Zavrieť

Porady

Príkazna zmluva

Ahojte poraďáci, prajem pekný dň. Poradí mi niekto?
Na buúci rok mám uzatvorené príkazné zmluvy, z ktorých budem mať príjem okolo 216 000,-SKK za vedenie účtovnictva. Popri tom som zamestnaná. Neviem či to je dobré riešenie mať príkazné zmluvy. Musím robiť potom na konci roka daňové? Určite áno. Nechcem živnosť.Je ešte niaka iná možnosť robiť účtovnictvo a mať aj zamestnanie? Ďakujem.
Usporiadat
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Evanka
DIČ mu pridelili na základe ŽL, alebo ako autorovi, alebo....? Príkazná zmluva je uzatvorená na základe Občianskeho zák., teda nezakladá povinnosť DIČ. Vysvetli bližšie!
Evanka, správne odpovedala.

Ja upresním. Ak nevieme čo dotyčná osoba pre firmu nemôžeme vôbec nič poradiť. Rozšírim okruh profesií: zverolekár, právnik. Tieto osoby môžu na základe iných predpisov ako je živnostenský zákon prevádzkovať samostatne zárobkovú činnosť a majú povinnosť ak chcú byť SZČO byť registrovaní na daňovom úrade.

Ja sa ale opýtam prečo príkaznú zmluvu. Lepšie by sa hodila mandátna zmluva. Príkazná zmluva nie je o pravidelnej činnosti. Nakoniec môže to byť podľa občianskeho zákonníka aj zmluva, ktorá nie je uzatvorená podľa znluvných vzťahov, ktoré ošetruje občiansky zákonník. Aj tákáto zmluva je platná a môže sa volať napríklad o spolupúráci o dozore o čomkoľvek.

Aký problém s touto zmluvou má oriešok? Je zamestnávateľ, personalista, ekonóm, účtovník. Oriešok musí vysvetliť s čím má problém a potom budeme vedieť lepšie poradiť nakoľko odpovedáme a naše rady možno idú mimo.

apo
Naposledy upravil apo : 21.02.06 at 18:08
0 0
Martina123 Martina123

Martina123 je offline (nepripojený) Martina123

Dobry den,
Chcem sa opytat, ako mam rozumiet pojmu prikazna zmluva. Ako citam vsetky prispevky, tak mam pocit, ze asi sme neurobili spravnu vec.
Sme s.r.o. a vedieme uctovnictvo niekolkym spolocnostiam. Aku zmluvu alebo dohodu s nimi mozeme podpisat? Moze to byt prikazna zmluva?
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Martina123
Dobry den,
Chcem sa opytat, ako mam rozumiet pojmu prikazna zmluva. Ako citam vsetky prispevky, tak mam pocit, ze asi sme neurobili spravnu vec.
Sme s.r.o. a vedieme uctovnictvo niekolkym spolocnostiam. Aku zmluvu alebo dohodu s nimi mozeme podpisat? Moze to byt prikazna zmluva?
Na tento tzp vzťahu mezdi dvomi subjektami je mandátna zmluva. Vy ako účtovná firma dostanete mandát k tomu abz ste za nich robiki to če je ich povinnosťou.

apo
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

apo
Na tento tzp vzťahu mezdi dvomi subjektami je mandátna zmluva. Vy ako účtovná firma dostanete mandát k tomu abz ste za nich robiki to če je ich povinnosťou.

apo
V rámci tzv. zmluvnej voľnosti to nemusí byť až také jednoznačné. Rovnako je primeraná (a hojne používaná) aj zmluva o dielo. Je to viac - menej otázka výberu.
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

V §8 ods.9 ZDP je uvedené, že daňovník, kt. ma príjmy z prílež. poľnohosp. výroby, lesného a vodného hospodárstva/odsek 1 písm. a/ môže uplatniť 25%-né paušál. výdavky, pokiaľ neuplatňuje skutoč. výdavky.Platí to pre celý odsek 1 písm. a, alebo len pre príjmy z poľn., les. a vod. hospodárstva???

Ak mne - SZČO sprostredkuje FO-nepodnikateľ jednorázové postavenie lešenia na základe príkaz. zmluvy a ja mu vyplatím za to odmenu, on nemá žiaden iný príjem, nemôže si táto FO - nepodnikateľ uplatniť žiadne výdavky pri podávaní DP?
0 0
Peterka Peterka

Peterka je offline (nepripojený) Peterka

Ak mne - SZČO sprostredkuje FO-nepodnikateľ jednorázové postavenie lešenia na základe príkaz. zmluvy a ja mu vyplatím za to odmenu, on nemá žiaden iný príjem, nemôže si táto FO - nepodnikateľ uplatniť žiadne výdavky pri podávaní DP?[/quote]

K tejto téme "príkazná zmluva" mám len jedno, že už z názvu vyplýva že:
§ 5
Príjmy zo závislej činnosti
(1) Príjmami zo závislej činnosti sú
a) príjmy zo súčasného alebo z predchádzajúceho pracovnoprávneho vzťahu, služobného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo členského pomeru, alebo z obdobného vzťahu, v ktorom je daňovník pri výkone práce pre platiteľa príjmu povinný dodržiavať pokyny alebo príkazy platiteľa príjmu, ako aj príjmy za prácu žiakov a študentov v rámci praktického vyučovania a príjmy plynúce doktorandom z doktorandského štúdia,
a tým je povedané všetko.
0 0
Oriešok Oriešok

Oriešok je offline (nepripojený) Oriešok

žena
apo
Evanka, správne odpovedala.

Ja upresním. Ak nevieme čo dotyčná osoba pre firmu nemôžeme vôbec nič poradiť. Rozšírim okruh profesií: zverolekár, právnik. Tieto osoby môžu na základe iných predpisov ako je živnostenský zákon prevádzkovať samostatne zárobkovú činnosť a majú povinnosť ak chcú byť SZČO byť registrovaní na daňovom úrade.

Ja sa ale opýtam prečo príkaznú zmluvu. Lepšie by sa hodila mandátna zmluva. Príkazná zmluva nie je o pravidelnej činnosti. Nakoniec môže to byť podľa občianskeho zákonníka aj zmluva, ktorá nie je uzatvorená podľa znluvných vzťahov, ktoré ošetruje občiansky zákonník. Aj tákáto zmluva je platná a môže sa volať napríklad o spolupúráci o dozore o čomkoľvek.

Aký problém s touto zmluvou má oriešok? Je zamestnávateľ, personalista, ekonóm, účtovník. Oriešok musí vysvetliť s čím má problém a potom budeme vedieť lepšie poradiť nakoľko odpovedáme a naše rady možno idú mimo.

apo
Pracujem ako samostatná účtovníčka a súčasne spracovávam mzdy danej firmy. Zamestnanec, ktorý pre nás robil príležitostné projekty /na základe dopytu/, nie je projektant ani živnostník, je zamestnaný na HPP. Prišiel s tým, že chce pracovať na príkaznú zmluvu a zaregistroval sa na daň. úrade. Chcela som len vedieť, či je tento druh zmluvy pre danú činnosť vhodný a aké povinnosti z tohto vzťahu vyplývajú pre našu spoločnosť.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Oriešok
Pracujem ako samostatná účtovníčka a súčasne spracovávam mzdy danej firmy. Zamestnanec, ktorý pre nás robil príležitostné projekty /na základe dopytu/, nie je projektant ani živnostník, je zamestnaný na HPP. Prišiel s tým, že chce pracovať na príkaznú zmluvu a zaregistroval sa na daň. úrade. Chcela som len vedieť, či je tento druh zmluvy pre danú činnosť vhodný a aké povinnosti z tohto vzťahu vyplývajú pre našu spoločnosť.
Pdľa mňa človek, ktorý pre Vás pracuje naplnil podstatu výkou´, ktorý je dobre zastrešiť zmuvou o dielo.

rzdiel medzi zmluvou dielo a príkaznou zmluvou je v tom, že pri zmluve o dielo zostane nejaká hodnota, napríklad stavba, stabená úprava, umelecké dielo, projekt a podobne.

Pri píkaznej zmluve sa jedná o poskytnutie služby a naviac o musí ísť o službu, ktorej poskytovanie níe je vašou hlavnou činnosťou.

Ja ako účtovná firma nemôže mesačne vyplácať útovníka zato, že robí účtovníctvo pre mojich klientov, ale môžem príležitostne si zaviazať na základe príkaznej zluvy osobu, ktorá mi bude triediť doklady, vypisovať formuláre a podobne.

apo
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Peterka
Ak mne - SZČO sprostredkuje FO-nepodnikateľ jednorázové postavenie lešenia na základe príkaz. zmluvy a ja mu vyplatím za to odmenu, on nemá žiaden iný príjem, nemôže si táto FO - nepodnikateľ uplatniť žiadne výdavky pri podávaní DP?
K tejto téme "príkazná zmluva" mám len jedno, že už z názvu vyplýva že:


§ 5




Príjmy zo závislej činnosti


(1) Príjmami zo závislej činnosti sú
a) príjmy zo súčasného alebo z predchádzajúceho pracovnoprávneho vzťahu, služobného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo členského pomeru, alebo z obdobného vzťahu, v ktorom je daňovník pri výkone práce pre platiteľa príjmu povinný dodržiavať pokyny alebo príkazy platiteľa príjmu, ako aj príjmy za prácu žiakov a študentov v rámci praktického vyučovania a príjmy plynúce doktorandom z doktorandského štúdia,
a tým je povedané všetko.
[/quote]

Lepšie sa hodí zmluva o sprostredkovaní a naviac Zákon o dani z príjmu už nevyžaduje aby ten čo sprostredkuje mal na to aj živnosť.

Z pohľadu zdanenia sprostredkujúcej osoby to bude aj tak len jednorázový náhodný príjem ak nepresiahne 1/2 nezadniteľnej časti a teda ozaj nemá iné príjmy nemusí to zdaňovať. Ale pozor do 1/2 nezdaniteľnej časti treba zahrnúť všetky jednorazové príjmy za rok nie len izolovanie Vašu odmenu.

apo
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Učitelia viedli záujmové krúžky na príkaznú zmluvu. Daň nebola zrážaná ani odvádzaná. Okrem toho si podali žiadosť o RZP. Podľa mňa ide o závislú činnosť, ako by ste to vyriešili najmenej bolestne? Podať dodatočné hlásenie kvôli dani a daň za nich zaplatiť, alebo sa tváriť že je to § 8? Sumy to neboli veľké max. 6-7 tis./osoba za rok v celkovej výške za firmu 40 tis. ročne. Ďakujem za každú radu.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

tonkat
Učitelia viedli záujmové krúžky na príkaznú zmluvu. Daň nebola zrážaná ani odvádzaná. Okrem toho si podali žiadosť o RZP. Podľa mňa ide o závislú činnosť, ako by ste to vyriešili najmenej bolestne? Podať dodatočné hlásenie kvôli dani a daň za nich zaplatiť, alebo sa tváriť že je to § 8? Sumy to neboli veľké max. 6-7 tis./osoba za rok v celkovej výške za firmu 40 tis. ročne. Ďakujem za každú radu.
Toto je závislá činnosť jak vyšitá - prečo to nebolo robené napr. formou dohody o VP /aj to nie je v poriadku/ ale aspoň by boli zrážané preddavky.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
tonkat
Učitelia viedli záujmové krúžky na príkaznú zmluvu. Daň nebola zrážaná ani odvádzaná. Okrem toho si podali žiadosť o RZP. Podľa mňa ide o závislú činnosť, ako by ste to vyriešili najmenej bolestne? Podať dodatočné hlásenie kvôli dani a daň za nich zaplatiť, alebo sa tváriť že je to § 8? Sumy to neboli veľké max. 6-7 tis./osoba za rok v celkovej výške za firmu 40 tis. ročne. Ďakujem za každú radu.
Jednak vyplácajúca strana i prijímajúca strana môžu mať problém.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Tonka, myslím, že sme sa už o tom bavili. Ak to má charakter PZ a je to len príležitostná práca, podľa mňa nie je dôvod, aby to nemohol byť príjem podľa §8. Už si to presne nepamätám, ale nemalo by to byť v priestoroch z-teľa ani s jeho pracovnými pomôckami. PC,...
Ale, už si spomínam. Hovorili sme, že ak to bude vedienie záujmových krúžkov, malo by to byť zdaňované, že by ste to mali preklasifikovať na niečo iné, ak ste to nezdaňovali.
Medzitým, kým som odbehla, píšeš, že sa skutočne jedná o vedenie ZK. Vedenie ZK malo byť zdaňované. Malo by to byť byť dodanené .
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Evanka
Tonka, myslím, že sme sa už o tom bavili. Ak to má charakter PZ a je to len príležitostná práca, podľa mňa nie je dôvod, aby to nemohol byť príjem podľa §8. Už si to presne nepamätám, ale nemalo by to byť v priestoroch z-teľa ani s jeho pracovnými pomôckami. PC,...
Ale, už si spomínam. Hovorili sme, že ak to bude vedienie záujmových krúžkov, malo by to byť zdaňované, že by ste to mali preklasifikovať na niečo iné, ak ste to nezdaňovali.
Medzitým, kým som odbehla, píšeš, že sa skutočne jedná o vedenie ZK. Vedenie ZK malo byť zdaňované. Malo by to byť byť dodanené .
Evka, nebolo to zdaňované a nie je ani ochota prerábať zmluvy, my sme spolu hovorili o tom, že by sa to mohlo preklasifikovať, ako si napísala - v iných priestoroch atď., lenže to je komplikované, učitelia žiadne iné priestory nemajú, doma v byte to nemôžu robiť, a nie je ochota vedenia prerábať zmluvy. Lenže ja to musím nejako dobojovať, aj keď som v tom nevinne. Peniaze boli vyplatené máj - jún 2005. Mám podať opravný výkaz za II. kvartál a odviesť daň? Opravovať mzdy sa mi už nechce, urobila by som to mimo mzdového programu. Ale potom mi nebude sedieť mzdový list za týchto pracovníkov. Ani Ročné hlásenie nebudem môcť urobiť z programu. Ja teda neviem, ako to urobiť. Mzdy spracovávam v Olympe.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Tonka - treba to dať urobiť vedeniu. Vždy sú múdri a ty človiečik účtovnícky rieš problémy. Keby to aspoň zaplatili.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

tonkat
Evka, nebolo to zdaňované a nie je ani ochota prerábať zmluvy, my sme spolu hovorili o tom, že by sa to mohlo preklasifikovať, ako si napísala - v iných priestoroch atď., lenže to je komplikované, učitelia žiadne iné priestory nemajú, doma v byte to nemôžu robiť, a nie je ochota vedenia prerábať zmluvy. Lenže ja to musím nejako dobojovať, aj keď som v tom nevinne. Peniaze boli vyplatené máj - jún 2005. Mám podať opravný výkaz za II. kvartál a odviesť daň? Opravovať mzdy sa mi už nechce, urobila by som to mimo mzdového programu. Ale potom mi nebude sedieť mzdový list za týchto pracovníkov. Ani Ročné hlásenie nebudem môcť urobiť z programu. Ja teda neviem, ako to urobiť. Mzdy spracovávam v Olympe.
Nemáš ľahkú situáciu. Predpokladám, že činnosť bola vedená priebežne počas celého šk. roka. Vedenie vidí problém v prerobení zmluvy? Podľa mňa by toto bola schodná cesta, keď naviac boli mzdy vyplácané iba v dvoch mesiacoch. Myslím, že sa jedná o 5-6 ľudí.
Ja myslím, že z daňového hľadiska by mal dokonca väčší problém z-teľ ako z-nec.
0 0
1919696 1919696

1919696 je offline (nepripojený) 1919696

Ahojte.
Potrebujem poradiť aké bolo živ.minimum v rokoch 2002 - 2005. Riešim účto kde nie sú zdokladované sumy-niečo cez 60 tis.- na ktoré chcem vyhotoviť príkazné zmluvy, ale neviem na aké sumy v danom roku.
Ďakujem za každú radu.
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

1919696
Ahojte.
Potrebujem poradiť aké bolo živ.minimum v rokoch 2002 - 2005. Riešim účto kde nie sú zdokladované sumy-niečo cez 60 tis.- na ktoré chcem vyhotoviť príkazné zmluvy, ale neviem na aké sumy v danom roku.
Ďakujem za každú radu.

od 1.7.2001 3790,
od 1.7.2002 3930,-
od 1.7.2003 4210,-
od 1.7.2004 4580,-
0 0
1919696 1919696

1919696 je offline (nepripojený) 1919696

Dakujem Janka,
rozumiem tomu tak, ze za rok 2002 moze byt prikazna zmluva na studenta do vysky 3790x5=18 950 a na dôchodcu 3790x19.2=72768:2=36 384. Spravne?
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

1919696
Dakujem Janka,
rozumiem tomu tak, ze za rok 2002 moze byt prikazna zmluva na studenta do vysky 3790x5=18 950 a na dôchodcu 3790x19.2=72768:2=36 384. Spravne?
Otázka je asi zle formulovaná. Príkazná zmluva môže byť na neobmedzenú sumu. Ale s príkaznými zmluvami opatrne!!! V určitých prípadoch môže mať charakter závislej činnosti. Tiež pozor na povinnosť odvodov do ZP! Štát platil za študentov iba do určitej hodnoty príjmu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať