Zavrieť

Porady

RZZP za rok 2010

človek čo opustil Poradu.
Prikladám oznam zo stránky ePredpisy :

Novela vyhlášky obsahuje oproti minulému roku iba zmeny v tlačivách ročného zúčtovania; konkrétne sa rok 2009 zmenil na rok 2010 a zmeny v súvislosti so zmenou parametrických čísiel, ktoré korešpondujú pre rok 2010, ako napríklad minimálna mzda, vymeriavací základ pre poistencov štátu a pod.
Termín na podanie ročného zúčtovania poistného za rok 2010 vychádza z § 19 zákona, podľa ktorého ročné zúčtovanie zdravotného poistenia za rok 2010 bude mať platiteľ poistného povinnosť podať do 31. marca 2011, teda v rovnakom termíne ako daňové priznania.
Najdôležitejšou informáciou pre poistencov a zamestnávateľov v súvislosti s ročným zúčtovaním poistného za rok 2010 je ustanovenie § 19 zákona, podľa ktorého sú termíny pre ročné zúčtovanie za rok 2010 nasledovné:
do 31. marca 2011 – lehota dokedy sa musí vykonať a podať ročné zúčtovanie v zdravotnej poisťovni, v ktorej boli platitelia poistení v roku 2010,
do 15. februára 2011 – lehota dokedy môžu zamestnanci požiadať posledného zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania za rok 2010, resp. o vystavenie dokladu o príjmoch a preddavkoch, ak si budú ročné zúčtovanie robiť sami, alebo požiadajú o vykonanie ročného zúčtovania iného zamestnávateľa,
do 7. februára 2011 – lehota dokedy musí zamestnávateľ vydať zamestnancovi (ak o to požiadal) doklad o príjmoch a zaplatených preddavkoch, resp. ak zamestnanec požiada neskôr o vydanie dokladu, tak zamestnávateľ je povinný ho vydať do 15 kalendárnych dní,
do 30. apríla 2011 – lehota dokedy musí poistenec alebo zamestnávateľ, ktorý vykonal ročné zúčtovanie, oznámiť ostatným platiteľom poistného výsledok (preplatok/nedoplatok) z ročného zúčtovania za rok 2010, pokiaľ dosiahol sumu najmenej 3,- eur,
do 31. mája 2011 lehota na odovzdanie tlačiva „oznámenie zamestnávateľa o preplatkoch a nedoplatkoch, kde zamestnávateľ uvedie výsledný preplatok alebo nedoplatok zamestnávateľa za zamestnancov konkrétnej zdravotnej poisťovne.
do 30. júna 2011 - lehota dokedy platitelia poistného zaplatia zdravotnej poisťovni nedoplatok z ročného zúčtovania, zdravotná poisťovňa vráti platiteľom preplatky z ročného zúčtovania, ak ich výška dosiahla sumu najmenej 3,- eur.
Zmeny oproti minulému roku sú nasledovné:
1. Rok 2009 sa zmenil na rok 2010.
2. Zmeny čísiel korešpondujúcich pre rok 2010 sú nasledovné:

<CENTER><TABLE border=1 cellSpacing=0 borderColor=#000000 cellPadding=2 width=622><COLGROUP><COL width=55><COL width=110><COL width=111><COL width=145><COL width=178><TBODY><TR vAlign=top><TD width=55>p. č.
</TD><TD width=110>Rok 2008
</TD><TD width=111>Rok 2009
v
</TD><TD width=145>Rok 2010
v

</TD><TD width=178>

</TD></TR><TR vAlign=top><TD width=55>1
</TD><TD width=110>97 200,- Sk
</TD><TD width=111>3546
</TD><TD width=145>*3692,40?
</TD><TD width=178>Minimálny ročný vymeriavací základ

</TD></TR><TR vAlign=top><TD width=55>2
</TD><TD width=110>675 396,- Sk
</TD><TD width=111>24073,92
</TD><TD width=145>26029,08
</TD><TD width=178>Maximálny ročný vymeriavací základ pre všetkých

</TD></TR><TR vAlign=top><TD width=55>3
</TD><TD width=110>5 361,- Sk
</TD><TD width=111>191,07
</TD><TD width=145>206,60
</TD><TD width=178>Mesačný minimálny vymeriavací základ pre poistenca štátu a pre samoplatiteľa

</TD></TR><TR vAlign=top><TD width=55>4
</TD><TD width=110>8 100,- Sk
</TD><TD width=111>295,50
</TD><TD width=145>307,70
</TD><TD width=178>Minimálna mzda

</TD></TR><TR vAlign=top><TD width=55>5
</TD><TD width=110>64 332,- Sk
</TD><TD width=111>2292,84
</TD><TD width=145>2479,2
</TD><TD width=178>Maximálna ročná suma pre poistencov štátu a samoplatiteľov

</TD></TR><TR vAlign=top><TD width=55>6
</TD><TD width=110>0,6618
</TD><TD width=111>0,6466
</TD><TD width=145>0,6465
</TD><TD width=178>Koeficient samoplatiteľa

</TD></TR></TBODY></TABLE></CENTER>


*Minimálny základ SZČO =3 834,84 Eur / rok
(12 x 319,57 Eur)
- áno aj táto veličina sa bude vyskytovať v RZZP, týmto reagujem na príspevok č.5 od mazuma.
Naposledy upravil Melnick : 18.01.11 at 13:12
Usporiadat
Ančika Ančika

Ančika je offline (nepripojený) Ančika

Anna M
Do 30.4.2011 mi mali poslať oznámenie o výsledku RZZP tí zamestnanci, ktorí si ho robili sami. Teraz mi ho jeden z nich poslal e-mailom, s tým, že mi ho doručí podpísané aj písomne a ja som už poslala oznámenie formou elektronickej dávky aj do poisťovní (musela som, z osobných dôvodov). "Milujem" takéto problémy. Čo mám s tým vlastne robiť? Je v zákone dajako ošetrené aj takýto prípad? Najradšej by som sa na neho vykašľala a dala by som mu zaplatiť všetko aj to, čo má doplácať firma (niečo cez 4 €). To nie pre tie peniaze, ale pre zbytočné komplikácie, ktoré mi ten lajdák spôsobil. Prepáčte, potrebovala som ventil. Ja to určite dajako zvládnem, ale rada by mi bodla. Ďakujem.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
k usmerneniu č. 6/2011 - OZP k novele zákona č. 580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení v znení neskorších predpisov :



Študenti


V súlade s novelou zákona sa za nezaopatrené dieťa nad 26 rokov považuje študent dennej formy štúdia (neskúma sa štandardná dĺžka štúdia) až do získania vysokoškolského vzdelania druhého stupňa.



Fyzická osoba, ktorá sa v súlade s novelou zákona opätovne považuje za nezaopatrené dieťa je podľa § 23 ods. 1 písm. d) povinná splniť si svoju oznamovaciu povinnosť do 8 dní od vzniku tejto skutočnosti.



Oznamovaciu povinnosť si poistenci splnia vyplnením tlačiva Oznámenie poistenca/platiteľa poistného.



Vyplnené a podpísané tlačivo je potrebné zaslať na pobočku Všeobecnej zdravotnej poisťovne, a.s. poštou, alebo ho poistenec prinesie osobne.





SZČO – príjmy z prenájmu


Od 01.05.2011 sa dosahovanie príjmov z prenájmu nepovažuje za zárobkovú činnosť a tieto osoby už nie sú povinné sa v zdravotnej poisťovni registrovať ako samostatne zárobkovo činné osoby.



Fyzická osoba, ktorá sa do 30. apríla 2011 považovala za samostatne zárobkovo činnú osobu podľa doterajšieho predpisu a od 01.05. 2011 sa nepovažuje za samostatne zárobkovo činnú osobu podľa tohto zákona, je povinná splniť povinnosť podľa § 23 ods. 1 písm. b) do 31.05. 2011.



Z uvedeného vyplýva, že fyzické osoby, ktoré sa považovali za SZČO z titulu prenájmu sú povinné do 31.05.2011 oznámiť zmenu platiteľa poistného. Oznamovaciu povinnosť si tieto osoby splnia vyplnením tlačiva Oznámenie poistenca/platiteľa poistného.



V prípade, že poistencovi vzniklo verejné zdravotné poistenie na území Slovenskej republiky od 01.01.2011 len z titulu prenájmu a po 01.05.2011 nespĺňa podmienky pre vznik verejného zdravotného poistenia v SR je potrebné, aby vyplnil tlačivo Odhláška poistenca.
5 0
Ivenka Ivenka

Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

Dobdý deň, skúsim poprosiť o radu nakoľko mi ZP vrátila RZZP, resp.neviem zistiť ako sa dopatrala k výsledku.
ZC v PP od 1.1.10 - 31.12.10
SZČO - od 1.1.10 - 30.6.10 - pozastavená živnosť a k 30.6.2010 ukončená.
Mala som platiť preddavky za 1.1.-30.6.10 ako SZČO ? aj keď som bola v súbehu? Lebo mi teraz vlastne vypočítali, že som mala platiť a zároveň mi vypočítali v RZZP ako preplatok. Hádžem tie čísla sem a tam ale nijako mi to nepasuje. Ďakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ivenka Pozri príspevok
Dobdý deň, skúsim poprosiť o radu nakoľko mi ZP vrátila RZZP, resp.neviem zistiť ako sa dopatrala k výsledku.
ZC v PP od 1.1.10 - 31.12.10
SZČO - od 1.1.10 - 30.6.10 - pozastavená živnosť a k 30.6.2010 ukončená.
Mala som platiť preddavky za 1.1.-30.6.10 ako SZČO ? aj keď som bola v súbehu? Lebo mi teraz vlastne vypočítali, že som mala platiť a zároveň mi vypočítali v RZZP ako preplatok. Hádžem tie čísla sem a tam ale nijako mi to nepasuje. Ďakujem.
Pozri si RZZP za rok 2008. Z neho zistiš výšku preddavkov za obdobie 01-06/10 (pri súbehu zamestnania a podnikania sa neplatia z minima) . Ak si v roku 2010 mala stratu, preddavky ZP vráti.
0 0
Ivenka Ivenka

Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

Aha, už som asi pochopila, čiže platiť som mala aj prerušení. Oni mi spravili RZZP - kontrola akoby som mala zaplatené a uviedli, že mám v RZZP 2010 - preplatok a zároveň mi to zarátali di preddavkov ?
0 0
xeva xeva

xeva je offline (nepripojený) xeva

Dobrý deň, chcela by som poprosiť o usmernenie v nasledovnom prípade. Osoba, pracujúca na Slovensku si od augusta 2010 otvorila živnosť v Rakúsku, kde od augusta začala platiť aj poistné. Rozhodnutie o uplatiteľnej legislatíve E 101 jej SP vydala v máji 2011. Na jeho základe podlieha z titulu zamestnania na Slovensku legislatíve SR. Je povinná takáto osoba podať dodatočne RZZP a aký vymeriavací základ má uviesť - súčet príjmov zo zamestnania aj zo živnosti ? Na pobočke ZP Dôvera ju informovali, že nie je povinná z príjmu zo živnosti v Rakúsku platiť ZP na Slovensku. Nepostupuje sa pri ZP rovnako ako pri platbe poistenia do SP, kde pracovníčka po prvom roku vypočítala sumu navýšenia poistného z navýšeného vymeriavacieho základu o príjem v Rakúsku ? Myslela som, že postup mal byť nasledovný : oznámenie živnosti do 8 dní /resp. s prihliadnutím na termín vydania E 101/, platba určitého primeraného preddavku a ročné zúčtovanie. Samozrejme preddavok by mohol byť 0, ale potom bude musieť nedoplatok aj tak vyrovnať.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
xeva Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o usmernenie v nasledovnom prípade. Osoba, pracujúca na Slovensku si od augusta 2010 otvorila živnosť v Rakúsku, kde od augusta začala platiť aj poistné. Rozhodnutie o uplatiteľnej legislatíve E 101 jej SP vydala v máji 2011. Na jeho základe podlieha z titulu zamestnania na Slovensku legislatíve SR. Je povinná takáto osoba podať dodatočne RZZP a aký vymeriavací základ má uviesť - súčet príjmov zo zamestnania aj zo živnosti ? Na pobočke ZP Dôvera ju informovali, že nie je povinná z príjmu zo živnosti v Rakúsku platiť ZP na Slovensku.Informovali ju správne. Príjmy zo zahraničia nie sú predmetom RZZP. Nepostupuje sa pri ZP rovnako ako pri platbe poistenia do SP, kde pracovníčka po prvom roku vypočítala sumu navýšenia poistného z navýšeného vymeriavacieho základu o príjem v Rakúsku ? Myslela som, že postup mal byť nasledovný : oznámenie živnosti do 8 dní /resp. s prihliadnutím na termín vydania E 101/, platba určitého primeraného preddavku a ročné zúčtovanie. Samozrejme preddavok by mohol byť 0, ale potom bude musieť nedoplatok aj tak vyrovnať.
0 0
xeva xeva

xeva je offline (nepripojený) xeva

Melnick, ďakujem za odpoveď. Zhrniem. Osoba zamestnaná na Slovensku, podnikajúca v Rakúsku , s vydanou E 101, ktorá určila jej príslušnosť k legislatíve SR platí : Sociálna poisťovňa - poistné = poistné zo zamestnania + poistné /po 1 roku/ zo živnosti v Rakúsku. Zdravotná poisťovňa - iba poistné zo zamestnania na Slovensku. Zo živnosti v Rakúsku poistné do zdravotnej poisťovne neplatí.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Nesúhlasím (s Melnick a pobočkou Dôvery). E101 sa vzťahuje aj na zdravotné poistenie. Keďže v E101 má uvedené, že z oboch činností podlieha právnym predpisom na Slovensku, mala by z rakúskej živnosti platiť ZP na Slovensku.
0 0
xeva xeva

xeva je offline (nepripojený) xeva

Ďakujem pani Motyčková, je potrebné teda postupovať spôsobom, ktorý som uviedla v prvom príspevku a to tak, že osoba so živnosťou v Rakúsku dopláca na zdravotné poistenie na Slovensku obdobne ako v prípade Sociálnej poisťovne. Čiže postup je rovnaký ako u osoby, zamestnanej na Slovensku a na Slovensku podnikajúcej popri zamestnaní. Ešte by som poprosila o váš názor ohľadne RZZP, aj keď z toho, čo ste uviedla, vyplýva, že by mala platiť zdravotné poistenie z rakúskeho príjmu od prvého mesiaca podnikania, t.j. od augusta 2010 a RZZP podať. Názor ako Melnick zastáva aj tu na Porade veľa firiem, ktoré robia účtovníctvo pre opatrovateľky a to nielen v prípade zamestnanec na Slovensku a živnostník v Rakúsku ale aj v prípade živnosti na Slovensku a v Rakúsku, pri existujúcej E 101, určujúcej príslušnosť k právnym predpisom SR.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Keďže je na Slovensku zamestnaná, tak ako nová szčo preddavky zatiaľ platiť nemusí, ale prihásiť na ZP ako szčo sa treba. Mala by urobiť rzzp za rok 2010, zaplatiť poistné, čo jej vyjde. Preddavky nemusí platiť do konca roku 2011, pokiaľ bude stále zamestnaná. V r.2012 začne platiť preddavky, aké jej vyjdú v rzzp za rok 2010 (s prihliadnitím na zmeny zákonov, ktoré ešte dnes nepoznáme).
Naposledy upravil Jana Motyčková : 10.06.11 at 10:14
0 0
xeva xeva

xeva je offline (nepripojený) xeva

Ďakujem pekne za odpoveď. Len ešte poprosím - je tam 2x rok 2011 - že nemusí platiť preddavky, pokiaľ bude stále zamestnaná do konca roka 2011 aj že ich začne platiť podľa RZZP za 2010.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Opravila som.
0 0
xeva xeva

xeva je offline (nepripojený) xeva

Ďakujem ešte raz.
0 0
xeva xeva

xeva je offline (nepripojený) xeva

Preddavky na rok 2011 platiť nebude, ale RZZP za rok 2011 bude musieť v roku 2012 urobiť a doplatiť celé poistné.
0 0
dobrava dobrava

dobrava je offline (nepripojený) dobrava

Prosím, poradíte mi, aké údaje mám uviesť: RZZP za rok 2010, SZČO, typ B:
na riadku č. 26 /úhrn zaplatených preddavkov.../- uviedol som všetky zaplatené preddavka na rok 2010, tzn. uhradené aj v roku 2011 za rok 2010
na riadku č. 28 /výdavky na ZP o ktoré sa znížil ZD.../ som uviedol všetky platby, ktoré boli v účtovníctve roku 2010.
Prosím uvedie ma niekto na správnu mieru? Ďakujem.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

dobrava Pozri príspevok
Prosím, poradíte mi, aké údaje mám uviesť: RZZP za rok 2010, SZČO, typ B:
na riadku č. 26 /úhrn zaplatených preddavkov.../- uviedol som všetky zaplatené preddavka na rok 2010, tzn. uhradené aj v roku 2011 za rok 2010
na riadku č. 28 /výdavky na ZP o ktoré sa znížil ZD.../ som uviedol všetky platby, ktoré boli v účtovníctve roku 2010.
Prosím uvedie ma niekto na správnu mieru? Ďakujem.
Myslím, že to máš dobre.
0 0
dobrava dobrava

dobrava je offline (nepripojený) dobrava

Ja tiež myslím, že to mám dobre, ale pani múdra na VZP ma presviedča, že v r.26 má byť uvedený úhrn zapl. preddavkov len za rok 2010 a nie ako mám ja, tzn. spočítal som aj preddavky, ktoré boli zaplatené fyzicky v roku 2011 za december 2010. Je to zle???
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

dobrava Pozri príspevok
Ja tiež myslím, že to mám dobre, ale pani múdra na VZP ma presviedča, že v r.26 má byť uvedený úhrn zapl. preddavkov len za rok 2010 a nie ako mám ja, tzn. spočítal som aj preddavky, ktoré boli zaplatené fyzicky v roku 2011 za december 2010. Je to zle???
Podla mojich vedomosti tam idu vsetky uhrady tykajuce sa roku 2010 zaplatene do terminu na podanie RZZP.

Otvorila som nápovedu pre RZZP, typ B:

Položka 26 - Uvádza sa úhrn preddavkov na poistné, ktoré poistnec zaplatil ako samostatne zárobkovo činná osoba za rok 2010 najneskôr v deň podania ročného zúčtovania poistného.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
mne sa stala podobná vec:
Podala som tlačivo RZZP, zaplatila nedoplatok.
Neskôr som sa ú o pár týždňov, možno mesiacov, telefonicky informovala, či moju platbu evidujú.
Pani na telefone povedala, že mám chybu v RZZP a že mám podať dodatočné, čo som neurobila, lebo mi chybu nešpecifikovala a ja som nič nenačla. /vyplnila som elektronicky a SW to akceptoval/.
Neskôr mi prišiel list zo ZP s vyčíslením nedoplatku, pričom aj výška ZP a výška nedoplatku sa zhodovala s mojim RZZP. Tak som tento raz písomne protestovala, poslala im výpis z účtu o zaplatení. prišla odpoved, že je to všetko v poriadku a nič nemusím platiť.
Takže predpokladám, že bud tety na ZP nevedeli niečo spracovať, alebo som ja mala nejakú formálnu chybu v tlačive, ktorú SW neodhalil, jednoducho neviem.
Uvádzam len ako príklad, že nie všetko, čo príde z úradov má aj opodstatnenie.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať