Zavrieť

Porady

Fakturácia v EUR slovenskému zákazníkovi

Chcela by som sa spytat, ci je mozne aby nam slovensky subjekt-zakaznik platil za tovar v EUR. A ked hej, ake su podmienky
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Richard je offline (nepripojený) Richard

  admin Richard
  Áno, môže sa faktúrovať aj v EUR. Podmienkou je prepočítať Eur na Sk ku dňu vzniku daňovej povinnosti kurzom NBS.

  katka je offline (nepripojený) katka

  katka
  Chcem len doplni.....ak vzniknu rozdiely medzi kurzom v den zauctovania faktury a kurzom v den uhrady faktury, tak kurzova strata nie je danovo uznanym nakladom,ale kurzovy zisk ide do danovych vynosov.Tyka sa to len pripadov fakturacie v tuzemsku v inej mene ako Sk.

  GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

  GABRIELA
  Chcem sa opýtať Katky na základe akého paragrafu zákona sú kurzové rozdiely z fakturácie v EUR medzi dvoma slovenskými subjektami daňovo neuznané?

  Dňovo neuznané pokiaľ viem sú koncoročné kurzové rozdiely vznikajúce z precenenia pohľ. a záväzkov.?!

  accad je offline (nepripojený) accad

  accad
  Ešte upozorňujem, že na faktúre má byť uvedený kurz NBS, ktorým ste urobili prepočet DPH na výstupe, aby tým istým kurzom urobil prepočet DPH Váš odberateľ na vstupe.

  katka je offline (nepripojený) katka

  katka
  Pre Gabrielu
  Este v roku 2001 sa zmenil vyklad sposobu uctovania rozdielov vznikajucich pri platbach zavazkov v cudzej mene medzi slovenskymi podnikatelskymi subjektami.Bohuzial,hladala som ten vyklad,ale uz ho asi nemam,nakolko sa starsich papierov pocase zbavujem.Ale konzultovala som to s auditorkou.
  Tieto rozdiely su posudzovane ako neuhradena alebo preplatena pohladavka.To znamena,ze ucet 311 u dodavatela a 321 u odberatela nie je vyrovnany a dalsim postupom je douhradenie nesplatenej casti pohladavky(vratenie preplatenej casti pohladavky),alebo posudenie moznosti odpisania pohladavky.

  Napr. vysla faktura 100 EUR- 4 000,-Sk. 311/604
  prijata uhrada 100 EUR- 3 900,-Sk. 221/311

  Na ucte 311 mam rozdiel 100,-Sk.,ktory musim vymahat od odberatela,nemozem ho zauctovat ako kurzovu stratu,lebo keby som bola na Slovensku slovenskemu odberatelovi fakturovala v Sk.a nie v EUR,tak faktura by bola na 4 000,-Sk a on mi zaplati len 3 900,-,budem mat voci nemu pohladavku 100,-Sk.,ktoru budem musiet vymahat.Takze lepsie na Slovensku po slovensky............

  accad je offline (nepripojený) accad

  accad
  Takýto prípad bol riešený v časopise Dane a účtovníctvo pre každého č.22/2002. V tomto čísle je uverejnený metodický pokyn DR SR zo dňa 3.9.2001, o ktorom je písané v príspevku č.6. My sme tento problém konzultaovali s viacerými auditormi a daňovými poradcami. Nemali k tomu jednotný názor. Podľa viacerých, metodický pokyn, nemál právnu záväznosť pokiaľ nebol uverejnený v Z.z. V danom metodickom pokyne je odvolávka na zákon o účtovníctve č.563/1991 Z.z.
  Na základe konzultácií sme rozdiely, ktoré vznikli z titulu platby v cudzej mene medzi dvoma daňovými slovenskými subjektmi účtovali ako kurzové rozdiely a nie ako nedoplatok, resp.preplatok pohľadávky, príp.záväzku.
  Teraz je v platnosti Zákon o účtovníctve č.431/2002 Z.z. a preto ani tento metodický pokyn nie je aktuálny pre účtovanie od r.2003.
  V prípade záujmu môžem príspevok z časopisu odfaxovať.
  S pozdravom Kaiserová

  GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

  GABRIELA
  Prosím o odfaxovanie uvedeného článku. Moje fax. číslo 046/5689640 na meno Marková. Ďakujem

  accad je offline (nepripojený) accad

  accad
  opravujem číslo časopisu Dane a účtovníctvo pre každého, je to číslo 23/2002 a nie 22/2002 ako som uviedla vo svojom príspevku

  jess je offline (nepripojený) jess

  žienka jess
  Mám to chápať tak, že keď obdržím tuzemskú FA v USD a je tam prepočet s dňom vystavenia, tak ju zaevidujem s tým prepočtom alebo s kurzom v deň prijatia FA, teda kedy prišla FA mne? Jedná sa o marec 2004. Ďakujem.

  accad
  Ešte upozorňujem, že na faktúre má byť uvedený kurz NBS, ktorým ste urobili prepočet DPH na výstupe, aby tým istým kurzom urobil prepočet DPH Váš odberateľ na vstupe.

  Simi je offline (nepripojený) Simi

  Simi
  Musíš zaevidovať s tým prepočtom aký je uvedený na faktúre. Ty aj dodávateľ musíte mať rovnakú výšku DPH v slovenských korunách. Ty na vstupe - on na výstupe.

  Marika je offline (nepripojený) Marika

  Marika
  Pani Kaiserová,poprosím vás odfaxovať ten príspevok z časopisu.

  056 6491651
  Ďakujem

  Marika je offline (nepripojený) Marika

  Marika
  Keď faktúrujem odberateľovi službu v cudzej mene - v EUR - automaticky mi program preráta túto sumu v EUR na SK - základ aj DPH. Lenže ten prepočet v SK mi nezaokrúhľuje to znamená že mi vyčísli DPH napr. 2685,35 Sk. Je to chyba?

  (p.Kaiserová, ešte som to nestihla prečítať, ale ďakujem za fax)

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.