Zavrieť

Porady

Platba kartou v zahraničí

Prosím o vysvetlenie aký kurz použiť ak:
1. na bankovom výpise mám položku platba kartou v zahraničí napr. -23 EUR čo je 552,-CZK
2. do českej pokladne urobím príjem 552 CZK / 23 EUR/ ten istý kurz
3. následne idem účtovať výdaj-blok napr. za PHM 552 CZK a teraz čo? Aký kurz mám použiť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    mariama27 Pozri príspevok
    Prosím o pomoc: zamestnanci tankujú PHM v zahraničí, resp. nakupujú materiál, kde platia kartou. Čiže na BV mám výdaj pr. 2 000 CZK prepočítaný kurzom banky pr. 100 EUR. Ja účtujem príjem do pokladne CZK - 2000 CZK, prepočet kurzom banky - 100 EUR. Výdaj ale dávam na konci mesiaca vrámci cesťáku. Problém - aký kurz mám použiť na výdaj z pokladne podľa novely zákona v r. 2012? Doteraz som dávala kurz ECB v deň predchadz. výplaty cesťáku.
    Ako môžeš účtovať príjem CZK do pokladne, keď si CZK ani nevidela ? Veď aj výdavok za PHM odišiel cez kartu z bežného účtu, nie z valutovej pokladne. Keďže máš výdavok zdokumentovaný aj v CZK, aj v Eurách, tak bloček PHM zaúčtuješ cez ID v Eurách tak, ako vyšiel z nákupu ... 501/231 = 100 Eur. V CZK a o kurzoch nie je dôvod účtovať, iba ak kvôli vyžiadaniu DPH z CZ. A odpísanie sumy z bežného účtu 231/221 = 100 Eur /pozri § 47/4 PÚP/. Cesťák na konci mesiaca vodičovi vyúčtuješ kurzom k prvému dňu mesiaca – podľa zákona o cestovných náhradách, ale to je o inom, nie o nákupe materiálu cez kartu.
    Judith18 Je to starý príspevok tak neviem či niekto zareaguje... Ten účet 231 použiješ iba v prípade kreditnej karty nie??? Lebo inak nechápem význam účtu 231 ?
    a_je_to No ... doslova a do písmena by malo byť tak, ako ty píšeš. To slovíčko "kreditná" je v § 47/4 postupov veľmi nešťastne vsunuté a nadbytočné. pretože po celý rok to beží tak, že do 1-3 dní je platba uhradená z BÚ a účet 231 má nulový zostatok. Ale ak na Silvestra poobede natankuješ benzín na kreditku, tak cez účet 231 máš pasívny zostatok aj v súvahe. Nie je to platba cez pokladňu, ani cez faktúru, je to nákup na ... peniaze ti dá zajtra môj účet. /v minulosti označované ... na bvork, na sekeru, alebo na úver/. Pre voľbu účtu 231 asi nevybrali tento účet kvôli tomu, že sa čerpá z kreditky ... a z debetky by to malo byť výrazne iné. Ale preto, že je to nákup ... na iný záväzok, než faktúra. A ten predsa môže byť aj z debetky ... nie ? Preto slovko kreditnej, považujem za nadbytočné a zavadzajúce /nie zavádzajúce/. Ja účtovanie 501+343/231 používam aj pre iné platobné karty, nielen pre kreditky. Lebo pre tie sa v postupoch nestanovuje iný účet. Detailisti preto používajú u iných kariet namiesto 231 s obľubou 261. Je to správnejšie ? Ide v tomto prípade o pohyb peňazí medzi pokladňou a BÚ ? Alebo medzi dvomi BÚ ? Nie ! Je to finančný záväzok za nákup. A ten ... patrí podľa mňa skôr na 231, než 261. Bez ohľadu nato, či je z kreditky, alebo z inej platovnej karty. V podstate nejde o zásadnú vec, ako skôr o čo najsprávnejší metodický detail. Howg.

    simonova815 je offline (nepripojený) simonova815

    simonova815
    ja platbu kartou uctujem cez ID a nie cez pokladnu a dokonca cez 261A, ajked niekori tvrdia, ze by sa to malo uctovat cez pohladavku voci zamestnancovi

    takze platba kartou v banke 261A/221A (alebo 335A/221A) kurz NBS
    v ID 5XX/261A (resp 5XX/335A) kurz NBS

    simonova815 je offline (nepripojený) simonova815

    simonova815
    simonova815 Pozri príspevok
    ja platbu kartou uctujem cez ID a nie cez pokladnu a dokonca cez 261A, ajked niekori tvrdia, ze by sa to malo uctovat cez pohladavku voci zamestnancovi

    takze platba kartou v banke 261A/221A (alebo 335A/221A) kurz NBS
    v ID 5XX/261A (resp 5XX/335A) kurz NBS
    s tymi kurzami som ti zle poradila
    davam kurz tej komercnej banky, lebo vlastne tym kurzom si zaplatila.
    no a kurzy su teraz podla ECB

    Tita je offline (nepripojený) Tita

    Tita
    Prosím vás a musia sa všetky platby kartou robiť cez 261?
    Vytvorila som si aj analytiku na kartu 261002...a robím to cez ID, ale
    teraz mi prišla do ruky zahraničná faktúra a ešte aj v inej mene..
    a začína sa mi to komlikovať

    fa 501/321 10 USD - (Kurzom 13.10.2010) - 7,24 €
    v banke 261/221 10 USD (banka prerátala kurzom 13.10.ale zaokruhlila inak ako mne program vo fakturach) - 7,25€, a odišlo to z účtu 15.10.!!

    a teraz ID spárovanie uhrady v den uhrady 15.10.??
    321/261 10USD kurzom 15.10.? - 7,16€
    321/663 kurzový rozdiel vyratalo 0,10€

    ALE fa mám 7,24€ v banke 7,25€ a v ID 7,26€...takže ešte nejaké hal.vyrovnanie?

    kira je offline (nepripojený) kira

    kira
    Prosím o váš názor:
    Platby kartou účtujem k poslednému dňu v mesiaci ID/ pre kontrolu v exceli / 5XX/261
    teraz mám ale zahraničné platby kartou za 10 dní. Musím cez ID zaúčtovať každý deň zvlášť, aby mi sedeli sumy stiahnuté bankou?

    mariama27 je offline (nepripojený) mariama27

    mariama27
    Prosím o pomoc: zamestnanci tankujú PHM v zahraničí, resp. nakupujú materiál, kde platia kartou. Čiže na BV mám výdaj pr. 2 000 CZK prepočítaný kurzom banky pr. 100 EUR. Ja účtujem príjem do pokladne CZK - 2000 CZK, prepočet kurzom banky - 100 EUR. Výdaj ale dávam na konci mesiaca vrámci cesťáku. Problém - aký kurz mám použiť na výdaj z pokladne podľa novely zákona v r. 2012? Doteraz som dávala kurz ECB v deň predchadz. výplaty cesťáku.

    promont maja je offline (nepripojený) promont maja

    promont maja
    ... nemyslím si, že v tomto prípade ide o preddavok ... podľa toho, čo uvádzaš ide iba o dotáciu valutovej pokladnice ... či? ... o preddavku by sa dalo uvažovať, ak by si tento poskytla osobám, ktoré si plnia svoje služobné povinnosti a predložia aj vyúčtovanie formou cestovného príkazu ...

    Platba kartou v zahraničí

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.