Zavrieť

Porady

Prevod podielov nehnutelnosti medzi surodencami so zalohou vopred

Dobry den. Potrebujem poradit v nasledujucej veci. Su traja surodenci - spoluvlastnici domu v hodnote cca 50 - 60 tisic euro. Dom sa bude v roku 2011 predavat a chcu sa dohodnut akym sposobom. Do uvahy prichadzaju dve specificke varianty, na ktore by som potreboval odpoved:
  • varianta: Dohoda medzi nimi by bola taka, ze dvaja chcu vopred od tretieho zalohu po 10 tisic euro a po predaji nehnutelnosti (nech uz sa preda za akukolvek sumu) by ti dvaja dostali po 5 tisic euro a ten treti by si nechal cely zvysok
  • varianta: Dohoda medzi nimi by bola taka, ze dvaja chcu od tretieho dopredu vyplatit po 15 tisic euro a obaja by svoje podiely darovacou zmluvou, resp. kupno-predajnou previedli na tretieho.


Zaujima ma to, akym sposobom to pravne osetrit. Mam na mysli papierovacky - dohody, zmluvy, a podobne. V prvom pripade ako osetrit zalohu a ako osetrit doplatenie po predaji, v druhom pripade ako osetrit vyplatenie a naslednu darovaciu zmluvu resp. kupno-predajnou.

Tiez ma zaujima, na ktore pripady sa vztahuje nejaka dan Precital som tu uz viacero tem z tejto oblasti aby som sa nepytal nieco, na co uz bolo odpovedane. Neviem ci som spravne pochopil a bude to platit aj v roku 2011, ze darovacia dan je zrusena. Prevod kupno-predajnou zmluvou medzi surodencami je zdaneny 3% hodnoty nehnutelnosti, no kedze nie je nutne dolozit uradny odhad ceny nehnutelnosti, tak sa moze stanovit cena nehnutelnosti na 1 euro. A vraj pri takychto prevodoch v rodine sa danovy urad tymto nezaobera.
Dakujem kazdemu za podnet a nazor.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    mr-dee Pozri príspevok
    Prevod kupno-predajnou zmluvou medzi surodencami je zdaneny 3% hodnoty nehnutelnosti, no kedze nie je nutne dolozit uradny odhad ceny nehnutelnosti, tak sa moze stanovit cena nehnutelnosti na 1 euro.

    Odpovedať bohu žiaľ neviem, len ma zaujíma to čo som vytrhol z kontextu. O aké 3% sa jedná pre prevode kúpnou zmluvou?

    riccado je offline (nepripojený) riccado

    riccado
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    Odpovedať bohu žiaľ neviem, len ma zaujíma to čo som vytrhol z kontextu. O aké 3% sa jedná pre prevode kúpnou zmluvou?
    zadavatel ma zrejme na mysli kedysi davno zrusenu dan z darovania, ale to uz je roky rokuce neaktualne...

    mr-dee je offline (nepripojený) mr-dee

    mr-dee
    Pisem o zdaneni prevodu kupno-predajnou zmluvou, nie darovacou zmluvou, treba pozornejsie citat.

    majkii je offline (nepripojený) majkii

    majkii
    mr-dee Pozri príspevok
    Dobry den. Potrebujem poradit v nasledujucej veci. Su traja surodenci - spoluvlastnici domu v hodnote cca 50 - 60 tisic euro. Dom sa bude v roku 2011 predavat a chcu sa dohodnut akym sposobom. Do uvahy prichadzaju dve specificke varianty, na ktore by som potreboval odpoved:
    • varianta: Dohoda medzi nimi by bola taka, ze dvaja chcu vopred od tretieho zalohu po 10 tisic euro a po predaji nehnutelnosti (nech uz sa preda za akukolvek sumu) by ti dvaja dostali po 5 tisic euro a ten treti by si nechal cely zvysok
    • varianta: Dohoda medzi nimi by bola taka, ze dvaja chcu od tretieho dopredu vyplatit po 15 tisic euro a obaja by svoje podiely darovacou zmluvou, resp. kupno-predajnou previedli na tretieho.


    Zaujima ma to, akym sposobom to pravne osetrit. Mam na mysli papierovacky - dohody, zmluvy, a podobne. V prvom pripade ako osetrit zalohu a ako osetrit doplatenie po predaji, v druhom pripade ako osetrit vyplatenie a naslednu darovaciu zmluvu resp. kupno-predajnou.

    Tiez ma zaujima, na ktore pripady sa vztahuje nejaka dan Precital som tu uz viacero tem z tejto oblasti aby som sa nepytal nieco, na co uz bolo odpovedane. Neviem ci som spravne pochopil a bude to platit aj v roku 2011, ze darovacia dan je zrusena. Prevod kupno-predajnou zmluvou medzi surodencami je zdaneny 3% hodnoty nehnutelnosti, no kedze nie je nutne dolozit uradny odhad ceny nehnutelnosti, tak sa moze stanovit cena nehnutelnosti na 1 euro. A vraj pri takychto prevodoch v rodine sa danovy urad tymto nezaobera.
    Dakujem kazdemu za podnet a nazor.
    Uzatvárať kúpnu zmluvu hoci aj medzi súrodencami na 1€ kúpnej ceny, ktorej reálna hodnota je úplne iná je dosť nerozumné z niekoľkých dôvodov.

    1) zakladá to právnu neistotu takto vykonaného právneho úkonu, pretože ide o zjavne nevýhodnú zmluvu a predávajúci by sa časom mohol domáhať neplatnosti takejto zmluvy,(človek nikdy nevie...)

    2) išlo by o účelové zníženie kupnej ceny s cieľom obchádzať zákon. V prípade daňovej povinnosti by vec mohla naplnť skutkovú podstatu t.č. skrátenia dane a poistného podľa §276 TZ

    mr-dee je offline (nepripojený) mr-dee

    mr-dee
    majkii > o tom sposobe riesenia som cital tu v jednej podobnej teme ... vraj to DU toleruju ak sa jedna o rodinnych prislusnikov ... skusenost s tym samozrejme nemam ...

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    mr-dee Pozri príspevok
    Prevod kupno-predajnou zmluvou medzi surodencami je zdaneny 3% hodnoty nehnutelnosti, no kedze nie je nutne dolozit uradny odhad ceny nehnutelnosti, tak sa moze stanovit cena nehnutelnosti na 1 euro. A vraj pri takychto prevodoch v rodine sa danovy urad tymto nezaobera.
    Dakujem kazdemu za podnet a nazor.

    Poprosím potom vysvetliť označené, že odkiaľ je táto informácia. Totiž sadzba dane zo zdaniteľných príjmov je 19%.

    luja5 je offline (nepripojený) luja5

    luja5
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    Poprosím potom vysvetliť označené, že odkiaľ je táto informácia.....
    Správne prosíš , ja by som sa tiež pýtala na vysvetlenie, lebo:
    - podľa ust. § 18 zákona č. 554/2003 Z.z. o dani z prevodu a prechodu nehnuteľností (kde v ust. § 5 je uvedená sadzba dane 3 % zo základu dane podľa § 4 zákona) "ustanovenia tohto zákona sa uplatnia, ak daňová povinnosť vznikne do konca roku 2004";
    - podľa informácie na http://financie.etrend.sk/dane-a-odvody/oslobodenie-od-dane-z-prijmu-z-prevodu-nehnutelnosti.html "Daň z prevodu a prechodu nehnuteľností vo výške troch percent z dohodnutej ceny nehnuteľnosti, najmenej však z jej všeobecnej hodnoty, sa v súčasnosti uplatňuje už len vtedy, ak k zápisu vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností alebo k inému spôsobu vzniku daňovej povinnosti prišlo ešte v roku 2004. S účinnosťou od 1. januára 2005 sa táto daň neuplatňuje."

    mr-dee je offline (nepripojený) mr-dee

    mr-dee
    hmm ... tak ako je to teda? ... ak dedicske konanie prebehlo len pred dvoma rokmi (a neuplynula 5 rocna lehota) a dvaja by previedli na tretieho svoje podiely kupno-predajnou zmluvou, tak by museli zaplatit tu 19% (20%) dan?

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    mr-dee Pozri príspevok
    Dobry den. Potrebujem poradit v nasledujucej veci. Su traja surodenci - spoluvlastnici domu v hodnote cca 50 - 60 tisic euro. Dom sa bude v roku 2011 predavat a chcu sa dohodnut akym sposobom. Do uvahy prichadzaju dve specificke varianty, na ktore by som potreboval odpoved:
    • varianta: Dohoda medzi nimi by bola taka, ze dvaja chcu vopred od tretieho zalohu po 10 tisic euro a po predaji nehnutelnosti (nech uz sa preda za akukolvek sumu) by ti dvaja dostali po 5 tisic euro a ten treti by si nechal cely zvysok
    • varianta: Dohoda medzi nimi by bola taka, ze dvaja chcu od tretieho dopredu vyplatit po 15 tisic euro a obaja by svoje podiely darovacou zmluvou, resp. kupno-predajnou previedli na tretieho.


    Zaujima ma to, akym sposobom to pravne osetrit. Mam na mysli papierovacky - dohody, zmluvy, a podobne. V prvom pripade ako osetrit zalohu a ako osetrit doplatenie po predaji, v druhom pripade ako osetrit vyplatenie a naslednu darovaciu zmluvu resp. kupno-predajnou.

    Tiez ma zaujima, na ktore pripady sa vztahuje nejaka dan Precital som tu uz viacero tem z tejto oblasti aby som sa nepytal nieco, na co uz bolo odpovedane. Neviem ci som spravne pochopil a bude to platit aj v roku 2011, ze darovacia dan je zrusena. Prevod kupno-predajnou zmluvou medzi surodencami je zdaneny 3% hodnoty nehnutelnosti, no kedze nie je nutne dolozit uradny odhad ceny nehnutelnosti, tak sa moze stanovit cena nehnutelnosti na 1 euro. A vraj pri takychto prevodoch v rodine sa danovy urad tymto nezaobera.
    Dakujem kazdemu za podnet a nazor.
    Či prvá , či druhá varianta by sa dala použiť ...

    LEN na jednom záleží ...

    Totiž to , že ako súrodenci medzi sebou vychádzajú ...nie vždy sú tie rodinné vzťahy také , aké by mali byť .../ vlastná skúsenosť ...švagrovci moji "zlatí".. /...

    Zmluvy ???
    Aj medzi bratmi musia byť v poriadku ...
    Dobré by bolo ich poriadne vypracovať , ak si sám netrúfaš , notár vypracuje - radšej do neho investuj , ako by si mal potom na súdne poplatky dávať .

    Prevod podielov nehnutelnosti medzi surodencami so zalohou vopred

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.