Zavrieť

Porady

Odvody do SP za cudzinca

Ahojik, potrebujem pomoc s takymito pripadmi:

Pre slovenskú sro vykonáva na DOVP prácu občan ČR:
1. vykonáva ju na území SR
2. vykonáva ju na území ČR

Ako to bude v týchto prípadoch s odvodmi do SP?
Viem že v 1. prípade ho prihlásim u nás a odvádzam odvody ale ako to bude v 2. prípade keď tú prácú vlastne vykonáva na území iného štátu?

Díky
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Monika Kováčová
    Podľa mňa je podstatný zamestnávateľ občana. Ak je zamestnávateľ SR, tak jednoznačne odvádza do sociálnej poisťovne a zdravotnej poisťovne v SR. Ale pozor, ty uvádzaš, že ide o DOVP. V tomto prípade je postup nasledovný: Prihlásiť na Registračnom liste FO do sociálnej poisťovne dohodára najneskôr v deň nastúpenia do práce (pred začatím pracovnej doby), odvádzať za neho len úrazové poistenie! (po vystavení mzdy)
    Naposledy upravil Monika Kováčová : 29.11.05 at 11:07

    cepeva je offline (nepripojený) cepeva

    cepeva
    Ahoj,
    podla mojho nazoru je dolezite, ci je zamestnany v slovenskej spolocnosti. Ak ano, tak aj v druhom pripade ho musis zahlasit do SP a pokial je to dohoda o vykonani prace, tak platis ako zamestnavatel len urazove poistenie za tohto zamestnanca.

    Volvox je offline (nepripojený) Volvox

    Volvox
    Aj ja som toho názoru. Toto som všetko vedel tento postup veď som to aj tak robieval len ma raz poplietli na SP. Už som o tom raz písal: http://www.porada.sk/t8577-dochodca-...o-sp-a-zp.html
    Ale aj tak dík.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Keďže vstupom do EÚ na nás platia zákony EÚ a majú pred našimi prednosť, tak podľa týchto zákonov na českého občana pracujúceho pre slovenskú firmu v Čechách platia české zákony (sociálne a zdravotné poistenie). Inštitúciou, ktorá určuje príslušnosť k uplatniteľnej legislatíve (ktorého štátu) je Sociálna poisťovňa.
    Monika Kováčová
    Volvox
    No díky Somij si ma teda vôbec nepotešila .
    Sa nedivím. Počujem resp. čítam prvýkrát niečo také.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Na porade sme to už rozoberali viackrát. My robíme mzdy pre čechov, ktorí sú zamestnaní na Slovensku aj v ČR a odvádzame odvody podľa českých predpisov do Čiech, mali sme z Čiech aj kontroly (SP aj ZP).

    Volvox je offline (nepripojený) Volvox

    Volvox
    No hej a teda aký by mal byť postup? Registrovať sa v ČR na SP? ZP sa ma netýka.
    Mám rád úradníkov . Kvôli jednej dohode na jeden mesiac, zbytočné papierovačky.

    Ružena je offline (nepripojený) Ružena

    Ružena
    Dôležité je ešte vedieť, či ten občan ČR pracuje aj v ČR aj v SR t.j. či sa jedná o súbeh zamestnaní a či má povolenie od našich úradov k výkonu práce ako cudzinec. Ak ano, musí si vybaviť formulár E101 v ČR l(ebo je občan ČR), kde mu bude potvrdené, akým zákonom podlieha či ČR alebo SR. Ak ČR, slov.fy musí posielať odvody do ČR podľa ich predpisov.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Ružena
    Dôležité je ešte vedieť, či ten občan ČR pracuje aj v ČR aj v SR t.j. či sa jedná o súbeh zamestnaní.
    V tomto prípade, keďže pracuje pre slovenskú firmu v ČR, nie je podstatné, či má aj iný PP v ČR. Podlieha českým sciálnym predpisom. So zvyšnou časťou odpovede súhlasím.

    Magma je offline (nepripojený) Magma

    Magma
    A pokiaľ je to občan Maďarska, ktorý má u nás, teda v slovenskej firme dohodu o vykonaní práce? Ani neviem či má pracovný pomer v Maďarsku, zrejme áno...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.