Zavrieť

Porady

predaj auta otec synovi - Daň z MV

Ahojte,

mám takýto prípad:
1. od začiatku roka do 11.11. bol vlastníkom auta otec. Ten ho prenajímal synovi (SZČO). Daň z MV bola zaplatená.

Dňa 11.11. syn kúpil auto od otca, t.z., že musím dať vedieť na DÚ.
Musím dať žiadosť o vrátenie dane?? A on to zase zaplatí, alebo stačí len napísať nové priznanie.

Zdá sa mi zbytočné, aby sa peniaze preháňali cez účet. Ako to mám riešiť??

2. a ešte jedna vec - on to auto dal napísať v techničáku na firmu. Musím ho zaradíť do majetku? Radšej by som bola, keby sme mohli uplatňovať 6,2 Sk/ km. Alebo sa to už nedá, keď je na meno firmy??

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    anto je offline (nepripojený) anto

    ekonóm anto
    Odpoveď je jednoduchá.: Predajca, ak mal zaplatenú cestnú daň, požiada správcu dane o vrátenie zvyšku cestnej dane. Kupujúci, ak kúpil vozidlo na účely podnikania, podá na daňovom úrade daňové priznanie k cestnej dani a zaplatí túto daň.

    Vera je offline (nepripojený) Vera

    Vera
    Ok, len som chcela tomu predísť. Lebo by to išlo vlastne plusom a mínusom na ten istý účet (lebo tú daň platil tiež syn).
    Ale nebudem vymýšľať. Spravím to tak ako treba.

    Ď.

    Vera je offline (nepripojený) Vera

    Vera
    A ešte mám jednu otázku.
    Keď budem posielať žiadosť o vrátenie dane - mám k tomu priložiť ofotený techničák?? Alebo stačí len ten list.

    GABAZ je offline (nepripojený) GABAZ

    GABAZ
    Mala som minule podobný prípad a volali mi kvôli tomu z DÚ. Ak v oznámení o zániku daňovej povinnosti uvedieš ako dôvod zániku daňovej povinnosti na daň z MV predaj vozidla - je potrebné priložiť aj prílohu. Ak vozdilo iba odhlásiš z povinnosti platiť daň z MV - nemusíš prikladať nič. Tak si to odo mňa vyžiadala pracovníčka DÚ. Inak pozor na termín podania DP na daň z MV. Aj pri malom meškaní vyrubia pokutu min. 2000 Sk. Taký prípad mala kolegyňa.
    Gaba

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    GABAZ
    Mala som minule podobný prípad a volali mi kvôli tomu z DÚ. Ak v oznámení o zániku daňovej povinnosti uvedieš ako dôvod zániku daňovej povinnosti na daň z MV predaj vozidla - je potrebné priložiť aj prílohu. Ak vozdilo iba odhlásiš z povinnosti platiť daň z MV - nemusíš prikladať nič. Tak si to odo mňa vyžiadala pracovníčka DÚ. Inak pozor na termín podania DP na daň z MV. Aj pri malom meškaní vyrubia pokutu min. 2000 Sk. Taký prípad mala kolegyňa.
    Gaba
    Ad pokuta: Túto pokutu "za omeškanie" DU je povinný "udeliť". Nemá právomoc ju následne odpustiť.
    Ad dokladovanie: neskôr, pri daňovej kontrole, budú požadovať zdokladovanie, čo sa ďalej udialo s autom. Skúsenosť vlastná.

    predaj auta otec synovi - Daň z MV

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.