Zavrieť

Porady

Živnosť + dotácia z úradu práce + ďalšia práca

Bol som nezamestnaný, v roku 2009 som zobral dotáciu z úradu práce a začal som pracovať na živnosť. Mám nejakú prácu, no môj príjem je slabší. Teraz po 13 mesiacoch sa mi ponúka práca, kde by som mohol pracovať na dohodu alebo na pracovnú zmluvu. Živnosť rušiť nechcem.
1. Za akých podmienok by som nemusel vrátiť dotáciu úradu práce? (Dotáciu mám podľa projektu použiť na odvody + nejaké drobnosti)
2. Ako by to bolo s odvodmi? Zatiaľ platím zdravotné poistenie a dobrovoľné nemocenské poistenie.

Ďakujem!
Naposledy upravil Dav : 05.01.11 at 20:28
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    jacekova je offline (nepripojený) jacekova

    účtovník telom i dušou jacekova
    SZCO musí platiť odvody aj keď je súčastne zamestnaný na dohodu, takže by si pokračoval s platením ZP naďalej. Od 1.1.2011 je to 46,06€
    Naposledy upravil jacekova : 06.01.11 at 18:56

    JozefII je offline (nepripojený) JozefII

    JozefII
    jacekova Pozri príspevok
    SZCO musí platiť odvody aj keď je súčastne zamestnaný, takže by si pokračoval s platením ZP naďalej. Od 1.1.2011 je to 46,06€
    Platilo by to aj v prípade, ak by som sa zamestnal na pracovnú zmluvu?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    JozefII Pozri príspevok
    Platilo by to aj v prípade, ak by som sa zamestnal na pracovnú zmluvu?
    ak sa zamestnáš na pracovnú zmluvu (súbeh zamestnania a podnikania), preddavky na zdr. poistenie neplatíš ako živnostník z minima (od 1.1.2011 suma 46,06€), ale len sumu, ktorá ti vyšla z RZZP za predch. kal. rok (do 30.6.2011 za rok 2009).

    V zdr.poisťovni treba predložiť prac.zmluvu.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    JozefII Pozri príspevok
    Platilo by to aj v prípade, ak by som sa zamestnal na pracovnú zmluvu?
    Ano platilo,
    nakoľko prípadné preplatky by si si zúčtoval pri RZZP za dané obdobie.

    1. dotáciu nemusíš vracať ak splníš podmienky, za kt. si si ju vzal...tj. platiť odvody nakúpiť drobnosti a sem tam sa aj tej živnosti povenovať.
    2. plať ich nadalej, a ak tvoj príjem za rok 2010 bol vyšší ako 3948,72 € tak od júla budeš platiť aj odvody do SP ako SZCO.
    dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu.
    Priateľ si koncom roka 2009 založil živnosť a dostal aj dotáciu, momentálne je však už nejaký čas bez práce a ani vyhliadky nie sú veľmi pozitívne.
    Práve sa mu naskytla možnosť ísť pracovať do zahraničia taktiež na živnosť.
    čiže určitú časť príspevku by chcel vrátiť no zároveň v živnosti pokračovať, keďže nástup majú už bud. týždeň.
    Prosím Vás o radu ako postupovať.
    Vopred ďakujem.

    peterknazeje je offline (nepripojený) peterknazeje

    peterknazeje
    veronček Pozri príspevok
    Priateľ si koncom roka 2009 založil živnosť a dostal aj dotáciu. Práve sa mu naskytla možnosť ísť pracovať do zahraničia taktiež na živnosť. čiže určitú časť príspevku by chcel vrátiť no zároveň v živnosti pokračovať, keďže nástup majú už bud. týždeň.
    preco chce cast prispevku vratit, ked bude pokracovat v zivnosti? Z pohladu uradu prace nie je podstatne, ci pracuje alebo nepracuje (ci ma zo zivnosti prijem alebo prijem nema) ale pre nich je podstatne, ze je zivnostnikom a teda je mimo statistik o nezamestnanosti.
    Osobne by som uradu prace nic nevracal, zivnost nerusil/neprerusoval a isiel pracovat do zahranicia.
    ja mám rovnaký názor ale pani, ktorá mala na starosti prípravu na podnikanie mi povedala, že alikvotnú časť musí vrátiť a že SR mu neposkytovala dotáciu nato, aby pracoval v zahraničí ale doma..a na moju otázku, že čo má robiť keď tu práca nieje a peniaze treba mi povedala, že nad tým mal rozmýšľať skôr..proste logika!
    a ešte ma varovala, že mu môže prísť kontrola.
    ešte som zabudla jednu podstatnú vec - pani mi nezabudla zdôrazniť, že nato aby mohol vrátiť tú alikvotnú časť musí buď živnosť úplne zrušiť alebo pozastaviť - lenže min. na pol roka

    peterknazeje je offline (nepripojený) peterknazeje

    peterknazeje
    veronček Pozri príspevok
    ja mám rovnaký názor ale pani, ktorá mala na starosti prípravu na podnikanie mi povedala, že alikvotnú časť musí vrátiť a že SR mu neposkytovala dotáciu nato, aby pracoval v zahraničí ale doma
    Takych pani je na slovenskych uradoch vela. Pokial to od nej nemate pisomne, dovtedy to nie je zavazne. A kontroly sa bat nemusite, ved nikde nie je prikazane, ze zivnostnikovi sa musi darit a musi stale zarabat peniaze. Niektori uradnici radsej povedia nezmysel, ako by mali priznat, ze to nevedia.

    tokoska je offline (nepripojený) tokoska

    Veľmi ťažké. Som vraj kamarátka, občas som aj tou povestnou "bútľavou vŕbou", čo vypočuje, neprezradí, poradí, pomôže ...a občas som aj poriadny "truľo", ale už som sa naučila aj používať "nie" ...viac tokoska
    Nech neruší živnosť v žiadnom prípade. Môže mať súbežne aj živnosť, aj pracovný pomer.
    Pokiaľ má živnosť, nemusí vracať žiadnu časť dotácie. Tú by práve musel vrátiť, ak by živnosť zrušil.
    Živnosť nie je podmienená prácou na Slovensku, môže ju vykonávať aj mimo.
    Kontrolu môže mať, ale iba na zdokladovanie dotácie - výdavky /bločky, faktúry, potvrdenie o úhrade odvodov, nájomné a pod./, aj to až po určitej dobe.
    ďakujem za rady, no pri vybavovaní dotácie v r.2009 dostali všetci žiadatelia info, že ak peniaze dostanú musia 2 roky nepretržite podnikať na území SR..lenže tu žiadna robota nieje a priateľ potrebuje živnosť aj v zahraničí..

    invest je offline (nepripojený) invest

    invest
    Ale ak nezruší živnosť, tak naďalej podniká na území SR. No a zároveň sa môže zamestnať. Jedno nevylučuje druhé. Môj syn dostal tiež dotáciu a prvé tri mesiace bola aj zamestnaný aj podnikal. Potom už pôsobil iba ako SZČO. Živnosť nerušiť!! Mala som tiež klientku, ktorá podnikala v inom okrese. zrušila živnosť a vrátila alikvotnú časť dotácie a potom jej povedali, že mohla podnikať - presunúť si miesto podnikania do svojho okresu.
    to ma napadlo tiež, lenže pri ďalšom daňovom to môže byť problém..bude fakturovať zahraničnej firme..

    peterknazeje je offline (nepripojený) peterknazeje

    peterknazeje
    veronček Pozri príspevok
    to ma napadlo tiež, lenže pri ďalšom daňovom to môže byť problém..bude fakturovať zahraničnej firme..
    A co ma urad prace s danovym uradom? Urad prace ma opravnenie skontrolovat iba tie doklady, ktore suvisia s prispevkom. Ked mu zivnostnik dobrovolne poskytne dalsie doklady na kontrolu, je to iba jeho starost.

    Viem, ze chcete mat istotu ale uz niekolko ludi Vam povedalo svoj nazor na tuto problematiku (nerusit zivnost a nevracat prispevok). Ked chcete oficialne stanovisko uradu prace, mozete sa na nich obratit pisomne, nech Vam pisomne odpovedia.
    ok, tak to zrejme budeme musieť risknúť..vďaka za rady..
    a na úrad sa radšej obracať nebudem - práve "vysoká odbornosť a informovanosť" ich pracovníkov ma priviedla na toto užitočné fórum

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.