Zavrieť

Porady

Daň - Drustevný byt

Mám druzstevný byt v ktorom bývam už 16 rokov, pokial by som sa ho rozhodol odkúpit v budúcom roku do osobného vlastníctva a následne odpredať, vzťahovalo by sa na mňa platenie dane z nehnutelnosti ako je to avizované alebo nie?

Ďakujem všetkým za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Súčasná právna úprava:

    9/i) z prevodu členských práv a povinností v bytovom družstve súvisiacich s prevodom práva užívania nájomného družstevného bytu, ak daňovník užíval tento byt na bývanie aspoň päť rokov odo dňa uzavretia nájomnej zmluvy s bytovým družstvom, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi zo zmluvy o budúcom prevode členských práv a povinností v bytovom družstve súvisiacich s prevodom práva užívania nájomného družstevného bytu, uzavretej v čase do piatich rokov odo dňa uzavretia nájomnej zmluvy s bytovým družstvom,

    Nový 9/1 od 1.1.2011 bude znieť, ibaže sa niečo vkladá

    V § 9 ods. 1 písmeno i) znie:
    „i) podľa § 8 ods. 1 písm. d) až f), ak úhrn týchto príjmov znížený o výdavok podľa § 8 ods. 5 a 7 nepresiahne v zdaňovacom období 500 eur; ak takto vymedzený rozdiel medzi úhrnom príjmov a úhrnom výdavkov presiahne 500 eur, do základu dane sa zahrnie len rozdiel nad takto ustanovenú sumu; ak daňovník súčasne dosiahol aj príjmy podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), uplatní sa oslobodenie od dane podľa písmena g) a podľa tohto písmena, najviac v úhrnnej výške 500 eur,“.

    A PRETO SU PRE NAS DOLEZITE:


    㤠52j

    Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2011


    (2) Oslobodenie príjmu podľa § 9 ods. 1 písm. a), i) a j) predpisu účinného do 31. decembra 2010 sa použije na príjmy z predaja takéhoto majetku nadobudnutého do 31. decembra 2010. Na príjem z predaja bytu, ktorý bol obstaraný pred 1. januárom 2004, dosiahnutý po 31. decembri 2010 sa použije § 9 predpisu účinného do 31. decembra 2010.
    Naposledy upravil betka : 06.12.10 at 06:36

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    lost_fan Pozri príspevok
    Mám druzstevný byt v ktorom bývam už 16 rokov, pokial by som sa ho rozhodol odkúpit v budúcom roku do osobného vlastníctva a následne odpredať, vzťahovalo by sa na mňa platenie dane z nehnutelnosti ako je to avizované alebo nie?

    Ďakujem všetkým za odpoveď.
    Daň z nehnutelností bola zrušená. K dani z príjmu ti odpovedala betka

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    veronikasad Pozri príspevok
    Daň z nehnutelností bola zrušená. K dani z príjmu ti odpovedala betka
    Ano, Veronika, tých 500 € sa týka prenájmu.

    tomare je offline (nepripojený) tomare

    tomare
    A PRETO SU PRE NAS DOLEZITE:


    㤠52j

    Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2011


    (2) Oslobodenie príjmu podľa § 9 ods. 1 písm. a), i) a j) predpisu účinného do 31. decembra 2010 sa použije na príjmy z predaja takéhoto majetku nadobudnutého do 31. decembra 2010. Na príjem z predaja bytu, ktorý bol obstaraný pred 1. januárom 2004, dosiahnutý po 31. decembri 2010 sa použije § 9 predpisu účinného do 31. decembra 2010.[/QUOTE]

    Nerozumiem tomu odstavcu.
    Ak nadobudnem nehnuteľnosť (napr.dom) 20.12.2010 budem mať trvalý pobyt a predám ho 31.12.2012 tak použijem §9 ods.1 písm. a) podľa prechodných ustanovení?
    O čom hovorí tá druhá veta. Prečo byt obstaraný pred 1.1.2004?

    Daň - Drustevný byt

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.