Zavrieť

Porady

Vyúčtovacia faktúra SPP - preplatok

Dostala som vyúčtovaciu faktúru z SPP s preplatkom. Zaúčtujem to ako záväzok mínusom ale neviem čo s DPH, keďže preplatok nie je rozúčtovaný. To si mám sama rozpočítať?
Usporiadat
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

no toto by som aj ja potrebovala odpoved mne prisiel nedoplatok od SPP tiez tam je uvedeny len datum vystavenia 15.01.2013 za obdobie od 19,09,2012 do 31.12.2012 a tiez som to dala do DPH az za 01/2013 lebo si myslim ze datum vystavenia je rozhodujuci pri opakovanych dodavkach alebo sa mýlim
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

prosim nikto sa fakt nevie vyjadrit k tomu odpoctu DPH teda ze ci v 12/2012 alebo 01/2013 co je teda spravne prosim
0 0
tompet tompet

tompet je offline (nepripojený) tompet

zuzanna Pozri príspevok
no toto by som aj ja potrebovala odpoved mne prisiel nedoplatok od SPP tiez tam je uvedeny len datum vystavenia 15.01.2013 za obdobie od 19,09,2012 do 31.12.2012 a tiez som to dala do DPH az za 01/2013 lebo si myslim ze datum vystavenia je rozhodujuci pri opakovanych dodavkach alebo sa mýlim
Ja to neriešim. Ak mám fa dokedy neodovzdám DPH za 12 tak ju dám do 12. Ak som už odovzdal DPH/a to môže byť aj 18-ho/ tak ju dám do 01.
Okrem toho nárok na odpočet DPH máš vtedy ak splníš tieto podmienky:
-došlo k dodávke tovaru alebo služby
-máš daňový doklad
-a je zaúčtovaný v účtovníctve
Až je toto všetko splnené nastáva deň D./samozrejme predpokladám, že daný tovar alebo služba súvisí s podnikaním/.
Takže môj názor - máš to v poriadku. A okrem toho máš nedoplatok a to je už úplne super, keď si štátu nechala peniaze o mesiac dlhšie.
0 0
seda seda

seda je offline (nepripojený) seda

seda Pozri príspevok
Možno budem za blbú, ale dám dotaz na DRSR. Keď dôjde odpoveď, pripojím.
Odpoveď z DRSR.
Dobrý deň,
Kompetenčné centrum finančných operácií Banská Bystrica Vám na základe Vašej žiadosti oznamuje nasledovné:
Podľa § 19 ods. 1 zákona o DPH daňová povinnosť pri dodaní tovaru vzniká dňom dodania tovaru. Ak sa dodanie tovaru uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane, deň dodania upravuje § 19 ods. 3 zákona o DPH. V zmysle § 19 ods. 4 zákona o DPH, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.
Pre správne uplatňovanie dane z pridanej hodnoty je potrebné vychádzať zo zmluvných podmienok dohodnutých medzi zmluvnými stranami - správne určiť deň dodania tovaru, resp. prijatia preddavku a tým vzniku daňovej povinnosti. (V praxi niektorí dodávatelia energií požadujú platiť vopred zálohy, pri ktorých vzniká daňová povinnosť podľa § 19 ods. 4 zákona o DPH a následne vykonajú vyúčtovanie skutočne dodaného množstva energií za príslušné obdobie, resp. niektorí dodávatelia energií sú s odberateľmi dohodnutí na opakovaných dodaniach podľa § 19 ods. 3 zákona o DPH, ktorým zodpovedajú opakované paušálne platby (napr. mesačné), pri ktorých taktiež po skončení príslušného časového obdobia vykonajú vyúčtovanie so skutočným odberom.
V prípade, ak dodávateľ energií je s odberateľom dohodnutý na mesačných paušálnych platbách za odber (elektriny, plynu, vody alebo tepla) a na vykonaní vyúčtovania odberu za určité časové obdobie, daňová povinnosť vzniká platiteľovi dane podľa § 19 ods. 1 zákona o DPH, pričom za deň dodania sa považuje podľa § 19 ods. 3 zákona o DPH najneskôr posledný deň obdobia, na ktoré sa platba vzťahuje. V prípade vykonaného vyúčtovania opakovane dodávanej elektriny, plynu, vody alebo tepla, kedy sú dohodnuté opakované paušálne platby za tieto dodávky, je možné hovoriť o oprave základu dane podľa § 25 ods. 1 zákona o DPH, čo pre odberateľa znamená postup podľa § 53 zákona o DPH.
Viac informácii k tejto problematike nájdete v Metodickom pokyne DR SR k zákonu č.523/2005 Z.z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (najmä str. 5-7), ktorý je zverejnený na internetovej stránke DR SR www.drsr.sk v časti Daňové informácie/ Pokyny a iné predpisy/ Pokyny, usmernenia, výnosy, opatrenia a stanoviská vydané Daňovým riaditeľstvom SR/ DPH/ pridané do 31.12.2008.
5 0
seda seda

seda je offline (nepripojený) seda

Dobrý deň, z našich podpísaných zmlúv nám vychádza, že SPP má paušálne platby, čiže vyúčtovacia faktúra bude oprava základu dane podľa § 25 ods., a VSE má preddavkové platby, čiže vyúčtovacia faktúra bude podľa § 19 ods.4.
0 0
miruka miruka

miruka je offline (nepripojený) miruka

Ja som tiež pozerala naše zmluvy s SPP a my tam máme preddavkové platby. No super môžem dať dodatok na 12/2012 a dať faktúru do 01/2013.
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

zuzanna Pozri príspevok
no toto by som aj ja potrebovala odpoved mne prisiel nedoplatok od SPP tiez tam je uvedeny len datum vystavenia 15.01.2013 za obdobie od 19,09,2012 do 31.12.2012 a tiez som to dala do DPH az za 01/2013 lebo si myslim ze datum vystavenia je rozhodujuci pri opakovanych dodavkach alebo sa mýlim
takze ak som to dobre pochopila tak z prispevku 45 to mam dobre ze???
Naposledy upravil zuzanna : 20.02.13 at 19:14
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Znamená to, že vyúčtovacie faktúry od SPP a elektrárni su vždy chápané ako oprava základu dane podľa §25?
seda Pozri príspevok
Odpoveď z DRSR.
Dobrý deň,
Kompetenčné centrum finančných operácií Banská Bystrica Vám na základe Vašej žiadosti oznamuje nasledovné:
Podľa § 19 ods. 1 zákona o DPH daňová povinnosť pri dodaní tovaru vzniká dňom dodania tovaru. Ak sa dodanie tovaru uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane, deň dodania upravuje § 19 ods. 3 zákona o DPH. V zmysle § 19 ods. 4 zákona o DPH, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.
Pre správne uplatňovanie dane z pridanej hodnoty je potrebné vychádzať zo zmluvných podmienok dohodnutých medzi zmluvnými stranami - správne určiť deň dodania tovaru, resp. prijatia preddavku a tým vzniku daňovej povinnosti. (V praxi niektorí dodávatelia energií požadujú platiť vopred zálohy, pri ktorých vzniká daňová povinnosť podľa § 19 ods. 4 zákona o DPH a následne vykonajú vyúčtovanie skutočne dodaného množstva energií za príslušné obdobie, resp. niektorí dodávatelia energií sú s odberateľmi dohodnutí na opakovaných dodaniach podľa § 19 ods. 3 zákona o DPH, ktorým zodpovedajú opakované paušálne platby (napr. mesačné), pri ktorých taktiež po skončení príslušného časového obdobia vykonajú vyúčtovanie so skutočným odberom.
V prípade, ak dodávateľ energií je s odberateľom dohodnutý na mesačných paušálnych platbách za odber (elektriny, plynu, vody alebo tepla) a na vykonaní vyúčtovania odberu za určité časové obdobie, daňová povinnosť vzniká platiteľovi dane podľa § 19 ods. 1 zákona o DPH, pričom za deň dodania sa považuje podľa § 19 ods. 3 zákona o DPH najneskôr posledný deň obdobia, na ktoré sa platba vzťahuje. V prípade vykonaného vyúčtovania opakovane dodávanej elektriny, plynu, vody alebo tepla, kedy sú dohodnuté opakované paušálne platby za tieto dodávky, je možné hovoriť o oprave základu dane podľa § 25 ods. 1 zákona o DPH, čo pre odberateľa znamená postup podľa § 53 zákona o DPH.
Viac informácii k tejto problematike nájdete v Metodickom pokyne DR SR k zákonu č.523/2005 Z.z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (najmä str. 5-7), ktorý je zverejnený na internetovej stránke DR SR www.drsr.sk v časti Daňové informácie/ Pokyny a iné predpisy/ Pokyny, usmernenia, výnosy, opatrenia a stanoviská vydané Daňovým riaditeľstvom SR/ DPH/ pridané do 31.12.2008.
0 0
LTD LTD

LTD je offline (nepripojený) LTD

§53 ods1: "...Oprava odpočítanej dane sa vykoná v tom zdaňovacom období, v ktorom platiteľ dostal doklad o oprave základu dane." Podľa pokynov DRSR týka sa to plynu, elektriny, atď.
0 0
Difi Difi

Difi je offline (nepripojený) Difi

Dobrý deň, nechcem otvoriť novú tému, preto len sem pridám môj príspevok, chcem len ujasniť ohľadom: odpočet DPH. Spoločnosť (DPH platca) mesačne platí preddavky na el. energiu a SE mesačne vykoná vyúčtovanie skutočne dodaného množstva energií za príslušné obdobie. Dátumy na faktúre sú nasl.:
Dátum dodania: 31.01.2013
Dátum spotreby: 31.01.2013
Dátum vyhotovenia: 06.02.2013
Podľa § 49/1 Zákona o DPH mám nárok na odpočet DPH v januári, keď sa mýlim prosím Vás opravte ma. Ďakujem, pekný deň.
0 0
Difi Difi

Difi je offline (nepripojený) Difi

...posúvam...
0 0
cacka cacka

cacka je offline (nepripojený) cacka

účtovník, mzdár
Odpočet 1/2013.
0 0
Difi Difi

Difi je offline (nepripojený) Difi

Ďakujem.
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Podľa príspevkov tu uvedených to vychádza, že nárok na odpočet vzniká až za 02/2013, nakoľko táto vyúčtovacia faktúra je chápaná ako oprava základu dane podľa §25, kde pri takýchto faktúrach vzniká nárok na odpočet dňom prijatia faktúry.
Difi Pozri príspevok
Dobrý deň, nechcem otvoriť novú tému, preto len sem pridám môj príspevok, chcem len ujasniť ohľadom: odpočet DPH. Spoločnosť (DPH platca) mesačne platí preddavky na el. energiu a SE mesačne vykoná vyúčtovanie skutočne dodaného množstva energií za príslušné obdobie. Dátumy na faktúre sú nasl.:
Dátum dodania: 31.01.2013
Dátum spotreby: 31.01.2013
Dátum vyhotovenia: 06.02.2013
Podľa § 49/1 Zákona o DPH mám nárok na odpočet DPH v januári, keď sa mýlim prosím Vás opravte ma. Ďakujem, pekný deň.
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Podľa posledných príspevkov a takisto z usmernenia DRSR to tak nevychádza, aj keď ja sa priznám, že som to tiež nechápala ako oprava základu dane a uplatňovala som odpočet dňom daňovej povinnosti na strane dodávateľa.
cacka Pozri príspevok
Odpočet 1/2013.
0 0
miruka miruka

miruka je offline (nepripojený) miruka

Ale keď na vyúčtovacej faktúre je jasne napísaný dátum dodania napr. 31.1.2013 tak ju nemôžem predsa dať do februára aj keď som ju vo februári dostala???
0 0
Difi Difi

Difi je offline (nepripojený) Difi

Dobrý deň, čítam tie príspevky a neviem, že ktorý príspevok mám používať: od

cacka: Odpočet 1/2013.
Ja, osobne by som použila príspevok od cacka, lebo v § 49/1 je písaný, že: Právo na odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť. (Deň, kedy vznikne právo na odpočítanie dane, je totožný s dňom, kedy vznikla daňová povinnosť – daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru alebo dňom poskytnutia služby alebo ak bola prijatá platba vopred) alebo príspevok: od
misurka: Podľa príspevkov tu uvedených to vychádza, že nárok na odpočet vzniká až za 02/2013, nakoľko táto vyúčtovacia faktúra je chápaná ako oprava základu dane podľa §25, kde pri takýchto faktúrach vzniká nárok na odpočet dňom prijatia faktúry.
Nerozumiem, že prečo §25 Oprava základu dane, veď predtým nemala som faktúru, neviem čo opraviť.
Pekný deň, a ďakujem za príspevky.
0 0
seda seda

seda je offline (nepripojený) seda

Difi Pozri príspevok
Dobrý deň, nechcem otvoriť novú tému, preto len sem pridám môj príspevok, chcem len ujasniť ohľadom: odpočet DPH. Spoločnosť (DPH platca) mesačne platí preddavky na el. energiu a SE mesačne vykoná vyúčtovanie skutočne dodaného množstva energií za príslušné obdobie. Dátumy na faktúre sú nasl.:
Dátum dodania: 31.01.2013
Dátum spotreby: 31.01.2013
Dátum vyhotovenia: 06.02.2013
Podľa § 49/1 Zákona o DPH mám nárok na odpočet DPH v januári, keď sa mýlim prosím Vás opravte ma. Ďakujem, pekný deň.
Ja som odpoveď z DRSR pochopila tak, že ak sú v zmluve dohodnuté zálohové, preddavkové platby za energie, tak to nie je oprava základu dane, čiže to patrí do DPH za 1/13.
0 0
Difi Difi

Difi je offline (nepripojený) Difi

Dobrý deň, ďakujem za odpovede, aj ja som pochopila tak, len som sa chcela presvedčiť, DPH výkaz už mám podané, ak niekto má iný názor ešte do 25.02. mám možnosť podať opravný výkaz. Ešte raz veľmi pekne ďakujem za odpovede a príspevky, pekný deň a víkend.
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Čo máte napísané na splátkovom kalendári od SPP alebo SSE? Pretože ja tam mám od SSE - Dohoda o platbách za odobratú, ale zatiaľ nevyfakturovanú energiu -faktúra za opakované dodanie tovaru a od SPP je to o tom istom - tiež je na splátkovom kalendári napísané, že ide o opakované dodávky. Preto je potom ten pohľad na tú vyúčtovaciu faktúru ako na opravu základu dane.
seda Pozri príspevok
Ja som odpoveď z DRSR pochopila tak, že ak sú v zmluve dohodnuté zálohové, preddavkové platby za energie, tak to nie je oprava základu dane, čiže to patrí do DPH za 1/13.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať