Zavrieť

Porady

Demencia – odmietnutie vyšetrenia počas hospitalizácie v nemocnici.

Dobrý deň.
Potrebovala by som právnickú radu. Moja mamička má diagnostikovanú ťažkú demenciu. Nikdy sme ju nedali zbaviť svojprávnosti.
Problém: Včera bola hospitalizovaná v nemocnici. Odpadla a nevedela sa prebrať. V nemocnici majú podozrenie na vnútorné krvácanie. Mama odmietla vyšetrenie (kolonoskopiu aj gastroskopiu). Lekárka mi povedala, že to dá do záznamu ale pokiaľ s tým ona nesúhlasí nemôžu jej spraviť vyšetrenie.
Otázka. Pokiaľ má pacient diagnostikovanú demenciu ale nie je právne zbavený svojprávnosti môže manžel podpísať súhlas?
Naposledy upravil 2009 : 15.11.10 at 07:59
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zdenka131 je offline (nepripojený) zdenka131

    logopéd, psychopéd, pedagóg, večný študent, absolvent viacerých VŠ ...viac zdenka131
    http://pravo.solen.cz/pdfs/pra/2004/02/03.pdf

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    vieraaaa, Andy Kralik, Mária27, miramax1, 2009, danushka
    6

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Ak sa jedná o ohrozenie života,myslím, že lekár nepotrebuje súhlas od pacienta,ale musí konať...

    pozri aj tu :
    ...
    Článok 5
    Súhlas v prípade pacientov, ktorí nie sú spôsobilí o sebe rozhodovať

    1. Za maloletého pacienta alebo pacienta s obmedzenou spôsobilosťou na právne úkony alebo pacienta pozbaveného spôsobilosti na právne úkony udeľuje súhlas jeho zákonný zástupca alebo opatrovník alebo osoba, ktorá má maloletého v pestúnskej starostlivosti.
    2. Ak súhlas pacienta s obmedzenou spôsobilosťou na právne úkony alebo súhlas zákonného zástupcu pacienta pozbaveného spôsobilosti na právne úkony nemožno dosiahnuť, je potrebný na výkon súhlas odborného konzília. Tento výkon možno urobiť aj bez tohto súhlasu, keď je bezprostredne ohrozený život pacienta.
    http://www.fnspba.sk/pacient/charta-prav-pacienta.htm

    2009 je offline (nepripojený) 2009

    2009
    buchač Pozri príspevok
    Len na toto reagujem ...
    buchač Pozri príspevok

    Neviem síce , koľko má mamka rokov , no ber ma z rezervou obrovskou ...

    Mama má 73 rokov. Trpí ťažkou demenciou. Napriek tom, že je fyzicky schopná sa posadiť odmieta to. Od mladosti bola negativistický typ. Vždy sa správala ako dieťa a spravila presný opak toho o čo bola požiadaná. Vždy mala nejakú psychickú poruchu. O nás ako deti sa väčšinou starala rodina. Toto by som dala ale bokom. Nie je podstatné čo bolo. Teraz je odkázaná iba na pomoc druhých. Včera bol v nemocnici otec a už im odmieta aj jesť a brať lieky. Toto robila presne pred rokom vtedy 3 mesiace nejedla a schudla na 35 kg

    Toto jedno alebo druhé vyšetrenie je dosť nepríjemné .
    Hlavne tá kolonoskopia .
    Nie všade , vo všetkých špitáloch na Slovensku sa vykonáva pod čiastočným umrtvením a uspaním ...žiaľ .
    Z tohoto hľadiska je to pre pacienta potom celkom dosť trápenie .

    Viem, že je to nepríjemné. Ale mama nevie ako vyzerá také vyšetrenie. Ona ho zo zásady odmietla.

    Len tie roky , hm .................................................. ....


    A vieš , že radšej nepokračujem ....................................???
    Včera bol za lekárom otec. Vzhľadom k jej diagnóze jej všetky nutné vyšetrenia spravia. Samozrejme čo najšetrnejšie. Zatiaľ je na infúziach a takmer nereaguje

    2009 je offline (nepripojený) 2009

    2009
    Ďakujem každému kto sa mi snažil pomôcť. Pomohli ste mi aspoň podporou. Už nebudem nič riskovať. Nikdy by som mamu nedala zbaviť svojprávnosti. Teraz vidím, že inej cesty niet. Lekár sa prirodzene bojí zasiahnuť proti vôli pacienta pokiaľ to nemá právne v poriadku. Záznam v zdravotnej karte asi nestačí. :-(

    2009 je offline (nepripojený) 2009

    2009
    Za skoré odpovede ďakujem. Nikomu neprajem to čo od včerajška prežívam. Mamička je ležiaca úplne odkázaná na pomoc iných. Na všetko hovorí zo zásady nie a neuvedomuje si, že jej život môže byť v ohrození

    2009 je offline (nepripojený) 2009

    2009
    arizona Pozri príspevok
    Ak sa jedná o ohrozenie života, myslím, že lekár nepotrebuje súhlas od pacienta,ale musí konať...
    Jedná sa o podozrenie vnútorného krvácania. Možno žalúdok, maternica alebo konečník. Mama vníma slabo lekárke neodpovedá iba na všetko vraví nie. Nedovolí vyšetrenie a lekárka povedala, že jediné čo môže urobiť je dať jej nesúhlas do správy.

    arizona Pozri príspevok
    2. Ak súhlas pacienta s obmedzenou spôsobilosťou na právne úkony alebo súhlas zákonného zástupcu pacienta pozbaveného spôsobilosti na právne úkony nemožno dosiahnuť, je potrebný na výkon súhlas odborného konzília. Tento výkon možno urobiť aj bez tohto súhlasu, keď je bezprostredne ohrozený život pacienta.
    http://www.fnspba.sk/pacient/charta-prav-pacienta.htm

    Nikdy sme ju nedali zbaviť svojprávnosti. Je to matka a ja som si neuvedomila, že na každé vyšetrenie dáva súhlas. Ťažký stupeň demencie má v lekárskych záznamoch a tie má nemocnica k dispozícii. Nevie sa už ani podpísať. Na všetko vraví nie. Pokiaľ neprejde vyšetrením nedá sa presne určiť diagnóza. Skolabovala včera okolo 11:00. Krv si ešte dala zobrať a tam zistili rapídny pokles červených krviniek. Je to niečo skryté čo treba lokalizovať.
    P.s. Pozrela som ten link ale aj napriek ťažkej demencii sme to právne neošetrili. Ospravedlňujem sa. Mám strašný strach, že umrie iba preto lebo odmieta vyšetrenie.

    2009 je offline (nepripojený) 2009

    2009
    hubatá Pozri príspevok
    Dosť sa divím že lekár nevie čo má robiť .... tvoja mama s demenciou je jeho prvý prípad? Za tých pacientov čo sú v bezvedomí a treba im zachrániť život kto dáva súhlas? Toto sa mi vôbec nezdá aby sme tu takýto problém rozpitvávali. Píšeš že už vôbec nereaguje ... tak sa všetci pozerajte ako umiera a dám vás k súdu ja !
    Toto bude omyl. Nepíšem, že mama už vôbec nereaguje. Do bezvedomia sa dostala v dome seniorov, kde bola 2 týždne. Nevedeli ju tam prebrať. Okamžitý prevoz na Kramáre a vzápätí na Mickiewicovu. Keď som sa dopátrala kde vlastne leží práve ju vyšetrovala doktorka. Mala podozrenie na vnútorné krvácanie do žalúdka alebo konečníka vzhľadom na rapídny pokles červených krviniek. /Citujem ju./ Vtedy už mama bola pri vedomí a na všetko jej odpovedala nie. Doktorka mala všetky jej záznamy. Mama tam ležala v apríli a zo záznamu vedela, že trpí ťažkou demenciou. Napriek tomu povedala, že ak mama odmietla vyšetrenie nemôže ho spraviť iba to dať do záznamu.

    Moja otázka bola na právnikov. Ak pacientka trpí ťažkou demenciou, ktorú má aj v zdravotných záznamoch a nie je rodinou zbavená svojprávnosti /napr. na lekárske úkony/ môže napriek jej nesúhlasu manžel podpísať súhlas s vyšetrením?

    Hubatá: Našťastie všetko dopadla v rámci jej diagnóz a možností dobre. Jej akútny stav bol dehydratácia po 5 dňoch infúzii je našťastie v poriadku. Ja som túto tému založila v pondelok. Bola som zúfalá.. nespala som. Otec bol mimo Bratislavy a ja som sa naozaj bála, že mama môže umrieť. Ona na všetko vraví nie alebo fuj. Nielen, že sa nevie už ani podpísať ale nevie ani poriadne rozprávať.
    Naposledy upravil 2009 : 22.11.10 at 07:02

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    2009 Pozri príspevok
    ...
    V nemocnici majú podozrenie na vnútorné krvácanie. Mama odmietla vyšetrenie (kolonoskopiu aj gastroskopiu). Lekárka mi povedala, že to dá do záznamu ale pokiaľ s tým ona nesúhlasí nemôžu jej spraviť vyšetrenie.[/SIZE][/FONT]
    ...
    Len na toto reagujem ...

    Neviem síce , koľko má mamka rokov , no ber ma z rezervou obrovskou ...

    Toto jedno alebo druhé vyšetrenie je dosť nepríjemné .
    Hlavne tá kolonoskopia .
    Nie všade , vo všetkých špitáloch na Slovensku sa vykonáva pod čiastočným umrtvením a uspaním ...žiaľ .
    Z tohoto hľadiska je to pre pacienta potom celkom dosť trápenie .

    Len tie roky , hm .................................................. ....


    A vieš , že radšej nepokračujem ....................................???

    hubatá je offline (nepripojený) hubatá

    hubatá
    Dosť sa divím že lekár nevie čo má robiť .... tvoja mama s demenciou je jeho prvý prípad? Za tých pacientov čo sú v bezvedomí a treba im zachrániť život kto dáva súhlas? Toto sa mi vôbec nezdá aby sme tu takýto problém rozpitvávali. Píšeš že už vôbec nereaguje ... tak sa všetci pozerajte ako umiera a dám vás k súdu ja !

    Demencia – odmietnutie vyšetrenia počas hospitalizácie v nemocnici.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.