Zavrieť

Porady

Darovanie poľnohospodárskej pôdy

Chcela by som svojim deťom darovať poľnohospodársku pôdu.Sú to parcely rôznych veľkostí, niektoré by sa nemohli deliť z dôvodu zákazu drobenie poľnohosp.pôdy. Ako mám sformulovať darovaciu zmluvu aby obaja mali rovnaké práva ku každej parcele aj ked´sa nemôžu deliť na polovicu? Ide o viac parciel , cca 50, ktoré by som nedokázala kvalitatívne podeliť na rovnocenné polovice lebo niektoré sú v intraviláne, niektoré blízko obce ktorými sa počíta na výstavbu a niektoré celkom vzdialené.Pri dedení som počula že v takomto prípade pôdu zdedí len jeden z dedičov a má povinnosť vysporiadať sa s ostatnými dedičmi. Ako je to v prípade darovania ? Chcela by som aby s pôdou ďalej nakladali len po vzájomnej dohode. Za vaše rady vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    mandyla Pozri príspevok
    Chcela by som svojim deťom darovať poľnohospodársku pôdu.Sú to parcely rôznych veľkostí, niektoré by sa nemohli deliť z dôvodu zákazu drobenie poľnohosp.pôdy. Ako mám sformulovať darovaciu zmluvu aby obaja mali rovnaké práva ku každej parcele aj ked´sa nemôžu deliť na polovicu? Ide o viac parciel , cca 50, ktoré by som nedokázala kvalitatívne podeliť na rovnocenné polovice lebo niektoré sú v intraviláne, niektoré blízko obce ktorými sa počíta na výstavbu a niektoré celkom vzdialené.Pri dedení som počula že v takomto prípade pôdu zdedí len jeden z dedičov a má povinnosť vysporiadať sa s ostatnými dedičmi. Ako je to v prípade darovania ? Chcela by som aby s pôdou ďalej nakladali len po vzájomnej dohode. Za vaše rady vopred ďakujem.
    Pozemky im môžeš darovať do podielového spoluvlastníctva s rovnakými podielmi.

    O zákaze drobenia pozemkov hovorí zákon č. 180/1995 Z.z. o niektorých opatreniach na usporiadanie vlastníctva k pozemkom. Darovanie je bezplatný prevod.

    § 22
    (1) Ak má na základe právneho úkonu 48) alebo rozhodnutia súdu o vyporiadaní spoluvlastníctva 49) alebo rozhodnutia o dedičstve 50) vzniknúť rozdelením jestvujúcich pozemkov uvedených v § 21 ods. 1 pozemok vo výmere menšej ako 20 000 m2 a väčšej ako sú výmery uvedené v § 23 ods. 1, je nadobúdateľ povinný zaplatiť odvod vo výške ...

    § 23
    (1) Ak tento zákon neustanovuje inak, nemôže na základe právneho úkonu 48) alebo rozhodnutia súdu o vyporiadaní spoluvlastníctva 49) alebo rozhodnutia o dedičstve 50) vzniknúť rozdelením jestvujúcich pozemkov uvedených v § 21 ods. 1 pozemok menší ako 2 000 m2, ak ide o poľnohospodársky pozemok, alebo pozemok menší ako 5 000 m2, ak ide o lesný pozemok.

    § 24
    (3) Podľa § 22 a 23 sa nepostupuje, ak
    b) ide o bezplatný prevod alebo prechod pozemkov podľa osobitného predpisu, 57)

    Hlasovalo 8 pouzivatelov

    Užitočné (8)
    terezamaria, fulmaja, Ice dive, Lubaba, Danielle369, Katy a R, zdenka131, mandyla
    8

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    mandyla Pozri príspevok
    Ďakujem za radu Mária, má to byť jedna darovacia zmluva na dve osoby ? Vyžaduje sa podpis aj obdarovaných a majú sa písať čísla všetkých parciel a tiež ich výmery alebo stačí odkaz na čísla listov vlastníctva (sú na asi 15-ich). Asi to dám napísať notárovi ale chcem vedieť čo ma čaká.
    Takú zmluvu je dobre spísať alebo skontrolovať právnikom. Je to skutočne náročné, nech to robí niekto zbehlý, aby vám to kataster nevrátil.

    Treba uviesť všetko podrobne, zmluva musí mať aj všetky vyžadované náležitosti, musia sa uviesť aj rodné čísla, rodné mená ... V zmluvu podpíše darca aj obdarovaní, podpis prevodcu (darcu) musí byť úradne osvedčený, obdarovaní musia dar prijať (veta v zmluve), parcely musia byť presne popísané aj na akom liste vlastníctva sú, aj v akom podiele ich máš ...

    Hlasovalo 7 pouzivatelov

    Užitočné (7)
    terezamaria, Ice dive, Lubaba, Danielle369, vieraaaa, zdenka131, mandyla
    7

    halmir je offline (nepripojený) halmir

    halmir
    Nie je pravda, že pri dedení pôdy prechádza vlastníctvo iba na jednu osobu.Ak sa dediči nedohodnú na konkretnom rozdelení podľa jednotlivých parciel, tak dedia každú parcelu rovnakým dielom. V prípade, že zdedia každú parcelu rovnakým dielom ,potom treba brať do úvahy , že v budúcnosti pri zmene vlastníka /predaji/ si spolumajiteľ môže uplatniť predkupné právo. Čo niekedy môže byť problém.

    peterknazeje je offline (nepripojený) peterknazeje

    peterknazeje
    Osobne by som to riesil tak, ze by som obom dal termin, do kedy sa musia vzajomne dohodnut na rozdeleni parciel (niekto si viac ceni stavebny pozemok, niekto ornu podu, zahradu). Je to Vase vlastnictvo, ktore im chcete darovat. A ked to nechcete sama rozhodnut, tak nech sa dohodnu sami.
    A ked chcete, aby s podou dalej nakladali len po vzajomnej dohode, potom mozete zalozit s.r.o./a.s., do ktorej vlozite polnohospodarsku podu a v pripade dedenia kazdy dostane 50% podiel v spolocnosti. Potom sa budu musiet dohodnut, co dalej.

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    mandyla Pozri príspevok
    Chcela by som svojim deťom darovať poľnohospodársku pôdu.Sú to parcely rôznych veľkostí, niektoré by sa nemohli deliť z dôvodu zákazu drobenie poľnohosp.pôdy. Ako mám sformulovať darovaciu zmluvu aby obaja mali rovnaké práva ku každej parcele aj ked´sa nemôžu deliť na polovicu? Ide o viac parciel , cca 50, ktoré by som nedokázala kvalitatívne podeliť na rovnocenné polovice lebo niektoré sú v intraviláne, niektoré blízko obce ktorými sa počíta na výstavbu a niektoré celkom vzdialené.Pri dedení som počula že v takomto prípade pôdu zdedí len jeden z dedičov a má povinnosť vysporiadať sa s ostatnými dedičmi. Ako je to v prípade darovania ? Chcela by som aby s pôdou ďalej nakladali len po vzájomnej dohode. Za vaše rady vopred ďakujem.
    otázkou je, načo sa teraz tá pôda využíva... ak po nej jazdí miestne družstvo traktorom a Vám vyplácajú nejaké nájomné... nie je 2x výhodné zakladať dajakú sro...

    v podstate môžete napísať darovaciu zmluvu, kde darujete obom deťom 50 % z každej parcely tým pádom sa stanú podieľovými spoluvlastníkmi... zákon o drobení pôdy zakazuje, že poľnohospodárska pôda sa nemôže drobiť a nesmie vzniknúť menšia parcela ako tušim 2000m2, avšak stále sa deje, že parcely sa dostávajú do podielových vlastníctiev... tak isto aj pri dedičských konaniach sa v prípade, že sa dedičia nevedia dohodnúť dostanú pôdu do podieľového sploluvlastníctva... ) čím sa neporušuje zákon že pôda je drobená len má viacerých majiteľov parcela s tou istou výmerou...

    mandyla je offline (nepripojený) mandyla

    mandyla
    Problém je v tom že v skutočnosti neviem či mám pôdu predať za úradnú cenu alebo čakať že jej cena vzrastie. Zatiaľ platím obci nie zanedbateľné dane a pôdu vôbec nevyužívame aj preto že je 150 km od nášho bydliska hoci bonita je okolo 0,6. Okrem vinice, o prenájom nie je záujem. Stavebné pozemky s kompletnými inž. sieťami je mi ľúto predať aj keď na nich rastie iba burina. Darovať chcem preto aby som nemusela rozmýšľať ako situáciu vyriešiť, založením sro by som si situáciu len skomplikovala.

    mandyla je offline (nepripojený) mandyla

    mandyla
    Ďakujem za radu Mária, má to byť jedna darovacia zmluva na dve osoby ? Vyžaduje sa podpis aj obdarovaných a majú sa písať čísla všetkých parciel a tiež ich výmery alebo stačí odkaz na čísla listov vlastníctva (sú na asi 15-ich). Asi to dám napísať notárovi ale chcem vedieť čo ma čaká.

    Darovanie poľnohospodárskej pôdy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.