Zavrieť

Porady

Ako zameziť fajčeniu v spoločných pristoroch bytovky ? Hovorí o tom nejaký zákon?

V našej bytovke neustále porušuju Domový poriadok, najhoršie na tom je že to je práve Domovník, ten by mal byť v prvom rade príkladom dodržiavania jednotlivých ustanovení a nie naopak. Ľudia su v bytovke skor starší a tak svorne mlčia, ako je možné takéhoto domovníka prinutit dodržiavat DOM. PORIADOK , ALEBO ODVOLAť?
Naposledy upravil Dav : 08.01.11 at 12:06
Usporiadat
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
...a vy máte v Domovom poriadku zakotvenú klauzulu o zákaze fajčenia v spoločných priestoroch?...lebo ak nie, zbytočne sa oháňaš niečím, čo nie je...pokiaľ však máte,tak ju treba zviditeľniť!...a oznámiť tomu, kto vydal Domový poriadok(kto je pod ním podpísaný), že sa porušuje...
3 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
Možno Ti aj toto pomôže:
Dávam do pozornosti zákon č. 377/2004 Z. z. o ochrane nefajčiarov v znení neskoršieho predpisu, ktorý upravuje podmienky ochrany ľudí pred vznikom závislosti od nikotínu ako návykovej a škodlivej zložky nachádzajúcej sa v tabaku a v tabakových výrobkoch, pred škodlivými účinkami fajčenia a pred inými spôsobmi používania tabakových výrobkov, ktoré poškodzujú zdravie fajčiarov a nefajčiarov bezprostredne vystavených účinkom fajčenia a podmienky predaja, výroby, označovania a uvádzania tabakových výrobkov do obehu.

Podľa ustanovenia § 7 tohto zákona sa zakazuje sa fajčiť:

a) v prostriedkoch pravidelnej osobnej železničnej dopravy okrem vyhradených vozňov, v prostriedkoch ostatnej vnútroštátnej pravidelnej osobnej dopravy, v čakárňach a v prístreškoch na zastávkach vnútroštátnej pravidelnej osobnej dopravy, na krytých nástupištiach a v uzavretých verejných priestoroch súvisiacich s touto dopravou určených pre cestujúcich, na otvorených nástupištiach vo vzdialenosti 4 metre od vymedzenej plochy nástupíšť,

b) v zdravotníckych zariadeniach,

c) v základných školách, v stredných školách a v školských zariadeniach, v predškolských zariadeniach a v priestoroch detských ihrísk,

d) vo vysokých školách a v študentských domovoch,

e) v zariadeniach sociálnych služieb okrem fajčiarní vyhradených pre zamestnancov,

f) v kultúrnych zariadeniach a v uzavretých športových zariadeniach,

g) vo verejne prístupných priestoroch úradných budov a zariadení, obchodov, divadiel, kín, výstavísk, múzeí a galérií,

h) v zariadeniach spoločného stravovania okrem tých zariadení spoločného stravovania, ktoré majú oddelenú časť pre fajčiarov,
i) v cukrárňach a v zariadeniach rýchleho stravovania,

j) v priestoroch, v ktorých sú mladiství vo väzbe alebo v ktorých vykonávajú trest odňatia slobody.

Z uvedeného vyplýva, že zákon č. 377/2004 Z. z. o ochrane nefajčiarov v znení neskoršieho predpisu nezakazuje fajčenie v spoločných priestoroch.

Podľa zákona č.182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov spoločnými časťami domu sa na účely tohto zákona rozumejú časti domu nevyhnutné na jeho podstatu a bezpečnosť, najmä základy domu, strechy, chodby, obvodové múry, priečelia, vchody, schodištia, spoločné terasy, podkrovia, povaly, vodorovné nosné a izolačné konštrukcie a zvislé nosné konštrukcie.

Spoločnými zariadeniami domu sa na účely tohto zákona rozumejú zariadenia, ktoré sú určené na spoločné užívanie a slúžia výlučne tomuto domu a to aj v prípade, ak sú umiestnené mimo domu. Takýmito zariadeniami sú najmä výťahy, práčovne a kotolne, vrátane technologického zariadenia, sušiarne, kočikárne, spoločné televízne antény, bleskozvody, komíny, vodovodné, teplonosné, kanalizačné, elektrické, telefónne a plynové prípojky.

Spoločnými časťami domu a príslušenstvom domu, ktoré sú určené na spoločné užívanie a slúžia výlučne tomuto domu a pritom nie sú stavebnou súčasťou domu (ďalej len príslušenstvo), sa na účely tohto zákona rozumejú oplotené záhrady a stavby, najmä oplotenia, prístrešky a oplotené nádvoria, ktoré sa nachádzajú na pozemku, patriacom k domu (ďalej len priľahlý pozemok).

Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome a osoby, ktoré s ním žijú v domácnosti, majú právo užívať byt alebo nebytový priestor v dome, spoločné časti domu, spoločné zariadenia domu, príslušenstvo a pozemok, ktorých užívanie je spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru v dome a priľahlý pozemok.

Správa domu je obstarávanie služieb a tovaru, ktorými správca alebo spoločenstvo zabezpečuje pre vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome prevádzku, údržbu, opravy a udržiavanie spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, priľahlého pozemku a príslušenstva, služby spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru a iné činnosti, ktoré bezprostredne súvisia s užívaním domu ako celku jednotlivými vlastníkmi bytov a nebytových priestorov v dome.

Ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome svojím konaním zasahuje do výkonu vlastníckeho práva ostatných vlastníkov bytov alebo nebytových priestorov v tomto dome takým spôsobom, že obmedzuje alebo znemožňuje výkon vlastníckeho práva tým, že hrubo poškodzuje byt alebo nebytový priestor, spoločné časti domu, spoločné zariadenia domu, spoločné nebytové priestory, príslušenstvo alebo sústavne narušuje pokojné bývanie ostatných vlastníkov bytov, ohrozuje bezpečnosť alebo porušuje dobré mravy v dome alebo neplní povinnosti, uložené rozhodnutím súdu, môže súd na návrh spoločenstva alebo niektorého vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome nariadiť predaj bytu alebo nebytového priestoru.

Váš problém je možné riešiť na schôdzi vlastníkov, v priebehu ktorej by sa mohlo hlasovať o zákaze fajčenia v spoločných častiach domu a spoločných zariadeniach domu. Štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome má právo zvolať schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie, ak na ich žiadosť nezvolal schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie správca alebo rada do 15 dní od doručenia žiadosti. Oznámenie o schôdzi vlastníkov alebo o zhromaždení spolu s programom musí byť v písomnej forme doručené každému vlastníkovi bytu a nebytového priestoru v dome minimálne päť dní pred dňom konania schôdze vlastníkov alebo zhromaždenia. Oznámenie o schôdzi vlastníkov alebo o zhromaždení spolu s programom sa doručuje aj správcovi alebo predsedovi, ak má schôdza vlastníkov alebo zhromaždenie rozhodovať o úlohách pre správcu alebo predsedu.

Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo a povinnosť zúčastňovať sa na správe domu a hlasovaním rozhodovať ako spoluvlastník o spoločných častiach domu a spoločných zariadeniach domu, spoločných nebytových priestoroch, príslušenstve a pozemku na schôdzi vlastníkov. Oznámenie o schôdzi vlastníkov musí byť v písomnej forme doručené každému vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome minimálne päť dní pred dňom konania schôdze. Výsledok hlasovania oznamuje ten, kto schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie zvolal a to do piatich pracovných dní od konania schôdze vlastníkov alebo zhromaždenia, spôsobom v dome obvyklým.

Pri hlasovaní na schôdzi vlastníkov sa rozhoduje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak tento zákon neustanovuje inak. Ak počet zúčastnených vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome neumožňuje hodinu po začatí schôdze vlastníkov právoplatné hlasovanie, rozhoduje sa nadpolovičnou väčšinou zúčastnených.

Prehlasovaný vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 15 dní od oznámenia o výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká. Ak sa vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemohol o výsledku hlasovania dozvedieť, má právo obrátiť sa na súd najneskôr do troch mesiacov od hlasovania, inak jeho právo zaniká. Pri rovnosti hlasov alebo ak sa väčšina hlasov pri hlasovaní nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome súd.

Za každý byt a nebytový priestor v dome má vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome alebo spoluvlastníci jeden hlas pripadajúci na ich byt alebo nebytový priestor v dome. Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome môže písomne, s úradne overeným podpisom, splnomocniť inú osobu, aby ho na schôdzi vlastníkov zastupovala. Súčasťou splnomocnenia môže byť aj príkaz, ako má splnomocnenec hlasovať pri konkrétnych otázkach. Splnomocnená osoba sa originálom splnomocnenia preukazuje na začiatku schôdze rade alebo zástupcovi vlastníkov.

Správca, zástupca vlastníkov alebo predseda môžu navrhnúť i písomné hlasovanie. Pred písomným hlasovaním musia byť vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sedem dní vopred informovaní o otázkach, o ktorých sa bude hlasovať, a o termíne hlasovania, a to spôsobom v dome obvyklým. Po vykonaní hlasovania písomnou formou zástupca vlastníkov alebo predseda za účasti ďalších dvoch vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome zistí výsledok hlasovania a oznámi ho do piatich pracovných dní od písomného hlasovania spôsobom v dome obvyklým. Aby bolo písomné hlasovanie právoplatné, je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. V prípade neúspešného hlasovania musí byť predmet hlasovania prerokovaný na schôdzi vlastníkov alebo na zhromaždení. Hlasovanie písomnou formou o tej istej veci nemožno opakovať. Prehlasovaný vlastník bytu a nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 15 dní od oznámenia výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká. Ak sa vlastník bytu alebo nebytového priestoru nemohol o výsledku hlasovania dozvedieť, pretože mu nebol oznámený spôsobom v dome obvyklým, má právo obrátiť sa do troch mesiacov od hlasovania na súd, inak jeho právo zaniká.


JUDr. Eva Arnoldová, právnička Kancelárie verejného ochrancu práv
9 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

dano1976 Pozri príspevok
V našej bytovke neustále porušuju Domový poriadok, najhoršie na tom je že to je práve Domovník, ten by mal byť v prvom rade príkladom dodržiavania jednotlivých ustanovení a nie naopak. Ľudia su v bytovke skor starší a tak svorne mlčia, ako je možné takéhoto domovníka prinutit dodržiavat DOM. PORIADOK , ALEBO ODVOLAť?
Už to tu bolo rozoberané viackrát, napr.:
http://www.porada.sk/t154062-susedia...na-chodbe.html
http://www.porada.sk/t149585-fajcenie-na-balkone.html
3 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

terezamaria Pozri príspevok
...Váš problém je možné riešiť na schôdzi vlastníkov, v priebehu ktorej by sa mohlo hlasovať o zákaze fajčenia v spoločných častiach domu a spoločných zariadeniach domu...
Len či by to hlasovanie bolo platné? Každý vlastník má predsa právo využívať spoločné priestory. Prečo by ich nemohol fajčiar využívať na fajčenie? Keby bolo možné rozhodnúť hlasovaním skoro o čomkoľvek, tak by si napr. vlastníci nenávidiaci psov odhlasovali, že pes nemôže behať v spoločných priestoroch, lebo zanecháva "capky" a nech si ich majitelia vláčia na rukách, keď ich idú venčiť. Alebo ako bolo v niektorej téme písané, ostatní vlastníci chceli jednému vlastníkovi "kecať" do toho, komu má prenajímať byt, keďže s jeho nájomcami boli problémy.

terezamaria Pozri príspevok
...Ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome svojím konaním zasahuje do výkonu vlastníckeho práva ostatných vlastníkov bytov alebo nebytových priestorov v tomto dome takým spôsobom, že obmedzuje alebo znemožňuje výkon vlastníckeho práva tým, že hrubo poškodzuje byt alebo nebytový priestor, spoločné časti domu, spoločné zariadenia domu, spoločné nebytové priestory, príslušenstvo alebo sústavne narušuje pokojné bývanie ostatných vlastníkov bytov, ohrozuje bezpečnosť alebo porušuje dobré mravy v dome...
Fajčiar fajčením:
- nezasahuje do výkonu vlastníckeho práva = neobmedzuje ho ani neznemožňuje,
- nepoškodzuje spoločné časti domu (v tomto prípade chodbu; smrad, ktorý po ňom zostane, ťažko možno považovať za poškodzovanie, pretože sa vyvetrá),
- nenarušuje pokojné bývanie ostatných vlastníkov bytu (pod týmto si predstavujem skôr "produkciu" hluku než zápachu pri fajčení, ktorý sa aj tak po čase rozptýli),
- neohrozuje bezpečnosť (pokiaľ má rozum, tak špaky hádže do popolníka),
- neporušuje dobré mravy.

PS: Neschvaľujem fajčenie v spoločných častiach domu. Neschvaľujem ani fajčenie na balkónoch alebo v oknách, keď sa smrad šíri do ostatných bytov.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
...dajte na každé medziposchodie otvorený kanister s benzínom ...

Teraz vážne .
Nikdy nedocielite ..žiaden zákaz , príkaz ..zákon , vyhláška ...neexistuje ...
Pokuty , reštrikcie ...už len to vám chýba ???

Blbí lidi ...taky lidi ...
0 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
Llívia, chcela som pomôcť pýtajúcemu sa, preto som priložila odpoveď od JUDr. Evy Arnoldovej, právničky Kancelárie verejného ochrancu práv.

To, že Ty máš problém s mojími odpoveďami a do podrobna ich rozoberáš, za to ja už nemôžem. Ospravedlňujem sa preto dano1976 a želám mu vyriešenie tohoto veľmi nepríjemného problému.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Terezamaria, zbytočne na mňa útočíš . Nemám žiaden problém s tvojimi odpoveďami. Neútočila som na teba ani na to, čo si napísala. Toto je diskusia, tak diskutujem. Napísala som iný pohľad na vec, pretože ani to, čo napíšu právnici, nemusí byť vždy pravda. Nikto nie je neomylný.
Neobhajujem fajčiarov, sama som nefajčiarka, neznášam fajčenie a tiež mi vadí, že sa u nás na chodbe fajčí. Ale neverím tomu, že by si vlastníci mohli právoplatne odsúhlasiť zákaz fajčenia v spoločných priestoroch (nie tak ešte nejaké pokuty za nedodržiavanie tohto zákazu) - presne v zmysle toho, čo som napísala. Kto tento problém dokáže vyriešiť k spokojnosti všetkých, si zaslúži Nobelovu cenu!
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

buchač Pozri príspevok
...dajte na každé medziposchodie otvorený kanister s benzínom ...

Teraz vážne .
Nikdy nedocielite ..žiaden zákaz , príkaz ..zákon , vyhláška ...neexistuje ...
Pokuty , reštrikcie ...už len to vám chýba ???

Blbí lidi ...taky lidi ...
Súhlasím s tebou až na prvú vetu - určite by kanistre s benzínom a ešte k tomu otvorené boli porušením nejakého predpisu (niekde by ich bolo treba dať aj priamo na poschodia, keďže poniektorí fajčia priamo pred dverami do svojho bytu).
0 0
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
Llívia Pozri príspevok
Len či by to hlasovanie bolo platné? Každý vlastník má predsa právo využívať spoločné priestory. Prečo by ich nemohol fajčiar využívať na fajčenie? Keby bolo možné rozhodnúť hlasovaním skoro o čomkoľvek, tak by si napr. vlastníci nenávidiaci psov odhlasovali, že pes nemôže behať v spoločných priestoroch, lebo zanecháva "capky" a nech si ich majitelia vláčia na rukách, keď ich idú venčiť. Alebo ako bolo v niektorej téme písané, ostatní vlastníci chceli jednému vlastníkovi "kecať" do toho, komu má prenajímať byt, keďže s jeho nájomcami boli problémy.


Fajčiar fajčením:
- nezasahuje do výkonu vlastníckeho práva = neobmedzuje ho ani neznemožňuje,

- nepoškodzuje spoločné časti domu (v tomto prípade chodbu; smrad, ktorý po ňom zostane, ťažko možno považovať za poškodzovanie, pretože sa vyvetrá),
- nenarušuje pokojné bývanie ostatných vlastníkov bytu (pod týmto si predstavujem skôr "produkciu" hluku než zápachu pri fajčení, ktorý sa aj tak po čase rozptýli),
- neohrozuje bezpečnosť (pokiaľ má rozum, tak špaky hádže do popolníka),
- neporušuje dobré mravy.


PS: Neschvaľujem fajčenie v spoločných častiach domu. Neschvaľujem ani fajčenie na balkónoch alebo v oknách, keď sa smrad šíri do ostatných bytov.

...

...myslíš, že keby si bývala na 5. poschodí a dolu na druhom, či treťom by denne bolo vyfajčených tak 15-20 cigariet, že by si mala ten istý názor?--akože, prečo by fajčiar nemohol využívať spoločné priestory na fajčenie??.. (len tak, medzi nami-potom nevieš, čo píšeš)

..a isto nevieš, lebo to, čo som ofarbila na červeno, si celkom odporuje tomu, čo som ofarbila na modro...tvoje vlastné písmo...

...a mimochodom, porovnávať fajčenie na schodišti a psa, ktorý po tom schodišti prejde-to je čo, moja?..

..a nemusíš pitvať moje slová, ja viem, o čom toto je, mala som to vo vchode kopu rokov (a to som fajčiar) a pomohlo len to, že som rozniesla po susedoch, že zavolám policajtov a ak nepomôže, predám byt rómskej rodine s 8 deťmi...a pomohlo!..


...ešte by som dodala, že dym z cigariet poškodzuje maľovku vo vchode,musí sa maľovať častejšie- a kto to zaplatí?..nuž aj takí, ako ty...ale to asi nevadí..
Naposledy upravil pepsikova : 02.01.11 at 17:26
4 0
jarecko jarecko

jarecko je offline (nepripojený) jarecko

Takto vyzera, ked sa prijimaju zakony ani ryba ani rak a kde skodcovia su viac chraneni ako poskodeni (myslim vseobecne, nielen co sa tyka zakona o fajceni). Cudny je tento stat.
1 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

pepsikova Pozri príspevok
[/COLOR]
...

...myslíš, že keby si bývala na 5. poschodí a dolu na druhom, či treťom by denne bolo vyfajčených tak 15-20 cigariet, že by si mala ten istý názor?--akože, prečo by fajčiar nemohol využívať spoločné priestory na fajčenie??.. (len tak, medzi nami-potom nevieš, čo píšeš) Vieš, mne stačilo, keď susedia (nájomcovia, nie vlastníci) pod nami fajčili niečo extra smradľavé, príp. keď sused si zapálil na balkóne (balkóny sú spojené, oddelené len sklom), takže fakt "neviem", o čom píšem. Detto keď fajčili a vlastne dodnes niektorí fajčia na chodbe - stačilo prejsť do bytu a oblečenie mi smrdelo, ako keby som bola niekde v zadymenej krčme.

..a isto nevieš, lebo to, čo som ofarbila na červeno, si celkom odporuje tomu, čo som ofarbila na modro...tvoje vlastné písmo...Nič si neodporuje. Neobhajujem fajčiarov. To, že napíšem, že nič neporušujú (viď to, čo si ofarbila na červeno), nie je predsa ich obhajobou. To, že sa nám niečo nepáči, nám predsa nedáva právo zasahovať do práv iného a obmedzovať ich, príp. im nejaké práva úplne uprieť (napr. právo využívať spoločné priestory). Nebudem tu vypisovať, že fajčiarom treba zakázať v domovom poriadku, na schdôdzi vlastníkov, na zhromaždení, fajčiť v spoločných priestoroch, keď nie som presvedčená o tom, že tento zákaz je v súlade so zákonom. Ale to NIE JE obhajobou fajčiarov.

...a mimochodom, porovnávať fajčenie na schodišti a psa, ktorý po tom schodišti prejde-to je čo, moja?.. Moja, to je príklad - ty chceš uprieť právo fajčiarovi - a je to v poriadku. Keby chcel niekto takýmto spôsobom (cez psa) uprieť právo tebe, tak by sa ti to určite nepáčilo.

..a nemusíš pitvať moje slová Nepitvem tvoje slová, diskutujem. A vyjadrovať sa môžem k čomu chcem ja, najmä keď prekrúcaš moje slová tak, aby sa ti hodili., ja viem, o čom toto je, mala som to vo vchode kopu rokov Ja to mám doteraz. (a to som fajčiar) a pomohlo len to, že som rozniesla po susedoch, že zavolám policajtov a ak nepomôže, predám byt rómskej rodine s 8 deťmi...a pomohlo!.. U nás by to nepomohlo.


...ešte by som dodala, že dym z cigariet poškodzuje maľovku vo vchode,musí sa maľovať častejšie Máš na to nejaký dôkaz? U nás sa vo vchode fajčilo roky a častejšie maľovať nebolo treba.- a kto to zaplatí?..nuž aj takí, ako ty...ale to asi nevadí..Veru nie, viď predchádzajúcu odpoveď.
Pepsikova, skús si prečítať všetky moje príspevky, najmä tento, či mi potom budeš klásť rovnaké otázky, či budeš na moje príspevky rovnako útočiť :

Neobhajujem fajčiarov, sama som nefajčiarka, neznášam fajčenie a tiež mi vadí, že sa u nás na chodbe fajčí. Ale neverím tomu, že by si vlastníci mohli právoplatne odsúhlasiť zákaz fajčenia v spoločných priestoroch (nie tak ešte nejaké pokuty za nedodržiavanie tohto zákazu) - presne v zmysle toho, čo som napísala. Kto tento problém dokáže vyriešiť k spokojnosti všetkých, si zaslúži Nobelovu cenu!
Naposledy upravil Llívia : 02.01.11 at 18:55
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

jarecko Pozri príspevok
Takto vyzera, ked sa prijimaju zakony ani ryba ani rak a kde skodcovia su viac chraneni ako poskodeni (myslim vseobecne, nielen co sa tyka zakona o fajceni). Cudny je tento stat.
Kto je v tomto prípade škodca a kto poškodený? Keď sa fajčiarom uprie právo využívať spoločné priestory napr. aj na to fajčenie, nebudú tými poškodenými práve oni?
Tiež by som bola radšej, keby bol takýto zákaz fajčenia v spoločných priestoroch priamo v zákone (či už priamo v tom o ochrane nefajčiarov, alebo by bola takáto možnosť bola daná v zákone o vlastníctve bytov), lenže čo s tými, ktorí by potom fajčili na balkónoch, v oknách, v bytoch?
Naposledy upravil Llívia : 02.01.11 at 23:22
0 0
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
Llívia Pozri príspevok
Pepsikova, skús si prečítať všetky moje príspevky, najmä tento, či mi potom budeš klásť rovnaké otázky, či budeš na moje príspevky rovnako útočiť :

Neobhajujem fajčiarov, sama som nefajčiarka, neznášam fajčenie a tiež mi vadí, že sa u nás na chodbe fajčí. Ale neverím tomu, že by si vlastníci mohli právoplatne odsúhlasiť zákaz fajčenia v spoločných priestoroch (nie tak ešte nejaké pokuty za nedodržiavanie tohto zákazu) - presne v zmysle toho, čo som napísala. Kto tento problém dokáže vyriešiť k spokojnosti všetkých, si zaslúži Nobelovu cenu!
..

...a prečo si myslíš, že na teba útočím?..jednoducho mám pocit, že tvoje názory si dosť odporujú...ty by si sa hodila do parlamentu-zakážme fajčiarom fajčiť, ale tak aby sme ich nediskriminovali a neobmedzovali...to by bolo ono!!!...

(a ty si vážne myslíš, že na teba útočím?..nájdi iné slovo,lebo mňa si ešte v útoku nevidela!)
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
pepsikova Pozri príspevok
[/COLOR]
...

...myslíš, že keby si bývala na 5. poschodí a dolu na druhom, či treťom by denne bolo vyfajčených tak 15-20 cigariet, že by si mala ten istý názor?--akože, prečo by fajčiar nemohol využívať spoločné priestory na fajčenie??.. (len tak, medzi nami-potom nevieš, čo píšeš)

..a isto nevieš, lebo to, čo som ofarbila na červeno, si celkom odporuje tomu, čo som ofarbila na modro...tvoje vlastné písmo...

...a mimochodom, porovnávať fajčenie na schodišti a psa, ktorý po tom schodišti prejde-to je čo, moja?..

..a nemusíš pitvať moje slová, ja viem, o čom toto je, mala som to vo vchode kopu rokov (a to som fajčiar) a pomohlo len to, že som rozniesla po susedoch, že zavolám policajtov a ak nepomôže, predám byt rómskej rodine s 8 deťmi...a pomohlo!..


...ešte by som dodala, že dym z cigariet poškodzuje maľovku vo vchode,musí sa maľovať častejšie- a kto to zaplatí?..nuž aj takí, ako ty...ale to asi nevadí..
Musím sa zastať Lívie. Nemožno zakázať fajčiarom fajčiť s spoločných priestoroch, lebo to nie je uvedené v zákonoch ani v ústave. Ak si to odsúhlasíte v domovom poriadku, tak na súde prehráte.
Aj niektoré VZN o konzumácii alkoholu na verejných priestranstvách narazili na tento problém.
Riešenie je iba ošetriť to v zákonoch. Ale to by musela byť na to ochota. Tá je zrejme iba pri schvaľovaní platov našim voleným zástupcom. Tam sa vedia všetci dohodnúť.
Naposledy upravil marjankaj : 02.01.11 at 21:05
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

pepsikova Pozri príspevok
..

...a prečo si myslíš, že na teba útočím?..jednoducho mám pocit, že tvoje názory si dosť odporujú...ty by si sa hodila do parlamentu-zakážme fajčiarom fajčiť, ale tak aby sme ich nediskriminovali a neobmedzovali...to by bolo ono!!!...

(a ty si vážne myslíš, že na teba útočím?..nájdi iné slovo,lebo mňa si ešte v útoku nevidela!)
Moje názory si neodporujú. Vysvetlila som ti to v predchádzajúcom príspevku, ale ty máš proste len svoju pravdu a žiadnu snahu pochopiť to, čo som napísala. Zákaz fajčenia v spoločných priestoroch by bol rovnako platný ako napr. zákaz chovu psov v bytoch - jedno aj druhé obmedzuje vlastníkov v ich právach. A ako som písala, zákaz fajčenia v spoločných priestoroch nič nevyrieši, pretože fajčiari budú fajčiť doma (na balkónoch, v oknách, v bytoch) a smrad sa bude aj tak šíriť do ostatných bytov.
Do parlamentu môžeš ísť aj ty - rovno všetkým zakázať fajčiť - len či si ochotná znášať aj dôsledky toho, keď sa niekto obráti na súd s tým, že boli porušené jeho práva a bude za to požadovať finančnú náhradu?
0 0
jarecko jarecko

jarecko je offline (nepripojený) jarecko

Llívia Pozri príspevok
Kto je v tomto prípade škodca a kto poškodení? Keď sa fajčiarom uprie právo využívať spoločné priestory napr. aj na to fajčenie, nebudú tými poškodenými práve oni?
Tiež by som bola radšej, keby bol takýto zákaz fajčenia v spoločných priestoroch priamo v zákone (či už priamo v tom o ochrane nefajčiarov, alebo by bola takáto možnosť bola daná v zákone o vlastníctve bytov), lenže čo s tými, ktorí by potom fajčili na balkónoch, v oknách, v bytoch?
Na kazdej krabicke od cigariet to mas napisane a zvyraznene, potom si domysli kto skodi v tomto pripade a komu, ale je to vsetko iba z moralneho a etickeho hladiska. Zamedzit skodeniu je problemove, dochadza k naruseniu medziludskych vztahov atd., kazda strana obhajuje svoj zaujem.

Niekto by mal ten kruh pretnut, asi stat zakonmi, ktore urcia level, co je prospesnejsie pre zdravie vecsiny a kto chce si sam vedome skodit nech to robi tak aby neskodil tym ostatnym, len problem je v tomto state s vymozitelnostou prava, takze sme znova na zaciatku, ostava asi uz len ten buchacov kanister, tam kde niet cesty k dohode.

Inac pre poriadok: som nefajciar a byvam v bytovom dome so spolocnymi priestormi.
Naposledy upravil jarecko : 02.01.11 at 21:03
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
jarecko Pozri príspevok
Na kazdej krabicke od cigariet to mas napisane a zvyraznene, potom si domysli kto skodi v tomto pripade a komu, ale je to vsetko iba z moralneho a etickeho hladiska. Zamedzit skodeniu je niekedy problemove, dochadza k naruseniu medziludskych vztahov atd.

Inac pre poriadok: som nefajciar a byvam v bytovom dome so spolocnymi priestormi.
Ja som tiež nefajčiar a vadí mi dym.

Ale ak niekoho budeš sankcionovať finančne(a o to tu vlastne ide) na základe morálnych a etických "paragrafov", tak na súde to prehráš. Tam platia paragrafy, ktoré sú napísané v zákonoch.
Ak by si to chcel zmeniť, tak zákonná cesta je cez svojich poslancov iniciovať zmenu príslušných zákonov.

Legálny by bol ešte aj Pepsikovej nápad, nasťahovať tam bandu cigáňov, ale kompenzáciu by si dosiahol ťažko.(Iba ak by si ten byt daroval)
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

jarecko Pozri príspevok
Na kazdej krabicke od cigariet to mas napisane a zvyraznene, potom si domysli kto skodi v tomto pripade a komu, ale je to vsetko iba z moralneho a etickeho hladiska. Zamedzit skodeniu je problemove, dochadza k naruseniu medziludskych vztahov atd., kazda strana obhajuje svoj zaujem.

Niekto by mal ten kruh pretnut, asi stat zakonmi, ktore urcia level, co je prospesnejsie pre zdravie vecsiny a kto chce si sam vedome skodit nech to robi tak aby neskodil tym ostatnym, len problem je v tomto state s vymozitelnostou prava, takze sme znova na zaciatku, ostava asi uz len ten buchacov kanister, tam kde niet cesty k dohode.

Inac pre poriadok: som nefajciar a byvam v bytovom dome so spolocnymi priestormi.
Mne škodia len tie, kde je napísané: "Fajčenie škodí vám a ľuďom okolo vás." (cháp - pasívnym fajčiarom) Tie ostatné škodia len aktívnym fajčiarom.
Teraz bez srandy: pochybujem, že by ktokoľvek dokázal, že mu nejakú zdravotnú ujmu spôsobil sused svojím fajčením (v spoločných priestoroch, v okne, na balkóne, v byte), predsa len tam tí ľudia nefajčia nonstop a "poškodený" sa v tých priestoroch nezdržuje a nedýcha dym nonstop (nonstop neberte úplne doslovne). Preto si myslím, že s týmto argumentom by nikto neobstál ani na súde, keby bola opačná situácia, že by sa prehlasovaný vlastník, ktorému vadí fajčenie, obrátil na súd, aby súd rozhodol v jeho prospech = zakázal fajčenie v spoločných priestoroch. To isté platí aj o nejakej spôsobenej škode ako napr. písala Pepsíková (že treba častejšie maľovať) - neverím, že by toto niekto 100 % dokázal preukázať.
Mal by to štát "ošetriť" v zákonoch, ale tu sa toho dočkáme asi až vtedy, keď to bude nariadené "zhora" (z Európskej únie), príp. aj nikdy (sem-tam sa objavia štatistiky, podľa ktorých má štát väčšie príjmy z daní z cigariet než sú náklady na liečbu chorôb spôsobené fajčením - to je potom pre štát malá motivácia chrániť zdravie ľudí).
Ešte doplním: aj keby štát schválil ešte prísnejšie zákony proti fajčeniu, musel by aj PRÍSNE dbať na kontrolu ich dodržiavania, nie ako teraz, keď je napr. zákaz fajčiť na pracoviskách a ani to sa nedodržiava a nefajčiar nemá šancu si svoje právo presadiť.
A možno miesto presadzovania nejakých sankcií či zákazov v zákonoch by bolo účinnejšie bojovať proti fajčeniu, čiže znižovať počet fajčiarov, ešte väčšou osvetou a napr. aj väčšou zodpovednosťou ľudí za svoje zdravie, teda aby fajčiari boli viac finančne "zainteresovaní" na úhradách liečby chorôb, ktoré si spôsobili fajčením (ale zase je tu problém s tým, ako jednoznačne dokázať, že chorobu zapríčinilo len a len fajčenie).
Naposledy upravil Llívia : 02.01.11 at 21:37
0 0
jarecko jarecko

jarecko je offline (nepripojený) jarecko

marjankaj Pozri príspevok
Ja som tiež nefajčiar a vadí mi dym.

Ale ak niekoho budeš sankcionovať finančne(a o to tu vlastne ide) na základe morálnych a etických "paragrafov", tak na súde to prehráš. Tam platia paragrafy, ktoré sú napísané v zákonoch.
Ak by si to chcel zmeniť, tak zákonná cesta je cez svojich poslancov iniciovať zmenu príslušných zákonov.

Legálny by bol ešte aj Pepsikovej nápad, nasťahovať tam bandu cigáňov, ale kompenzáciu by si dosiahol ťažko.(Iba ak by si ten byt daroval)
Neviem ci sme sa pochopili. Ja reagujem na to, ze v zakone na ochranu nefajciarov sa nespomina zakaz fajcenia v spolocnych priestoroch bytovych domoch, takze je to vsetko len v moralnej a etickej rovine ako sa fajciari v bytovych domoch k tomu postavia.

Ako pisala ta pravicka z kancelarie ombudsmana je to vecou vlastnikov bytovych domov aky rezim spravania v spolocnych priestorov si prijmu individualne v kazdom dome.

Pani livia obhajuje pravo fajciarov fajcit v spolocnych priestoroch bez obmedzenia, lebo na to maju pravo.

Ja budem skor obhajovat pravo nefajciarov dychat v spolocnych priestoroch bytoveho domu vzduch nekontaminovany dymom z tabakovych (mozno aj inych) cigariet fajciarov.

Kedze je to zatial ponechane na individualnu volu vlastnikov bytovych domov, musime si to riesit kazdy s tymi osobami tam kde zijeme tu to centralne urcite neporiesime.
Naposledy upravil jarecko : 02.01.11 at 21:40
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
jarecko Pozri príspevok
Niekto by mal ten kruh pretnut, asi stat zakonmi, ktore urcia level, co je prospesnejsie pre zdravie vecsiny a kto chce si sam vedome skodit nech to robi tak aby neskodil tym ostatnym, len problem je v tomto state s vymozitelnostou prava, takze sme znova na zaciatku, ostava asi uz len ten buchacov kanister, tam kde niet cesty k dohode.
A všeobecné ohrozenie ti nehovorí nič?

A kto je to štát? Veď aj ty sa môžeš podieľať na tých zákonoch. Napríklad referendum, tam je možnosť niečo presadiť. Ale akí občania, taký štát.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať