Zavrieť

Porady

Slepy a hluchy pes - ako dalej ?!

Ahojte!

Mam psika, ktory ma 15 rokov, fyzicky je uplne v poriadku, je hravy,... proste uzasny! Asi 2,5 alebo 3 roky nevidi na prave oko, da sa povedat, ze uz skoro ani nepocuje, iba ak clovek naozaj ze zvysi hlas a 30.11.2010 oslepol aj na druhe oko - takze uz nevidi Nedokazem sa s tym zmierit, lebo viem, ako rad by si vonku pobehal, ako by sa chcel hrat a .... nemoze! Pohybuje sa po byte, ale neviem, ci vie, ze kde sa nachadza - v akej miestnosti... Strasne mi ho je luto, stale nanho myslim a mam chut stale plakat! Neviem, ako dalej, snazim sa ho viest v byte, vonku je celkom ciperny, ale treba davat pozor, lebo on by len siel a siel, ale vonku je plno prekazok... Chudacik je doma skoro cely den sam, ja koncim v robote o 16.00 a potom sa ponahlam za nim... Mozte mi poradit, ako dalej?! Nema niekto skusenosti s takym havom?
Usporiadat
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Tak to je hrozná dilema utratiť- neutratiť svojho miláčika, pre človeka,čo má rád zvieratká. Ja som tiež mala fenku bradáča stredného - Lindu.
Keď mala 15 rokov lekár neveril, že je taká stará. Ale o rok, dva sa jej stav rapídne zhoršoval , zle počula a aj videla.Najhoršie bolo, že ju už začali bolieť aj nohy. No ja by som v živote nedovolila, aby ju utratili. Bola by som s ňou až do jej konca.
Ale jeden deň,sa ma na dvore, kde bola aj ona, môj manžel opýtal : Čo s tou Lindou? Iba sa trápi,nedáme ju utratiť ? Ja na to: Neopováž !!!!!!
Na druhé ráno som vstala,manžel už bol v práci, vyšla som na dvor a Linda tam nebola. Ako pojašená som ju začala hľadať a medzitým som spustila do telefónu krik na manžela, že ju on odviedol k zverolekárovi !!!!!! Ten iba nechápavo počúval čo mi je a utvrdil ma, že by ju bez môjho súhlasu utratiť nedal.
Nastalo pátranie, vyvesovanie letákov, obvolávanie útulkov, pomalá jazda niekoľkokrát denne celý týždeň po meste dookola, nazeranie do kontajnerov, či ju nezrazilo auto, no Lindu som nenašla a už nikdy sa mi nevrátila.
Smútim za ňou dodnes.
Dva roky som potom hľadala psíka, ktorý sa jej navlas podobá.
Našla som, dokonca má rovnaké zlé aj dobré vlastnosti. Je to psík, volá sa Nero a ja ho mám strašne rada.
0 0
alabut alabut

alabut je offline (nepripojený) alabut

My sme museli dat utratit stareho psa, mal strasne bolesti. Zena tiez dlho vahala, ale ked od bolesti niekolko tyzdnov neustale zavyjal, tak zavolala veterinara, ktory ho najskor uspal, potom usmrtil. Teraz sa hram so vsetkymi psami, ktorych stretnem. Vlani som susedovi vychoval vlciacika od kolisky. Nahradzal som mu matku, ucil som ho vonat kvety, nebat sa sveta, spoznavat okolie, stopovat a denne sme prebehli po lese a lukach, lozili po prekazkach, liezli cez rury. Ked som spadol o barlach, tak ma dvihal a tlacil. Druhy v dalsej susedovej zahrade viac pozeral na mna, ako na pana, najma na chlieb s olomockymi syreckami. Najviac ma trapi, ze ludia velke psy zavru do klietky. Ale taky pes potrebuje denne prebehnut niekolko kilometrov, ponuchat najnovsie spravy a potrebuje nejake zamestnanie, aby sa nenudil. Beh potrebuje hlavne v zime, aby sa zohrial, v klietke mrzne. SKratka, velky ci maly pes potrebuje hlavne cas, ako male decko. Kto ho nema, nemal by mat ani psa. Ti, co maju dobre financne moznosti, maju psov len na kusanie, trhanie, stekanie a ochranu majetku. Takeho psa nezachrani ani psi psycholog, ked sa dostane na ulicu, vsetko kuse a hrdusi. :-)
8 0
dana9 dana9

dana9 je offline (nepripojený) dana9

právnik
pasuliatko Pozri príspevok
a naučí sa len somariny! môj pes sa naučil tiež somarinu od staršieho
tak to som vazne zvedava aku somarinu sa naučil, prezraď :-)
0 0
pasuliatko pasuliatko

pasuliatko je offline (nepripojený) pasuliatko

cholerický drak s váhavým srdcom alebo váhavý drak s cholerickým srdcom.... ?????? ...viac
dana9 Pozri príspevok
tak to som vazne zvedava aku somarinu sa naučil, prezraď :-)
dalmatinech chodil kakať do kríkov, a keď ho náš pri tom smedoval odvtedy chodí aj on alebo apsoň tŕsok trávy a tam sa vykaká inde nie vždy sa musí vykakať na vyvíšené miesto a kým to nevudel u dalmatinca dovtedy to nerobil a začal to robiť až keď mal asi 3 roky
0 0
ela77 ela77

ela77 je offline (nepripojený) ela77

Veľmi zle sa mi čítajú vaše príspevky, lebo náš Džerik bude mať v marci 17 rôčkov. Tiež nám u veterinára ponúkali šteniatko, ale bojím sa, že by práve žiarlil, to je otázne. Tiež som si už myslela, že nevidí, ale predvčerom sme boli dať ostrihať pazúriky a veto skúšal a vravel, že ešte vidí. Napapá sa, vyciká aj inú potrebu urobí vonku, berieme lieky na srdiečko, je po nich hlavne večer taký nejak roztržitý. Teraz na snehu sa mu asi pozerá horšie, je akoby z neho prekvapený a zrejme to biele dráždi očká a už sa mu nechce veľmi chodiť, radšej spinká. Tiež neviem kedy sa vlastne to zvieratko už len trápi. Má záujem ešte aj o cudzie pachy, len niekedy musím zatlieskať aby som ho prebrala vonku, preto si myslím, že asi horšie počuje. Budem ho radšej vodiť na vodítku aj keď vo vlastnej záhrade, aby mal pocit istoty z terénu. Je mi ľúto v záhradke (často pokukujem, kde ho uložíme, keď príde koniec a samozrejme sa rozplačem, tak ako pri písaní týchto riadkov). Mám však zatiaľ pocit, že sa ešte teší zo života, chodí síce krivkajúc na jednu nôžku (preto sme boli skrátiť aj pazúriky, lebo som mala pocit, že mu hlavne jeden zavadzia), len keď sa zastaví tak si ide čupnúť, zadné nôžky pri státí na jednom mieste už hnevajú. Ale urobíme všetko aby sme mu pomohli v starobe, zaslúži si to. Lieky a operácia v tomto roku ma stáli dosť veľa, ale keď idem po nové tak sa vždy lúčim na veterine s tým, že dúfam, že prídem po ďalšie dávky, že to nie je posledná. V tomto roku ako skoro 17 ročný podstúpil ešte aj slabšiu narkózu pri ktorej mu vybrali jednu nepríjemnú bradavicu(alebo nádor) na nôžke. Tak nám tiež držte palce. Pokiaľ ozaj nie je vidno, že trpia, zaslúžia si našu starostlivosť a pozornosť. To že ste cez deň v práci mu nevadí, aspoň si pospí oni už chcú viacej kľudu, len možno bude potrebovať častejšie sa vycikať a ak je dnu tak by ste mali toto nejak poriešiť. Držím palce všetkým starým ale aj mladým psíkom a ich majiteľom. Som rada za tie vaše postrehy, lebo v téme starostlivosť o psa sa to zvrhne niekedy mimo a tí čo potrebujú radu ich otázky sa zabudnú lebo sa posunú niekedy aj cez foto obľúbencov.
10 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Drzim vsetky prsty, aby psik robil radost este velmi dlho.
0 0
pasuliatko pasuliatko

pasuliatko je offline (nepripojený) pasuliatko

cholerický drak s váhavým srdcom alebo váhavý drak s cholerickým srdcom.... ?????? ...viac
pasuliatko Pozri príspevok
dalmatinech chodil kakať do kríkov, a keď ho náš pri tom smedoval odvtedy chodí aj on alebo apsoň tŕsok trávy a tam sa vykaká inde nie vždy sa musí vykakať na vyvíšené miesto a kým to nevudel u dalmatinca dovtedy to nerobil a začal to robiť až keď mal asi 3 roky
neviem čo sa vám zdá zábavné na tom? há?
a viete si asi predstaviť ten smutný pohľad keď vonku kosia trávu a potom sa náš peso nemá kde vykakať
0 0
MarcelaG MarcelaG

MarcelaG je offline (nepripojený) MarcelaG

Neviete mi niekto napisat, ako asi dlho bude trvat havovi, kym sa nauci orientovat v byte... Lebo dnes je presne tyzden, co nevidi a mam pocit, ze je stale uplne strateny v byte, ze vobec netusi, kde je

Dakujem!
0 0
ela77 ela77

ela77 je offline (nepripojený) ela77

Nemusí to byť tá dezorientácia iba tým, že nevidí, oni sú tiež ako starí ľudia zmätení, majú lepšie aj horšie chvíľky. Ja to vidím na našom. Neboj on sa s tým vyrovná. Nemeňte mu zatiaľ nič. On pôjde po pachoch ako bol zvyknutý. My sme chceli kvôli tomu aby pre nôžky mal bližšie k žrádlu aj vode, a mal potom chvíľu problém. Teraz si už zvykol, ale večer chodí ako bez duše a nevieme čo chce, tak do 9-10 hodiny večer, akoby si nevedel najsť miesto a to vraj ešte podľa veterinára vidí.(bude mať 17) Takže nemusí to byť iba problém očí. Len buďte k nemu milí a trpezliví
2 0
MarcelaG MarcelaG

MarcelaG je offline (nepripojený) MarcelaG

A asi ako dlho to bude trvat, kym sa nauci, co kde ma a kym sa zorientuje?
0 0
dana9 dana9

dana9 je offline (nepripojený) dana9

právnik
Tiez si myslim ze je to pre kazdeho psika individualne a che to trpezlivost.

Podla mna je teraz dolezite aby ste zaviedli nemenne ritualy, jednak co sa tyka casu, a jednak napriklad to, kde ma psik misku s vodou, zradlom, kde ma pelisok. A myslim si, ze by mohlo pomoct keby nejaku dobu, kym sa nauci orientovat, chodievali aj na to iste miesto na prechadzky.

A hlavne aby ste s nim komunikovali a pokojnym hlasom ho chvalili a uistovali ked nieco robi dobre.

Psik je ako dieta, podla vasho hlasu bude citit ci nieco robi dobre a bude ho to ukludnovat :-)
1 0
blazonko blazonko

blazonko je offline (nepripojený) blazonko

Náš psík prežil celý život vonku. Občas na dvore, občas sa zatúlal a nevideli sme ho i niekoľko dní. Na staré kolená už videl len veľmi málo a vôbec nepočul. Až potom sa vzdal "flákačského" života. No nikomu ani len nenapadlo dať ho utratiť (a to ešte zamlada utrpel ťažký úraz a celý život kríval). Umrel nám v kráásnom veku. Mal 19.
4 0
MarcelaG MarcelaG

MarcelaG je offline (nepripojený) MarcelaG

dana9 Pozri príspevok
Tiez si myslim ze je to pre kazdeho psika individualne a che to trpezlivost.

Podla mna je teraz dolezite aby ste zaviedli nemenne ritualy, jednak co sa tyka casu, a jednak napriklad to, kde ma psik misku s vodou, zradlom, kde ma pelisok. A myslim si, ze by mohlo pomoct keby nejaku dobu, kym sa nauci orientovat, chodievali aj na to iste miesto na prechadzky.

A hlavne aby ste s nim komunikovali a pokojnym hlasom ho chvalili a uistovali ked nieco robi dobre.

Psik je ako dieta, podla vasho hlasu bude citit ci nieco robi dobre a bude ho to ukludnovat :-)
V byte nemenime ziadne veci, vsetko je na svojom povodnom mieste. Aj na prechadzky s nim chodim tu istu trasu, aj ked kratsiu ako predtym, kym si nezvykne, ze nevidi...

Co sa tyka rozpravania sa s nim, tak to uz bude tazsie, kedze skoro vobec nepocuje Ale poroznosti ma dost, snazim sa, ako len viem...
0 0
MarcelaG MarcelaG

MarcelaG je offline (nepripojený) MarcelaG

blazonko Pozri príspevok
Náš psík prežil celý život vonku. Občas na dvore, občas sa zatúlal a nevideli sme ho i niekoľko dní. Na staré kolená už videl len veľmi málo a vôbec nepočul. Až potom sa vzdal "flákačského" života. No nikomu ani len nenapadlo dať ho utratiť (a to ešte zamlada utrpel ťažký úraz a celý život kríval). Umrel nám v kráásnom veku. Mal 19.
Pekne!
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Marcelka, čo je nové s tvojim psíkom?
0 0
MarcelaG MarcelaG

MarcelaG je offline (nepripojený) MarcelaG

Dakujem, ze sa pytas
Ked oslepol, co bolo pred 2 tyzdnami a 1 dnom, tak mal silny zapal oka, odvtedy to liecime a vyzera to tak, ze sa mu oko pekne dava dokopy. Co ma prekvapilo, ze pocuje lepsie, ako pocul predtym, co ma len tesi - nie ze by pocul normalne, ale netreba nanho tak kricat, aby nieco pocul, ako predtym
Je to havo plny energie, ale nema ju kde vybit, pretoze si nemoze pobehat vonku ani v byte, pohrat sa,...co je smutne.... Po byte chodi, bludi, stale nie je zorientovany Ale inac si asi pomalicky zvyka... Ked sme vonku, tak ide ako blazonko, normalne za nim nestiham a stale musim byt v stredu - kvoli prekazkam a kvoli tomu, ze rychlo meni smer. Ale je zlaty, aj ked uz to nebude to, co bolo.... Teraz sa este zacinaju harat suky, takze je cely bez seba - hormony pracuju!
Dufam, ze sa bude zlepsovat jeho orientacia, lebo ked tak bludi po byte a naraza do veci, nevie sa vymotat, tak je to dost smutny pohlad!
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

prajem, aby ste doma na neho zvykli a hlavne jemu aby sa to zlepšilo
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Som presvedcena, ze pri takej dobrej starostlivosti, aku mu venujete, si havko este pekne pozije. A mozno sa mu aj zdravicko zlepsi. Ked reaguje na fenky, to je asi dobre znamenie, este nie je na odpis.
0 0
MarcelaG MarcelaG

MarcelaG je offline (nepripojený) MarcelaG

Dakujem pekne!!!

Tak dufam, ze vsetko bude dobre. Co sa tyka jeho zdravicka, tak on je zdravy - az na to, ze je slepy a skoro hluchy... Snad to tak aj ostane. On na fenky reagoval stale a velmi intenzivne
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

dlho so túto tému "obchádzala" a vedela som prečo, ale už ju mám prečítanú aj s nedalo sa bez toho, tiež máme doma "kurátko" /labroša/. asi všetko tu už bolo pekne a citlivo napísané, tak ja zaželám ešte veľa krásnych chvíľ strávených s tvojim psíkom je úžasné mať psíka, kto nezažije nepochopí ani tieto príspevky
4 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať