Zavrieť

Porady

Predaj bytu - zdanenie

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Ahojte všetci,

chcela by som sa opýtať na zdanenie predaja bytu v osobnom vlastníctve. Byt bol predaný, resp. prepis v katastri bol v 07-2004.
- kto platí daň z prevodu a prechodu nehnuteľností (kupujúci alebo predávajúci)? - a v akom termíne?
- platí tu oslobodenie od dane z príjmu, ak byt bol v osobnom vlastníctve viac ako 10 rokov, ale majitelia bytu tesne pred prepisom v katastri sa vysťahovali (vypratali byt) a zmenili si aj trvalé bydlisko (kataster bol pomalejší ako obecný úrad, čiže trvalé bydlisko mali zmenené skôr ako došlo k prepisu) - pred prepisom bola uzatvorená zmluva o budúcej zmluve k predaju bytu
- počas tých 10 rokov, mali v byte aj trvalý pobyt
- aké daňové priznanie treba podať predávajúcemu, resp. oznámenie daňovému úradu

vopred ďakujem za radu :-)))
Pekný deň
Usporiadat
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

ahoj Vladka
dan z prevodu a prechodu nehnutelnosti plati prevodca (cize predavajuci), termin na podanie dan.priznania je 90 dni odo dna zapisu do katastra nehnutelnosti, toto je aj termin na zaplatenie dane - danove priznanie prikladam v prilohe
od dane z prijmu je oslobodeny tento predaj §9 pis.b) - nehnutelnost bola vo vlastnictve predavajuceho dlhsie ako 5 rokov od jej nadobudnutia
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
ešte by som sa chcela opýtať na:
- paragraf zákona, podľa ktorého platí predávajúci daň z prevodu a prechodu nehnuteľností
- aké doklady treba priložiť k daňovému priznaniu
- na ktorý daňový úrad treba podať daňové priznanie (tam kde sa nachádza nehnuteľnosť?)

ďakujem Lucka
Pekný deň
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

Vladi, myslim, ze pozaduju zmluvu o nadobudnuti, teda napr. kupno-predajnu zmluvu. Ja som minuly rok vymienala nehnutelnosti, takze som im predlozila zamennu zmluvu, myslim ze uz nic ineho netreba prikladat. Chcu to hlavne kvoli tomu, aby si odkontrolovali spravnost vypoctu dane. Dan sa vypocita z dohodnutej predajnej ceny, ale ta nemoze byt nizsia, ako cena podla znaleckeho posudku. Mozes si odpocitat vydavok za vyhotovenie znaleckeho posudku. Sadzba dane je 3% zo zakladu dane.

Dan z prevodu a prechodu nehnutelnosti plati prevodca nehnutelnosti z.c. 554/2003 Z.z. o dani z prevodu a prechodu nehnutelnosti §2 pis.a)

Spravcom dane je danovy urad, v ktoreho uzemnom obvode sa nehnutelnost nachadza, ten isty zakon §8.

inac tu dan z prijmu som pisala pre pripad, ze ten byt nebol pouzivany na podnikanie, ani o nom nebolo v minulosti uctovane
0 0
slavkaD slavkaD

slavkaD je offline (nepripojený) slavkaD

Ja by som len doplnila, ze k danovemu priznaniu prikladas len doklad o nakladoch za znalecky posudok (ak si ich odpocitavas od zakladu dane), zmluvu neprikladas, tu posle danovemu uradu kataster (preto ju davas na kataster v tolkych vyhotoveniach, aby bolo jedno aj pre DU).
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
... považuje sa byt používaný na podnikanie taký, v ktorom má miesto podnikania jeho majiteľ-živnostník (uvedený v živnostenskom liste), ale vôbec o ňom neúčtoval (žiadne %-uálne delenie výdavkov, ani zmienka o tom, že v tom byte niekto podnikal). Len na živnostenskom liste je napísané miesto podnikania podľa trvalého bydliska.
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

SlavkaD, ja som najprv zmluvu na DU neodovzdala, a potom ma dodatocne vyzvali, ze im ju musim predlozit, lebo nemaju ako skontrolovat, ci som spravne vypocitala dan, takze som im dala kopiu (asi komunikacia medzi DU a katastrom dobre funguje, ale nechcela som sa s nou natahovat)

Vladi: v zakone je vyslovene napisane, ze prijem z predaja bytu by nebol oslobodeny ak by danovnik mal nehnutelnost zahrnutu v obchodnom majetku, ak o nehnutelnosti uctoval ako o majetku vyuzivanom na podnikanie alebo na inu samostatnu zarobkovu cinnost, alebo na prenajom, alebo ho evidoval ako majetok prenajimany - vtedy sa vztahuje oslobodenie az po piatich rokoch od skoncenia cinnosti.
Moj nazor je, ze ak tam ma len sidlo, ale neuctuje o tom byte, tak by mal platit ten §9 pis.b)
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
ok, fajn. A predsa ešte: myslíš, že to stiahnuté tlačivo môžem vytlačiť na farebnej tlačiarni a vypíšem ho, ale musí byť originál tlačiva z DÚ?
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

myslim, ze moze byt aj taketo
existuje zoznam danovych priznani, ktore DU akceptuje vytlacene z internetu, nepamatam si ho vsak, ale pokial to vytlacis este aj na farebnej tlaciarni, myslim, ze by ti ho mohli akceptovat
(no a ak sa mylim, tak sa bude prepisovat ...)
0 0
Lucka F. Lucka F.

Lucka F. je offline (nepripojený) Lucka F.

Ahoj,

nevie prosim vas nahodou niekto, ako je to s predajom bytu? Byt sme kupili ako firma. Teraz ho predavame. Dali sme si nan urobit znalecky posudok, ktory ho ocenil na urcitu hodnotu. Co sa stane v uct, ak ho predame pod cenu aka je udana na znaleckom posudku? Lucia
0 0
Belara Belara

Belara je offline (nepripojený) Belara

Ahoj. Napisal si, ze: "dan z prevodu a prechodu nehnutelnosti plati predavajuci a termin na podanie dan.priznania je 90 dni odo dna zapisu do katastra nehnutelnosti". Ako ale predavajuci vie,ze kupujucemu uz kataster zapisal byt (nehnutelnost) do katastra nehnutelnosti? Kataster nejakym sposobom oznami predavajucemu, ze sa stal kupujuci uz majitelom?
Mam totiz takyto problem. Navrh na vklad sa dal na kataster 15.4.2003 a vklad povolili az 23.2.2004. Ja som sa v kupno-predajnej zmluve zaviazala, ze dan z prevodu nehnutelnosti zaplatim za kupujuceho. Lenze: danove priznanie musi podat on - ak to dobre chapem.. Ja nemozem ist na danovy urad a zaplatit to zanho. On to danove priznanie este nepodal, 90-dnova lehota uz uplynula, takze sa budu asi platit penale. Moze to danovy urad vymahat odo mna?
0 0
Steve_P Steve_P

Steve_P je offline (nepripojený) Steve_P

Zopár info:
- Dňa 05.09.2005 som predal byt v osobnom vlastníctve, ktorému som bol vlastníkom 15rokov, kúpno-predajnou zmluvou.

- Zápis do katastra o predaji bytu bol uskutočnený dňa 16.11.2005.
Z bytu som sa vysťahoval a trvalý pobyt som zmenil dňa 15.08.2005 na Mestkom úrade.

Otázka:
- Vzťahuje sa namňa oslobodenie od platenia dane z daného predaja, nakoľko mi na daňovom úrade povedali, že daň MUSÍM zaplatiť, lebo zmena trvalého bydliska bola vykonaná skôr, ako zápis do katastra.

Ak musím zaplatiť daň z tohto predaja, tak aká je to čiastka v % a musím dodržať tých 90dní, alebo stačí zdaňovacie obdobie Február 2006??? ...

Prípadne mi odpoveď pošlite na Gravedigger3@azet.sk ... Ak by to bolo možné ...

Vopred Ďakujem za odpoveď ...
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Predaj bytu je od dane oslobodený, ak si v ňom mal trvalý pobyt najmenej dva roky pre predajom. Z toho, čo si napísal, túto podmienku spĺňaš. Takže príjem z predaja je oslobodený od dane z príjmov a tento príjem neuvádzaš v daňovom priznaní. To čo píšeš o 90-dňovej lehote a nejakých percentách - myslím, že si čítal ešte starý, v súčasnej dobe vlastne neexistujúci Zákon o dani z prevodu a prechodu nehnuteľností.
0 0
Steve_P Steve_P

Steve_P je offline (nepripojený) Steve_P

Ďakujem ... Ale ešte otázočka

Hmmm ... Takže vlastne teraz nemusím ísť na daňové, podať daň z predaja tohto bytu a tú daň zaplatiť???

Ale na Daňovom úrade(bol som tam cca v Novembri 2005) mi povedali, že MUSÍM podať daňové a dotyčnú daň musím zaplatiť, nakoľko od 15.08.2005 už tam nemám trvalý pobyt a byt bol predaný až 16.11.2005 ...

Pritom sa opierali o zákon: "Zákon o predaji bytov z roku 2005" ...

Mohla by si mi napísať zákon, ktorým sa môžem na daňovom úrade brániť, ak by mi stále omlieľali tú istú pesničku, že musím tú daň zaplatiť ...

Jedná sa o Daňový úrad Košice II ...

Ďakujem
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Ahaaa! Ten trvalý pobyt by musel byť bezprostredne pred predajom dva roky. To si asi pomrvil tým skorším odhlásením z trvalého pobytu. Ale je tu ešte druhá možnosť oslobodenia, a to 5 rokov vlastníctva nehnuteľnosti. Podľa toho čo píšeš, tento byt si vlastnil viac ako 5 rokov, takže je príjem z predaja oslobodený.
K tomu Zákonu o predaji bytov - taký nepoznám . Príjmy zdaňujeme podľa Zákona o dani z príjmov. Oslobodené príjmy sú v §9 .
0 0
Steve_P Steve_P

Steve_P je offline (nepripojený) Steve_P

Mno ...

Tak Ti chcem povedať Ďakujem ... Znova som o niečo múdrejší :p

Ešte raz ... Ďakujem za Tvoj čas a rady ...

0 0
ewap ewap

ewap je offline (nepripojený) ewap

Dobré ránko.Ak súkromná osoba predá pôdu, platí daň ? Ak áno, aký je postup? Ďakujem
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

Daň z príjmu platíš len ak tú pôdu pred predajom vlastníš menej ako 5 rokov. Ostatné o dobe vlastníctva pri dedení platí, ako bolo už uvedené. Ak sje povinnosť platiť daň, normálne to uvedieš v nasledujúcom DP dani z príjmu.
0 0
ewap ewap

ewap je offline (nepripojený) ewap

vieroslava
Daň z príjmu platíš len ak tú pôdu pred predajom vlastníš menej ako 5 rokov. Ostatné o dobe vlastníctva pri dedení platí, ako bolo už uvedené. Ak sje povinnosť platiť daň, normálne to uvedieš v nasledujúcom DP dani z príjmu.

A to zaplatím 19% ? Nestrašte ma.

Ak tá pôda bola vrátená v reštitúcii a nasledne predaná / pred uplynutím 5 rokov/ platí to isté ? Ďakujem
Naposledy upravil ewap : 22.02.06 at 08:56
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

Ak si nehnutelnost nadobudla v restitucii, samozrejme, dan pri predaji neplatis, aj ked predavas skor ako pred uplynutim 5 rokov.
0 0
Janika Janika

Janika je offline (nepripojený) Janika

Prosím Vás o radu ohľadne dane z predaja bytu.
Dcéra s budúcim zaťom si kúpili družstevný byt a potrebovali vydokladovať kúpu bytu cez stavebné sporenie (čo stav. sporiteľňa neuznáva, musí byť v OV). Rodičia im predali svoj byt, v ktorom majú trvalý pobyt viac ako 10 rokov a je v OV 6 r. za 800.000,-, každému po 1/2-ine. Po vydokladovaní stav. sporenia dcéra so zaťom naspäť predali byt rodičom za 800.000,-. Zaujíma ma, či bude budúci zať platiť daň zo sumy 400.000,-, keďže on nemá v byte trvalý pobyt? Mal najskôr výdavok 400.000,- a následne ten istý príjem. Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať