Zavrieť

Porady

Tehotna, UP a materska

Dobry den, som tu na fore novo prihlasena, ale prispevky som uz citavala aj predtym, hoci nepravidelne. Moj problem spociva v tom, ze som momentalne na konci 5. mesiaca tehotenstva, som vedena na UP a bohuzial, zatial to na Slovensku funguje tak, ze sancu na ziskanie prace do porodu nemam ziadnu....teda, nie normalnou cestou...
Nie som si momentalne ista, ci mam narok na matersku a z coho vlastne sa to vypocitava. Dostalo sa ku mne viacero informacii a rada by som dostala jasnu odpoved, na co mam vlastne narok.
Podmienku 270 dni nemoc. poistenia 2 roky pred nastupom na matersku splnam. Do augusta 2009 som dva roky pracovala pre anglicku spolocnost so sidlom v SR, potom zrusili pobocku v SR a pracovny pomer bol ukonceny dohodou. Nasledne som od 09/2009 do 1/2010 (v case tej hlupej krizy) bola vedena na UP a od 02/2010 do konca 07/2010 som bola zamestnana v inej spolocnosti na dobu urcitu. Pracovna zmluva nebola predlzena z dovodu skrachovania spolocnosti, momentalne je v likvidacii. Po odchode z firmy som v septembri zistila, ze som tehotna uz druhy mesiac, ale ochranna lehota sa na ZP na dobu urcitu nevztahuje. Od 08/2010 som vedena na UP a hoci si pracu stale hladam, nikto ma ako tehotnu nezamestna. Skusala som aj rozne brigady, ale kvoli problemom s chrbticou som to musela zrusit. Teraz som doma, bez prijmu a netusim, ako to bude buduci rok. Na matersku by som mala nastupit 18.3.2011.
Priatel podnika v oblasti elektroinstalacii a ja pre neho robim administrativne veci, za co ma ale neplati. Ak sa mi nepodari zohnat si pracu, tak od 02/2011 by ma oficialne zamestnal u seba vo firme s najvyssim vymeriavacim zakladom, mozno by to pomohlo pri vypocitavani materskej. Ak by som teda bola u neho zamestnana az do nastupu na matersku, materska sa mi vypocita z posledneho prijmu a nemoc.poistenia? Alebo sa spravi priemer za posledne dva roky aj tak? Prosim o pomoc...

Ak by som si od 1/1/2011 otvorila zivnost na seba, mala by som narok na matersku aj tak?
Dakujem za rady a ospravedlnujem sa za zdlhavy prispevok. Zelam pekny den.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Tehotna, UP a materska

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.