Zavrieť

Porady

Preplatok plynu

Vystavujem faktúru pre nášho nájomníka. Bežne mu faktúrujem nájom, elektrinu, plyn.

Za minulý polrok vznikol preplatok plynu, zúčtujeme ho v fa za 11/2005.

Môžem to dať ako položku vo faktúre - odpočet preplatku plynu?
Tým sa mi zníži celková fakturovaná suma.

Ako to zaúčtujem? Musím vystaviť nejaký pokladničný doklad na ten preplatok?

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    môžeš to dať v ďalšej faktúre, teda ponížiť faktúr.sumu o preplatok. Doklad vystavíš teda pokladničný, až ked v skutoč.príjmeš peniaze za túto faktúru, v ktorej si ponížila preplatok.

    ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

    :-D ZuzanaP
    Renátka a to vystavím pre nás výdavkový pokladničný a nájomca by mi mal teda doniesť príjmový.

    My sme faktúrovali stále rovnakú platbu za plyn, pri zúčtovaní vyšiel preplatok, ktorý nám ako prenajímateľovi vrátili na účet.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    preplatok ak sa uvedie na faktúre ponížený o faktúrov.sumu, tak preplatok sa nebude účtovať. Ak sa preplatok nebude uvádzať vo faktúre a príde Vám preplatok na účet , nebude sa vystav.poklad.doklad. Ak by Vám nájomník vrátil preplatok tak mu vystavíte PPD, pretože ste prijali od neho peniažky. Zle som to v prvom príspev.napísala omlúvam sa . Ešte doplním ak nájomníkovi vznikol preplatok a nie Vám , že vy budete vracať korunky tak vy vystavíte doklad o vrátení.
    Naposledy upravil renča1 : 23.11.05 at 08:27

    ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

    :-D ZuzanaP
    eše na doplnenie: na faktúre som to uviedla nasledovne:
    cena bez DPH Sk 12 500,--
    DPH Sk 2 375,--
    odpočet preplatku plynu: Sk 281,--
    celková fa suma: Sk 14 594,--

    ako to zaúčtujem v tomto prípade?

    Môžem ten preplatok vysporiadať cez interný doklad? Lebo my v skutočnosti od nájomcu peniaze nedostaneme. Plynári ich vrátili už na náš účet. Ale potom to bude asi dvojitý príjem?

    Poradíte mi prosím?

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    [quote=ZuzanaP]eše na doplnenie: na faktúre som to uviedla nasledovne:
    cena bez DPH Sk 12 500,--
    DPH Sk 2 375,--
    odpočet preplatku plynu: Sk 281,--
    celková fa suma: Sk 14 594,--

    ako to zaúčtujem v tomto prípade?

    Môžem ten preplatok vysporiadať cez interný doklad? Lebo my v skutočnosti od nájomcu peniaze nedostaneme. Plynári ich vrátili už na náš účet. Ale potom to bude asi dvojitý príjem?

    Predpokladám, že účtuješ v JÚ. Ja som z tvojej otázky pochopila, že preplatok ti dá nájomca,ale teraz to chápem, že preplatok zaplatí nájomca plynárňam a potom ti ho plynári pošlú na účet. Tak v tomto prípade to bude takto: vystavíš faktúru fakt.suma 14 875,00 voči nájomcovi, nájomca ti zaplatí 14 594,00 to bude jeden príjem ovplyv.základ dane a ked ti pošlú plynári na účet 281,00 bude to 2. príjem ovplyv. základ dane a tým vyrovnáš faktúru.Tvoj celkový príjem bude činiť 14 875,00 SK OVZD. Ak ešte potrebuješ v niečom poradiť napíš.

    ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

    :-D ZuzanaP
    Renatka to bolo tak, že prenajímateľ sa s nájomcom dohodol, že mesačne bude platiť určitú sumu za plyn. Plynárňam to skutočne odvádzame my, do 08/2005 podľa splátkového kalendára.

    Takže my sme zaplatili len 11 719, a nájomca nám zaplatil 12000. Keď prišla vyúčtovacia fa, mali sme preplatok.

    Ten preplatok sa vyrátal=
    skutočne zaplatené od nájomcu prenajímateľovi - skutočná spotreba (podľa fa). Tým nám vyšiel preplatok, ktorý má patriť nájomcovi 281 korún.

    Môžem to spraviť nejako cez interné doklady? Účtujeme v JU. Myslela som, že to vyrovnám cez ID výdaj.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Po obdrzani dobropisu od plynarni som i ja vyfakturovala dobropis najomcovi podla spotrebovaneho plynu. On ma stanoveny koef. 0.6 a ja 0.4 (zistili sme kolko m2 ma cela budova, kolko m2 patri najomcovi, kolko mne, a tak nam vysli koeficienty). Cize napr. dosiel dobropis na 10 000, Sk. Potom som vystavila najomcovi i ja dobropis na 6 000? sk.
    Za mesiac 11/2005 vystavim fakturu na plyn najomcovi, napr. na 7 000, Sk. Potom si mozes dobropis a vystavenu FA vyrovnat PPD a VPD. A najomca Ti uhradi zvysnu 1000, Sk. Vystavenu FA za plyn najomcovi uctujes v Prijmoch OZD ostatne, a dobropis najomcovi minus Prijmy OZD ostatne.
    Dopropis od plynarov si zauctujes do vydavkov OZD so znamienkom minus a na druhej strane Tvoje platby plynarom uctujes do prev. rezie.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.