Zavrieť

Porady

Uplatnená sankčná sadzba 1,5 násobok spotreby teplej vody

Dobrý deň, dostal som sa aj vlastnou vinou do problému s vyúčtovaním nákladov za teplú vodu a musím zaplatiť vyše 300EUR za vodu, ktorú som nespotreboval.

Popíšem to chronologicky:
1. V decembri 2009 (pred Vianocami) sa robil odpočet teplej vody v našom dome (112 bytov), klasickým vyvesením termínu odpočtu na bráne aj s uvedením náhradného termínu.
2. Vzhľadom k tomu, že posledné dva decembrové týždne som nebol doma, tak som nebol zastihnutý a v januári, keď som sa vrátil, tam už nijaký oznam nebol.
3. Nedostal som žiadne upozornenie do schránky, aby som si náhlasil spotrebu (myslím, že to mal urobiť náš zástupca vo vchode).
4. Takže ja som si vôbec nespomenul na odpočet, až kým som v máji 2010 nedostal vyúčtovanie nákladov za teplú vodu, kde som uvidel, že mám nedoplatok vo výške 300 EUR!!!
5. Bežne za posledné roky mávam spotrebu okolo 25m3, ale keďže som nemal nahlásenú spotrebu, náš správca – SBD – v zmysle vyhlášky č.630/2005 Z.z §9 ods. 5 mi naúčtoval 1,5 násobnú spotrebu priemeru celého domu a vyšlo to 75m3. Čiže 50m3 teplej vody mám naučtované naviac.
6. Reklamoval som to na družstve, ale nepochodil som, lebo oni vraj postupovali v zmysle zákona.
7. Pokúsil som sa na schôdzi vlastníkov nechať si odhlasovať žiadosť, aby mi správca preúčtoval náklady na teplú vodu, ale spoluvlastníci boli veľmi "solidárny" a neodhlasovali mi to (to, že som im ja vlastne prispel na teplú vodu, ich netrápi).
8. Že ide o ľahostajnosť správcu a takisto nášho zástupcu vlastníkov svedčí aj fakt, že takých ľudí ako ja bolo 12. V rozúčtovaní sme mali koeficient na teplú vodu 0,91!, vzhľadom k tomu, že tak ako mne bola narátaná spotreba o 50m3 viac, tak spolu to bolo naviac o 400m3!!

Viem, že tá vyhláška je zlá a chráni defacto takého vlastníka, ktorý míňa veľa vody (napr. 2x priemer) a trestá takého ako ja, ktorý má spotrebu 0,5x priemeru.

V zmysle zákona je to vlastne pokuta, ktorú musím zaplatiť a ktorú mi nikto nevráti.

Neviem, asi jediná možnosť je obrátiť sa na súd, ale keďže SBD postupovalo v zmysle zákona, tak asi by som ten súd prehral.
Alebo vie niekto o nijakej inej možnosti, ako sa dočkať spravodlivosti a neplatiť vyše 300 EUR za to, že som zabudol, že sa každý rok má nahlásiť stav vodomera?

Ďakujem a ospravedlňujem sa dlhý text.

Marián Bednár
Usporiadat
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Bohužiaľ, keď si nepochodil na družstve ani u spoluvlastníkov, tak máš len jednu možnosť a to súd. Ale ako sám tvrdíš, pravdepodobne ani tam nepochodíš. Mal si spotrebu nahlásiť keď si odchádzal alebo hneď ako si sa vrátil. Je to určite poučenie aj pre druhých a daj si do kalendára veľký výkričník.
Iné ti neviem poradiť, snáď druhí budú mať aj iný názor.
4 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

"Poteším" Ťa. Mohol si dopadnúť aj horšie.
Pozri temu ŠEI- kompetencie, príspevok č. 31.

Lenže neviem; § 9 znie:

§ 9
Rozpočítavanie množstva dodaného tepla
na prípravu teplej úžitkovej vody
v objekte rozpočítavania


Preto si myslím, že vám mali narátať iba 1,5 násobok tepla na prípravu TÚV, ale vodu nie ak sa rozhodli pre takú sankciu.

Skúste v tomto zmysle reklamovať.
Naposledy upravil Julian : 05.11.10 at 14:57 Dôvod: doplnenie
3 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Ja si myslím, že rozpočítať sa môže iba skutočná spotreba tepla, nie že jeden bude platiť spotrebu ostatných. Vo vyhláške sa píše, že sa rozpočítava dodané teplo, nie pokuty.

Vo vyhláške v § 9 v ods. 5 by malo byť "maximálne" 1,5. Aj ked to tam nie je tak, treba brať do úvahy zmysel a cieľ právnej normy, nielen jej písmenkové znenie. V odseku 6 je odchýlka k ods. 5. Mali teda využiť aj január, nie sa bezdôvodne obohatiť.

(6) Náhradný indikovaný údaj pre konečného spotrebiteľa sa môže určiť aj odborným odhadom, ak odpočet určeného meradla na meranie množstva teplej úžitkovej vody sa vykoná dodatočne najneskôr do 31. januára nasledujúceho roka alebo na základe predchádzajúcich pravidelných odpočtov určeného meradla na meranie množstva teplej úžitkovej vody u konečného spotrebiteľa aspoň dvakrát za rok.
9 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Marian587 Pozri príspevok
Dobrý deň, dostal som sa aj vlastnou vinou do problému s vyúčtovaním nákladov za teplú vodu a musím zaplatiť vyše 300EUR za vodu, ktorú som nespotreboval.

Len vlastnou vinou. Predpokladám, že v dome nie si nový a poznáš zvyklosti v dome, ktoré by mali byť dohodnuté v zmluve o výkone správy. Ktorú ti je správca domu povinný doručiť.

182/1993, § 8a,odsek 1


(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome uzatvoria so správcom písomnú zmluvu o výkone správy. Zmluva o výkone správy, jej zmena alebo jej zánik sa schvaľuje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Schválená zmluva o výkone správy alebo jej zmena, alebo jej zánik je záväzný pre všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak je podpísaný nadpolovičnou väčšinou vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a správcom. Správca je povinný schválenú zmluvu alebo jej zmenu doručiť každému vlastníkovi bytu a nebytového priestoru v dome. Na doručovanie sa vzťahuje osobitný predpis.12e)

Popíšem to chronologicky:
1. V decembri 2009 (pred Vianocami) sa robil odpočet teplej vody v našom dome (112 bytov), klasickým vyvesením termínu odpočtu na bráne aj s uvedením náhradného termínu.

Aj keď si nebol v uvedenom termíne doma, mal si vedieť čo je tvoja povinnosť.

2.
Vzhľadom k tomu, že posledné dva decembrové týždne som nebol doma, tak som nebol zastihnutý a v januári, keď som sa vrátil, tam už nijaký oznam nebol.

Ale vieš kto odpisuje vodu v dome, prípadne kto je správca domu. Mal si sa s nimi spojiť a stavy vody dodatočné nahlásiť.

3.
Nedostal som žiadne upozornenie do schránky, aby som si náhlasil spotrebu (myslím, že to mal urobiť náš zástupca vo vchode).

Správca by mal nechať odkaz, prostredníctvom zástupcu vlastníkov, prípadne osoby, ktorá odpisuje stavy vody, kde a dokedy je možné nahlásiť stavy vody.

4.
Takže ja som si vôbec nespomenul na odpočet, až kým som v máji 2010 nedostal vyúčtovanie nákladov za teplú vodu, kde som uvidel, že mám nedoplatok vo výške 300 EUR!!!

A kto za to môže? A v máji si bol prekvapený! Drahý špás.

5.
Bežne za posledné roky mávam spotrebu okolo 25m3, ale keďže som nemal nahlásenú spotrebu, náš správca – SBD – v zmysle vyhlášky č.630/2005 Z.z §9 ods. 5 mi naúčtoval 1,5 násobnú spotrebu priemeru celého domu a vyšlo to 75m3. Čiže 50m3 teplej vody mám naučtované naviac.

(4) Odpočty indikovaných údajov určených meradiel
na meranie množstva teplej úžitkovej vody u konečných
spotrebiteľov vykonáva dodávateľ alebo odberateľ,
ktorý rozpočítava dodané teplo a množstvo tepla na
prípravu teplej úžitkovej vody, najmenej raz ročne ku
koncu zúčtovacieho obdobia.

(5) Konečnému spotrebiteľovi, ktorý neumožní odpočet
určeného meradla na meranie množstva teplej úžitkovej
vody, sa určí náhradný indikovaný údaj vo výške
1,5-násobku priemernej hodnoty indikovaných údajov
na byt a nebytový priestor v objekte rozpočítavania.

Spotrebná zložka sa určí podľa odseku 3. V nasledujúcom
zúčtovacom období sa indikovaný údaj pre výpočet
spotrebnej zložky určí ako aritmetický priemer indikovaných
údajov určeného meradla odčítaných v danom
roku a v poslednom roku, v ktorom bol indikovaný údaj
určeného meradla odčítaný,

A čo keby boli použili odsek 7

(7) Ak sa preukáže, že konečný spotrebiteľ ovplyvnil
určené meradlo na meranie množstva teplej úžitkovej
vody alebo určené meradlo na meranie množstva teplej
úžitkovej vody nespĺňa podmienky určeného meradla,
alebo odmietol umožniť vykonať jeho odčítanie, určí sa
tomuto konečnému spotrebiteľovi náhradný indikovaný
údaj vo výške trojnásobku priemernej hodnoty indikovaných
údajov určených meradiel na meranie teplej
úžitkovej vody na byt a nebytový priestor v objekte rozpočítavania.

Spotrebná zložka sa určí podľa odseku 3.

Ak by preukázali, že ten stav bol úmyselne nenahlásený. Vlastne ty tvrdíš, že si zabudol, je to pravda?

6. Reklamoval som to na družstve, ale nepochodil som, lebo oni vraj postupovali v zmysle zákona.

Dodržali aj tento? Zákon 657/2004, §17, odsek 3, písmeno c

(3) Dodávateľ, ktorý dodáva teplo na vykurovanie
a súčasne aj na prípravu teplej úžitkovej vody a ktorý
rozpočítava množstvo tepla dodaného na prípravu teplej
úžitkovej vody konečnému spotrebiteľovi, alebo odberateľ,
ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného na
vykurovanie a súčasne rozpočítava aj množstvo tepla
dodaného na prípravu teplej úžitkovej vody konečnému
spotrebiteľovi, je povinný


c) oznámiť konečnému spotrebiteľovi najmenej 15 dní
pred uskutočnením odčítania údajov na určenom
meradle spotreby tepla alebo teplej úžitkovej vody
termín odčítania spotreby,


e) rozpočítavať množstvo tepla dodaného na prípravu
teplej úžitkovej vody podľa pravidiel rozpočítavania


Tu je tvoja jediná možnosť, preukázať správcovi , že oznam o odpise nebol vyvesený 15 dní pred odpisom. Teda, že nepostupoval v súlade so zákonom ako tvrdí.

Potom už postupoval. Ale až potom! Takže nepostupoval. Ak to nebolo 15 dní.


7.
Pokúsil som sa na schôdzi vlastníkov nechať si odhlasovať žiadosť, aby mi správca preúčtoval náklady na teplú vodu, ale spoluvlastníci boli veľmi "solidárny" a neodhlasovali mi to (to, že som im ja vlastne prispel na teplú vodu, ich netrápi).

Keď si ty zaplatil 300 euro naviac, prepočítaním, ak by ho schválili, by ich museli zaplatiť oni. A prečo by oni mali, keď správca napočítal, tak napočítal?

8.
Že ide o ľahostajnosť správcu a takisto nášho zástupcu vlastníkov svedčí aj fakt, že takých ľudí ako ja bolo 12. V rozúčtovaní sme mali koeficient na teplú vodu 0,91!, vzhľadom k tomu, že tak ako mne bola narátaná spotreba o 50m3 viac, tak spolu to bolo naviac o 400m3!!

A tebe to nebolo ľahostajné až v máji a nemalo byť v decembri, januári!

Dvanásti pochybili a sto si ich chybu užívalo.

Viem, že tá vyhláška je zlá a chráni defacto takého vlastníka, ktorý míňa veľa vody (napr. 2x priemer) a trestá takého ako ja, ktorý má spotrebu 0,5x priemeru.

Nie, mýliš sa, ta vyhláška je výborná, ba bola vylepšená vyhláškou 358/2009. Len vlastníci nevyužívajú ich možnosti v prospech svojho domu.

V zmysle zákona je to vlastne pokuta, ktorú musím zaplatiť a ktorú mi nikto nevráti.

Máš pravdu! Ak si vypiješ, sadneš za volant, porušíš pravidlá. Dostaneš pokutu. Kto ti ju vráti???

Neviem, asi jediná možnosť je obrátiť sa na súd, ale keďže SBD postupovalo v zmysle zákona, tak asi by som ten súd prehral.

Veru, jediná! Ale výsledok v tvoj prospech je mizivá, ale je.

Alebo vie niekto o nijakej inej možnosti, ako sa dočkať spravodlivosti a neplatiť vyše 300 EUR za to, že som zabudol, že sa každý rok má nahlásiť stav vodomera?


Zober si to tak, keby si bol parašutista a zabudol by si si padák. Ako by si dopadol???

Ďakujem a ospravedlňujem sa dlhý text.

Dlhý text nevadí, niet sa na čo dodatočné vypytovať.

Marián Bednár

Čo ti môžem poradiť, prečítaj si ešte raz príspevok od verkaz.

verkaz Pozri príspevok
Bohužiaľ, keď si nepochodil na družstve ani u spoluvlastníkov, tak máš len jednu možnosť a to súd. Ale ako sám tvrdíš, pravdepodobne ani tam nepochodíš. Mal si spotrebu nahlásiť keď si odchádzal alebo hneď ako si sa vrátil. Je to určite poučenie aj pre druhých a daj si do kalendára veľký výkričník.
Iné ti neviem poradiť, snáď druhí budú mať aj iný názor.
Naposledy upravil sito : 05.11.10 at 19:13
6 0
Marian587 Marian587

Marian587 je offline (nepripojený) Marian587

Ďakujem za odpovede, najmä od Sita, to bola vyčerpávajúca odpoveď.
A záver z toho asi je taký, že veľa šancí už asi nie je.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Neviem aký názor má tých ostatných jedenásť, ktorí nezabezpečili odpis stavov, alebo neumožnili odpísať stavy.

Ale môžete donútiť správcu, aby zabúdlivcom nechal v schránkach odkaz o možnosti nahlásenia stavov k rozpočítaniu nákladov, nie len za teplú vodu.
1 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Marian587 Pozri príspevok
5. Bežne za posledné roky mávam spotrebu okolo 25m3, ale keďže som nemal nahlásenú spotrebu, náš správca – SBD – v zmysle vyhlášky č.630/2005 Z.z §9 ods. 5 mi naúčtoval 1,5 násobnú spotrebu priemeru celého domu a vyšlo to 75m3. Čiže 50m3 teplej vody mám naučtované naviac.
6. Reklamoval som to na družstve, ale nepochodil som, lebo oni vraj postupovali v zmysle zákona.
7. Pokúsil som sa na schôdzi vlastníkov nechať si odhlasovať žiadosť, aby mi správca preúčtoval náklady na teplú vodu, ale spoluvlastníci boli veľmi "solidárny" a neodhlasovali mi to (to, že som im ja vlastne prispel na teplú vodu, ich netrápi).
8. Že ide o ľahostajnosť správcu a takisto nášho zástupcu vlastníkov svedčí aj fakt, že takých ľudí ako ja bolo 12. V rozúčtovaní sme mali koeficient na teplú vodu 0,91!, vzhľadom k tomu, že tak ako mne bola narátaná spotreba o 50m3 viac, tak spolu to bolo naviac o 400m3!!

Viem, že tá vyhláška je zlá a chráni defacto takého vlastníka, ktorý míňa veľa vody (napr. 2x priemer) a trestá takého ako ja, ktorý má spotrebu 0,5x priemeru.

V zmysle zákona je to vlastne pokuta, ktorú musím zaplatiť a ktorú mi nikto nevráti.
Ja budem mat menej pochopenia. Uz iba preto, ze plati zasada, ze kazdy sa ma starat o svoje prava a povinnosti a neznalost zakona neospravedlnuje. Je zvykom mat vlastnost, hladat vinikov niekde inde, ako u seba.
Jednoducho kazdy vie, ze na konci roka sa odcitavaju v byte udaje o spotrebe tepla, vody, plynu.....Takze, ak niekde odchadzam, mam povinnost si tento odpocet nejako zabezpecit......uznavam, ze ak nejaky clovek zije sam, moze dostat nemoc, ci infarkt a byt dlhodobo v nemocnici, moze ho zrazit auto a nie je schopny to sam zabezpecit...ale vyhlaska na tieto pripady pamata a je tam tvrdost odstranena. Ak niekto, ale z vlastnej vole a vedome ignoruje tuto skutocnost a nezabezpeci si ju, tak jednoducho musi pocitat so sankciou, ktora je stanovena, pretoze flagrantnost sa musi postihovat, uz vzhladom k ostatnym. Takze si treba najprv ujasnit, preco som tuto zalezitost neriesil nejakym inym moznym sposobom, ked som vedel, ze odpocet, tak ako kazdy rok sa bude vykonavat, ale tuto skutocnost som ignoroval a az nasledne hladat, ci niekto zo zucastnenych nieco neporusil. Ak mame nejaky zmysel a cit pre spravodlivost. Pretoze nahradny vypocet vacsinou boli. Ale musi boliet prave preto, aby sa v buducnosti nezabudalo na splnenie pravidelnych povinnosti, ktore su spojene s koncom roka v ramci uzivania bytu. Je teda uplne irelevantne,aka bola spotreba vody za posledne roky, je uplne irelevantne, ci sa vyskytli uplne rovnaki vlastnici bytov s rovnakym citom pre tieto povinnosti, relevantne je, ze za hlupost sa musi platit, pretoze to je zmyslom spravodlivosti, aj ked casto boli. Najma nase penazenky. Ja viem, je to tvrde, ale zivot je uz taky.Ale povinnosti si treba ctit a plnit ich.
1 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Mária27 Pozri príspevok
Ja si myslím, že rozpočítať sa môže iba skutočná spotreba tepla, nie že jeden bude platiť spotrebu ostatných. Vo vyhláške sa píše, že sa rozpočítava dodané teplo, nie pokuty.

Vo vyhláške v § 9 v ods. 5 by malo byť "maximálne" 1,5. Aj ked to tam nie je tak, treba brať do úvahy zmysel a cieľ právnej normy, nielen jej písmenkové znenie. V odseku 6 je odchýlka k ods. 5. Mali teda využiť aj január, nie sa bezdôvodne obohatiť.

(6) Náhradný indikovaný údaj pre konečného spotrebiteľa sa môže určiť aj odborným odhadom, ak odpočet určeného meradla na meranie množstva teplej úžitkovej vody sa vykoná dodatočne najneskôr do 31. januára nasledujúceho roka alebo na základe predchádzajúcich pravidelných odpočtov určeného meradla na meranie množstva teplej úžitkovej vody u konečného spotrebiteľa aspoň dvakrát za rok.
Nechcem sa nikoho zastávať, ale stáva sa, človek zabúda. Preto súhlasím s Máriou, podľa mňa sa mal použiť náhradný indikovaný údaj. Z textu zadávateľa vyplýva, že tam býva už viac rokov, stalo sa mu to zrejme prvý raz, okrem toho pred Vianocami veľa ľudí cestuje, vracia sa až v januári. Prečo sa toto stalo až 12 vlastníkom? Zrejme aj zástupca vlastníkov niečo zanedbal, keď vyhláška pripúšťa odpočet aj v januári. Môj muž ako zástupca vlastníkov vždy hodí do poštovej schránky upozornenie pre tých, ktorí nie sú doma, aby mu oznámili návrat a umožnili odpočet. Máme teraz suseda v nemocnici, to mu máme napariť 1,5 násobok priemernej spotreby, keď vieme, že tam je už pol roka? Vždy sa dá urobiť odhad, indikovaný údaj sa dorovná v ďalšom roku. Tiež ma hnevá, keď môj muž behá niekoľko dní a naháňa ľudí, ale aby až 12 tich sankcionovali? To sa mi nezdá.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Kvaka Pozri príspevok
Nechcem sa nikoho zastávať, ale stáva sa, človek zabúda. Preto súhlasím s Máriou, podľa mňa sa mal použiť náhradný indikovaný údaj. Z textu zadávateľa vyplýva, že tam býva už viac rokov, stalo sa mu to zrejme prvý raz, okrem toho pred Vianocami veľa ľudí cestuje, vracia sa až v januári. Prečo sa toto stalo až 12 vlastníkom? Zrejme aj zástupca vlastníkov niečo zanedbal, keď vyhláška pripúšťa odpočet aj v januári. Môj muž ako zástupca vlastníkov vždy hodí do poštovej schránky upozornenie pre tých, ktorí nie sú doma, aby mu oznámili návrat a umožnili odpočet. Máme teraz suseda v nemocnici, to mu máme napariť 1,5 násobok priemernej spotreby, keď vieme, že tam je už pol roka? Vždy sa dá urobiť odhad, indikovaný údaj sa dorovná v ďalšom roku. Tiež ma hnevá, keď môj muž behá niekoľko dní a naháňa ľudí, ale aby až 12 tich sankcionovali? To sa mi nezdá.
Kvaka, je to medzi nami, ľuďmi! Vždy sa dá, vždy, keď sa chce.

Spomeniem jeden príklad. Vodu, odpisy a všetko, zabezpečil. Býval sám. Život to tak chcel, mesiac a pol bol v nemocnici a mesiac a pol v kúpeľoch. teda tri mesiace nebýval v dome.

Napísal som mu deväť osobomeisacov za rok, správca mi telefonoval, že to nemôže byť. Päť minút cesty a riešili sme to na živo.

Argumentoval som, štvorčlenná rodina, jeden je na internáte, vojne v dome nebývajú, osoby sa im odčítajú. Ale on bol len v nemocnici. Teda nebýval v dome. Ale niekto mu chodil polievať kvety, vetrať. K ostatným chodili návštevy. Ale my nemôžeme dať do programu nulu, nezapočíta ju. Keď nemôžete, tak mi to ukážte. Ukázali a naskočilo deväť osobomesiacov.

Takže je to medzi nami, ľuďmi v konkrétnom dome. A v spolupráci so správcom, netreba mu robiť poskoka. Že!!!
3 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Mária27 Pozri príspevok
Ja si myslím, že rozpočítať sa môže iba skutočná spotreba tepla, nie že jeden bude platiť spotrebu ostatných. Vo vyhláške sa píše, že sa rozpočítava dodané teplo, nie pokuty.

Vo vyhláške v § 9 v ods. 5 by malo byť "maximálne" 1,5. Aj ked to tam nie je tak, treba brať do úvahy zmysel a cieľ právnej normy, nielen jej písmenkové znenie. V odseku 6 je odchýlka k ods. 5. Mali teda využiť aj január, nie sa bezdôvodne obohatiť.

(6) Náhradný indikovaný údaj pre konečného spotrebiteľa sa môže určiť aj odborným odhadom, ak odpočet určeného meradla na meranie množstva teplej úžitkovej vody sa vykoná dodatočne najneskôr do 31. januára nasledujúceho roka alebo na základe predchádzajúcich pravidelných odpočtov určeného meradla na meranie množstva teplej úžitkovej vody u konečného spotrebiteľa aspoň dvakrát za rok.
Mária, myslíš správne. Ak by išlo o to, že niekto platí za iného, iný dom, tak by to bol trestný čin, závisí od výšky škody. Ale tu sa jedná o náklady v jednom a tom istom dome.

Ak by si dohodli v dome pokuty nad výšku nákladov, išlo by o príjem pre dom. Preto je možne schváliť si spôsob rozpočítania nákladov, ktorý motivuje všetkých vlastníkov, aby dodržovali dohodnuté pravidlá, zásady v dome.

V takom prípade je možnosť pokút zapracovať do spôsobu rozdelenia.

V podstate, ak vlastník dodržuje dohodnuté zásady, pokutu nemôže dostať.

Vlastne ide o prevenciu vopred dohodnutú. Mala by byť, nie ako v tomto prípade. Nechať to na vyhlášku a správcu.

Preto je vo vyhláške 630/2005 a 358/2009 v § 7 a 9 uvedené, že ak sa vlastníci dohodnú inak. Rozhodnutie podľa uvedených vyhlášok súd nemusí rešpektovať, môže, musí vyhlásiť rozhodnutie, ak ho niektorý vlastník o to požiada.

Ale človek miení, ale život mení.
1 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

sito Pozri príspevok
Mária, myslíš správne. Ak by išlo o to, že niekto platí za iného, iný dom, tak by to bol trestný čin, závisí od výšky škody. Ale tu sa jedná o náklady v jednom a tom istom dome.

Ak by si dohodli v dome pokuty nad výšku nákladov, išlo by o príjem pre dom. Preto je možne schváliť si spôsob rozpočítania nákladov, ktorý motivuje všetkých vlastníkov, aby dodržovali dohodnuté pravidlá, zásady v dome.

V takom prípade je možnosť pokút zapracovať do spôsobu rozdelenia.

V podstate, ak vlastník dodržuje dohodnuté zásady, pokutu nemôže dostať.

Vlastne ide o prevenciu vopred dohodnutú. Mala by byť, nie ako v tomto prípade. Nechať to na vyhlášku a správcu.

Preto je vo vyhláške 630/2005 a 358/2009 v § 7 a 9 uvedené, že ak sa vlastníci dohodnú inak. Rozhodnutie podľa uvedených vyhlášok súd nemusí rešpektovať, môže, musí vyhlásiť rozhodnutie, ak ho niektorý vlastník o to požiada.

Ale človek miení, ale život mení.
Ak by sa preukázalo, že niekto za niekoho platil, a ten koeficient spotreby teplej vody 0,9 o tom nasvedčuje, asi by malo 12 postihnutých šancu na úspech. Pokutovať sa to môže aj inak, ale vlastníci sa nedohodli.
Zadávateľ otázky píše
7. Pokúsil som sa na schôdzi vlastníkov nechať si odhlasovať žiadosť, aby mi správca preúčtoval náklady na teplú vodu, ale spoluvlastníci boli veľmi "solidárni" a neodhlasovali mi to (to, že som im ja vlastne prispel na teplú vodu, ich netrápi).
Takže vyhláška priamo umožňuje, aby niekto za niekoho platil náklady. Pri každom sankčnom výpočte. To by ale podľa mňa nemalo takto byť.
Ja by som navrhla riešenie, ktoré by si vlastníci mohli odhlasovať na schôdzi. Urobia sa dva výpočty, jeden výpočet z odhadnutej spotreby, druhý sankčný výpočet a ten rozdiel by bol príjmom domu. Ale ten sankčný len v prípade, že niekto opakovane porušuje povinnosti voči správcovi.
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

Marian587 Pozri príspevok
A záver z toho asi je taký, že veľa šancí už asi nie je.
Záver si si urobil sám, lenže ja na Tvojom mieste by som sa zaujímal teraz u správcu ako Ti budú počítať spotrebu TÚV za tento rok aby si nakoniec nebol prekvapený po druhýkrát.

V roku 2009 nemali koncový stav na vodomeri, preto Ti narátali 1,5 násobok priemernej spotreby v dome.

V roku 2010 nebudú mať počiatočný stav na Tvojom vodomeri. Tak ako budú postupovať teraz?
Pravdepodobne budú mať nejakú smernicu ako postupovať v takom prípade. Ale možné je že ju mať nebudú. Alebo teraz použijú odsek 6, § 9 vyhlášky 630 a urobia Ti odborný odhad?
2 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Meradlá a prepočty nie je moja parketa, ale zaujala ma podstata problému. Každému sa môže stať, že meradlo z nejakého dôvodu neodpočíta, nenahlási, alebo to za neho nenahlási ten, kto mu vyberá schránku - veď nečíta všetky oznamy. A človek má často oveľa väčšie problémy, ako myslieť na to, že v decembri sa robí odpočet. Toto všetko treba zohľadniť a neobohacovať sa na úkor iného.

Ak sa nevie indikovaný údaj, vyhláška určuje 1,5 násobok - prečo však nie jeho spotreby , ale priemernej v dome (bez toho jeho?)? Asi je to jednoduchšie, majú to práve odpísané. Ako píše Julian, ide o to, aby mu odhadové prerozdelenie zohľadnili nabudúce.
V § 9 odseku 5 ďalšia veta hovorí:

"V nasledujúcom zúčtovacom období sa indikovaný údaj pre výpočet spotrebnej zložky určí ako aritmetický priemer indikovaných údajov určeného meradla odčítaných v danom roku a v poslednom roku, v ktorom bol indikovaný údaj určeného meradla odčítaný, podľa vzorca ... "

Prečo aritmetický priemer? Nemala by sa zobrať spotreba za obdobie neurčitých stavov, od ktorej by sa odpočítala spotreba už započítaná pri odhadovom rozpočte? Vlastne by sa všetko vyrovnalo, nik by na nikoho nedoplácal, nik by sa neobohatil. My sme to tak robievali. Nemám práve veľa času naštudovať viac.
6 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

Mária27 Pozri príspevok
"V nasledujúcom zúčtovacom období sa indikovaný údaj pre výpočet spotrebnej zložky určí ako aritmetický priemer indikovaných údajov určeného meradla odčítaných v danom roku a v poslednom roku, v ktorom bol indikovaný údaj určeného meradla odčítaný, podľa vzorca ... "
Perfektne si to doplnila, takže posledný odstavec v mojom príspevku je bezpredmetný.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Pomerové vodomery na teplú vodu sú povinné zo zákona. Preto vo vyhláške 630/2005 nebol daný URSOm priestor rozhodovať o spôsobe rozdelenia nákladov za teplú vodu vlastníkom bytov.

Vo vyhláške 358/2009 je už pridaný odsek ktorý umožňuje vlastníkom dohodnúť sa na inom spôsobe rozpočítania nákladov za teplú vodu.

8. § 9 sa dopĺňa novým odsekom 8, ktorý znie:
„(8) Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov dohodnú
podľa osobitného predpisu7) inak, rozpočítavanie
množstva dodaného tepla v teplej úžitkovej vode
podľa odsekov 2 až 7 sa neuplatňuje.“.

Každý dom by si mal dohodnúť spôsob rozdelenia nákladov za teplú vodu ako prílohu k zmluve o výkone správy ako postupovať v takýchto prípadoch, prípadne iných, aj úmyselných.

Kľudne to mohlo byť, tak ako u vás. Za rok 2009 by zaplatil len podiel z 10 %, to je 1/112. Ostatok by zaplatili ostatní vlastníci. Ale v roku 2010 by mal spotrebu za obidva roky teda za rok 2010 by zaplatil aj za spotrebu v roku 2009, ostatní by o to platili menej. Teoreticky by to bolo vyrovnané. Prakticky, ak budú v roku 2010 vyššie náklady, tak trošku na tom prerobí.

Jemu to spravilo 300 euro, dvanástim 3 600 euro. O tých 3 600 zaplatilo sto menej , to je v priemere 36 na byt.

Tím sto to vyhovovalo, načo hlasovať proti sebe. Možno ten zástupca s tým počítal a neprejavil žiadnu iniciatívu pripomenúť to tím dvanástim.

U nás tiež kedysi si jedna nahlásili asi o 40 m3 menej teplej vody. Je pravdou, že za ten rok získala, zaplatila menej. Na základe toho jej znížili aj mesačnú zálohu. Za ďalší rok sa dočkala prekvapenia, nedoplatok, ktorý splácala v dohodnutých splátkach. Prečo? Stúpla jej spotreba o tých 40 m3 a platila sa menšiu zálohu.


Bol tu podobný prípad, ale s teplom. Tiež ta osoba ešte ich malému robila ťuťu a čo rodičom, tiež pre peniaze.

http://www.porada.sk/t102846-ne-odpi...ako-dalej.html
1 0
jelalim jelalim

jelalim je offline (nepripojený) jelalim

Riesil som nieco podobne aj ja, a nie je to az take katastrofalne:

Oni nauctovali 1,5nasobku spotreby, teda 75 kubikov vody. Teda umelo si vymysleli, ze na tvojom meraci je o 75m viac ako minuly rok.

Na dalsi rok budu odpisovat stav vody, v mojom pripade mi uctovali iba nejake 3 metre vody, teda skoro cele to co som zaplatil rok pred tym mi na dalsiom vyuctovani vratili.

V tvojom pripade to budes mat na meraci mensi stav ako si oni myslia, ze mas pociatocny stav za predchadzajuce obdobie.

Myslim, ze Ti budu uctovat nulovu spotrebu a "preplatok" budu prenasat este aj do dalsieho roku. Za tento rok Ti vratia teda vsetky zalohy ktore si zaplatil za vodu.

Jedine na com Ta tvoji susedia "obabrali" je ten koeficient ... Uz si asi vsetci daju pozor aby mali vodu riadne odpisanu a koeficient ak bol teraz 0,91 pri 112 bytoch, tak na dalsi rok ak vsetci vodu odpisu koeficient moze byt aj 1,5-1,8.
1 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

To bol ten lepší prípad.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

jelalim Pozri príspevok
Riesil som nieco podobne aj ja, a nie je to az take katastrofalne:

Oni nauctovali 1,5nasobku spotreby, teda 75 kubikov vody. Teda umelo si vymysleli, ze na tvojom meraci je o 75m viac ako minuly rok.

Na dalsi rok budu odpisovat stav vody, v mojom pripade mi uctovali iba nejake 3 metre vody, teda skoro cele to co som zaplatil rok pred tym mi na dalsiom vyuctovani vratili.

V tvojom pripade to budes mat na meraci mensi stav ako si oni myslia, ze mas pociatocny stav za predchadzajuce obdobie.

Myslim, ze Ti budu uctovat nulovu spotrebu a "preplatok" budu prenasat este aj do dalsieho roku. Za tento rok Ti vratia teda vsetky zalohy ktore si zaplatil za vodu.

Jedine na com Ta tvoji susedia "obabrali" je ten koeficient ... Uz si asi vsetci daju pozor aby mali vodu riadne odpisanu a koeficient ak bol teraz 0,91 pri 112 bytoch, tak na dalsi rok ak vsetci vodu odpisu koeficient moze byt aj 1,5-1,8.
To, že mali ten koeficient na teplú vodu 0,9, sa im naozaj v budúcom roku "vráti", všetci budú platiť viac. Výrobca tepla vie, koľko studenej vody použil na prípravu teplej vody. Napr. 3000 m3. Keby v dome bytovými meračmi namerali spotrebu 3000m3, koeficient by bol 1. Ale oni "namerali" 1,5 násobok priemeru u 12 ľudí. Takže mohli takto "namerať" v dome 3300, potom by bol keficient spotreby pre teplú vodu 0,9. Horšie to bude na budúci rok, však?
Ale výpočet na budúci rok nebude tak, ako uvádzaš, vyhláška hovorí o aritmetickom priemere údajov na merači za obdobie od posledného odčítania, ak sa vlastníci nedohodnú inak.

To, čo ty uvádzaš, ako to určili u vás, je presne to isté, ako napísala Mária27, citujem: Prečo aritmetický priemer? Nemala by sa zobrať spotreba za obdobie neurčitých stavov, od ktorej by sa odpočítala spotreba už započítaná pri odhadovom rozpočte? Vlastne by sa všetko vyrovnalo, nik by na nikoho nedoplácal, nik by sa neobohatil.
Naposledy upravil Kvaka : 08.11.10 at 09:07 Dôvod: doplnenie o citáciu
3 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Kvaka Pozri príspevok
To, že mali ten koeficient na teplú vodu 0,9, sa im naozaj v budúcom roku "vráti", všetci budú platiť viac. Výrobca tepla vie, koľko studenej vody použil na prípravu teplej vody. Napr. 3000 m3. Keby v dome bytovými meračmi namerali spotrebu 3000m3, koeficient by bol 1. Ale oni "namerali" 1,5 násobok priemeru u 12 ľudí. Takže mohli takto "namerať" v dome 3300, potom by bol keficient spotreby pre teplú vodu 0,9. Horšie to bude na budúci rok, však?
Ale výpočet na budúci rok nebude tak, ako uvádzaš, vyhláška hovorí o aritmetickom priemere údajov na merači za obdobie od posledného odčítania, ak sa vlastníci nedohodnú inak.

To, čo ty uvádzaš, ako to určili u vás, je presne to isté, ako napísala Mária27, citujem: Prečo aritmetický priemer? Nemala by sa zobrať spotreba za obdobie neurčitých stavov, od ktorej by sa odpočítala spotreba už započítaná pri odhadovom rozpočte? Vlastne by sa všetko vyrovnalo, nik by na nikoho nedoplácal, nik by sa neobohatil.
Na fakture smerom k dodavatelovi sa nic nemeni, co dodal, to sa uhradi, ale vnutorne rozpocitanie nakladov medzi vlastnikmi bytov, sa rozpocita ten zbytok, po odpocitani sankcii. A preco by mali byt sankcie mierne ?
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

najag Pozri príspevok
Na fakture smerom k dodavatelovi sa nic nemeni, co dodal, to sa uhradi, ale vnutorne rozpocitanie nakladov medzi vlastnikmi bytov, sa rozpocita ten zbytok, po odpocitani sankcii. A preco by mali byt sankcie mierne ?
Najag, samozrejme, že dodávateľ fakturuje len to čo dodal, ale to rozpočítanie je podľa mňa príliš tvrdé, najmä ak ide o jednorazové zabudnutie. Predstav si takú babku, ktorá žije sama, má nízky dôchodok, odíde na Vianoce k deťom, zabudne, lebo už často zabúda, a príde jej nedoplatok vo výške dôchodku?? Už som tu niekde písala, že sankčný výpočet by som navrhla použiť pri opakovaných zanedbaniach povinností vlastníkov, v ostatných prípadoch počítať s odhadnutou spotrebou, alebo počkať do konca januára, opakovať odpočty, ponechávať odkazy v schránke. Zástupca pozná svojich vlastníkov, mal by im aj trochu pomáhať, ak sa to moc nezneužije.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať