Zavrieť

Porady

daňové a účtovné odpisy

pekny den,
ked zaradim majetok napr 1.11.2005, znamena to,ze účtovné odpisy su dva mesiace a danove ale cely rok???
dakujem...
Usporiadat
beatap beatap

beatap je offline (nepripojený) beatap

ano presne tak
0 0
Monika1 Monika1

Monika1 je offline (nepripojený) Monika1

Súhlasím s Beatap, ale len v tom prípade ak sa nejedná o zaradený majetok kupovaný na leasing.
0 0
striebro1 striebro1

striebro1 je offline (nepripojený) striebro1

a mozu sa v takomto pripade aj danove odpisy len za dva mesiace ?
mozu sa danove a uctovne rovnat??
ide o majetok na fakturu kupovany...tj nie leasovany...
dakujem
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
Daňové a účtovné sa môžu rovnať, ale nie tak, že daňové budú za dva mesiace. Je to presne naopak. Vypočíta sa ročný daňový odpis a to sa aj zaúčtuje ako účtovný odpis.
0 0
striebro1 striebro1

striebro1 je offline (nepripojený) striebro1

danove musia byt vzdy za cely rok, hej???
to je povinnost zo zakona, ze danove su rocne...zakon nepozna vyraz mesacny odpis, vsak???
0 0
AlenaK AlenaK

AlenaK je offline (nepripojený) AlenaK

Daňové odpisy sú za celý rok, ale účtovné možu byť len za dva meiace v tomto prípade
0 0
striebro1 striebro1

striebro1 je offline (nepripojený) striebro1

tj vzdy, ak zaradim, vyradim majetok v priebehu roka, tak vzdy mam rozdiel medzi danovymi a uctovnymi odpismi?????
tj v danovom priznani sa mi nerovnaju danove a uctovne????
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
Tak, tak.
0 0
kojur kojur

kojur je offline (nepripojený) kojur

Chcel by som upozorniť, že nie všetky daňové odpisy hmotného majetku sú ročné. Okrem lízingu, ktorý tu už bol spomínaný sa mesačné daňové odpisy požijú aj pri formách,modeloch, šablónach K.P. 28.62.5, 29.52.4,29.56.23 a 29.56.24 (K.P.- Klasifikácia produkcie) odpise otvárok nových lomov, pieskovní, hlinísk a technickej rekultivácie, ak nie sú súčasťou hmotného majetku, do ktorého vstupnej ceny sú zahrnuté, a mesačné odpisy sa použijú aj pri dočasných stavbách a banských dielach.
Naposledy upravil kojur : 30.11.05 at 12:54
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Pri danovych odpisoch musi byt majetok zaevidovany v HIM na kartach ku dnu 31.12. Ak sa vyradi co len o den skor nemam narok uplatnit odpisy!
0 0
ecuch ecuch

ecuch je offline (nepripojený) ecuch

[QUOTE=Jozef I]Daňové a účtovné sa môžu rovnať, ale nie tak, že daňové budú za dva mesiace. Je to presne naopak. Vypočíta sa ročný daňový odpis a to sa aj zaúčtuje ako účtovný odpis

Nemyslím, že toto by bol správny postup.

1. účtovné odpisy sa účtujú mesačne, tzn. ak bol majetok zaradeý v novembri, tak sa v novembri zaúčtuje mesčný odpis za mesiac november.

2. účtovná jednotka by si mala zostaviť tzv. odpisový plán a na základe neho si stanoviť mesačný odpis pre jednotlivé druhy majetku. pritom výška takto stanoveného účtovného odpisu sa nemusí rovnať 1/12 dańových odpisov i keď spravidla kvôli zjednodušeniu sa to zvykne rovnať.
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
A práve že sa to vo väčšine firiem používa najčastejšie a to že sa účtovné rovnajú daňovým. A vtedy sa na konci roka zúčtuje odpis vo výške daňového. Je jasné, že zákon nám káže účtovať účtovné odpisy mesačne a potom musíme upravovať základ dane podľa daňových, ale pýtam sa ako účtovník, prečo si komplikovať život, keď nemusím.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Jozef I
A práve že sa to vo väčšine firiem používa najčastejšie a to že sa účtovné rovnajú daňovým. A vtedy sa na konci roka zúčtuje odpis vo výške daňového. Je jasné, že zákon nám káže účtovať účtovné odpisy mesačne a potom musíme upravovať základ dane podľa daňových, ale pýtam sa ako účtovník, prečo si komplikovať život, keď nemusím.
Musíme si ho komplikovať, pretože je tu zákon o účtovníctve a ten treba dodržať a potom zákon o dani z príjmu a ten tiež treba atď.
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
Tweety
Musíme si ho komplikovať, pretože je tu zákon o účtovníctve a ten treba dodržať a potom zákon o dani z príjmu a ten tiež treba atď.
Je tu aj jeden aj druhý zákon. Máš pravdu. Ale každý zákon sa dá aj legálnym spôsobom nejako obísť alebo prinajmenšom trochu vylepšiť. Tak ak mi to umožňuje, prečo by som to nerobil???
0 0
ecuch ecuch

ecuch je offline (nepripojený) ecuch

[QUOTE=Jozef I]Je tu aj jeden aj druhý zákon. Máš pravdu. Ale každý zákon sa dá aj legálnym spôsobom nejako obísť alebo prinajmenšom trochu vylepšiť. Tak ak mi to umožňuje, prečo by som to nerobil???

Áno, treba si život zjednodušovať. Len aby ti ho neskomplikovala kontrola z DÚ pokutou za nesprávne vedenie účtovníctva - lebo takto sa účtovať odpisy nemajú.
0 0
Robo Robo

Robo je offline (nepripojený) Robo

naozaj je niekde vyslovene povedane ze nemozes zauctovat uctovny odpis vo vyske danoveho? nerozlisovalo sa to iba pri firmach podliehajucich auditu, kde sa nasledne pocitala odlozena dan.pohladavka/zavazok?
t.z. ze o odlozenej danovej pohladavke/zavazku maju uctovat aj male firmy?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Robo
naozaj je niekde vyslovene povedane ze nemozes zauctovat uctovny odpis vo vyske danoveho? nerozlisovalo sa to iba pri firmach podliehajucich auditu, kde sa nasledne pocitala odlozena dan.pohladavka/zavazok?
Naozaj, ak hovoríme o podvojnom účtovníctve. § 20 ods. 4 platí pre všetky podnikateľské subjekty a to auditované aj neauditované.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Robo
t.z. ze o odlozenej danovej pohladavke/zavazku maju uctovat aj male firmy?
Nie. Povinnosť vyčísliť odloženú daňovú pohľadávku/záväzok majú v tomto prípade iba povinne auditované subjekty. Neauditované sa tak môžu rozhodnúť, čiže môžu ale nemusia účtovať o odloženej dani z príjmu. Postačuje vyčísliť rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi pre správne určenie daňovej povinnosti a viesť operatívnu evidenciu dlhodobého majetku so všetkými náležitosťami, t.j. vrátane účtovného a daňového odpisovania.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Súvisiaca problematika:
http://www.porada.sk/t14793-danove-a...ne-odpisy.html
http://www.porada.sk/showthread.php?...tovn%E9+odpisy
0 0
Robo Robo

Robo je offline (nepripojený) Robo

dakujem AVO
r.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať