacam, lebo tu mam na nemocenskej odvedene len 1,4%, nie 4,4%... co sa teda este zaratava? alebo nebodaj musim doplatit cely rozdiel??? lebo to je cca 33€, nakolko nemocenske mam stiahnute nizke... okrem toho mam zdravotne poistenie, dochodkove, invalidne a poistenie nezamestnanosti... ja som si myslela, ze aj zamestnavatel mi odvadza 4,4% a ze ten rozdiel bude maly... vysvetlite mi to prosim, vdaka

brčko Pozri príspevok
Vždy je dôležitý vymeriavací základ a nie samotné poistné!!! Ak má človek viac nem.poistení, napr. DNP z maximal.VZ + zamestnanie, tak je obvykle dôležité vedieť aktuálny max.VZ na daný mesiac, za ktorý platí a jeho VZ zo zamestnania za daný mesiac (obvykle je to jeho hrubá mzda). Z DNP platí z VZ rozdielu aktuálneho maxima a jeho VZ zo zamestnania, ale samozrejme maximálne do výšky VZ, z ktorého je na DNP prihlásený. To platí, ak je prihlásený celý mesiac a nepoberá napr. nemoc.dávky, takže platí poistné za celý kalend.mesiac. Ak nemá povinnosť platiť za celý mesiac, tak sa to rozpočítava na presný počet kalendárnych dní cez výpočet VZ-du na 1kalend.deni. V zákone je presne stanovený spôsob zaokrúhlovania VZ-du na 1kalend.den, spôsob zaokrúhlovania VZ za tú časť mesiaca, za ktorý má povinnosť platiť (t.j. po vynásobení VZ na 1kalend.den počtom kalend.dní) a spôsob zaokrúhlovania poistného po vynásobení daným percentom.

K tým percentám, kolko treba platiť z vymer.základu
- zamestnanec platí 1,4%
- zamestnávatel 1,4% (dávnejšie to boli ešte 3%, takže spolu zo zamestnancom to bolo 4,4%. Ale odkedy vypláca zamestnancovi prvých 10dní PN-ky zamestnávatel a nie soc.poistovna, tak zamestnávatelovi precento znížili na 1,4%)
- povinne nem.poistená szčo 4,4%
- DNP osoba 4,4%

Poistné je splatné vždy do 8-meho nasledujúceho mesiaca, t.j. za február 2009 treba zaplatiť najneskôr 8.3.09
0 0
bublikatka bublikatka

bublikatka je offline (nepripojený) bublikatka

neviem preco, ale stale mam pocit, ze ma povazujete za uplne blbu... prepacte za priamost, ale tak sa citim z niektorych odpovedi... ved ani vy nerozumiete vsetkemu...
ale k teme...
ano, ako VZ zo zamestnania som ratala hrubu mzdu
neuverite, ale ja mam spracovanu tabulku, kde mam presne za kazdy mesiac rozratane aku som mala hrubu mzdu v jednom i druhom zamestnani a aky bol VZ v DNP, mam tam vyratany rozdiel medzi VZ z DNP a hrubou mzdou a aj 4,4% z toho rozdielu, takze som na to isla dobre... aj mi to sedi co mi pani vravela kolko som za dane mesiace mala platit... dokonca som si aj april a maj rozratala na dni ako sa tu dole pise, ale mne ani za pana nevychadza 16€ ale iba 4€, preto som sa na vas obratila... sice sa nevyznam v poisteni, ale ratat viem...
a ten papier nemam, pretoze som vyplnala iba jedno tlacivo a to tam ostalo, mne vypisala pani na papier kolko kedy a kam platit... a viem si hadam zapamatat na kolko som sa poistila, uz som to tu niekolkokrat napisala, ze na vtedajsie maximum, cize 1003,09€
ak to pomoze mozem ten excel subor niekomu z vas poslat a pozriete na to blizsie, na net ho nehodim...
dakujem
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

bublikatka Pozri príspevok
neviem preco, ale stale mam pocit, ze ma povazujete za uplne blbu... prepacte za priamost, ale tak sa citim z niektorych odpovedi... ved ani vy nerozumiete vsetkemu...
ale k teme...
ano, ako VZ zo zamestnania som ratala hrubu mzdu
neuverite, ale ja mam spracovanu tabulku, kde mam presne za kazdy mesiac rozratane aku som mala hrubu mzdu v jednom i druhom zamestnani a aky bol VZ v DNP, mam tam vyratany rozdiel medzi VZ z DNP a hrubou mzdou a aj 4,4% z toho rozdielu, takze som na to isla dobre... aj mi to sedi co mi pani vravela kolko som za dane mesiace mala platit... dokonca som si aj april a maj rozratala na dni ako sa tu dole pise, ale mne ani za pana nevychadza 16€ ale iba 4€, preto som sa na vas obratila... sice sa nevyznam v poisteni, ale ratat viem...
a ten papier nemam, pretoze som vyplnala iba jedno tlacivo a to tam ostalo, mne vypisala pani na papier kolko kedy a kam platit... a viem si hadam zapamatat na kolko som sa poistila, uz som to tu niekolkokrat napisala, ze na vtedajsie maximum, cize 1003,09€
ak to pomoze mozem ten excel subor niekomu z vas poslat a pozriete na to blizsie, na net ho nehodim...
dakujem
.. neviem síce, prečo si si dávala VZ na DNP 1003,09 keď si bola zamestnaná .. skôr si myslím, že nie.
nuž ale ak aj áno ... tak načo ti je rozdiel medzi VZ z DNP a HM
.. prečo nepočítaš ako máš písané v predchádzajúcom príspevku (brčko)...
cit. z neho: " ...Z DNP platí z VZ rozdielu aktuálneho maxima a jeho VZ zo zamestnania......"
Ešte raz zopakujem .. prednostne sa platí zo zamestnanaia .. a zvyšok - do max VZ - z DNP.
Ak už toto nestačí ... treba ísť na SP......... a napíš ako si pochodila
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

bublikatka Pozri príspevok
neviem preco, ale stale mam pocit, ze ma povazujete za uplne blbu... prepacte za priamost, ale tak sa citim z niektorych odpovedi... ved ani vy nerozumiete vsetkemu...
dakujem
Ak máš tento pocit zo mňa, tak sa ti hlboko ospravedlňujem.

Žiadala som len doplňujúce informácie - viac na žiadny tvoj príspevok nebudem reagovať ...
0 0
zuzu30 zuzu30

zuzu30 je offline (nepripojený) zuzu30

Prajem pekný den, mám otázočku ohladom nemocenského poistenia a pn.
som SZČO od júla 2010 si platím povinné NP. v roku 2011 niekedy v novembri budem na pn. (rizikové tehotenstvo) ak som dobre pochopila články tak vymer.základ bude z roku 2010. moja dávka bude asi smiešna suma od januára 2011 sa chcem prihlásiť na DNP. a moja otázka znie. ak budem pn aj v roku 2012 (potom nástup na MD) tak sa mi prehodnotí vymeriavací základ? to znamená že bude z roku 2011? ( vtedy si už budem platiť DNP.) môžem ešte ovplyvniť vymer. základ v tomto roku že sa prihásim na DNP? bude to pre mna výhodné? dakujem za odpovede, lebo mám v tom nejasno prosím o radu čím skôr ...
Naposledy upravil zuzu30 : 28.10.10 at 12:03
0 0
bublikatka bublikatka

bublikatka je offline (nepripojený) bublikatka

veronikasad, nie nemam ten pocit z teba, skor mi take pridu odpovede od Katy a R... ja to nemyslim v zlom voci nikomu, ale ked pytam radu, ze sa v niecom nevyznam, tak podla mna je vhodne k tomu aj tak pristupovat, nie sa mi iba cudovat...

a k otazkam od Katy a R:
asi sa vobec nechapeme, lebo ja som to ratala presne ako to pise brcko... a nechapem, preco som si nemohla dat 1003,09€... co je na tom?
uz som pisala, ze mam k tomu aj tabulku - najprv ma zaujima zo zamestnania a az potom je ten rozdiel do VZ z DNP... ved vravim, ze mi to aj sedi s tym, co mi pani na socialke povedala ku kazdemu mesiacu kolko som mala platit - ja som tam osobne uz bola a par krat volala, nakolko mam babo doma a nemozem tam behat stale... a po druhe, nie su ochotne mi to vobec vysvetlovat... cize vsetky mesiace mi sedia, len tie s PN nie, preto som sa obratila na vas, lebo ony ochotne nie su... ale tie peniaze su moje a aj 10€ ak mi este vratia je dost, podla mna mi vratili malo...

tak sa spytam este raz a prosim o odpoved polopate, nech tu nie su potom taketo chaosy... viete mi takto povedat, kolko za ten april som mala cca platit? robila som 11 dni, ostatok je PN, VZ na DNP som mala max, cize rata sa z 1084,55€ (prosim urcte mi to na tie dni, mne vychadza - april ma 30 dni, teda 36,15€ na den, cize 397,67€ za 11 dni, je to ok?), hruba mzda dokopy za tie odrobene dni bola 305,07€... tak polopate sa spytam - platim 4,4% z toho rozdielu? (397,67 z DNP - 305,07 zo zam = 92,60€ a 4,4% z toho je 4,07€) alebo je to inac? prosiiiiim

ja by som totiz rada sla na socialku s tym, ze viem ako to ma byt, lebo oni mi nemaju naozaj chut to vysvetlovat, proste to tak vyslo a ak nesuhlasim vraj si mam dat ziadost o preratanie v BA...

a kazdej z vas naozaj dakujem...
0 0
nika224 nika224

nika224 je offline (nepripojený) nika224

bublikatka Pozri príspevok
tak sa spytam este raz a prosim o odpoved polopate, nech tu nie su potom taketo chaosy... viete mi takto povedat, kolko za ten april som mala cca platit? robila som 11 dni, ostatok je PN, VZ na DNP som mala max, cize rata sa z 1084,55€ (prosim urcte mi to na tie dni, mne vychadza - april ma 30 dni, teda 36,15€ na den, cize 397,67€ za 11 dni, je to ok?), hruba mzda dokopy za tie odrobene dni bola 305,07€... tak polopate sa spytam - platim 4,4% z toho rozdielu? (397,67 z DNP - 305,07 zo zam = 92,60€ a 4,4% z toho je 4,07€) alebo je to inac? prosiiiiim
Áno, tento výpočet je správny.
0 0
bublikatka bublikatka

bublikatka je offline (nepripojený) bublikatka

dakujem za odpoved, potom ale ak je to spravne a mam platit 4€ preco chcu odo mna 16??? sranda... ja som sa vtedy aj na to pytala a pani mi povedala, ze som nieco prekrocila, nechapem co a ona nevysvetlovala...
no zjavne tam skocim zajtra alebo v stredu a este raz si to vyjasnim, ved ma obrali o moje peniaze...
dam vam vediet, co mi povedali... lebo do telefonu mi povedali, ze tak to ma byt a ak nie som spokojna mam napisat oficialnu ziadost do Bratislavy na centralu na preratanie... no uvidime...
0 0
bublikatka bublikatka

bublikatka je offline (nepripojený) bublikatka

ahojte, tak uz je davno pase tato tema, ale napadlo ma napisat vam ako to dopadlo...
takze som pisala na to riaditelstvo do Bratislavy s tym, ze nesuhlasim s vyskou vrateneho preplatku a spomenula som tam nefer pristup u nas a obratom dostali prikaz to este raz preratat a cuduj sa svete, zrazu mi prislo na ucet dalsich cca 25€... takze ked si zratam vsetky tri platby ako posielali po mojich pripomienkach, tak mi nakoniec vratili ako mali...
cize ak si clovek nesleduje kazdy cent a aspon trosku sa nesnazi rozumiet, tak ta jednoducho okaslu o kopec penazi... ved som mala preplatok dokopy cez 40€ a oni mi poslali po preratani nejakych 13€ a po prvej ziadosti dalsich 5€... uznajte o kolko ma takmer obrali...
vdaka este raz za pomoc
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať