Zavrieť

Porady

matrika

Brat si našiel rozvedenú babu s dvomi deckami.
Samozrejme už sa im narodilo tretie a tu je problém - oni nie sú zobratí.
Prišli na matriku,že nahlásia potrebné veci,hlavne meno.Vystavili mu rodný list,kde je v kolónke meno napísané,že "neuvedené" a v kolónke priezvisko po jej bývalom mužovi.Vraj je to bežný postup,ak sa žene narodí dieťa do troch mesiacov od rozvodu.Vraj jej bývalý musí súhlasiť s menom!Ešte dodám,že na tie dve deti platí 70,- eur spolu...
Radšej sa nepýtajte,čo sa dialo na matrike,porada je slušná stránka.
Otázka znie:čo teraz?ako ho okrstia?je to naozaj bežný postup???
Usporiadat
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

marleau Pozri príspevok
Áno,boli na matrike obaja.
To som písala Chobotovi. Ja som za to, že matrikárka má zapísať meno, aké udá matka. Logika dá, že keď budú naháňať súhlas bývalého manžela, bude skôr trucovať ako súhlasiť - a dieťa bude bez mena!!! Ale keď meno zapíšu, nikdy sa bývalý manžel neozve. Myslím, že otec by nesúhlasil s hocijakým menom len vtedy, ak by dieťa bolo jeho.
Ide aj o to, že úrady majú konať len to, čo majú v zákone napísané. Ak jej niekto podá protest proti menu, má ho riešiť. Ale nemá robiť vyšetrovateľa ani sudcu. Ale - ako píšem - ani sudca nesúdi bez žaloby. Videla som už aj judikát, keď Ústavný súd na žiadosť vlády odmietol rozhodnúť bez sťažnosti účastníka.

Tu je aspoň z jedného judikátu ÚS SR o výklade zákonov:


I. ÚS 236/06-59

Keďže sa predpokladá, že všetky právne normy boli vytvorené s tým, aby ich účel a význam bol racionálne a logicky pochopiteľný, pri zisťovaní ich významu (interpretácii) musia orgány aplikácie práva tiež nevyhnutne použiť racionálne a logické postupy. Požiadavka dodržania logických princípov a zásad pri interpretácii a aplikácii práva všeobecným súdom je jednou zo základných zásad vyplývajúcich z ústavy. „Účel“ a „význam“ právnych noriem, resp. zákonných ustanovení možno zistiť racionálnymi a logickými myšlienkovými postupmi. Ak však všeobecný súd pri interpretácii a aplikácii právnej normy poruší princípy logiky, bez rešpektovania ktorých nemožno hovoriť o racionalite, predvídateľnosti a legitimite práva, nemožno v žiadnom prípade konštatovať, že interpretácia práva všeobecným súdom bola v súlade s ústavou. Taká interpretácia zákonného ustanovenia, ktorá je v rozpore s princípmi racionálneho a logického uvažovania, zásadne popiera účel a význam zákonného ustanovenia.
3 0
marleau marleau

marleau je offline (nepripojený) marleau

Veď áno,ale pýtam sa,či je to rozumný zákon?
0 0
lienocka001 lienocka001

lienocka001 je offline (nepripojený) lienocka001

Matrikarka nemoze zapisat krstne meno dietata pokial nema pisomne potvrdene ze s nim obaja rodicia / z pohladu zakona je exmanzel rodicom/ viem to okrem pripadov, ktore sme mali aj z osobnej skusenosti. Po porode som vyplnila tlaciva pre matriku matrikarka to zozbierala v porodnici a ked som isla potom pre RL uz ked sme boli doma tak mi ho odmietli vydat lebo neprisiel so mnou manzel / ktory bol v tom case doma a dost chory mal vysoke horucky/ a nevydali mi ho kym on neprisiel a nesuhlasil s krstnym menom ktore som uviedla v porodnici.. pritom krstne meno diktoval sestrickam on / bol pri porode/

mozes sa rozculovat kolko chces, tvoj brat mal zakonnu moznost mohol si tu pani zobrat a dieta by malo jeho meno. teraz uz musia ist cestou sudu.
2 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Ak by bolo dieťa bývalého manžela, alebo by sa tak hoci len domnieval, malo by to logiku.

Pozri sa znova na postup a podajte čím skôr návrhy súdu. Pri predbežnom opatrení musí byť aj druhý návrh na zapretie otcovstva. Myslím, že aj sudca rýchle pochopí o čo ide (dobre to odôvodnite) a rozhodne do týždňa. Veľa šťastia!
1 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

lienocka001 Pozri príspevok
Matrikarka nemoze zapisat krstne meno dietata pokial nema pisomne potvrdene ze s nim obaja rodicia / z pohladu zakona je exmanzel rodicom/ viem to okrem pripadov, ktore sme mali aj z osobnej skusenosti. Po porode som vyplnila tlaciva pre matriku matrikarka to zozbierala v porodnici a ked som isla potom pre RL uz ked sme boli doma tak mi ho odmietli vydat lebo neprisiel so mnou manzel / ktory bol v tom case doma a dost chory mal vysoke horucky/ a nevydali mi ho kym on neprisiel a nesuhlasil s krstnym menom ktore som uviedla v porodnici.. pritom krstne meno diktoval sestrickam on / bol pri porode/

mozes sa rozculovat kolko chces, tvoj brat mal zakonnu moznost mohol si tu pani zobrat a dieta by malo jeho meno. teraz uz musia ist cestou sudu.
Moje dieťa vydali bez manžela (bol po vysokej na vojne), aj ho zapísali bez neho ... Nikto sa nič nepýtal.
0 0
marleau marleau

marleau je offline (nepripojený) marleau

lienocka001,
ja viem o čo ide v tom zákone.V Tvojom prípade bol Tvoj muž aj otcom,ale v bratovom je otcom on - zdá sa mi blbé,keď zákon vie lepšie,kto je otcom ako rodičia samotní.Iné by bolo,keby sa k otcovstvu nehlásil nikto.Poukazujem na to,aký je ten zákon nedomyslený pre určité prípady.
Mne je to jedno,či bude mať meno alebo nie,to si brat vybaví sám.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Mária27 Pozri príspevok
Ak by bolo dieťa bývalého manžela, alebo by sa tak hoci len domnieval, malo by to logiku.

Pozri sa znova na postup a podajte čím skôr návrhy súdu. Pri predbežnom opatrení musí byť aj druhý návrh na zapretie otcovstva. Myslím, že aj sudca rýchle pochopí o čo ide (dobre to odôvodnite) a rozhodne do týždňa. Veľa šťastia!
"Papierovo" je to dieťa bývalého manžela, pretože sa narodilo do tých 300 dní po rozvode!

Veď to tu hovoríme už celý čas - že treba podať návrh na súd a nie nadávať na zákon. Tiež si myslím, že na súde nebude problém a čoskoro sa veci dajú do poriadku.
2 0
marleau marleau

marleau je offline (nepripojený) marleau

A ja len nadávam,že aký macošský je zákon,nič viac,nič menej.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

marleau Pozri príspevok
A ja len nadávam,že aký macošský je zákon,nič viac,nič menej.
Tak pravdou je, že zákony nie sú dokonalé a stále sa menia. Pamätám si dokonca prípad, keď niekedy v priebehu roka prijali novelu zákona o soc. poistení, ktorá mala platiť od začiatku nasl. roka. No skôr, než stihla táto novela nadobudnúť účinnosť, tak bola zrušená inou novelou, prijatou tesne pred koncom roka.
1 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Chobot Pozri príspevok
"Papierovo" je to dieťa bývalého manžela, pretože sa narodilo do tých 300 dní po rozvode!

Veď to tu hovoríme už celý čas - že treba podať návrh na súd a nie nadávať na zákon. Tiež si myslím, že na súde nebude problém a čoskoro sa veci dajú do poriadku.
A čo som ti ublížila? Tiež chápem, že papierovo je to jeho, ja viem čítať zákony. Ale niekedy je muž presvedčený, že dieťa je jeho ... dokonca v Poľsku sa narodili dvojičky, jedno od manžela, druhé od milenca.
Alebo chceš mať posledné slovo? Poslúž si! Ja v prvom rade radím.
0 0
ErinErin ErinErin

ErinErin je offline (nepripojený) ErinErin

marleau Pozri príspevok
A ja len nadávam,že aký macošský je zákon,nič viac,nič menej.
Zákon má logiku - manželstvom dvaja oficiálne deklarovali, že okrem iného chcú rodinu - mať spolu deti. A zrazu je tu ktosi "cudzí", kto tvrdí, že je otec. V záujme dieťaťa v tom treba urobiť poriadok oficiálne - lebo u nejakej "zaujímavej" ženy - finančne zabezpečenej či modelky - by tých záujemcov o otcovstvo mohlo byť aj viac...
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať